Samsung kademeli olarak tüm cihazlarında kutu içeriğini azaltacak

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
6,381
14 Ocak günü S21 ailesi ile amiral gemilerinin kutu içeriğinden şarj adaptörünü çıkaran Samsung'un, bu hamlesini tüm fiyat segmentlerindeki modellerine kademeli olarak uygulanması bekleniyor.

Samsung'un yayımladığı yeni açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:
"Şarj adaptörleri ve kulaklıkların kutudan çıkan cihaz ambalajımızdan kademeli olarak çıkarılmasının, sürdürülebilir tüketim sorununun ele alınmasına yardımcı olabileceğine ve tüketicilerin yeni telefonlarla sürekli olarak gereksiz şarj cihazı aksesuarları almaya yönelik hissedebilecekleri baskıyı ortadan kaldırabileceğine inanıyoruz."

Samsung 2017'den beri telefonlarında USB-C girişini kullanıyor. Bu nedenden dolayı eski şarj cihazlarının yeni modeller ile uyumlu olacağını belirtiyor. Bu açıklamayla Samsung'un tüm modellerinden şarj adaptörünü kaldıracağı düşünülüyor. Ama bu sadece bir tahmin.

Şirketin A ve M serilerinden, yani daha uygun fiyatlı serilerinden kulaklık çıkmasa da şarj adaptörü çıkıyordu. Bunlarla birlikte en eleştirilen konulardan biri de bu oldu. Uygun fiyatlı ve/veya bütçe dostu telefon alan kişiler ekstra bir ücret ödemek istemeyebilir. Bu durum şu an için çok karmaşık ve tartışmaya açık bir konu.

Son düzenleme:

Yıldırım E.

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,681
Allah akıl fikir versin bütün markalara olan, Türkiye kullanıcılarına oluyor 300₺ adaptör ücreti ödetiyorlar. Özellikle, Apple bu konuda çok anlayışsız. Çevreciyim diyor ama mukavva kutu ile gönderiyor telefonu?! Doğayı koruduğuna dair bir kanıtı olmadan saçma sapan sebepler uyduruyorlar biryerlerden bazı salak markalar ise (Xiaomi mesela) benim telefonumda adaptör var diye, Apple'a gönderme yapıyor sonra kendi aptal telefonunda (Mi11) adaptör koymuyor?! Allah aşkına şu konuda bütçe azaltmak için yapıyoruz deseler inanacağım ama çevreyi bahane edince * gülesim geliyor. Umarım bu politikaya adam akıllı açıklama getirir bu markalar.

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291
Madem bu kadar çevrecisiniz Greenpeace'e destek verin çevre konusunda çok hassas iseniz çevreye verdiğiniz değeri Şarj cihazı koymayarak basit ve insanlarla dalga geçmek yerine çevreyi kirletmeyen teknolojiler yaparak azaltabilirsiniz.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
14 Ocak günü S21 ailesi ile amiral gemilerinin kutu içeriğinden şarj adaptörünü çıkaran Samsung'un, bu hamlesini tüm fiyat segmentlerindeki modellerine kademeli olarak uygulanması bekleniyor.

"Şarj adaptörleri ve kulaklıkların kutudan çıkan cihaz ambalajımızdan kademeli olarak çıkarılmasının, sürdürülebilir tüketim sorununun ele alınmasına yardımcı olabileceğine ve tüketicilerin yeni telefonlarla sürekli olarak gereksiz şarj cihazı aksesuarları almaya yönelik hissedebilecekleri baskıyı ortadan kaldırabileceğine inanıyoruz."

Samsung 2017'den beri telefonlarında USB-C girişini kullanıyor. Bu nedenden dolayı eski şarj cihazlarının yeni modeller ile uyumlu olacağını belirtiyor. Bu açıklamayla Samsung'un tüm modellerinden şarj adaptörünü kaldıracağı düşünülüyor. Ama bu sadece bir tahmin.

Şirketin A ve M serilerinden, yani daha uygun fiyatlı serilerinden kulaklık çıkmasa da şarj adaptörü çıkıyordu. Bununlar birlikte en eleştirilen konulardan biri de bu oldu. Uygun fiyatlı ve7veya bütçe dostu telefon alan kişiler ekstra bir ücret ödemek istemeyebilir. Bu durum şu an için çok karmaşık ve tartışmaya açık bir konu.

