Ryzen 7 3700X sistem için parça önerisi

Bu konuyu okuyanlar

FruktozŞekeri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Ryzen 7 3700X'li sistem toplamak istiyorum. Bilgisayar mühendisliği okuyorum 3.sınıfa geçeceğim. Genelde yazılım ağırlıklı Unreal Engine, Unity, Premiere Pro, Photoshop, ve kod yazıyorum projeler yapıyorum. Ve son çıkan oyunları merak ediyorum hiç oynayamadım 2 3 yıldır. İlk önceliğim sistemin stabil ve serin olması parçaların kaliteli ve kronik sorunsuz olması. Oyunda oynarım ama FPS çok da önemli değil benim için rekabetçi pek oynamıyorum(yani Ultra'da 144 FPS gibi derdim yok normal ayarlarda da oynarım). Genel olarak render, kod yazma ve rahat 7 8 yıl götürecek bir sistem toplayacağım. Çünkü 2 sene sonra işe gireceğim belki upgrade edebilirim ama pek niyetim yok. Almanya'da akrabalarım var ekran kartı işlemci RAM'leri oradan aldıracağım daha ucuza denk geliyor. Bütçem yüksek. İşlemci ve genel sistemin tam performansıyla çalışmasını istiyorum. Şu an kafamda belirlediğim parçalar bunlar:

Not: Parçalar Almanya'da çok daha ucuz fiyatı pek umursamayın amacım performanslı bir sistem!

SSD: Samsung 970 Evo Plus 500 GB ya da 860 Evo 1TB SSD (karar veremedim)
RAM: Corsair Vengeance LPX(2x8) DDR4 3200 MHz CL16 (2x16'da olabilir onda da karar veremedim) Kingston RAM'lerini de aynı şekilde övüyorlar. Yorumlara açığım.
Monitör: IPS panel, LED arka aydınlatmalı (LCD istemiyorum), 144 Hz, 2K ya da FHD, en az 27 Inc, G-Sync olabilir, Bit derinliği 10 Bit olursa tadından yenmez 8'de olabilir. Ekran kalitesi benim için önemli sonuçta video editleme yapacağım. HDR olabilir fark etmez.
İşlemci: Ryzen 7 3700X (Ryzen 5 3600 aklımı çelmiyor değil 120 Euro fark var arada)
Güç kaynağı: Bu konuda pek fikrim yok kaç Watt harcıyacak ama Recep abi Corsair PSU'ları beğenmişti 650W 80+ Corsair PSU olabilir ya da ne kadar Watt lazımsa.
Anakart: VRM ve mosfet olayı hakkında hiçbir fikrim yok 4+4 CPU girişi falan. B450 istemiyorum. X570 tercihim. Ama hangi marka olduğunu bilmiyorum işlemci ve sistemden iyi performans alabileceğim fazla ısınmayan kaliteli bir şey olsun.
Ekran kartı: NVIDIA tercihimdir. RTX 2060 düşünüyorum minimum ama 2060 Super 2070 ve hangi marka model olduğunu pek bilmiyorum. Kaliteli olursa bilindik marka iyi olur.
Kasa: En önemli yer burası. Büyük bir kasa iyi soğutmalı hava akışının çok iyi olduğu bir kasa istiyorum. Malum İzmir'de hava 38 derece ve burası hiç esmiyor. Büyük ATX kasalar iyi olur.
Fare ve klavye: Bu konuda size bırakıyorum her türlü öneriye açığım ellerim biraz büyük ve mekanik klavyeyi severim RGB olabilir olmayabilir :D.

Not: Arkadaşlar RGB olması ışıklı ışıksız hiç önemli değil zaten yere koyacağım görmeyeceğim. Kaliteli olmasını RGB'ye tercih ederim.

İşlemci soğutucusu: Stok fan yeter mi fazla ısınmasını istemiyorum işlemci ve genel sistemin soğuk olması önemli benim için. Aşırı yük altına sokacağım sistemi overclock yapma gibi amacım yok. Hava soğutucu ya da sıvı soğutucu lazımmı render yapacağım %100 kullanıcak uzun süre.
Performans kaybı olur mu, NVMe M.2 SSD olacak sistemde oda ısınır.

