Samsung S4 (8 Çekirdekli Exynos 5 Octa) Amaç İnsanları Kandırmak

İrResistible-1

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu yazıyı yazmamın sebebi insanların Samsung un Devrim niteliğinde birşey yaptıgını sanmasıdır arkadslar 8 Çekirdekli İşlemcili Telefon Çıkardıklarını Sanıp Yanlış Seçim yapmamaları İçin Yazıyorum Bu yazıyı.

Exynos 5 Octa'Nın 8 Çekirdekli İşlemcisi:

Bu İşlemcide Toplam 8 Çekirdek Var Ama Durum Biraz Karışık ve insanları yanıltmaya yönelik.

İşlemcide 4 Tane CORTEX A 15 1.6 GHZ DE Çalışan Performans Gereken İşlerde devreye giren Çekirdekler.
Ve
İşlemcide 4 Tane CORTEX A 7 1.2 GHZ De çALIŞAN Güç Tasarrufu Sağlayan Çekirdekler Var.

Bu Bu Çekirdekler 2 Farklı Grup Ve 2 Grup Asla Aynı Anda Devreye Girmiyor.
Yani İşlemci Asla Aynı Anda 4 Çekirdek in Üstüne Çıkmıyor.

Ama SDN Forumda Bile Şimdiden Görmeye başladım samsung amacına ulaşmış sanırım Bir 8 Çekirdek Muhabbetirdir gidiyor ve buda benı Aşırı Rahatsız Ediyor.

Peki Samsung Neden 8 Çekirdek yerine Çekirdeklerin Kendı GHZ hızlarını ayarlamalarına izin vermedi de fazladan 4 Çekirdek Ekledi ?

İnsanlara 8 Çekirdekli Telefon Yaptık Diğerlerinden 2 kat üstün gibi bir izlenim bırakmak ve çoğu insanı yanıltarak telefonu almalarını sağlamak için !

İnşallah yardımcı olabilmişimdi herkezin bilinçlenmesini istiyorum bu konuda :)

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
pazarlama stratejisi hocam :)
insanların çoğu bunu bilmeden s3 te 4 çekirdek s4 te 8 çekirdek var diyip atlayacaklar sazan gibi :)

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
çünkü güç tasarrufu pil kaybını önlemek için :)

hasanistan44

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Ben begendim bu fikri tıpkı lg optimus 4x hd deki gibi ama onda 5 çekirdek vardı gerek olmadıkca 1 cekirdek kullaniyordu

smnfrkn

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Ben begendim bu fikri tıpkı lg optimus 4x hd deki gibi ama onda 5 çekirdek vardı gerek olmadıkca 1 cekirdek kullaniyordu
Tegra3'ün olayı ya o. Battery Saver Core diye bi çekirdek vardı. Ben de hatırlıyorum ama detay bilmiyorum.

El Padrino

Dekan
Reaksiyon puanı
70
Aman yarabbi !!!

Amerika'yı keşfetmiş arkadaş.Samsung burası Hindistan demiş ama [MENTION=46642]irresistible[/MENTION] delilleriyle Amerika olduğunu kanıtlamış.

Kardeşim kusura bakmada sen kaç yaşındasın !? Nasıl bir psikolojik travmadır ki bu böylesine bir başlık açmışsın.İnanılır gibi değil.Samsung hiçbir zaman zaten "8 çekirdekli telefon yaptık" demedi.Cihazın içinde iki farklı mimariye sahip 4 çift işlemci çekirdeği var.Bir bakıma 2 adet 4 çekirdekli farklı mimariye sahip işlemcide diyebiliriz.Evet aynen dediğin gibi bu iki işlemci asla aynı anda çalışmıyor.Zaten böylede bir amaç yok.Amaç basit uygulamalarda güçlü ve fazla enerji tüketen çekirdeklerin boşuna çalışmasını önleyip diğer güçsüz ve az enerji tüketen işlemcinin basit işleri yapması.Böylece pil performansından kazanıyor telefon.Onun haricinde Cortex A15 mimarisine sahip güçlü olan işlemcinin piyasadaki en güçlü işlemcilerden biri olduğu söyleniyor.Henüz testler çıkmadı.Testler çıkınca görecez inşallah.

dadaist

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Nokia Lumia'da da aynı şekilde yüksek pikselli fotoğraf opsiyonu insanları çıldırtmıştı fakat makina sadece 5 MP çekiyor ve içindeki ayna teknolojisi sayesinde görüntü birbirine çarptırılarak 40 MP'ler çekiyormuş zannediliyordu. Bence herkesi kurtarmaya gerek yok. Bazıları hakikaten dolandırılmayı hak ediyor.

hasanistan44

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Aman yarabbi !!!

