Samsung Artık Lider Değil, S20 FE'nin Fiyatı, S20 Ultra'nın Çözülemeyen Kamera Sorunu ve Dahası...

Bu konuyu okuyanlar

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Akıllı telefon pazarının lideri olan Samsung'un son haftalardaki haberlerini sizler için derledim:

Screenshot_20200831-160713_Samsung Internet.jpg

Samsung Cloud Kapanıyor
Aslında uzun zamandan beri konuşulan bir iddiaydı ama bu sefer Samsung gerçekten Cloud'u sonlandıracağını doğruladı. Samsung cihazların iCloud'u olan Samsung Cloud 21 Haziran 2021'de sonlandırılıyor. Ancak belirlenen bu tarih sistemin komple olarak son erme tarihi. Bu tarihten çok önce Samsung uygulamaların yedeklemesini durduracak. Örneğin Hollanda'da 5 Ekim'den itibaren Galeri uygulamasında bulunan fotoğraflar ardık yedeklenmeyecek. Peki kullanıcılar ne yapacak cevap çok basit: One Drive. Zaten şu anda bile Samsung Cloud'a girdiğiniz zaman sizi Microsoft One Drive'a aktarmaya çalışıyor. Yapılan bu hamlenin sebebi de maliyetleri düşürmek.

images.jpeg-65.jpg

S20 Ultra'nın Kamera Sorunu Çözülemiyor
Çıktığı ilk günden itibaren sorunlarla boğuşan S20 Ultra'nın bu seferde başı odaklanma sorunu ile dertte. Çeşitli güncellemeler alsa da sorun her ne kadar da çözüldü denilse de cihazın hala bir odaklanma sorunu mevcut. Dual Pixel'den vageçilip, PDAF adlı otofokus teknolojisini kullanılan cihazdaki fokus problemi için hala daha net bir çözüm bulunamıyor. Kullanıcıları adeta isyan ettiren bu problemin sonu da cihazların toplanıp, kullanıcılara ücretlerin geri ödenmesine kadar gidebilir.

images.jpeg-67.jpg

S20 FE'nin Akılalmaz Fiyatı
Son iki yıldan beri 3 amiral gemisi politikası izleyen Samsung S10 serisinin ardından S10 Lite ve Note 10 Lite adlı iki model daha çıkarmıştı. Bu yıl da Samsung, S20 serisine ek olarak S20 FE adlı yeni bir ürün çıkartacak. Diğer ürünlere göre daha ucuz olması beklenen ürünün fiyatı hiç de öyle olmadı. Ürünün fiyat listesine bakıldığında 5G'li giriş modelinin fiyatı bile 878$'dan satışa çıkacağı ortaya çıktı. LTE ve 5G olarak iki model olacak ürünün lavanta, lacivert, yeşil, kırmızı, turuncu ve beyaz renkleri de olacak. Samsung'un bu yılki hamlesi Apple'ın iPhone Xr hamlesini andırıyor. Ürünün muhtemel teknik özelliklerine de buradan ulaşabilirsiniz. Fakat şunu söylemeliyim ki işlemcisi maalesef yine Exynos 990.

Note 20 Serisi Birleşik Krallıkta Ön Sipariş Rekoru Kırdı

Bu ayın başında tanıtılan Note 20 serisi hem çok eleştirildi hem de çok övüldü. Kullanıcılarının tepkilerine rağmen Exynos politikasını hala sürdürmeye devam eden Samsung'un Exynos işlemcili Note 20'leri yok satıyor. Sammobile'ın yaptığı habere göre Note 20 serisi geçen yıl satışa çıkan Note 10 serisine kıyasla %50 daha fazla sipariş aldı. Kendi ülkesinde (Kore'de bile Snapdragon kullanıyorlar) bile satışları düşen Samsung'un yüzü yine Exynos işlemcili cihazlardan gülüyor.

Samsung Asya Piyasasında Liderliği Kaptırdı
Uzun yıllardan beri liderliğini koruyan Samsung son yıllarda Çinli firmalar ile başı dertte. Sürekli olarak satışları düşen Samsung bu yıl ilk kez bir aylık da olsa Huawei'in gerisinde kaldı. Bu yılın ikinci çeyreğinde de Asya pazarında liderliği Oppo'ya kaptırdı. Oppo pazarın %20.3'e çıkarırken Samsung %19.5'e geriledi. Sizce bu gerilemenin sebebi nedir?

Samsung Developer Konferansı Maliyetler Sebebiyle İptal Olabilir
Satışların düşmesi ve koronavirüsün etkisiyle yara alan Samsung bu yılki geliştirici konferansını dahi iptal edebilir. Çok fazla kişi tarafında bilinmese de Samsung her yıl WWDC ve I/O gibi bir geliştirici konferansları düzenliyor, adı da SDC. Ancak iptaşl olmasının tek nedeni de maliyetleri düşürmek değil. Google ile yaptıkları söylenen anlaşma ile Bixby'nin tamamıyla rafa kaldırılması, Cloud servisinin durdurulması, Z Fold 2 modelinin Unpacked etkinliğinde duyurulması ile Samsung'un elinde kala kala One UI 3 tanıtımı kaldı. Bir diğer iddia da yarın Z Fold 2 için 2. bir Unpacked etkinliği düzenleyecek olan Samsung'un bu etkinlikte One UI 3'de tanıtacağı.

