Yardım Ryzen5 3600 + Rx 6600xt GPU düşük kullanım sorunu

Bu konuyu okuyanlar

BalistikAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Merhaba arkadaşlar, sistem özelliklerim aşağıdaki gibidir:
Ryzen5 3600 işlemci
Rx 6600xt gpu
Asus b450m-a anakart
Neo forza 16GB cl16 3200mhz ram (Tek slot)
Hi level ultra 480gb ssd
Adata su 630 480gb ssd
Rampage iced kule tipi soğutucu
Asus vg27bq 27'' 2k monitör

Ekran kartını dün aldım ürün sıfır ilk taktığımda oyunlarda 2k geçsem bile aktif olmadığını ve çok düşük fpsler aldığımı fark ettim, aynı şekilde 1080p dahil sonuçlar pek farklı değildi. Sonrasında ısı değerlerini felan kontrol ettim cpu 50 derece maks, gpu ise 70 derece maks. Zaten Cpu işlemcisini cooler master magic ile yeni değişmiştim. Sonra sıradan olabilecek sorunları denerken sanallaştırma teknolojisi yani virtualization (SVM) geldi aklıma biosa girip açtım ve 2k geçebiliyordum bir problem yok o konuda. Şuanki sorun ise Gpu her oyunda tamamını kullanmıyor ortalama %40-60 civarında kullanımı var. Örnek veriyorum valoranta girdiğimde bu şekilde, hitman2 girdiğimde 2k full ayarlarda %95 civarında kullanıyor. Bf5 girdiğimde ise %60-70 civarında kullanıyor ve buda performans kaybına yol açıyor. Yeni format attım her şey temiz virüs felan yok tabi bu arada işlemci kullanımıda %50 geçmiyor genelde %20-50 arası bir kullanımı var. Varmı bunun bir çözümü arkadaşlar?

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Merhaba arkadaşlar, sistem özelliklerim aşağıdaki gibidir:
Ryzen5 3600 işlemci
Rx 6600xt gpu
Asus b450m-a anakart
Neo forza 16GB cl16 3200mhz ram (Tek slot)
Hi level ultra 480gb ssd
Adata su 630 480gb ssd
Rampage iced kule tipi soğutucu
Asus vg27bq 27'' 2k monitör

Ekran kartını dün aldım ürün sıfır ilk taktığımda oyunlarda 2k geçsem bile aktif olmadığını ve çok düşük fpsler aldığımı fark ettim, aynı şekilde 1080p dahil sonuçlar pek farklı değildi. Sonrasında ısı değerlerini felan kontrol ettim cpu 50 derece maks, gpu ise 70 derece maks. Zaten Cpu işlemcisini cooler master magic ile yeni değişmiştim. Sonra sıradan olabilecek sorunları denerken sanallaştırma teknolojisi yani virtualization (SVM) geldi aklıma biosa girip açtım ve 2k geçebiliyordum bir problem yok o konuda. Şuanki sorun ise Gpu her oyunda tamamını kullanmıyor ortalama %40-60 civarında kullanımı var. Örnek veriyorum valoranta girdiğimde bu şekilde, hitman2 girdiğimde 2k full ayarlarda %95 civarında kullanıyor. Bf5 girdiğimde ise %60-70 civarında kullanıyor ve buda performans kaybına yol açıyor. Yeni format attım her şey temiz virüs felan yok tabi bu arada işlemci kullanımıda %50 geçmiyor genelde %20-50 arası bir kullanımı var. Varmı bunun bir çözümü arkadaşlar?
Gpu da cpu da gerektiği kadar kullanılır. Fps sabitleyiciler açık mı?

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
Ram'î 2 Kanala çıkar, 1080p de darboğaz yapması normal.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Çift kanal RAM yap. Valorant ve BF gibi oyunlar işlemciye yük bindirir. 3600 o tarafta bir tık zayıf kalır. Sorun olmadığı Hitman 2'ye girdiğinde GPU kullanımının 95 olmasından belli zaten.

BalistikAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Çift kanal RAM yap. Valorant ve BF gibi oyunlar işlemciye yük bindirir. 3600 o tarafta bir tık zayıf kalır. Sorun olmadığı Hitman 2'ye girdiğinde GPU kullanımının 95 olmasından belli zaten.
Hocam işlemci valorant %20-30 harcıyor bf5 ise %50-60 harcıyor daha üzerini görmedim. İşlemci iki oyun içinde yeterli zaten bunu herkes bilir. Tek slot ram bukadar etkilermi onu bilmiyorum.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Hocam işlemci valorant %20-30 harcıyor bf5 ise %50-60 harcıyor daha üzerini görmedim. İşlemci iki oyun içinde yeterli zaten bunu herkes bilir. Tek slot ram bukadar etkilermi onu bilmiyorum.
Valorant grafik olarka çok ağır bir oyun değil. Yani üst düzey pek çok kartta yüzde 100 kullanım göremezsin zaten. AC Origins-Odyssey-Valhalla, RDR2, Control gibi ağır grafikli oyunları dene birde.

BalistikAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Valorant grafik olarka çok ağır bir oyun değil. Yani üst düzey pek çok kartta yüzde 100 kullanım göremezsin zaten. AC Origins-Odyssey-Valhalla, RDR2, Control gibi ağır grafikli oyunları dene birde.
Hocam o tarz oyunlar yok ama gta 5 Very high ayarlarda kenar yumuşatmalar x2 olacak şekilde 2k açtım ekran kartı yükü ortalama 90-95 arasına çıktı +80 fps olarak oynatıyor nu değerler iyi. Benim anladığım kadarıyla rekabetçi oyunlarda ekran kartı yüzdesi düşük oluyor işlemci ise 30+50 arasında bi kullanım oluyor. Buda eski kartım rx 570 4 gb göre düşük fps ile sonuçlanıyor. Aynı sistemde rx 570 valoda +300 fps verirken bu kartın 200 fps vermesi saçma değilmi sizcede. kartı tam kullansa bu şekilde olmayacak.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Hocam o tarz oyunlar yok ama gta 5 Very high ayarlarda kenar yumuşatmalar x2 olacak şekilde 2k açtım ekran kartı yükü ortalama 90-95 arasına çıktı +80 fps olarak oynatıyor nu değerler iyi. Benim anladığım kadarıyla rekabetçi oyunlarda ekran kartı yüzdesi düşük oluyor işlemci ise 30+50 arasında bi kullanım oluyor. Buda eski kartım rx 570 4 gb göre düşük fps ile sonuçlanıyor. Aynı sistemde rx 570 valoda +300 fps verirken bu kartın 200 fps vermesi saçma değilmi sizcede. kartı tam kullansa bu şekilde olmayacak.
vardır bir sebebi. Kartın üreticisi belki limit koymuştur daha sağlıklı ve uzun ömürlü olması için.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Kartı kendini tam zorlamıyor bu gayet doğal bu arada. FHD çözünürlükte iyi bir kartla iyi FPS istiyorsan G-Sync veya FreeSync destekli 240 Hz bir monitör lazım. Bu noktada yapabileceğin en mantıklı hamle işlemcini Ryzen 5600X'e yükseltmek olur. Ancak elindeki anakart bu işlemciyi kaldırmayabilir. F/P olarak Asus Prime B550 Plus veya MSI MAG B550M Mortar önerebilirim. Özetle elindeki anakartı ve işlemciyi satıp 5600X ve bu iki anakarttan birini alman Valorant gibi oyunlarda epey FPS yükseltecektir. RAM'i de çift kanal yapman lazım muhakkak. O da Valorant'da en azından 10-15 FPS artırabilir.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Burada bi terslik var. Dediğin gibi aynı şartlarda, yani aynı çözünürlükte ve aynı ayarlarda kullanıyor isen,bu e.kartı ile, RX 570 in verdiği fps den düşük fps alamazsın.İşlemcin aynı,e.kartını daha da güçlendirmişsin ama daha düşük fps alıyorsun Olmaz,yani.
Hadi işlemci darboğazı desem, 2K da oynuyorsun E.kartına ,işlemcinin darboğaz yapması hemen hemen imkansız gibi. Yapsa bile ,belli belirsizdir.

BalistikAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Burada bi terslik var. Dediğin gibi aynı şartlarda yani aynı çözünürlükte ve aynı ayarlarda kullanıyor isen,bu e.kartı ile, RX 570 in verdiği fps den düşük fps alamazsın.İşlemcin aynı,e.kartını daha da güçlendirmişsin ama daha düşük fps alıyorsun Olmaz,yani.
Hocam yorumları okuduysanız eğer hikayeli ağır oyunlarda gayet normal ve güzel değerler alıyorum. Ama rekabetçi oyunlarda nedense düşük fpsler ve ekran kartı kullanım yüzdesi düşük kalıyor 50-70 arası kullanıyor hatta bazen 50 derece altına düşünce ekran kartınının ışıkları sönüyor fan çalışmadığı için. ısınınca geri çalışıyor. ben tam yükte çalışmasını istiyorum ama bi türlü başaramadım. Format felan herşeyi denedim anakartımda güncel virtualization açık anlamadım gitti. Tek sorun ram tek slot olduğu kalıyor ama öyle olsa hikayeli oyunlarda tam çalışmaz değilmi?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Şimdi şöyle.Ağır oyunlarda fps den şikayetin yoksa,yani RX 570 deki halinden fazla alıyorsan,o zaman durum değişir. Bu durumda herhangi bi sorun yok.

Ancak, hafif ,yani cs go,valorant gibi oyunlarda, zaten ,bu kadar güçlü bi e.kartı, tamamını kullanmana müsaade etmez. Zorlanmaz çünkü. Yani hiçbi zaman yüzde 90-95 leri göremezsin ekran kartında. Ama demek istediğim yine de , rx 570 den fazla fps alman gerekirdi. Kafam ona takıldı.

BalistikAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Şimdi şöyle.Ağır oyunlarda fps den şikayetin yoksa,yani RX 570 deki halinden fazla alıyorsan,o zaman durum değişir. Bu durumda herhangi bi sorun yok.

Ancak, hafif ,yani cs go,valorant gibi oyunlarda, zaten ,bu kadar güçlü bi e.kartı, tamamını kullanmana müsaade etmez. Zorlanmaz çünkü. Yani hiçbi zaman yüzde 90-95 leri göremezsin ekran kartında. Ama demek istediğim yine de , rx 570 den fazla fps alman gerekirdi. Kafam ona takıldı.
Evet hocam anladım sizi diğer arkadaşlarda aynı şeyi söyledi. Rx 570 4GB ile en low ayarlarda performans ayarlarında ortalama en düşük 250 en yükse 350 fps alıyordum ve ekran kartım tam yükte çalışıyordu. Bu kart ile en low ayarlarada çeksem en yüksek ayarlarada çeksem sonuç pek değişmiyor hatta en yüksek ayarlarda bi tık daha iyi gibi.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Evet hocam anladım sizi diğer arkadaşlarda aynı şeyi söyledi. Rx 570 4GB ile en low ayarlarda performans ayarlarında ortalama en düşük 250 en yükse 350 fps alıyordum ve ekran kartım tam yükte çalışıyordu. Bu kart ile en low ayarlarada çeksem en yüksek ayarlarada çeksem sonuç pek değişmiyor hatta en yüksek ayarlarda bi tık daha iyi gibi.
önceki kart ile de 2k mıydı yoksa 1080 p miydi ?

BalistikAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
önceki kart ile de 2k mıydı yoksa 1080 p miydi ?
Hayır 1080p ama bundada 1080p yapsam bile değerler aynı gibi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yarın abimde aynı cl ve mhz sahip ram var 16 gb diğer slota takıp deneyeceğim. Tek sorun ram gibi ama bu kadar etkileyeceğini pek düşünmüyorum.

BalistikAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Ramden kesin bi miktar farkeder,ama RX 570 te de tek ram ile kullanmışsın.
Evet aynı şekilde kullandım. Sadece ekran kartı değiştim. 1080p alınca yükselse 2k zorluyor diyeceğim ama değişmiyor sorun orada. Acaba kasaya takılan power güçsüzmü onu bilmiyorum. Kasayı geçen yıl birinden ikinci el olarak satın aldım. frisby kasa ama power üzerinde herhangi bir etiket veya değerler yok siyah bir psu. Kasa modeline göre baktığımda 650+80w olarak görünüyor. Acaba değiştirip 500w civarı bir psu takmış olabilirlermi bilmiyorum.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Evet aynı şekilde kullandım. Sadece ekran kartı değiştim. 1080p alınca yükselse 2k zorluyor diyeceğim ama değişmiyor sorun orada. Acaba kasaya takılan power güçsüzmü onu bilmiyorum. Kasayı geçen yıl birinden ikinci el olarak satın aldım. frisby kasa ama power üzerinde herhangi bir etiket veya değerler yok siyah bir psu. Kasa modeline göre baktığımda 650+80w olarak görünüyor. Acaba değiştirip 500w civarı bir psu takmış olabilirlermi bilmiyorum.
kasayı açıp bakamıyor musunuz? illaki bir marka filan vardır.

BalistikAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
kasayı açıp bakamıyor musunuz? illaki bir marka filan vardır.
Açıp baktım hocam üzerinde etiket felan yok veya herhangi bir kabartma yazı yok etiketi sökülmüş olabilir ama durduk yere kasa içerisindeki etiket neden sökülsün?

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Açıp baktım hocam üzerinde etiket felan yok veya herhangi bir kabartma yazı yok etiketi sökülmüş olabilir ama durduk yere kasa içerisindeki etiket neden sökülsün?
şimdi baktım normalde hem arkasında kocaman etiket hemde üstünde frisby nin logosu var. 2 side yoksa değiştirmiş olabilirler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

BalistikAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Hocam ızgara desenlerine baktım birbirine benzemiyor. ancak komple yerinden söküp bakarsam anlaşılır bu durum. Yarın hepsine tek tek bakacağım. İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
PSU yetmediği durumda FPS düşüşü olmaz. Sistem direkt kendini yeniden başlatır. Yani FPS düşüşünün PSU ile alakası olduğunu sanmıyorum.

BalistikAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
PSU yetmediği durumda FPS düşüşü olmaz. Sistem direkt kendini yeniden başlatır. Yani FPS düşüşünün PSU ile alakası olduğunu sanmıyorum.
Yani siz söyleyince fark ettim öyle olsa hikayeli oyunlardada tam güçte çalıştırmaz. TDP değeri yükseliyor ister istemez.

BalistikAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Sorunu tam anlamıyla çözemesemde bi nebze iyileştirdim. Tek kanal ram olayını çift kanal ram ile denedim %15 civarında performans artışı var yinede beklentilerimi tam karşılamadı. Poweri kontrol ettim 650+80 w. Bazı oyunlarda çok iyi performans sergiliyor bazı oyunlarda ise hayal kırıklığı. Ryzen5 3600 işlemcimide 4200 mhz sabitleyip voltaj düşürme işlemi yaptım ve eskiye nazaran daha performanslı ve düşük ısıda çalışıyor. Yani gpu'nun benchmark testlerine baktığımda benim sistem diğer aynı sistemlere göre %10-15 civarında daha düşük performans sergiliyor buda çok büyük bir kayıp değil artık 5600x alana kadar bu şekilde devam edeceğim. Herkesin emeğine bilgisine sağlık.