Samsung Knox Politikası ve Uyanıklılığı

Bu konuyu okuyanlar

Ɲevermore

Profesör
Reaksiyon puanı
249
Birçoğunuz farketmemiştir daha doğrusu ben de farketmemiştim bu durumu. Her şey telefona root attıktan sonra oldu. Knox sayacı 1 olarak işledi. Yani telefon garanti dışı kaldı. Tamam burası normal bir durum. Ama size söyleyeceğim şey çok başka. Hani Sony'de bi ara açıklama yapmıştı telefonu rootlarsanız kamera ile ilgili bir kalite dengesinin bozulacağını söylemişti. Samsung da bundan yola çıkarak şöyle bir şey yapmış. Kendi ürettiği Exynos işlemciye Knox kiliti koymuş. Yani daha da açıklayacak olursam. Note 5, S6 gibi yeni versiyon telefonlarını kullanıyorsanız eğer root atacaksanız dikkat edin çünkü işlemci derin uykuya geçmiyor. Şarj saatte bir %5-10 civarı gidiyor. İşlemci sürekli çalışıyor. Ha diyeceksiniz şimdi Stock Rom atsam düzelir mi diye hayır düzelmiyor. O sayaç bir kere 1 olduğu vakit Wakelock kiliti bozuluyor. Bu soruna Deep Sleep sorunu deniyor. Ha bu sorunu nasıl aşabiliriz diyorsanız geliştiricilerin yaptığı kernelları kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz. Eğer telefona root atmayı seven biriyseniz Samsung'dan artık uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Şimdi biri çıkacak diyecek neden root atıyorsunuz yetmiyor mu Android size diyecek. Ben de diyorum ki nasıl Jailbreaksiz iOS iOS değilse Rootsuz Android Android değildir. Bu fonksiyonlar telefonun bütün işlevlerini açıyor. Yok root güvenli değilmiş şöyle böyle geçeceksiniz o hikayeleri siz bir uygulamaya izin vermediğiniz sürece zaten root erişim izni alamaz. Bu kullanacağım Note 5 son Android telefonum olacak. Maalesef root yaptığım için sürekli olarak kernel değiştireceğim her yeni sürüm çıktığında. Eğer ileri düzey kullanıcı değilseniz telefona root atmayın tavsiye etmem sonra kernel aramakla uğraşırsınız.

Çıkrıkcı

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Elinize saglik guzel bir bilgilendirme olmus. Peki bu bahsettiginiz yeni cihazlari icin mi gecerli?

hkndmrlp42

Profesör
Reaksiyon puanı
145
Duyarlılığın için teşekkürler.

yucesezar

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
557
O knox da sıfırlanabiliyor :D

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Sony tarafında root değil, bootloader kilidi.

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
Bilgilendirme için teşekkürler ben zamanında s4 de sıfirlamistim knoxu ama demekki yeni cihazlarda kaldırmışlar onu geçmiş olsun...

Ɲevermore

Profesör
Reaksiyon puanı
249
Bilgilendirme için teşekkürler ben zamanında s4 de sıfirlamistim knoxu ama demekki yeni cihazlarda kaldırmışlar onu geçmiş olsun...
Aynen öyle S4'te iken ben de sıfırlayabiliyordum sayacı ama yeni nesilde aşırı zor hatta imkansız gibi bişe ama ileride bir çaresi bulunur sanıyorum.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Stock rom kullanıcıları için root çok gereksizdir. Ben de rootlu android seven biriyim ancak root'un pek de fazla bir espirisi yok. Custom rom atmadıkça kayda değer bir işe yaramıyor.
JB'li iOS < Rootsuz Android'dir ayrıca. Bunu belirtmezsek, iOS kullanıcıları JB yapınca android'deki her şeyi yapabildiklerini düşünüyorlar. Ancak rootsuz android bile JB'li iOS'tan daha özgürdür.

Reaksiyon puanı
2,146
Olur mu yahu ben de Z1C Stock kullanıyorum ama Rootsuz yapamam, ilk gün rootladım bootloader kilidini kırmadan, hatta yöntem bayağı zordu burda iki saat onun anlatımını hazırlamıştım. :D

Ɲevermore

Profesör
Reaksiyon puanı
249
Stock rom kullanıcıları için root çok gereksizdir. Ben de rootlu android seven biriyim ancak root'un pek de fazla bir espirisi yok. Custom rom atmadıkça kayda değer bir işe yaramıyor.
JB'li iOS < Rootsuz Android'dir ayrıca. Bunu belirtmezsek, iOS kullanıcıları JB yapınca android'deki her şeyi yapabildiklerini düşünüyorlar. Ancak rootsuz android bile JB'li iOS'tan daha özgürdür.
Xposed = Jbli iOS sitelerden mp3 veya video indirme eklentisi var mı tarayıcı ile birlikte gelen mesela youtube uygulamasını arkaplanda çalıştıran eklenti var mı hazırda gelen bunların hepsini root ile xposed ile yapıyorsunuz iOSda da aynı şekil JB ile yapılıyor.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Xposed = Jbli iOS sitelerden mp3 veya video indirme eklentisi var mı tarayıcı ile birlikte gelen mesela youtube uygulamasını arkaplanda çalıştıran eklenti var mı hazırda gelen bunların hepsini root ile xposed ile yapıyorsunuz iOSda da aynı şekil JB ile yapılıyor.
iOS'ta bunu JB'siz yapamazsın ama rootsuz android'de xposed olmadan da sitelerden video veya mp3 indirebilirsin. Eklenti şart değil, uygulamalarla yapılabiliyor. Mesela bir örnek: rootsuz android'de instagram'dan video indirilebiliyor. iOS'ta jb ile böyle bir imkan var mı bilmiyorum, yok belki de.