Samsung LCD Fabrikasını Sattı
Son yıllarda artık tüm cihazlarda OLED panellerin kullanılması sebebiyle LCD önemini yitirdi. OLED satışlarıyla liderliğini koruyan Samsung Display LCD taleplerinin azalamasıyla beraber LCD kısmını 1 milyar $'a TCL'ye sattı. Eğer bu satış olmasaydı da Samsung bu yıl veya önümüzdeki yıl LCD fabrikasını kapatacaktı.

Görmüş olduğunuz gibi son birkaç haftaki Samsung haberleri pek de iç açıcı değil. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Kaynak: Sammobile

Screenshot_20200831-160831_Samsung Internet.jpg
Screenshot_20200831-150936_Samsung Cloud.jpg

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
ülkeye göre muamele edersen çok ahh alırsın benim ahım bunlara sebep olmuş olabilir :tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy:
Ah ettiniz demek.. Doğru aslıda Samsung ya Exynos'u iyi bir seviyeye taşımalı ya da tamamen kaldırmalı. Ülkeye göre muamele oldukça kötü bir politika.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,717
Öncelerde Samsung bir efsaneydi fakat ben son zamanlarda ben o firmadan soğumuştum. Bazıları hala güzel diyor fakat bana kalırsa pek değil.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Öncelerde Samsung bir efsaneydi fakat ben son zamanlarda ben o firmadan soğumuştum. Bazıları hala güzel diyor fakat bana kalırsa pek değil.
Bana kalırsa hala güzel Android tarafındaki en sevdiğim firma ama politikaları filan biraz can sıkmıyor değil. Örneğin Cloud ücretsizdi ama One Drive için ücret ödemek zorunda kalacak kullanıcılar.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,717
Bana kalırsa hala güzel Android tarafındaki en sevdiğim firma ama politikaları filan biraz can sıkmıyor değil. Örneğin Cloud ücretsizdi ama One Drive için ücret ödemek zorunda kalacak kullanıcılar.
Ben kendi adıma o yorumu verdim açıkçası aslında, dediğin gibi hala güzel modelleri ve özellikleri var.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
Yazılımlara artık Samsung özen göstermiyor.Gerçekten eski Samsung'u arar oldum :(

Reaksiyon puanı
6,381
Çift işlemci politikasını bitirmezsen sonun bu olur işte.

Zaten, Samsung rekabeti düşürüyor S20 serisi çıktığından beri. Batarsa daha iyi bile olur.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Yazılımlara artık Samsung özen göstermiyor.Gerçekten eski Samsung'u arar oldum :(
Teslimiyetçi davranıyor sanki biraz.
Ama Allah'tan güncelleme kısmı eksiye oranla çok daha iyi artık.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çift işlemci politikasını bitirmezsen sonun bu olur işte.

Zaten, Samsung rekabeti düşürüyor S20 serisi çıktığından beri. Batarsa daha iyi bile olur.
Samsung batmaz da liderliğini kaybeder.

O politika hiç hoş değil dediğiniz gibi umarım çözüm bulunur artık.

Reaksiyon puanı
6,381
Teslimiyetçi davranıyor sanki biraz.
Ama Allah'tan güncelleme kısmı eksiye oranla çok daha iyi artık.
S10 serisinden beri tek iyi olan şey 4K 60 karede OİS destekli tüm lensler. Bu kadar. Güncellemeler 3 yıl oldu da 3 yıl pek de bir şey değil. En az 4 olması gerek.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Samsung batmaz da liderliğini kaybeder.

O politika hiç hoş değil dediğiniz gibi umarım çözüm bulunur artık.
Evet, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi şeyler ile batmaz.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
S10 serisinden beri tek iyi olan şey 4K 60 karede OİS destekli tüm lensler. Bu kadar. Güncellemeler 3 yıl oldu da 3 yıl pek de bir şey değil. En az 4 olması gerek.
Doğru 8K ve 108mp bile boşa gitti.

4 yıl adımını önce Google atması gerekiyor ama Google da pek oralı değil.

Reaksiyon puanı
6,381
Doğru 8K ve 108mp bile boşa gitti.

4 yıl adımını önce Google atması gerekiyor ama Google da pek oralı değil.
Google bence yavaş yavaş ilerliyor. Pixel 4A çok iyi özelliklere göre fiyata bakıldığında. Ama öyle diğer firmalar gibi ses çıkarmadı.

Pixel 5 serisinde bir şey olacak galiba. Ne bileyim, 875, inanılmaz kamera, 4K 60 karede HDR tüm lensler, 6 yıl güncelleme desteği gibi şeylerden illa ki bir tanesi olacaktır diye düşünüyorum.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Google bence yavaş yavaş ilerliyor. Pixel 4A çok iyi özelliklere göre fiyata bakıldığında. Ama öyle diğer firmalar gibi ses çıkarmadı.