Son olarak buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim sistemde herhangi bir iyileştirme bir yerden kısma bir yere ekleme gibi fikirleriniz varsa yorumlarda bekliyorum her türlü tavsiyeye açığım her bir parça için ayrı ayrı cevap verirseniz toplu bir şekilde sevinirim. İyi günler dilerim...

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Hocam merhaba, ben bunu cevap olarak değil teşekkür olarak yazıyorum. Uzun zamandır forumdayım ama ne böyle detay veren ne böyle istek belirten gördüm. Okurken adam ne güzel detay vermiş diyorum. Cidden anlatımınız için emeğinize sağlık. Millet geliyor bana bilgisayar toplayın yazıyor gidiyor. Ne fiyat belli, ne istenen özel şeyler belli, ne monitör dahil mi değil mi belli hiçbir şey yok. Siz her şeyi yazmışsınız elinize emeğinize sağlık.

FruktozŞekeri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Hocam merhaba, ben bunu cevap olarak değil teşekkür olarak yazıyorum. Uzun zamandır forumdayım ama ne böyle detay veren ne böyle istek belirten gördüm. Okurken adam ne güzel detay vermiş diyorum. Cidden anlatımınız için emeğinize sağlık. Millet geliyor bana bilgisayar toplayın yazıyor gidiyor. Ne fiyat belli, ne istenen özel şeyler belli, ne monitör dahil mi değil mi belli hiçbir şey yok. Siz her şeyi yazmışsınız elinize emeğinize sağlık.
Öncelikle çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Malesef dediğiniz çok doğru herkes kısaca hemen hazır bekliyor herşeyi. Armut piş ağzıma düş misali. Biraz araştırmak lazım elbette kendi ihtiyacımız ve önceliklerimize göre bir sistem istiyorsak şayet.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Öncelikle çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Malesef dediğiniz çok doğru herkes kısaca hemen hazır bekliyor herşeyi. Armut piş ağzıma düş misali. Biraz araştırmak lazım elbette kendi ihtiyacımız ve önceliklerimize göre bir sistem istiyorsak şayet.
sabahın köründe yazdım umarım aşağılara kaymaz görülür :D

The Cyclist

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
Bu sistemi öneririm:

İşlemci= 3700x
Anakart= Asus X570-P
Ram: Gskill Trident Z Neo 3600mhz/ CL16( şuan piyasadaki en iyi ürünlerden)
Ssd: 500gb Evo Plus( sizin kullanımınız için Nvme daha mantıklı olur)
Ekran kartı: 2060 yerine 5700XT'ye bakmanızı öneririm
Kasa: Sharkoon TG6 ve Corsair 220T'ye bakabilirsiniz.
PSU: 700-750W 80+ güvenilir bir modele bakabilirsiniz( FSP- Seasonic- Cougar- Thermaltake gibi markalara bakabilirsiniz. Bulabilirseniz Evga çok iyi olur)

Monitör:
Bu ürünü öneririm:

Fare'de Steelseries, klavyede Corsair'a bakmanızı tavsiye ederim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
SSD'yi kesinlikle 970 Evo modeli öneririm. Bellekler çok fark etmez ancak Corsair Vengeance 3200 MHz iyidir. Bütçe varsa G.Skill Trident Z Neo 3600 MHz CL 16 belleklere bakın derim. Monitör olarak bu ürüne bir bakın derim bütçe olarak uyarsa. Monitör kısmında tüm isteklerinizi karşılayacağını düşünüyorum. 3700X gayet iş görür bir işlemci ancak 3700XT modelini de bekleyebilirsiniz yakında çıkacak. PSU kısmında, bütçe olarakta fazla abartıya kaçmayan Gold sertifikalı bu ürünü öneririm. Anakart konusunda Asus TUF X570 fiyatına göre baya iyi işler çıkarıyor. Ancak alternatif olarak B550 kanadında MSI'a da yönelebilirsiniz. Kasa kısmında MSI Gungnir 100P modelini birçok kişiye aldırdım. Oldukça geniş ve fan yuvası fazla olan bir kasa. Hepsiburada'da 650 TL civarına kadar iniyor. İşi biraz daha abartabilirim derseniz bu ve bu modele de bakabilirsiniz. Sıvı soğutma konusunda bu ürünü tercih edebilirsiniz. Fiyatına göre gayet iyidir. 2060S alacaksanız model çok fazla fark etmeyecektir. Gigabyte'ın bu modeli F/P ürünüdür genelde ancak estetiği pek yoktur.