Amerika'yı keşfetmiş arkadaş.Samsung burası Hindistan demiş ama [MENTION=46642]irresistible[/MENTION] delilleriyle Amerika olduğunu kanıtlamış.

Kardeşim kusura bakmada sen kaç yaşındasın !? Nasıl bir psikolojik travmadır ki bu böylesine bir başlık açmışsın.İnanılır gibi değil.Samsung hiçbir zaman zaten "8 çekirdekli telefon yaptık" demedi.Cihazın içinde iki farklı mimariye sahip 4 çift işlemci çekirdeği var.Bir bakıma 2 adet 4 çekirdekli farklı mimariye sahip işlemcide diyebiliriz.Evet aynen dediğin gibi bu iki işlemci asla aynı anda çalışmıyor.Zaten böylede bir amaç yok.Amaç basit uygulamalarda güçlü ve fazla enerji tüketen çekirdeklerin boşuna çalışmasını önleyip diğer güçsüz ve az enerji tüketen işlemcinin basit işleri yapması.Böylece pil performansından kazanıyor telefon.Onun haricinde Cortex A15 mimarisine sahip güçlü olan işlemcinin piyasadaki en güçlü işlemcilerden biri olduğu söyleniyor.Henüz testler çıkmadı.Testler çıkınca görecez inşallah.

Yazmış çizmiş oynamışlar yani :)

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
cem yılmazın fundametaldeki esprileri gerçek abi 3ü çıktı hayır 4ü çıktı 3 eskidi artık

bLaCkSouL

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Milletin ne dediğinden bize ne. Samsung bu işlemciyi pazarlama stratejisi olarak kullanıyor mu, hayır. Galaxy S3 ve diğer tüm Tegra 3, Snapdragon S4, 600 ya da 800'lü cihazlarda yer alan dört adet Cortex A9 çekirdekli işlemcileri performans olarak ikiye katlıyor mu, evet. Cihazı kullanmadığın zaman diğer 4 Cortex A7 çekirdeği minimum enerjiyi tüketerek yüksek pil performansı sunuyor mu, evet. Kusura bakma ama saçma sapan bir konu açmışsın.

İşlemcide 8 çekirdek var evet. Bu 8 çekirdeğin 4 çekirdeği de şu anda hiçbir akıllı telefonda bulunmayan Cortex A15 mimarisine sahip. Gerçek olan bir şey var ki o da Galaxy S4 şu anda diğer cihazlardan performans olarak 2 kat daha üstün bir cihazdır. İleride Tegra 4'ün ya da yeni Snapdragon serilerinin gelmesi ile durum değişebilir, ona o zaman bakarız.

hasanistan44

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Milletin ne dediğinden bize ne. Samsung bu işlemciyi pazarlama stratejisi olarak kullanıyor mu, hayır. Galaxy S3 ve diğer tüm Tegra 3, Snapdragon S4, 600 ya da 800'lü cihazlarda yer alan dört adet Cortex A9 çekirdekli işlemcileri performans olarak ikiye katlıyor mu, evet. Cihazı kullanmadığın zaman diğer 4 Cortex A7 çekirdeği minimum enerjiyi tüketerek yüksek pil performansı sunuyor mu, evet. Kusura bakma ama saçma sapan bir konu açmışsın.

İşlemcide 8 çekirdek var evet. Bu 8 çekirdeğin 4 çekirdeği de şu anda hiçbir akıllı telefonda bulunmayan Cortex A15 mimarisine sahip. Gerçek olan bir şey var ki o da Galaxy S4 şu anda diğer cihazlardan performans olarak 2 kat daha üstün bir cihazdır. İleride Tegra 4'ün ya da yeni Snapdragon serilerinin gelmesi ile durum değişebilir, ona o zaman bakarız.
Son cumlendeki gibi yeni snapdrogon larla durum degisebilir ama bir yere kadar, bir telefona haddinden fazlasını yüklememeleri lazım şuan daha s2 nin kastığı bir oyun yokken böyle modeller çıkarıp göz boyamaları hoş degil ve gereksiz.

