Soru Samsung Ghost Screen

wedoman

Asistan
Reaksiyon puanı
100
Merhaba arkadaşlar,

Samsung S23 ile ilgilenmekteyim fakat okuduğum bazı yerlerde samsunglarda kronik ghost screen sorunu olduğu söylenmekte. Daha önce hiç samsung kullanmadım. O yüzden deneyimli arkadaşların tecrübelerini beklemekteyim.

draktepe

Asistan
Reaksiyon puanı
126
Hayalet ekran problemi bütün amoled ekranların sorunudur. Tv, telefon, akıllı saat vb. İlla her amoled ekranlı cihazda sorun olacak diye bişey yok. Ben note serisi öncesinden de amoled ekranlı samsung kullanan biriyim. başıma gelmedi ama 10 yıldan faladır çevremde toplamda 5 cihazda gördüm. 1 tanesi tv, 1 tanesi tablet, 1 tanesi akıllı saat, 2 tanesi de telefon idi. Şu anda yeni iphone modelleri de amoled ekran kullanıyor. Aynı sıkıntı onlarda da baş göstermeye başladı. Samsung için aod, iphone için adını bilmiyorum ama telefon kapalıyken ekranın açıkta kalması gibi ekranda uzun süreli kalan görseller hayalet ekran sorununa yol açmayı kolaylaştırıyor. Bunu önlemek için ise ara ara duvar kağıdınızı değiştirmenizi, aod yi sadece kullanmak istediğiniz zamanlarda açmanızı(sürekli aktif tutmamanızı), her gün en az 1 kere telefonu kapatıp yeniden başlatmanızı öneririm. Bu tavsiyem amoled ekran kullanan tüm android ve ios cihazlar içindir.

wedoman

Asistan
Reaksiyon puanı
100
Cevabınız için teşekkür ederim :)

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Ekran yanığı kullanımla alakalı bir durum. Sadece oled değil ips ekranlardada olur. Çözümü yoktur ekran değiştirilir ama ekran yanığı oluşturmayı engellemek mümkündür. Şimdiye kadar note 8 pro hariç hiçbir cihazımda bu sorunu yaşamadım. Önüne geçmenin mantığı ise çok basittir. Ekran parlaklığını düşükte tutmaktır. Özellikle cihazlarda %50 parlaklıktan fazla kullanmam. Anca gün ışığında bi yükseltirim anlık sonra geri düşürürüm. Uzun süre aynı ekranda kalmaması da önemli ama esas mesele bence parlaklık. Yukarıda ki arkadaşın söylediği tavsiyeler de güzel tavsiyeler.

wedoman

Asistan
Reaksiyon puanı
100
Ekran yanığı kullanımla alakalı bir durum. Sadece oled değil ips ekranlardada olur. Çözümü yoktur ekran değiştirilir ama ekran yanığı oluşturmayı engellemek mümkündür. Şimdiye kadar note 8 pro hariç hiçbir cihazımda bu sorunu yaşamadım. Önüne geçmenin mantığı ise çok basittir. Ekran parlaklığını düşükte tutmaktır. Özellikle cihazlarda %50 parlaklıktan fazla kullanmam. Anca gün ışığında bi yükseltirim anlık sonra geri düşürürüm. Uzun süre aynı ekranda kalmaması da önemli ama esas mesele bence parlaklık. Yukarıda ki arkadaşın söylediği tavsiyeler de güzel tavsiyeler.
Aslında söylenilen şeyler benim rutinde hep yaptığım şeylermiş onu anladım :) Şuanda xiaomi mi 8 kullanıyorum. Parlaklığı hiçbir zaman fullde kullanmadım, hep ortalarda kullanıyorum. Güneş altında gözüm görmediği zaman açıyorum sonra geri alıyorum hemen. Arada telefonu da dinlendirme amaçlı kapatıp 5 dk sonra açarım :)

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Aslında söylenilen şeyler benim rutinde hep yaptığım şeylermiş onu anladım :) Şuanda xiaomi mi 8 kullanıyorum. Parlaklığı hiçbir zaman fullde kullanmadım, hep ortalarda kullanıyorum. Güneş altında gözüm görmediği zaman açıyorum sonra geri alıyorum hemen. Arada telefonu da dinlendirme amaçlı kapatıp 5 dk sonra açarım :)
Bilindik şeyler zaten mesela ben Samsung s9+ kullandım hiç problem olmadı. Telefonu babama verdim. O da görmüyorum diye parlaklık sonda kullandı hep. Ekranda okey ve facebook dan kalma ekran yanığı oluştu. Zaten bu sorunu en çok yaşlılar yaşıyor. Hatta kimi telefoncu bile bundan dolayı değer kaybına sıcak bakmıyor bence değer kaybeder tabi ki