Apple ile dalga geçmediler az. Şimdi de kendileri yapıyor. Apple haklıydı her marka çıkaracak.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299

Şirketin A ve M serilerinden, yani daha uygun fiyatlı serilerinden kulaklık çıkmasa da şarj adaptörü çıkıyordu. Bunlarla birlikte en eleştirilen konulardan biri de bu oldu. Uygun fiyatlı ve/veya bütçe dostu telefon alan kişiler ekstra bir ücret ödemek istemeyebilir. Bu durum şu an için çok karmaşık ve tartışmaya açık bir konu.

Samsung S21 de kutu içeriğini boşaltarak hata yaptı.S20 deki hataları düzeltip çok iyi cihazlar piyasaya süren bir firmanın yapmaması gereken bir hata.Hayatta inandığım doğrulardan biride "İki yanlışın bir doğru etmediğidir"

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Apple ile dalga geçmediler az. Şimdi de kendileri yapıyor. Apple haklıydı her marka çıkaracak.
Apple haklı falan değil.Kutuya şarj cihazı koymamak bir firmanın ayıbıdır.Apple bir hata yaptı.Diğer firmalarda "Apple yapmışsa doğrudur" gibi saçma sapan bir zihniyetle hareket edip aynı hatayı yaptılar.

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
yani şimdi ben telefon alacam; üstüne 300tl orjinal adaptör ücreti ödeyeceğim? 50tl ye orjinal olmayan adaptör alırım her yıl değiştirirm.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,988
İleride Bol kutu içerikli modeller çıkar.
Yüksek Fiyatı karşılığına Yenilik yaptık diye önümüze sunarlar.
Umarım tüm firmalar böyle yolu izlemez.

Şimdi bi cihaz aldık adaptör yok. Kim ne bilecek bakkaldan aldığı adaptör orijinalmı yoksa sahte mi.

Zaten sahte olunca 1 ay adaptör zor dayanır direk çöpe.
Bu mu çevreyi korumak?

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Apple haklı falan değil.Kutuya şarj cihazı koymamak bir firmanın ayıbıdır.Apple bir hata yaptı.Diğer firmalarda "Apple yapmışsa doğrudur" gibi saçma sapan bir zihniyetle hareket edip aynı hatayı yaptılar.
Yapmaları zaten saçma. Ben buna birşey demiyorum. Benim sinirlendiğim şey önce dalga geçip kendilerinin de yapmaları.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
İleride Bol kutu içerikli modeller çıkar.
Yüksek Fiyatı karşılığına Yenilik yaptık diye önümüze sunarlar.
Umarım tüm firmalar böyle yolu izlemez.

Şimdi bi cihaz aldık adaptör yok. Kim ne bilecek bakkaldan aldığı adaptör orijinalmı yoksa sahte mi.

Zaten sahte olunca 1 ay adaptör zor dayanır direk çöpe.
Bu mu çevreyi korumak?
Çevreyi koruma olayı masal.Apple ben şarj cihazından para kazanmak gibi amacım var diyeceğine tepki almamak için çevreyi koruyorum masalını anlatıyor.Yersen.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yapmaları zaten saçma. Ben buna birşey demiyorum. Benim sinirlendiğim şey önce dalga geçip kendilerinin de yapmaları.
O zaten ayrı bir rezillik.Samsung gibi bir firma bu hatayı yapmamalıydı.

Reaksiyon puanı
6,381
Katılıyorum fakat sanırım arkadaş Apple'ın bunu herkesin yapacağı hakkındaki açıklamasına haklı dedi.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Katılıyorum fakat sanırım arkadaş Apple'ın bunu herkesin yapacağı hakkındaki açıklamasına haklı dedi.
Sonunda.

Senin yazılan şeyi okuman bir daha okumanı tavsiye ederim. Okusan ne demek istediğimi anlayacaksın.

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Yakında telefon aldığımızda kutu yerine poşete sarıp verirlerse şaşırmam.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Sonunda.

Senin yazılan şeyi okuman bir daha okumanı tavsiye ederim. Okusan ne demek istediğimi anlayacaksın.
İlk başta farklı düşündüm.Sonra ne demek istediğini anladım.Apple diğerleride benim yaptığım hatayı yapacak diyerek haklı çıktı ama olan biz tüketiciye oldu.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
İlk başta farklı düşündüm.Sonra ne demek istediğini anladım.Apple diğerleride benim yaptığım hatayı yapacak diyerek haklı çıktı ama olan biz tüketiciye oldu.
Olan hep bize oluyor zaten. Yani apple neden böyle birşey yaptı bilemiyorum. Onun yerine fiyatını 50 dolar (500 TL yine bize girecek zaten) arttırabilirlerdi. Ama dalga geçip kendileri yapmaları gerçekten tam bir hayal kırıklığı.