Sakarya da kız evi oğlanı Istiyor

Bu konuyu okuyanlar

seciL

Dekan
Emektar
Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde Süheyla Aksoy ile Engin Polat, bazı bölgelerde sürdürülen eski bir geleneğe göre evlendi. Aksoy ailesine iç güveyi olarak giden Engin Polat’ın düğününde, damat ve gelinin rolleri değişti. Damat ailesinden istendi, ilk istemede usulen olumlu cevap alınamadı ikinci istemede aile ikna oldu. Damadın çeyizi görüldü, düğün günü gelin, damadı evinden aldı ve çiftin düğünü gerçekleşti. Damat gelinin evine yerleşti.
Kız evlat sahibi kimi aileler, çocuklarını evlendirirken iç güveyi alıyor. Geleneğe göre, erkek çocuklar evlendirilirken yerine getirilen tüm adetler, görenekler kızlar (gelin) için de uygulanıyor. Damat adayı belirlendikten sonra, kızın rızası alınıyor. Kızın rızası alındıktan sonra, hep birlikte gidilip damat adayı ailesinden isteniyor. Bütün masraflar kız tarafından karşılanıyor. Düğün günü gelin, ailesi ve davetliler damadı gidip evinden alıyorlar.
Kaynarca’da 5 kızı olan Ümriye ve Halim Aksoy çifti, kızları Süheyla’yı bu geleneğe göre evlendirdi. Damat adayı olarak seçilen Büyük Kaynarca köyünden Engin Polat’ı ailesinden istedi. Damadın ailesi ilk istemede oğulları Engin’i vermeyince ikinci kez istemeye gidildi. Bu sefer aile oğullarını kız tarafına verdi ve söz kesildi. Düğün öncesi kız tarafı evin eşyasını alıp hazırlıkları tamamladı. Düğünden önce damadın çeyizi alındı ve eve yerleştirildi. Düğün günü davul ve zurna ile gelin evinde eğlence yapıldı, daha sonra damat almaya gitmek için hazırlıklar yapıldı.

DAMAT ALMA TÖRENİ
Konvoyla damadı almaya giden gelin bir süre arabadan inmedi. Damadın gelin eve gelmeden gelmeyeceğini söylemesi üzerine, gelin damadın evine geldi. Damadın bulunduğu odanın kapısında bekleyen damadın kız kardeşi para almadan kapıyı açmayacağını söyledi. Gelin "o zaman damadı almadan gideriz" dedi. Kız kardeşi "siz bilirsiniz" dedi. Daha sonra gelen kayınpeder Aksoy, damadın kız kardeşine bir miktar para (sandık parası)
verdi. Kapının açılmasıyla, gelin damadın yanına girdi.
Damat Polat, evden ayrılırken annesiyle ve kardeşleriyle vedalaştı, duygulu anlar yaşadı. Daha sonra gelinin kolunda evden ayrıldı.
Baba Halim Aksoy, damat alma törenini izleyen AA muhabirine yaptığı açıklamada, amaçlarının evlerinin sessiz kalmaması, öldükten sonra ocaklarının kapanmaması olduğunu belirtti.
Damadı istemek için aileye haber verdiklerini kaydeden Aksoy, şunları söyledi:
"Oğullarını beğendiğimizi ve kızımızla evlendirmek istediğimizi söyledik. Bizi iyi karşıladılar. Bütün masrafları biz karşıladık.
Damadımı ilk gittiğimizde vermediler, ikinci gittiğimizde verdiler.
İlçemizde erkek çocukları olmayan aileler bu şekilde kızlarını evlendiriyorlar. Erkek çocuğumuzu evlendiriyormuş gibi bütün her şeyi biz yapıyoruz. Önemli olan gençlerin mutluluğu. Amacımız evimiz kızlarımız evlendikten sonra sessiz kalmasın. Biz öldükten sonra ocağımız kapanmasın, kızım ve damadım ocağımızı tüttürsün. Engin de artık benim bir evladım." Gelin Süheyla ise görüştüklerinde damat adayıyla birbirlerine uygun olduklarını düşündüklerini ifade ederek, "Ailem bana Engin’i uygun gördü. Görüştük biz de birbirimize uygun olduğumuzu düşündük ve evlenmeye karar verdik" dedi.

 

emelden

Dekan
çok üzücü ve bir o kadarda komik.Ne alaka erkek çocukları olmayan aileler bu şekilde kızlarını evlendiriyorlarmış >:(
 

seciL

Dekan
Emektar
o erkeğin pskolojisini düşünemiyorum yani
bi de vermemişler ilk istediklerinde ayaklrına kadr gelip biz oğlunuzu isteriz diyolar onlarda vermiyolar.. e haklılar tabi gül gibi oğullarını verirler mi kız evi naz evidir lafının tersi bu durum ama neyse :)
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst