Saidi Nursi Kimdir

atam izindeyiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Said-i nursi (kürdi) kimdir...

O günün dedeleri,bugünün torunları.Hedef daima TÜRK Milleti..Anglo-sakson larla ittifak ve diyalog içinde hedef; TÜRK Milletinin egemenliğini yıkmak..
01 Ekim 2006 Pazar 00:01
Said-i Nursi kimdir?
1877 yılında Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Nurs köyünde doğan
ve 24 mart 1960 tarihinde ölen ve bidayette Saidi Kürdi diye anılan
bir şahsın esas gayesi, Türklüğü tahrif ederek ayrı bir Kürt
devleti kurmaktır. Nitekim yaşamı boyunca bu amacını
gerçekleştirmek için etkinlik göstermiştir.

Doğduğu bölgeden İstanbul'a gelen Said-i Kürdi, 31 Mart
ayaklanmasına katılmış, Milli mücadele döneminde Kürt Teali
Cemiyeti kurucuları arasında yer almıştır.

(kaynak Marmara Brifingi: Orgeneral Turgut Sunalp, Korgeneral
Abdurrahman Ergeç, Tümgeneral Recai Engin, Tümgeneral, Memduh
Ünlütürk, Tümgeneral Fazıl Polat, Kur. Alb. Fikret Küpeli...) Bu
zamandan 1950'ye kadar risaleleri yaymaya ve cemaatini büyütmeye
devam etmiştir.

1950 sonrasında yazmış olduğu risalelere dayanan cemaatini iyice
güçlendirmiş ve bu dönemki DP hükümeti le işbirliğine
girmiştir. Atatürk'ün başlatıığı toprak reformunu yarıda
bırakarak bölgesinin ağalara ve şeyhlerin elinde kalmasında
büyük pay sahibi olan Said-i Nursi zamanın iktidarı Adnan Menderes
tarafından eli öpülerek el üstünde tutulmuştur.

1960 ihtilaliyle birlikte Adnan Menderes ve diğerleri asılmıştır.
Said-i Nursi'nin cesedi de İhtilal subayları tarafından ortadan
kaldırılmıştır.

Kaynak http://www.kuvvaimilliye.net/news_detail.php?id=6967

yasir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hem ortalığı kışkırtmak amacı ile bir konu acıyorsunuz hemde tanımadığınız bir insan için böyle aptalca birşeyler yayınlıyorsunuz herşeyden önce amacınızın ne olduğu belli Said Nursiyi tanımak istiyorsan onun eserlerini oku ve bu dünyada ne için savaş vermiş onu öğren Said nursi senden ve de benden daha iyi milletini seven insanları düşünen bir insandır

atam izindeyiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Türk ordusu komutanlarına yalancı mı diyorsun
Benim değil onların bu şahıs hakkındaki istihbaratı bu
Senin amacın ne
Neden böyle hararetle savunuyorsun
Bizim bilmediğimiz ne biliyorsun
Paylaş bizimle
Not Aptalca şeyler yazmak konusunda ağzını toplasan iyi olur

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
hayırlı günler arkadaşlar

sabahtan beri neye yorum yazayım diye konu arayıp duruyordum
karşıma siz çıktınız.

""O günün dedeleri,bugünün torunları.Hedef daima TÜRK Milleti..Anglo-sakson larla ittifak ve diyalog içinde hedef; TÜRK Milletinin egemenliğini yıkmak..
01 Ekim 2006 Pazar 00:01
Said-i Nursi kimdir?
1877 yılında Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Nurs köyünde doğan
ve 24 mart 1960 tarihinde ölen ve bidayette Saidi Kürdi diye anılan
bir şahsın esas gayesi, Türklüğü tahrif ederek ayrı bir Kürt
devleti kurmaktır. Nitekim yaşamı boyunca bu amacını
gerçekleştirmek için etkinlik göstermiştir.""