Pixel 5 serisinde bir şey olacak galiba. Ne bileyim, 875, inanılmaz kamera, 4K 60 karede HDR tüm lensler, 6 yıl güncelleme desteği gibi şeylerden illa ki bir tanesi olacaktır diye düşünüyorum.
Pixel 5 için bir konu açmıştım aslında dediklerinizin hiçbiri maalesef yok. Hatta işlemci olarak orta segment olan bir işlemci ile geliyor 765G :)

Reaksiyon puanı
6,381
Pixel 5 için bir konu açmıştım aslında dediklerinizin hiçbiri maalesef yok. Hatta işlemci olarak orta segment olan bir işlemci ile geliyor 765G :)

Atmasaydınız keşke şu an gerçekten üzüldüm. Umutluydum o seriden.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Atmasaydınız keşke şu an gerçekten üzüldüm. Umutluydum o seriden.
Kusura bakmayın ?

Aslında politika doğru. Zaten Google'ın amiral gemisi olan modelleri satılmıyor. Baktı ki 3a ve 4a çerez gibi satıyor dedi ki biz en iyisi orta segmentten ilerleyelim. Zaten Google yazılım üstadı olduğu için donanım kısmı pek de önemli değil.

Reaksiyon puanı
6,381
Aslında politika doğru. Zaten Google'ın amiral gemisi olan modelleri satılmıyor. Baktı ki 3a ve 4a çerez gibi satıyor dedi ki biz en iyisi orta segmentten ilerleyelim. Zaten Google yazılım üstadı olduğu için donanım kısmı pek de önemli değil.
Politikası doğru zaten, orta segmentte yaptığı şey başarılı ve devam etsin ama

Ya keşke 5 yıl güncelleme gelse.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Samsung yanlış pazarlama politikalarının kurbanı olacak.
Haklısınız. Fiyat politikaları zaten baştan aşağıya yanlış. Kimse kusura bakmasın ama daha iyi özelliklere donatılmış premium hissiyat veren bir telefonu almak varken her anlamda daha geride olan bir cihazı sırf Samsung diye kimse almaz. Hiçbiri bir Apple değil onu anca Apple yapar.

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
Samsungun pazar payını kaybedeceğini sanmıyorum. Ayrıca ülkelere göre farklı tarife uygulamasının nedenleri var.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Öncelikle cloud yapısı şahsen kullanmadığım birşey. Tutturamadıysalar bütçe açısından kapatmaları çok sağlıklı olur. Bknz; Iphone bile faiş fiyatlarla yapıyor bu işi :) Kaldı ki tüm iş ve windows hayatında google ve hotmailin drive hizmeti ile bir ekosistem kurabilirken ne hacet ? Bu bence yerinde olmuş, kötü değil.

Note FE eğer bu özelliklerle gelecekse neredeyse aynı ailedeki tüm cihazları geçmiş anlamı taşıyor diyebiliriz. 5G'li, bu kadar bataryalı,ram'li, hafızalı bir cihazın ucuz olması zaten beklenemez. Uygun fiyatlı denilen bir samsung videosu henüz duymamış olsam da, 5g'li amiral gemileri arasında ucuz olarak nitelendirilmiş olabilir mi buna bakılması lazım ?...

Öte yandan Oppo ile olan sidik yarışına birşey diyemiyorum. Samsungun çok geniş bir teknik servis ağı var. Oppo bu kadar yayılabilip, yedek parça gönderebilecek mi bilmiyoruz. En önemlisi kılıf konuları, ekran koruyucuları ???

Son olarak OLED yükselişte olsa dahi LCD henüz bitmiş değil. Bugün bir Ip11'de bile kullanılabiliyor sonuçta...

Samsungda beni hayal kırıklığına uğratan cihazlar. Yeni arayüz çalışmaları hoş okey ama neden exynos ? Oyun oynamayan biri olarak, yine de neden ? Hadi okey dedik neden şu kameraları adam akıllı koyamıyorlar sony gibi, iphone gibi. Hadi bunu da geçtim tasarım bir türlü oturmadı bence.

Iphone herkese hitap ediyor. Bak mesela ip 11 serisine. 11 pro max çok büyük, 11 ehh olabilir, 11 pro bana göre efsane. Öte yandan çelik, kamera dizilimi fark yaratmış. FE'de ki de hoş duruyor gerçi ama abi 6" geçti tablet oluyor cihazlar artık yeter yahu. Simetri hastası olarak şu şarj soketleri gene bozuk gelirse giydiririm çok pis. Şu şarj soketinin sağına soluna mikrofon ve hoparlor ızgarasını bir türlü koyamadılar ip gibi. Neyse..

Son düzenleme:

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
Samsung garanti servisi nasıl?

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Samsung cloudu niye kapatıyorlar? Belkide tek doğru yaptığı şeydi.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Samsung cloudu niye kapatıyorlar? Belkide tek doğru yaptığı şeydi.
Microsoft ile anlaşma yaptılar. Samsung cihazlarda bundan sonra One Drive ana yedekleme uygulaması olacak. Böylece de maliyet düşürmekle kalmayıp para da kazanacaklar. Yani kısacası para.