Soru Daha az gecikme için ayarları kısmalı mıyız?

Bu konuyu okuyanlar

omrshn4

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
MSI a320m pro-e Anakart
16 GB 3000mhz ddr4 Corsair Vengeance Ram
MSI Armor RX 570 4GB GPU
AMD Ryzen 3 2200g CPU
Arkadaşlar sistemim bu şekilde. Yüksek ayarlarda falan bile zaten yüksek FPS alabiliyorum ancak şöyle bir şeyi merak ediyorum bu oyunda gecikmeyi düşürmek için ayarları kısmak gerekiyormuş. Örneğin benim monitörüm 60 HZ olduğu için VSYNC'i açıyorum yırtılmalar oluşmasın ve zaten görebileceğim en yüksek değer 60 diye, ancak VSYNC gibi ayarları açmak ekran kartını daha fazla yorup gecikmeleri arttırabiliyorlar diye YouTube da yorumlar gördüm. Düşük ayarlarda oynamak ve VSYNC gibi gelişmiş ayarları tamamen kapatmak gecikmeyi azaltır ve oyuna pozitif katkı sağlar mı? Bunu asıl sorma sebebim bazı arkadaşların söylediğine göre tüm ayarları kıstığım veya kapattığım zaman işlemciye binecek olan yükün artacağını ve yine sonucun pek değişmeyeceğini söylemeleri. Bu konuya açıklık getirebilir misiniz? Teşekkür ederim.

Yahya Furkan

contravolta
Reaksiyon puanı
2,294
Ayarları kısıp çözünürlük değiştirirsen en düşük gecikme süresi oluyor diye biliyorum.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Ekran 60Hz ise bırakın V-Sync açık kalsın böylesi daha doğrudur. Makine gayet yeterli, stabil bir oyun deneyimi için düşük ayarlarda oynayabilirsiniz. Böylece sistem daha az yorulmuş olur aynı zamanda.