Yardım Rx 570 ve Ryzen 3 2200G li sistem oyunlarda Fps yüksek olmasına rağmen kasıyor.

Bu konuyu okuyanlar

mr.shn

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Gta 5, Ark Survival Evolved, Shadow of War, Total War Saga Troy bu oyunları oynarken fps yüksek olmasına rağmen hissiyatı düşük geliyor. Örneğin Troy oynarken fps 60-70 olmasına rağmen hissiyat olarak sanki 30 gibi. Akıcı değil gibi ve yüksek değerler olmasına rağmen o performansı vermediğini düşünüyorum. Bu saydığım 4 oyunda da böyle. Fpsler 50-60 ken benim gözle görülür hissettiğim ciddi anlamda 20-30 gibi. Fareyi çevirdiğimde oyun resmen 20 fps gibi hareket ediyor. Hatta bunun bir tık ilerisi var ark survival oynarken ayarları ne yaparsam yapayım oyun 30 fps üstüne çıkamıyor. Pc ye format attım ve en stabil driverı kurdum. Stres testine soktum herhalde bir sorum çıkmadı 30 dk boyunca test ettim. Msi afterburnerdan oyun esnasında değerleri kontrol ettim ekran kartı kullanımı %90-100, sıcaklığı 60-74 arasında gidip geliyor. İşlemci ise daha düşük kullanıma sahip gördüğüm kadarıyla %70 civarında seyir ediyor ve sıcaklığı 50-60 dereceyi geçmiyor. Oyunlar hdd de kurulu idi formattan sonra ssd ye geçtim oyunlara girme hızı falan baya arttı, yükleme ekranlarının süresi kısaldı ama fps aynı gibi kısmen. Gereksiz hiçbir program kurulu değil ve arkaplanda da hiçbir şey çalışmıyor. Sizce bu performans sorununun sebebi ne olabilir?

AMD Ryzen 3 2200G
Msi armor rx 570
Msi A320M Pro-E
Corsair Vengeance 3000mhz 8x2 ram
Samsung evo 860 500gb ssd
Wd Black 500gb hdd

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
Gta 5, Ark Survival Evolved, Shadow of War, Total War Saga Troy bu oyunları oynarken fps yüksek olmasına rağmen hissiyatı düşük geliyor. Örneğin Troy oynarken fps 60-70 olmasına rağmen hissiyat olarak sanki 30 gibi. Akıcı değil gibi ve yüksek değerler olmasına rağmen o performansı vermediğini düşünüyorum. Bu saydığım 4 oyunda da böyle. Fpsler 50-60 ken benim gözle görülür hissettiğim ciddi anlamda 20-30 gibi. Fareyi çevirdiğimde oyun resmen 20 fps gibi hareket ediyor. Hatta bunun bir tık ilerisi var ark survival oynarken ayarları ne yaparsam yapayım oyun 30 fps üstüne çıkamıyor. Pc ye format attım ve en stabil driverı kurdum. Stres testine soktum herhalde bir sorum çıkmadı 30 dk boyunca test ettim. Msi afterburnerdan oyun esnasında değerleri kontrol ettim ekran kartı kullanımı %90-100, sıcaklığı 60-74 arasında gidip geliyor. İşlemci ise daha düşük kullanıma sahip gördüğüm kadarıyla %70 civarında seyir ediyor ve sıcaklığı 50-60 dereceyi geçmiyor. Oyunlar hdd de kurulu idi formattan sonra ssd ye geçtim oyunlara girme hızı falan baya arttı, yükleme ekranlarının süresi kısaldı ama fps aynı gibi kısmen. Gereksiz hiçbir program kurulu değil ve arkaplanda da hiçbir şey çalışmıyor. Sizce bu performans sorununun sebebi ne olabilir?

AMD Ryzen 3 2200G
Msi armor rx 570
Msi A320M Pro-E
Corsair Vengeance 3000mhz 8x2 ram
Samsung evo 860 500gb ssd
Wd Black 500gb hdd
Darboğaz olduğunu düşünüyorum. İşlemcinizi yükseltmenizi öneririm.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O yazdığın oyunlar işlemci ağırlıklı ve güçlü işlemciye bakan oyunlar. E.kartında bi darboğaz olayı yok. Zaten yüzde 90-100 arası çalışması bunu gösteriyor. Ancak 4 çekirdek işlemcin bu oyunlar için tam performanslı değil.Ucuz yollu, 2.el bi 1600AF falan bulabilirsen daha iyi olur.

mr.shn

Asistan
Reaksiyon puanı
19
İşlemci değiştirme şansım şuan hiç yok ama bu yakın zamanda olan bir şey. Sistem iki yıllık ve bu zamana kadar böyle bir şey yaşamadım, gta ve arkta değişimi farkettim. Eğer sorun gerçekten darboğazsa işlemciyi bir şekilde satarım ama bu sıralar her şeyin fiyatı uçtu gitti, sattığım 2200g nin yerine ne koyarım bilemiyorum da bu fiyatlar varken.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekleme: Zorunda kalırsam işlemciyi değişirim. Performansı arttıracak ve sisteme uyacak bir işlemci önebilir misiniz?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
2.el, ryzen 1600AF veya Ryzen 3100.

'AriDe'

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bende bu sorunla karşılaştım çözümü: Bütün sürücüler Güncel Mi? değilse hemen güncelle olmazsa ekran kartı dahil bütün aygıtları güncelle işlemci ram vb. eğer halen düzelmediyse bilgisiyarında virüs vb. tehditler olmadığından emin olmalısın