PetyrBaelish

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Konu çok saçma kimsenin kimseyi kandırdığı yok,Samsung "8 çekirdekli telefon üretiyoruz demedi." Her şey ortada alıp almamak kişiye bağlı.Ha beğenirsin yada beğenmezsin o ayrı konu ama böyle konu açmaya gerek yok.

acabuco4

Profesör
Reaksiyon puanı
23
İşlemcisi için telefon alan insanlar olduğunu gerçekten bilmiyorum, ha 4 ha 8 zevkini almaya bakın arkadaş.

İrResistible-1

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Reklamları Posterleri vs cıktımıda pazarlama stratejisi olarak kullanıyor mu sorusunu sordun ?

Diğer cihazlar dediğin bir önceki amiral gemiler ise doğrudur ama Snapdragon S600 De Bulunan Özelleştirilmiş Cortex a15 (KRAİT) Çekirdeklerinin BENCHMARK LARINI Gördünmü ?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Aman yarabbi !!!

Amerika'yı keşfetmiş arkadaş.Samsung burası Hindistan demiş ama @irresistible delilleriyle Amerika olduğunu kanıtlamış.

Ben işlemci kötü performansssız bir işe yaramaz boş bir işlemci demedim.

Sadece insanları 8 Çekirdekli Telefon Olarak Kandırmalarına sinir oldum EVET 8 Çekirdek yapısal olarak güzel güç tasarrufu konusu iyi düşünülmüş AMA BENCE İNSANLARI 8 ÇEKİRDEKLİ İŞLEMCİLİ TELEFON YAPTIK KOSUN GELİN ALIN demeye yönelik bir hamle oldugunu söyledim.

Konu çok saçma kimsenin kimseyi kandırdığı yok,Samsung "8 çekirdekli telefon üretiyoruz demedi." Her şey ortada alıp almamak kişiye bağlı.Ha beğenirsin yada beğenmezsin o ayrı konu ama böyle konu açmaya gerek yok.

Reklamları Veya Posterlerı Çıktımı ?

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
4+4 Samsung'un değil ARM'ın geliştirdiği bir teknoloji. Kızacaksanız ARM'a kızın.

lordarcual

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Ben Samsung'un sitesine kadar her yere baktım "8 çekirdekli dünyanın en iyi işlemcisine sahip telefonu!" diye yazan bir yer bulamadım. Link verebilir misin ?

bLaCkSouL

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Son cumlendeki gibi yeni snapdrogon larla durum degisebilir ama bir yere kadar, bir telefona haddinden fazlasını yüklememeleri lazım şuan daha s2 nin kastığı bir oyun yokken böyle modeller çıkarıp göz boyamaları hoş degil ve gereksiz.

Yeni Snapdragon'lardan kastım 600 ve 800 modelleri değil. Büyük ihtimalle yazdan sonra ya da yıl sonuna doğru çıkacak modellerden bahsediyorum. O zamana kadar zaten bu cihaz yapacağı satışı yapar.

Reklamları Posterleri vs cıktımıda pazarlama stratejisi olarak kullanıyor mu sorusunu sordun ?

Diğer cihazlar dediğin bir önceki amiral gemiler ise doğrudur ama Snapdragon S600 De Bulunan Özelleştirilmiş Cortex a15 (KRAİT) Çekirdeklerinin BENCHMARK LARINI Gördünmü ?

Ben işlemci kötü performansssız bir işe yaramaz boş bir işlemci demedim.

Sadece insanları 8 Çekirdekli Telefon Olarak Kandırmalarına sinir oldum EVET 8 Çekirdek yapısal olarak güzel güç tasarrufu konusu iyi düşünülmüş AMA BENCE İNSANLARI 8 ÇEKİRDEKLİ İŞLEMCİLİ TELEFON YAPTIK KOSUN GELİN ALIN demeye yönelik bir hamle oldugunu söyledim.

Reklamları Veya Posterlerı Çıktımı ?

Snapdragon 600, Snapdragon S4'ün sadece hız yükseltilmiş hali. Snapdragon 800'de bazı değişiklikler yapıldı ancak 600 ve 800'ün ikisi de Krait mimarisi ve Krait mimarisi Cortex A9 mimarisinin modifiye edilmiş hali. Snapdragon 800 zaten telefonlarda kullanılamayacak kadar yüksek enerji tüketimine sahip. Bu sebeple yazmaya bile gerek yoktu ama yine de belirteyim dedim.

İlk mesajımda boşuna yazmadım. Şu anda telefonlarda kullanılan ilk Cortex A15 mimarisine sahip işlemci Samsung'un kullandığı.

Benchmark testlerine bakmak istiyorsan açıp bakabilirsin. Snapdragon 600 işlemcisine sahip HTC One, Antutu'da 26000 bin civarı puan alıyor. Octa işlemcisine sahip Galaxy S4 30000 civarı. Şüphen varsa Android kullanan bir telefona Antutu kur ve en yüksek skorlara bir göz at.

Reklam ve afişlere çok kafayı takmışsın. Henüz reklamları çıkmadı cihazın ancak çıktığında da 8 çekirdekli işlemciden bahsetmeyeceklerine eminim. Telefonun tanıtımında bile bakın 8 çekirdekli işlemci koyduk cihaza demediler, sadece ismi anıldı (Exynos.. olarak). Hatta tanıtım Amerika'da yapıldı ve bu cihazın LTE destekleyen modelleri sergilendi. O modellerde Snapdragon 600 işlemcisi vardı. Avrupa'da ve ülkemizde satılacak cihazlarda Octa işlemcisi olacak.

İrResistible-1

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yeni Snapdragon'lardan kastım 600 ve 800 modelleri değil. Büyük ihtimalle yazdan sonra ya da yıl sonuna doğru çıkacak modellerden bahsediyorum. O zamana kadar zaten bu cihaz yapacağı satışı yapar.

Snapdragon 600, Snapdragon S4'ün sadece hız yükseltilmiş hali. Snapdragon 800'de bazı değişiklikler yapıldı ancak 600 ve 800'ün ikisi de Krait mimarisi ve Krait mimarisi Cortex A9 mimarisinin modifiye edilmiş hali. Snapdragon 800 zaten telefonlarda kullanılamayacak kadar yüksek enerji tüketimine sahip. Bu sebeple yazmaya bile gerek yoktu ama yine de belirteyim dedim.

İlk mesajımda boşuna yazmadım. Şu anda telefonlarda kullanılan ilk Cortex A15 mimarisine sahip işlemci Samsung'un kullandığı.

Benchmark testlerine bakmak istiyorsan açıp bakabilirsin. Snapdragon 600 işlemcisine sahip HTC One, Antutu'da 26000 bin civarı puan alıyor. Octa işlemcisine sahip Galaxy S4 30000 civarı. Şüphen varsa Android kullanan bir telefona Antutu kur ve en yüksek skorlara bir göz at.

Reklam ve afişlere çok kafayı takmışsın. Henüz reklamları çıkmadı cihazın ancak çıktığında da 8 çekirdekli işlemciden bahsetmeyeceklerine eminim. Telefonun tanıtımında bile bakın 8 çekirdekli işlemci koyduk cihaza demediler, sadece ismi anıldı (Exynos.. olarak). Hatta tanıtım Amerika'da yapıldı ve bu cihazın LTE destekleyen modelleri sergilendi. O modellerde Snapdragon 600 işlemcisi vardı. Avrupa'da ve ülkemizde satılacak cihazlarda Octa işlemcisi olacak.

Şimdi Sen Antutu da Eynos 5 octa 30.000 aldı demissin ben sana bu saatten sonra bişey demem .

Antutu Ram,Cpu,2D&3D Grafik,Bellek 'e okuma yazma vs vs tum hızları olcup bır sonuc cıkartan program sen demissin exynos 5 octa 30.000 almıs bundan sonra senle muahhattap olamam yazının devamınıda okumadım okumam bile.

Regionella

Profesör
Reaksiyon puanı
7
30bin alan hangi telefonmuş ayıptır sorması?

buyrun antutu;

http://androidandme.com/2013/03/new...sung-galaxy-s-4-vs-htc-one-vs-nvidia-tegra-4/

buyrun s4 antutu sonucu;

http://androidandme.com/2013/03/news/antutu-benchmark-samsung-galaxy-s-4-vs-htc-one-vs-nvidia-tegra-4/

htc one, xperia z, galaxy s4 yaklaşık eşit rakamlarda sonuç veriyorlar.

ki bu sonuçların bir önemi yok. önemli olan kullanışlılık, sağlamlık bana göre.

bunları alınca 3-5 yıl kullanabilmek isterim ben. buna da en yakın telefon xperia z.

smnfrkn

Profesör
Reaksiyon puanı
11

buyrun antutu;

http://androidandme.com/2013/03/new...sung-galaxy-s-4-vs-htc-one-vs-nvidia-tegra-4/

buyrun s4 antutu sonucu;

bunları alınca 3-5 yıl kullanabilmek isterim ben. buna da en yakın telefon xperia z.