Ɲevermore

Profesör
Reaksiyon puanı
249
iOS'ta bunu JB'siz yapamazsın ama rootsuz android'de xposed olmadan da sitelerden video veya mp3 indirebilirsin. Eklenti şart değil, uygulamalarla yapılabiliyor. Mesela bir örnek: rootsuz android'de instagram'dan video indirilebiliyor. iOS'ta jb ile böyle bir imkan var mı bilmiyorum, yok belki de.
iOS'ta da 3. parti uygulamalarla indirebilirsin ama benim kastettiğim entegre tarayıcıya bu eklentileri yüklemek anladın mı dostum yoksa her şeyin 3. parti uygulaması var. Bu arada iOS'ta JB ile yapabiliyorsun bunları.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
iOS'ta da 3. parti uygulamalarla indirebilirsin ama benim kastettiğim entegre tarayıcıya bu eklentileri yüklemek anladın mı dostum yoksa her şeyin 3. parti uygulaması var. Bu arada iOS'ta JB ile yapabiliyorsun bunları.
Benim söylediğimden farklı bir şey söylemiyorsun zaten, neye muhalefet olduğunu çözemedim? Dediklerimi yanlış yorumluyorsun galiba..

cengover05

Profesör
Reaksiyon puanı
447
Mourn birakip gitme androidi:)

Son düzenleyen moderatör:

Drogba39

Profesör
Reaksiyon puanı
381
Root atınca ne gibi bir özgürlük oluyor ? Şu ana kadar hiç atmadım, atma gereği de duymadım hem telefonum pek iyi değil hem de gerektirecek bir durum yaşamadım. Rootsuz Android telefonda da PC'ye bağlayıp dosya atabiliyorsun Rootluda da. Bir telefon ne yapabilirsin ki ne kadar özgür olabilirsin, merkez bankasını mı hackliyeceksin telefon ile ?

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Root atınca ne gibi bir özgürlük oluyor ? Şu ana kadar hiç atmadım, atma gereği de duymadım hem telefonum pek iyi değil hem de gerektirecek bir durum yaşamadım. Rootsuz Android telefonda da PC'ye bağlayıp dosya atabiliyorsun Rootluda da. Bir telefon ne yapabilirsin ki ne kadar özgür olabilirsin, merkez bankasını mı hackliyeceksin telefon ile ?

Ee yani? Benim mesajımı niye alıntıladın bunu söylemek için? Ne okuduğunuzu anlıyorsunuz, ne de yazdığınızdan haberiniz var. Öyle maksat mesaj olsun diye bir şeyler yazıyorsunuz.

Ɲevermore

Profesör
Reaksiyon puanı
249
Rootun daha ne işe yaradığını bilmeyenler gelip bu mesaja sırf polemik yaratmak için yorum atmasın.

Drogba39

Profesör
Reaksiyon puanı
381
Ee yani? Benim mesajımı niye alıntıladın bunu söylemek için? Ne okuduğunuzu anlıyorsunuz, ne de yazdığınızdan haberiniz var. Öyle maksat mesaj olsun diye bir şeyler yazıyorsunuz.
Benim amacım polemik yaratmak değil. Sadece soruyorum Root atınca ne gibi özgürlük oluyor diye. Sende yazmışsın Rootlu Android seven biriyim diye o yüzden sana sordum.

Ɲevermore

Profesör
Reaksiyon puanı
249
Beyler lütfen konu amacından sapmasın .

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Benim amacım polemik yaratmak değil. Sadece soruyorum Root atınca ne gibi özgürlük oluyor diye. Sende yazmışsın Rootlu Android seven biriyim diye o yüzden sana sordum.
Root ile neler yapılır?
Bu sorunun cevabı için konu açmam gerekir. Mesajla anlatılacak kadar kısa değil cevabı, hem de o kadar uğraşıp arada kaynamasına gönlüm razı gelmez.. Açılmış halihazırda bir çok konu var internette, arayıp bulabilirsin.

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Custom rom yükleme amacınız nedir peki? Hız, stabilite, görsellik?
Eskiden olsa söylediğiniz şey doğru idi ama şuan cihazlar stock romlarla bile gayet performanslı. Custom rom yüklemeden sadece root + Xposed ile istediğin herşeyi yapabiliyorsun :)