FruktozŞekeri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
SSD'yi kesinlikle 970 Evo modeli öneririm. Bellekler çok fark etmez ancak Corsair Vengeance 3200 MHz iyidir. Bütçe varsa G.Skill Trident Z Neo 3600 MHz CL 16 belleklere bakın derim. Monitör olarak bu ürüne bir bakın derim bütçe olarak uyarsa. Monitör kısmında tüm isteklerinizi karşılayacağını düşünüyorum. 3700X gayet iş görür bir işlemci ancak 3700XT modelini de bekleyebilirsiniz yakında çıkacak. PSU kısmında, bütçe olarakta fazla abartıya kaçmayan Gold sertifikalı bu ürünü öneririm. Anakart konusunda Asus TUF X570 fiyatına göre baya iyi işler çıkarıyor. Ancak alternatif olarak B550 kanadında MSI'a da yönelebilirsiniz. Kasa kısmında MSI Gungnir 100P modelini birçok kişiye aldırdım. Oldukça geniş ve fan yuvası fazla olan bir kasa. Hepsiburada'da 650 TL civarına kadar iniyor. İşi biraz daha abartabilirim derseniz bu ve bu modele de bakabilirsiniz. Sıvı soğutma konusunda bu ürünü tercih edebilirsiniz. Fiyatına göre gayet iyidir. 2060S alacaksanız model çok fazla fark etmeyecektir. Gigabyte'ın bu modeli F/P ürünüdür genelde ancak estetiği pek yoktur.
Yorumunuz için çok teşekkür ederim gayet güzel açıklamışsınız bilgilendiric almış . Genede Sormak istediğim bazı sorular var.
1-)650 W +80 plus yeterli gelirmi yoksa 750 mi tam olarak, en iyi psu üreten marka yada model nelerdir 2 3 tane alternatif sunabilirmisiniz (silver yada gold sertifikası farketmez)
2-)Anakartta 550 ile 570 arasındaki fiyat farkı için performans baya fark edermi aralarında uçurum varmı ve farkları tam olarak nelerdir, bu sistem için pcı express 4 gereklimidir. Ve msı b550 tomahawk serisini öneriyorlar asus ile bunun arasında kaldım açıkcası VRM ve mosfet olarak en popüler ve fiyat/performans anakart hangisidir? (AMACIM gaming değil uygun serin stabil çalışması)
3-)Kasa güzel lakin ön tarafı kapalı gibi ve mesh ızgaralı kasalar oluyor temperli camlar en iyisi hangisi bilmiyorum bu 2 si hakkında , 3 yerden hava alan görmüştüm sanki ve içi fanla dolu olması daha güzel olur gibi. Başka alternatifler sunabilirmisiniz aralarından ben seçeyim en beğendiğimi.
4-)O monitor baya pahalıymış . HDR dan vazgeçebilirim 1000-2000 arası ne önerebilirsiniz IPS led 144 hz monitor olarak (1440p olabilir)
5-)Ekran kartlarında fark olarak ne olabilir modelde bilmiyorum. Ama rx 580 msı armor serisi sorunlu soğutma konusunda 2060 konusundada böyle sorunlu kartlar varmı. Ve en iyi soğutan performans veren 2 fanlı pahalı olmayan bir ekran kartı varmı tavsiye edebileceğiniz.