said nursinin eserlerinin hangi yerinda,hangi paragraf ve satırında yukarıda yazmış olduğunuz "kürt devleti kurmak,türklüğü yıkmak,Anglo-sakson larla ittifak ve diyalog halinde olmak"gibi şeylerden bahseder

ben birşey demiyorum
eğer said nursiyi anlamak ve tanımak istiyorsanız onun eserlerinden sadece ama sadece 2 sayfasını okuyun yeter.
Fazla demiyorum sadece 2 sayfa

inanın düşünceniz doksan derece değişecek (eğer taraf tutmadan vicdani bir muhasebe olursa)

saygılarımla

yasir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evet yalancı diyorum bir itirazın mı var ??
benim bir amacım yok sadece ortada yanlış anlaşılma var onu düzeltmeye çalışıyorum ortaya bir taş atılıyor vefat eden bir insanın arkasından yalan yanlış şeyler daha o insanı tanımamış insanlar sonrada diğer insanları yanlış bilgi olarak gidiyor madem bir insan hakkında böyle bir bilgi yayınladınız ozaman sadece komutanların değil diğer tüm kaynaklardanda bilgi alarak yayınlayınkı daha da iyi olur??
aptalca diyerek hakaret etmedim sadece yazılanlar için apatalca diyorum ağzımı toplamama gerek yok sende o işi yapamıcagına göre relax ol biraz

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
bir kere bir insan hakkında iyi veya kötü diye karar verilecekse
önce o insanı tanımamız gerekmez mi?

şu anda kendisi toprak altında olduğuna göre o ancak eserlerini okuyarak tanıyabiliriz öyle değilmi?

bence siz said nursiyi yerden yere vurun ama kitabından sadece 2 sayfa okuduktan sonra

okuyun ve şu sayfayı okudum diye burda yayınlayın bakalım dediğiniz gibi mi?

saygılarımla

atam izindeyiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yasir e

Nasıl bir yanlış anlamaysa bu
yaz google a da gör sen ve senin gibi düşünen insanların siteleri ve yazıları haricinde bu adam kimmiş
Atatürk olunca başka Said-i Nursi söz konusu olunca aslan kesiliyorsunuz
Yıkıcı olmayın yapıcı olun. Atatürk gibi ecnebilerinden elinden aslanın ağzından memleketi kurtarın bakalım

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
değerli arkadaşım atam izindeyiz!

biraz mantıklı ve makul düşünelim!

"hani bir kimseye sormuşlar
Neden namaz kılmıyorsun?
o da "namaza yaklaşmyın" (nisa-43)diye ayet var demiş.
Devamını da oku demişler
Ben hafız mıyım demiş?
Devamında ne yazıyor bililyormusunuz sarhoşken namaza yaklaşmayın diyor."

bu vermiş olduğunuz kaynaktada aynen bir cümlesinin bir iki kelimesi alınıyor gerisi yok
lütfen
eğer o kelimede ne demek istediğini anlamak istiyorsak paragrafın veya konunun tamamını okumak gerekmez mi?

saygılarımla

yasir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
google yazıyım ozaman atatürk diye onun hakkında yazılan kötü yazıları buraya kopyalayıp yapıştırıyım ozaman nedersin hoşuna gider mi kabul edecekmisin onun hakkında yazılan kötü yazıları? sonrada derim ki kaynakta bu var ben onu yayınladım diye nasıl olur kabul edermisin bende bunu kabul etmiyorum işte sonuçta Said Nursi yi tanımıyor(lar)sun etmiyorsun sonra diyorsunki onu ben değil komutanlar yazmış yalan mi diyorsun bende evet yalan diyorum sonrada diyorsun ki atatürk olunca başka Said nursi olunca başka davranıyorsunuz yani ne söylediğin belli değil yıkıcı olan biz değil malesef sizlersiniz ama bunun farkında değilsiniz.
memleketi kurtaradan sadece atatürk değildi bizim dedelerimiz ninelerimizdi onlarda savaştı bu ülke için onlarda canını verdi bu ülke için biraz daha mantıklı olalım....

panda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
arkadaşım "atam izindeyiz"
birilerinin yalan ve nefret dolu ağzıyla konuşmuşsun besbelli sana tavsiyem aşağıdaki yazıyı bir oku bakalım da ondan sonra karar ver üstadın türk düşmanı olup olmadığını
çamur at yağışmassa izi kalır mantığıyla hareket etme alıntı yaptığın site sahiplerinin kimler olduğu zaten aşikar oku oku oku okumadan çamur atma

Üstadın kurtardığı talebesi

İşaratü'l-İ'caz Müellifi, eski bir talebesi olan Müküslü Hamza'yı telmih ederek, Birinci Mecliste şöyle bir konuşma yapmıştı:

"Eskiden Türk olmayan bir talebem vardı. Eski medresemde hamiyetli ve gayet zeki o talebem, ulûm-u diniyeden [din ilimlerinden] aldığı hamiyet dersi ile her vakit derdi: 'Salih bir Türk, elbette fâsık kardeşimden ve babamdan bana daha ziyade kardeştir ve akrabadır. Sonra aynı talebe, talihsizliğinden, sırf maddî fünun-u cedîde okumuş. Sonra ben-dört sene sonra-esaretten gelince onunla konuştum. Hamiyet-i milliye bahsi oldu. O dedi ki:

"Ben şimdi, râfızî bir Kürdü, salih bir Türk hocasına tercih ederim.'