Xperia Z biraz daha altta. Örnek olarak S4 ve One Quadrant'tan 12000 civarı alırken XZ sadece 7000-8000 civarı alabiliyor. Tabi ki çok şık ve karizmatik bir cihaz orası ayrı ama sanki son dönemden biraz daha alt gömlek gibi. Kendi yorumum.

aagkn

Profesör
Reaksiyon puanı
3
İyide güzel kardeşim Amerika kıtasını keşfetmiş gibi bir açıklama yapmışsın,zaten bu söylediklerin en azından bu forumda bulunanlar tarafından çok zaman önce öğrenilmiş bilgiler.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
yalnız adamın üstüne çok gitmişsiniz bu kadar öfkeye gerek yok.Düşünce biçiminin yanlış olduğunu söylemek yeterlidir.

bLaCkSouL

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Şimdi Sen Antutu da Eynos 5 octa 30.000 aldı demissin ben sana bu saatten sonra bişey demem .

Antutu Ram,Cpu,2D&3D Grafik,Bellek 'e okuma yazma vs vs tum hızları olcup bır sonuc cıkartan program sen demissin exynos 5 octa 30.000 almıs bundan sonra senle muahhattap olamam yazının devamınıda okumadım okumam bile.

Neyin ne olduğunu bilenler de benchmarkların herhangi bir şeyi temsil etmediğini bilir. Antutu örneğini verme sebebim cihazın şu an için sadece Antutu sonucunun olmasındandı. Yoksa ben de bilirim önüne onlarca benchmark sonucunu koymayı. Ayrıca HTC One'daki GPU Octa'dakinden daha iyiydi ama sen bilmezsin tabi. Zaten senin gibi gerçekleri kabullenemeyen kalın kafalı insanları muhatap alıp cevap vermek benim hatam. Kusura bakma bir daha olmaz. İlk mesajımda da dediğim gibi saçma sapan boş bir konu açmışsın.

buyrun antutu;

buyrun s4 antutu sonucu;

http://androidandme.com/2013/03/news/antutu-benchmark-samsung-galaxy-s-4-vs-htc-one-vs-nvidia-tegra-4/

Verdiğin Galaxy S4 sonucunu içeren Antutu sonucu büyük ihtimalle sahte. Sebeplerine gelince alınan puan Snapdragon S4'ün aldığı puan. Gerçek puanlara Androidli bir telefona Antutu kurarak programın içinden bakabilirsin. İkincisi verdiğin linkte Galaxy S4'ün 4.2.1 kullandığı görünüyor. Ancak Galaxy S4'te 4.2.2 sürümü mevcut. Tanıtımda açıklanan özelliklere bakabilirsin.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
[MENTION=325825]İrResistible[/MENTION]
Haklı çıktın:)

l9cw9.png

baaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
7

bende mi2 telefon var s4 benim telefonumu ikiye felan katlamıyor. benim telefonum antutuda 21500 puan alıyor. s3 24000 civarı.

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Allah razı olsun sen olmasan nerdeyse 4 çekirdek zarara girecektim :cursing:

PetyrBaelish

Profesör
Reaksiyon puanı
3
4+4 olarak söyleniyor,zaten 8 çekirdek olarak çalışmayacak S4.

Exynos 5 Octa 5410 Quad-core 1.6 GHz Cortex-A15 & quad-core 1.2 GHz Cortex-A7.

İrResistible-1

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Ne desem bilemedim SAMSUNG teknolojiden anlamayan insanları kandırmayı amacladıgını ortaya koydu...

Ihım ıhım samsung bu işlemciyi pazarlama stratejısı olarak kullanıyor yorumun nedır yeni bahanen nedir ?

wasp071

Doçent
Reaksiyon puanı
1
koskoca şirket resmen sazan.avi yapmış :D