Bu sistemi öneririm:

İşlemci= 3700x
Anakart= Asus X570-P
Ram: Gskill Trident Z Neo 3600mhz/ CL16( şuan piyasadaki en iyi ürünlerden)
Ssd: 500gb Evo Plus( sizin kullanımınız için Nvme daha mantıklı olur)
Ekran kartı: 2060 yerine 5700XT'ye bakmanızı öneririm
Kasa: Sharkoon TG6 ve Corsair 220T'ye bakabilirsiniz.
PSU: 700-750W 80+ güvenilir bir modele bakabilirsiniz( FSP- Seasonic- Cougar- Thermaltake gibi markalara bakabilirsiniz. Bulabilirseniz Evga çok iyi olur)

Monitör:
Bu ürünü öneririm:

Fare'de Steelseries, klavyede Corsair'a bakmanızı tavsiye ederim.
Teşekkürler yorumunuz için asus ve msı sanırım iyi anakart üretiyor lakin 550 ile 570 arasında karar veremedim hala :(.kasa ve psu konusunda takıldım neye göre alınır bakılır pek anlayamıyorum malesef bu mesh kasalar temperli camlar olayları varmış daha serin olması için bir kasada en iyi hava akımı 3 yerden hava alır diye duymuştum.Daha fazla kasa konusunda alternatif sunabilirmisiniz vede anakart ve güç kaynağı konusunda 4 5 tane sunsanız onlara göz atıp seçebilirim teşekkürler

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
650W yeterli gelir ancak 700-750W daha geleceğe dönük olacaktır tabi. O fiyatlarda High Power, FSP iyi işler çıkarıyor. Modele göre CM'de olabilir tabi. FPS veya performans olarak B550 ile X570 arasını geçtim, B450'de bile bir fark olmayacaktır. Anakart performansa direkt olarak etki etmez çünkü. PCIe 4.0 geleceğin teknolojisi evet, ancak şuan için 3.0 ile 4.0 arasında çook fark yok hele de RTX 2060 gibi kartlar için konuşursak. B550 alacaksanız, MSI B550 Tomahawk iyi bir model. Kasanın önü mesh olursa içeriye çok toz alır. Kapalı olup, yan tarafta açıklık bulunması daha iyi. O yüzden MSI öneriyorum. Toplamda 7 adet fan desteği var zaten oldukça yeterli bir sayı. 2060'lar arasında çok fark olmaz, en ucuzu hangisi ise onu alın. Monitör olarak Asus VG24VQ önerebilirim.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Beleklerinzi mutlaka 2 x16 GB yapın. Yazdığınız uygulamalarda çok daha iyi olacaktır.

Önü kapalı kasa almayın Kesinlikle,yan hava girişleri yetersiz kalıyor.Ondan sonra ,izmir gibi sıcaktan pişilen bi şehirde ,yan kapak açık kullanırsınız.

Ryzenler 3000 serisi güzel ısınıyor ayrıca . Bi de işlemciyi yüzde 100 yükleyince 90 dereceyi rahat görürsünüz 3700X de.Ondan sonra ,yok voltaj düşüreyim,yok iyi bi sıvı soğutma alayım der durursunuz .

Yazdığınız uygulamalarda ,İntel ve NVDİA öndedir.Yerinizde olsam ,i7 10700F düşünürdüm.Ryzenlere göre de ayrıca çok daha serin çalışır.

Son düzenleme:

FruktozŞekeri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Beleklerinzi mutlaka 2 x16 GB yapın. Yazdığınız uygulamalarda çok daha iyi olacaktır.

Önü kapalı kasa almayın Kesinlikle,yan hava girişleri yetersiz kalıyor.Ondan sonra ,izmir gibi sıcaktan pişilen bi şehirde ,yan kapak açık kullanırsınız.

Ryzenler 3000 serisi güzel ısınıyor ayrıca . Bi de işlemciyi yüzde 100 yükleyince 90 dereceyi rahat görürsünüz 3700X de.Ondan sonra ,yok voltaj düşüreyim,yok iyi bi sıvı soğutma alayım der durursunuz .