"Ben de,

"Eyvah!' dedim, ' ne kadar bozulmuşsun?' Bir hafta çalıştım, onu kurtardım, eski hakikatlı hamiyete çevirdim."

Müellif, talebesinin ilk vaziyetinin vatana ve Türk Milletine ne kadar lüzumlu ve faydalı olduğunu meb'uslara anlatarak, dinî tahsile gereken ehemmiyetin verilmesini istemişti. Mebuslar ise doğuda üniversite açılmasını ve din tahsiline önem verilmesini kabul etmişlerdi.

l927 yılında Hamza'nın ismi bazı hâdiselere karıştı, İstanbul'da kısa bir müddet mevkuf kaldı. l929'da ise Suriye'nin El-Haseke şehrine gitti. l93l'de merhum Tarlan Hocamın ablası Adalet Hanımı yanına aldı. Burada müdür-ü teçhiz iken Ahmed Hani'nin Mem u Zin kitabını neşretti. l960'da kendisi, daha sonra da hanımı Adalet Hanım Hakkın rahmetine kavuştu.

teknojen

Doçent
Reaksiyon puanı
0
kendisini az biraz duymuşluğum vardır pek sevmem ama saygı duyarım bu kadar insan adından saygıyla bahsediyorsa bi bildikleri vardır diye düşünüyorum. Zaten bu aralar kendisinden çok bahsedildi girdiğim ortamlarda ama hala fikrim değişmedi. Ne bileyim sevemiyorum bi türlü

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
yaniiiiiiiiiiiiii....

forumda bu konuya da girildi yaa bir şey diyemiyorum size....

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
teknojen dedi ki:
kendisini az biraz duymuşluğum vardır pek sevmem ama saygı duyarım bu kadar insan adından saygıyla bahsediyorsa bi bildikleri vardır diye düşünüyorum. Zaten bu aralar kendisinden çok bahsedildi girdiğim ortamlarda ama hala fikrim değişmedi. Ne bileyim sevemiyorum bi türlü

hayırlı günler
ben sizi ikilemden kurtaracak birşey söyliyeyim mi?
onu anlamak için eserlerinden bir tanesini okumanızı tavsiye ederim.

saygılarımla

Alper Kut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
teknojen dedi ki:

Nutuk oku daha faydalı. Ezelden bu yana Türk ulusu üzerine oynanan oyunlar ve reçetesi yazılı
Tavsiye böyle olur

panda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Alper Kut dedi ki:
teknojen dedi ki:

Nutuk oku daha faydalı. Ezelden bu yana Türk ulusu üzerine oynanan oyunlar ve reçetesi yazılı
Tavsiye böyle olur

merhaba arkadaşım
evet nutuk okuyalım ama Risale-i Nur lardan da okuyalım
okuyalımki birilerinin bilmeden iftira ettiği zatıda tanıyalım

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Konuyu daha çok kızıştırmayın. Aksi halde kilitlenir veya silinir.
Kaynak olarak "falanca yerdeki brifing" diye belirsiz bir bilgi verilemez.
İşin doğrusu bu çok trajikomik. Birisinin bir yerde rastgele söylediği şeyi kaynak olarak gösteremezsiniz. Varsa gerçekten kaynağınız ortaya dökünüz. Yıllardır dökemediğinize göre gerçek bir deliliniz yok demektir. O halde milleti oyuna getirmeye çalışmayınız. İdeal olarak kendime seçtiğim birisi değildir, ancak eselerinin hiç birisinde Türk düşmanlığı göremezsiniz. Nitekim o en azından inancına göre ırkçılık fikrini içinden söküp atmış birisidir, ama siz bu zararlı ötesi düşüncelere sahipsiniz.

panda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Elmacik dedi ki:
İşin doğrusu bu çok trajikomik. Birisinin bir yerde rastgele söylediği şeyi kaynak olarak gösteremezsiniz. Varsa gerçekten kaynağınız ortaya dökünüz. Yıllardır dökemediğinize göre gerçek bir deliliniz yok demektir. O halde milleti oyuna getirmeye çalışmayınız. İdeal olarak kendime seçtiğim birisi değildir, ancak eselerinin hiç birisinde Türk düşmanlığı göremezsiniz. Nitekim o en azından inancına göre ırkçılık fikrini içinden söküp atmış birisidir, ama siz bu zararlı ötesi düşüncelere sahipsiniz.

+1 valla ne diyeyim saol arkadaşım son noktayı cok güzel koydun

fidayda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elmacik dedi ki:
Tehtitvari. Kilit?
Hoş deil
Üstelik adamın söylediklerinde haklılık payı var
Kimdir Said-i Nursi biliyoruz. Anlamadığım neden SDN forumda budenli taraftara sahip?

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
fidayda dedi ki:
Tehtitvari. Kilit?
Hoş deil
Üstelik adamın söylediklerinde haklılık payı var
Kimdir Said-i Nursi biliyoruz. Anlamadığım neden SDN forumda budenli taraftara sahip?

hayır taraftarlıkla alakası yok
SDN forumumuz nasıl atatürke hakareti kabul etmez ise
aynen din büyüklerimizede hakareti kabul etmiyecektir.

saygılarımla

turkuazz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

saygılarımla
[/quote]
Mehmet1101
Din büyüğü mü dedin? Ne zamandan beri Kürt teali cemiyeti kurucuları din büyüğü oldu?
Said-i Kürdi ismi tepki çekmesin diye Nursi' ye çevrilmiştir
Benim bildiğim kürtçülük yaparak memleketi bölmeye çalışmış bir şahıs
ufak bir araştırma yaptım nette faklı bir şeyle karşılaşmadım

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
turkuazz dedi ki:

saygılarımla
Mehmet1101
Din büyüğü mü dedin? Ne zamandan beri Kürt teali cemiyeti kurucuları din büyüğü oldu?
[/quote]

Ya brader senin amacın nedir?
BASKA KISILERIN LAFLARI ILE GERDEGE GIRMEYIN..

Bana Saglam Kaynaklar VERRRR....

turkuazz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yavaş hemşerim! bedava kaynak olur mu? emeksiz?..
nette araştır bulursun bolca
sakin..

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
benim anlatamadığım mesele şu

lütfen Allah için bana said nursinin eserlerinden birisinde,
ırkçılık ve milliyetçilikle ilgili,vatan ve millet aleyhinde bir yazı gösterin
herkese karşı,beni ve benim gibi düşünenleri yerin dibine batırın

ayrıca nursi denmesinin sebebi ise
nurs köyünde doğmasıdır.kürtlükle alakası yok

saygılarımla

Not:lütfen konu kızışmasın saygı ve edep çerçevesinde konuyu tartışalım

turkuazz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kürt teali cemiyeti kurucusu olmadığını iddia eden var mı ???
Hadi hep beraber ispatlayalım kim haklı !!!

panda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
turkuazz dedi ki:

bir defa senin bu sözün cok sacma
bizim olmadığını ispatlamamız mantıksız.
bu iddayı sen ortaya atıyorsun o zaman ispatla
ama onun bunun dediği ile değil gercek delil ve belgelerle

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
turkuazz dedi ki:

Senle münakaşaya girmiyorum mesajların yetmiyor
Hangi EMEK? Ortaya atılan saçma düşünceler mi?

Bu konuda ya kilit görsün yada silinsin.
Modlar ricam..

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Fidayda ve turkuaz; bu bir tehdit değil. Konunun bütününe bakıldığında diğer üyeler sizin hırçınlığınızdan rahatsız olmuşlar. "Biz ne olduğunu biliyoruz" diyerek hiç bir şey ispatlayamazsınız. Burası bir forum, müslüman bir ülkede bile olsak Allah'a bile inanmadığınızı rahatlıkla söyleyebilirsiniz kimse karışmaz; sizi tehidt de edemez. Ama siz hakkında bilgi sahibi olmadığınız konularda konuşarak ortalığı birbirine katıyor ve hakarete varan cümleler kuruyorsunuz. Oysa diğer üyeler bunu yapmıyor; şu halde bu bir taraftarlık da değil.

"Nette araştırma yaptım" demeniz, ortaya zamanında birinin söylediklerinden başka bir şey koyamadığınızı kanıtlar. Varsa gerçek bir deliliniz, ortaya koyun biz de faydalanalım.

Hem sonra bu düşüncelere sahip olanlar genelde Osmanlı'yı da sevmezler. Ama resmi ve gayrı resmi tüm tarihler bu milletleri Osmanlı'nın bir araya getirdiğini gösteriyor. Çok değil yaklaşık 100 yıl içinde Osmanlı'dan çokça ayrı devlet oluştu ve koptu. Gücünüz onlara yetmedi mi ki siz "memleketi bölmeye çalıştılar" diyerek onlarla mücadele edemediniz?

turkuazz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
online destek dedi ki:
turkuazz dedi ki:

Senle münakaşaya girmiyorum mesajların yetmiyor
Hangi EMEK? Ortaya atılan saçma düşünceler mi?

Bu konuda ya kilit görsün yada silinsin.
Modlar ricam..
Silinir yakında merak etme
İspata gelemezsin çünkü

megaman

Doçent
Reaksiyon puanı
0
turkuazz dedi ki:

saygılarımla
Mehmet1101
[/quote]

Siz araştırmalarınızı kaynağı asla belli olamayan yazılardan nette yaparsınız. Biraz da gerçek hayatta bakın;

Bahsettiğiniz anlamda O zatın talebelirnden kimse kimseyi bölmek istemiyor, aksine bütünleştiriyolar... Sizin adını dahi bilmediğiniz memleketlerde okullar açılıyor ve hepsi de -Kürt değil Türk Okulları-. Her olayı ve kişiyi kendi zamanında değerlendirmeniz gereklidir arkadaşlar. Boştan yere kimseyi kışkırtmaya da gerek yok. Sonra burda Atatürk köşesi yok diye ortalığı hareketlenidirmeye de ise hiç gerek yok. İstek yaparsınız açılır. Bu kadar da basit. Şu başlıktan dolayı burda çaılmaz demenin mantığı geççekten çok saçma. Hepimiz Atamızı biliriz, severiz ve izindeyiz. Ben nickimi Megaman diye koyduysa başkası da Atam izindeyiz diye koydu diye Atamın izinde olmadığum anlamını yüklemek ne kadar saçma olursa şimdi, bu tip başlıklarla temiz suyu bulandır ve SDN' ye zarar vermek de o kadar saçma olur. Nasıl olsa birazdan savunmanızı da yaparsınız kışkırtıcı bir şekilde. Benden de zerre cevap beklemeyiniz çünkü Aklın yolu birdir.

Saygılarımla.

turkuazz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elmacik dedi ki:
Fidayda ve turkuaz; bu bir tehdit değil. Konunun bütününe bakıldığında diğer üyeler sizin hırçınlığınızdan rahatsız olmuşlar. "Biz ne olduğunu biliyoruz" diyerek hiç bir şey ispatlayamazsınız. Burası bir forum, müslüman bir ülkede bile olsak Allah'a bile inanmadığınızı rahatlıkla söyleyebilirsiniz kimse karışmaz; sizi tehidt de edemez. Ama siz hakkında bilgi sahibi olmadığınız konularda konuşarak ortalığı birbirine katıyor ve hakarete varan cümleler kuruyorsunuz. Oysa diğer üyeler bunu yapmıyor; şu halde bu bir taraftarlık da değil.

"Nette araştırma yaptım" demeniz, ortaya zamanında birinin söylediklerinden başka bir şey koyamadığınızı kanıtlar. Varsa gerçek bir deliliniz, ortaya koyun biz de faydalanalım.

Hem sonra bu düşüncelere sahip olanlar genelde Osmanlı'yı da sevmezler. Ama resmi ve gayrı resmi tüm tarihler bu milletleri Osmanlı'nın bir araya getirdiğini gösteriyor. Çok değil yaklaşık 100 yıl içinde Osmanlı'dan çokça ayrı devlet oluştu ve koptu. Gücünüz onlara yetmedi mi ki siz "memleketi bölmeye çalıştılar" diyerek onlarla mücadele edemediniz?
Elhamdurullah müslümanım
Sadece doğruları konuşurum