RX470 - ViewSonic VX2457mhd - DisplayPort sorunu

Bu konuyu okuyanlar

RebeLKilleR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kısa bir zaman önce sistem topladım ve yavaş yavaş kalan parçaları eklemeye devam ediyorum. Öncelikle sistemim:

i5-6400
Asus H170 Pro Gaming
Kingston HyperX FuryBlack 8GB DDR4 2133MHz Tek Modül
Asus RX470 4GB RogStrix
WD Purple 1TB (Neden purple diye sormayın, elimde o vardı :mutlu: )
Samsung 750EVO 250GB
Cooler Master KC-350 Kasa + 600watt PSU
ViewSonic VX2457mhd

Ekipmanlar:

A4Tech Bloody v7ma
A4Tech X7-G800V
Corsair MM300 AntiFroy Extended

Monitörü alalı 1 hafta ancak oldu. RX470'in FreeSync desteğinden faydalanmak için DisplayPort kablosu da aldım yanında. Monitörü İnceHesap'ta indirim vardı oradan, DisplayPort kablosunu da HepsiBurada'dan aldım, Dark marka.

Monitörde kablo da iyi güzel çalışıyor, muhteşem. Sorun net olarak, DisplayPort kablosu takılı olduğunda bilgisayarım açılmıyor. Hiçbir şekilde elektrik gelmiyor. Yani açma düğmesine basmadığımızı farz edelim, öyle. Fakat kabloyu çıkarttığım anda bilgisayar açılıyor, tetikleme enerjisi geldiği andan sonra kabloyu takıyorum ve sorunsuz bir şekilde cihazımı kullanıyorum. FreeSync'den 75H'e her şey on numara... Ama dediğim gibi DP takılı iken elektrik gelmiyor. Bu sorun HDMI'da filan yok. Sadece DP'de var.

Bir kaç arkadaşımla beraber uzun uğraşlarımız sonucunda bir şey bulabildik. DisplayPort kabloları 19pin ve 20pin olarak 2'ye ayrılıyormuş. Oturdum saydım, benim kablom da 20pin'li. Yabancı forumlardaki yazıların özeti şu: 20pin'li DP kablolarında olan fazla 1pin bilgisayara gelen elektriği kesiyor. Ya da kısa devre yaptırıyor. Bu yüzden cihaz açılmıyor, açılıyor ama geri kapanıyor, sürekli açılıp geri kapanıyor vs.gibi sorunlara yol açıyor. Fakat cihazlara zarar vermiyor.

Emin olmak için buraya da soruyorum. Sorunum gerçekten bu mudur? Buysa eğer 19pin'li bir DP kablo linki atabilir misiniz? Türkiye içi tercihimdir, bütçe sorun olmaz. Eğer sorun bu değilse nedir, ya da nasıl bulabilirim?

İstediğiniz bilgilerin hepsini detaylıca verebilirim. Yazılımsal bir şey olduğunu düşünmüyorum, bütün sürücüleri elimle tekrardan güncelledim, WindowsUpdate güncel, BIOS güncel.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Evet edindiğiniz bilgiler baştan sona kadar doğrudur. Ben yıllardır digitusun kablosunu kullanıyorum, müşterilerim de kullanıyor ve şuana kadar hiç şikayet gelmedi. Yüksek ihtimalle 19 pin vaktim olursa sayarım.

Digitus DP to DP DisplayPort Bağlantı Kablosu 2m Kilit Fiyatı

Ayrıca dark'ın ürünleri gerçekten çok kötü. Sadece sayılı ürünleri çok kullanışlı.

RebeLKilleR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Peki, ilginize teşekkür ederim ^_^ Pin sayısını sayabilirseniz, hatta mümkünse fotoğraf bile atabilirseniz çok sevinirim.
Diğer bir sorum ise şöyle olacak. Yanlış hatırlamıyorsam 2 hafta olmadı kabloyu alalı... İade edebilir miyim acaba...?? Buraya sormam biraz yanlış galiba ama :)

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Peki, ilginize teşekkür ederim ^_^ Pin sayısını sayabilirseniz, hatta mümkünse fotoğraf bile atabilirseniz çok sevinirim.
Diğer bir sorum ise şöyle olacak. Yanlış hatırlamıyorsam 2 hafta olmadı kabloyu alalı... İade edebilir miyim acaba...?? Buraya sormam biraz yanlış galiba ama :)
Kablonun ucunun fotoğrafını atarım. Güzel bir iade raporu hazırlarsanız sorun olmayacaktır. Kabloyu nereden aldınız yardımcı olayım size.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Resimde görüldüğü gibi 19 pindir. Sağ en altta pin yok. Bu arada kablo A+++ kaltede.

ldEk8X.jpg

RebeLKilleR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Acaba bendeki kabloda, oradaki pinleri bıçakla filan söksem :D çalışır mı :DDDDDDDDDDDD

maxdredd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam aynı sıkıntılar bende de oldu ve bir çare arıyorum şu an, ekran kartım RX570 Digitus kablo işinize yaradı mı?

RebeLKilleR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam aynı sıkıntılar bende de oldu ve bir çare arıyorum şu an, ekran kartım RX570 Digitus kablo işinize yaradı mı?

Çok özür dilerim, şubattan beri konuyu ancak hortlatıyorum :D evet kablo işime yaradı, Digitus marka 19 pinli çalışıyor ^_^ Yukarıdaki bilgilerin hepsi %100 doğru, aynı sorundan muzdarip 4-5 arkadaşıma da aynı ürünü önerdim. Sıkıntısız çalışıyor!