Yazdığınız uygulamalarda ,İntel ve NVDİA öndedir.Yerinizde olsam ,i7 10700F düşünürdüm.Ryzenlere göre de ayrıca çok daha serin çalışır.
Kapakları açarsam daha hızlı tozlanmazmı parçalar. Şaşırdım açıkçası inteli hiç düşünmemiştim çoklu çekirdekte ryzenle aralarında dağlar kadar fark var ve fiyat konusundada. Oyunlarda daha fazla fps veriyor diye biliyorum tek artısı. Hem ryzenler 80 derece için uygun demişti yetkili bir kişi amd tarafından. Render derken aslında saatlerce değilde bi maximum 15 20 dk yük altında çalışır fanlar %100 olur halledeceğini düşünüyorum. İzmir yazın çok sıcaktır , Lakin kışında kuru soğuğu vardır yaşayan bilir. Kasa konusunda bu 6 8 fanlı kasalar var abartımı bilmiyorum bazı kasalar arasında 15 20 derece fark oynayabiliyor iyi hava akışıyla bildiğiniz kaliteli kasalar varmıdır sayabileceğiniz yada birden çok RGB kesinlikle önemli değil hiçbir etkisi yok benim için. Olsada olur olmasada kalite önemli.

650W yeterli gelir ancak 700-750W daha geleceğe dönük olacaktır tabi. O fiyatlarda High Power, FSP iyi işler çıkarıyor. Modele göre CM'de olabilir tabi. FPS veya performans olarak B550 ile X570 arasını geçtim, B450'de bile bir fark olmayacaktır. Anakart performansa direkt olarak etki etmez çünkü. PCIe 4.0 geleceğin teknolojisi evet, ancak şuan için 3.0 ile 4.0 arasında çook fark yok hele de RTX 2060 gibi kartlar için konuşursak. B550 alacaksanız, MSI B550 Tomahawk iyi bir model. Kasanın önü mesh olursa içeriye çok toz alır. Kapalı olup, yan tarafta açıklık bulunması daha iyi. O yüzden MSI öneriyorum. Toplamda 7 adet fan desteği var zaten oldukça yeterli bir sayı. 2060'lar arasında çok fark olmaz, en ucuzu hangisi ise onu alın. Monitör olarak Asus VG24VQ önerebilirim.
Hepsini dikkate alacağım teşekkür ederim. Garip bi şekilde Asus prime x570-p ile MSI B550 tomahawk aynı fiyata denk geliyor neredeyse. Tahminimce biri giriş seviyesi 570 diğeri ise üst sınıf 550 doğru mudur bu düşüncem. Çünkü 570 dururken 550 almak saçma geliyor. 570 de orda extra fan gözümden kaçmadı açıkçası. Tek görebildiğim fark 1 adet fazladan pcı express 4 olması.Asus ve MSİ anakart işini iyi yapıyorlar. Lakin bildiğim kadarıyla MSI oyuncular için üretiyor parçalarını sadece FPS odaklı hatta bazı anakart üreticileri yüksek performans alması için işlemciyi zorladıkları haberini görmüştüm. Asus ise f/p olarak genel stabil diye biliyorum ama genede size sormak isterim bu 2 si arasından. B450 için ise çok ucuz olduğu için birazda çekiniyorum açıkçası ilerde ram eklemek istersem ve yükseltmek için bütçemi arttırabilirim. 550 ve 570 biraz araştırınca malzeme kalitesi ve m2 ssdler için heatsink kapakları hoşuma gitti.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Kapağı işlemciyi ve diğer bileşenleri soğutmak için mecburen açarsın demek istemiştim. Çünkü ön taraftaki hava emme girişleri yetersiz olduğundan kasa içi hava sirkülasyonu da azalıyor ve işlemci,anakart, e.kartı vb. tüm bileşenlerin ısınıyor.

80 derecenin nesi uygun olur ki. Sanki normal bi sıcaklık gibi telaffuz edilmiş.Çalışmasına çalışır ama ,çekirdekler hiç bi zaman bu derece yüksek sıcaklıklarda, olması gereken turbo core frekanslarına ulaşamaz ve bu da size işlemcinin performans kaybı olarak geri döner.Elektronik parçaların en büyük düşmanı sıcaklıktır.

İntel sistem.
4350 TL
AMD sistem.
4770 tl.
Kasanız mutlaka önü mesh olsun.Yan tarafta hava girişi olan kasalardan da ,aynı toz ,yine girer.Ayrıca toz filtreleride var kaliteli kasalarda.

Son düzenleme: