Ryzen 5 3550H Oyunlarda %100 Kullanıyor

BaySifir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Şubat ayında HP Pavilion Gaming serisi bir laptop aldım. Ekran kartı GTX 1650 4 GB. İşlemci R5 3550H. Odyssey, Witcher, Watch Dogs 2 gibi oyunlarda işlemci kullanım değeri 100 iken ekran kartı kullanım değeri 50'lerde geziyor. Genelde laptoplarda darboğaz olmaz diyenlerin tavsiyesine uyduğum için darboğaz kısmını pek kafama takmadım. Bu bilgisayarı aldım. Bu aralar Valorant'ta bile işlemci kullanımı 90'larda geziyor. Ekran kartı ise 40'larda. Sorun ne olabilir? Daha önce buna benzer birkaç konu açılmış fakat yeterli cevaplar bulamadım.
Ram 16 GB. Crucial marka DDR4 ve 2400 MHZ. 1. Ekran kartı yüzünden kullanılabilir miktarı 13,9'a düşüyor.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
PC-Builds iki donanım için darboğaz oranını 0 olarak hesaplıyor. Görev yöneticisinden işlemcinize yüklenen uygulamaları kontrol ettiniz mi?

antenocic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Şubat ayında HP Pavilion Gaming serisi bir laptop aldım. Ekran kartı GTX 1650 4 GB. İşlemci R5 3550H. Odyssey, Witcher, Watch Dogs 2 gibi oyunlarda işlemci kullanım değeri 100 iken ekran kartı kullanım değeri 50'lerde geziyor. Genelde laptoplarda darboğaz olmaz diyenlerin tavsiyesine uyduğum için darboğaz kısmını pek kafama takmadım. Bu bilgisayarı aldım. Bu aralar Valorant'ta bile işlemci kullanımı 90'larda geziyor. Ekran kartı ise 40'larda. Sorun ne olabilir? Daha önce buna benzer birkaç konu açılmış fakat yeterli cevaplar bulamadım.
Ram 16 GB. Crucial marka DDR4 ve 2400 MHZ. 1. Ekran kartı yüzünden kullanılabilir miktarı 13,9'a düşüyor.
Grafikleri biraz biraz yükselterek kullanım oranına bakın. Düşük grafik olunca işlemciye binen yük daha fazla oluyor.

BaySifir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Bunu az evvel denedim. Dikkatimi çeken MSI Afterburner programında işlemci kullanımı değeri ile Windows 10'un kendi analiz değerleriyle farklı. Açıkçası daha önce bu değerleri ölçerken Windows 10'un analiz değerleriyle ölçtüm. Afterburner yazılımda ufak bir sorun vardı daha önce. Bunu çözdüm ve şu an farklı değerlerle karşı karşıyayım. Hangisine güvenmeliyim? Emin olmamakla beraber, solda ki değerler yani Afterburner yazılımın değerlerinde darboğaz sorunu yok. Windows 10'un değerlerinde ise darboğaz var gibi gözüküyor. Kullanımı arttırdığımda da pek göze çarpan bir şey olmadı gibi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Grafikleri biraz biraz yükselterek kullanım oranına bakın. Düşük grafik olunca işlemciye binen yük daha fazla oluyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

PC-Builds iki donanım için darboğaz oranını 0 olarak hesaplıyor. Görev yöneticisinden işlemcinize yüklenen uygulamaları kontrol ettiniz mi?
Bunu denemedim. Genelde oyun oynarken arka planda çalışan uygulamaların çoğunu kapatırım. Fakat gözümden kaçmış veya indirilmiş çalışan uygulama varmı diye baktım yok.

Ekli dosyalar

• Grafikler sonda.jpg
    Grafikler sonda.jpg
    75.6 KB · Görüntüleme: 89
  • Optimum.jpg
    Optimum.jpg
    78.6 KB · Görüntüleme: 78
Son düzenleme:

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Güç ayarlarınız ne durumda? Yüksek performans seçeneğinde kullanın.

BaySifir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Güç ayarlarınız ne durumda? Yüksek performans seçeneğinde kullanın.
Genelde öyle kullanıyorum. Siz deyince bir bakayım dedim ve gerçekten de En iyi pil ömründe kalmış ayar. Düzeltip denedim; fakat sonuç aynı. Solda ki değerler ve sağda ki değerler arasında bir uyuşmazlık var garip bir şekilde. Birinde darboğaz gibi gözükürken diğeri sorunsuzmuş gibi gözüküyor.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Genelde öyle kullanıyorum. Siz deyince bir bakayım dedim ve gerçekten de En iyi pil ömründe kalmış ayar. Düzeltip denedim; fakat sonuç aynı. Solda ki değerler ve sağda ki değerler arasında bir uyuşmazlık var garip bir şekilde. Birinde darboğaz gibi gözükürken diğeri sorunsuzmuş gibi gözüküyor.
Farklı bir yazılım deneyebilirsiniz, iki dağ bir derede kalmaktan iyidir.