Soru Rusça öğrenmenin bir faydası olur mu?

dalia_1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
11.sınıfa geçtim alanım dil ben ingilizce dışında bir dil okumak istiyorum Rusça cok farklı geliyor diye ilgimi çekiyor sizce nasıl olur öğrensem yada başka bir dil daha mı iyi olur?

Graveworm

Profesör
Moderatör
Reaksiyon puanı
950
Öğrenip ne yapacağın önemli. Rusya'ya gitme planın varsa mantıklı olur, ya da üniversitede rus dili ve edebiyatı okursan mükemmel olur. Ama daha çok kullanılan Almanca, Ispanyolca tarzında dilleri ögrensen daha iyi olur

dalia_1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Öğrenip ne yapacağın önemli. Rusya'ya gitme planın varsa mantıklı olur, ya da üniversitede rus dili ve edebiyatı okursan mükemmel olur. Ama daha çok kullanılan Almanca, Ispanyolca tarzında dilleri ögrensen daha iyi olur
Rusya'ya gitmek istiyorum da daha doğrusu Rus dili ve edebiyatı okumak istiyorum ama kararsızım

Graveworm

Profesör
Moderatör
Reaksiyon puanı
950
Rusya'ya gitmek istiyorum da daha doğrusu Rus dili ve edebiyatı okumak istiyorum ama kararsızım

Hem Rusya'ya gitmek istiyorsun, hem Rus dili ve edebiyatı okumak istiyorsun fakat Rusça öğrenip öğrenmemek konusunda kararsız mısın ?

drjacob

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
737
Rusyaya taşın faydası öyle olur.

ensaccrlglu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
tabii ki faydası olur.
her dilin ne olursa olsun faydası vardır.
spesifik olarak ben illa bu dili öğrenmek istiyorsan tabii ki üzerinde durman ve daha fazla zaman harcaman gerekir.
ben 2011-2016 arası rusya'da yaşadım. lise-üniversite sonrası hiç böyle bir düşüncem yoktu.
dil eğitimi diye başlarken bir anda kendimi çalışırken buldum.
rusya genel anlamda zor bir coğrafyadır. avrupa-amerika gibi kafalarda değil.
yaşam olarak alışma süreci biraz daha uzun sürebiliyor hatta tanıdığın yoksa.
ama insanları bölgesel olarak cana yakındır. özellikle senin yaşındakiler daha batılı düşüncelere sahip insanlar olur genelde.
alışma süreci olarak, yaşam kalitesi ve konsolosluğun + türk yoğunluğunun olduğu şehir olarak ilk başta Kazan/Tataristan'ı tavsiye ederim.
hatta Tataristan Devlet Üniversitesi gerçekten çok başarılı bir üniversitedir.
akademik olarak ne düşünüyorsun bilmiyorum ama sadece edebiyatla kendini sınırlama.
fizik, kimya gibi konular üzerine dünyanın başarılı ülkelerinden biridir.
tataristan devlet üniversitesine ait yabancılar için dil kursu programları var ayrıca türkçe konuşabileceğin sorular sorabileceğin asistanlar mevcut.
ben hem ruhsal açıdan hem rusyayı benimsemen gibi bir çok faktörde şahsen Kazan'ı tavsiye ederim. Hatta Tataristan içerisinde Kazan'a çok uzak olmayan Innopolis adında kendilerine ait silikon vadisi var. burayıda ayrıca araştırmanı tavsiye ederim.

parasal durumlar nasıldır bilmediğim için ailenin haliyle her halükarda ben ilk başta Moskova ve Petersburg'u tavsiye etmem.

Kazan dışında önerebileceğim Moskova ilçeleri arasında tek Vladimir onunda sebebi sen gibi bir tanıdığıma Vladimir'i önermiştim ve 1 seneyi ilk dil öğrenme olarak geçirmişti o zamanlar.

başka soruların olursa yazabilirsin.

dalia_1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Hem Rusya'ya gitmek istiyorsun, hem Rus dili ve edebiyatı okumak istiyorsun fakat Rusça öğrenip öğrenmemek konusunda kararsız mısın ?
Hocam ben istiyorum da çevrem beni başka yöne yönlendiriyor yani başka dile yok Rusya'da savaş var yok okuyup ne yapacaksın rusça Rusya'ya gidince de öğrenirsin başka dil oku burda diyorlar onlara göre çok kötü Rusya hele ki savaş dönemi oldu diye çok eleştiriyorlar beni neden o ülkeye gitmek istiyorsun diye
Mesaj otomatik birleştirildi:

tabii ki faydası olur.
spesifik olarak ben illa bu dili öğrenmek istiyorsan tabii ki üzerinde durman ve daha fazla zaman harcaman gerekir.
ben 2011-2016 arası rusya'da yaşadım. lise-üniversite sonrası hiç böyle bir düşüncem yoktu.
ama insanları bölgesel olarak cana yakındır. özellikle senin yaşındakiler daha batılı düşüncelere sahip insanlar olur genelde.
alışma süreci olarak, yaşam kalitesi ve konsolosluğun + türk yoğunluğunun olduğu şehir olarak ilk başta Kazan/Tataristan'ı tavsiye ederim.
akademik olarak ne düşünüyorsun bilmiyorum ama sadece edebiyatla kendini sınırlama.
tataristan devlet üniversitesine ait yabancılar için dil kursu programları var ayrıca türkçe konuşabileceğin sorular sorabileceğin asistanlar mevcut.
ben hem ruhsal açıdan hem rusyayı benimsemen gibi bir çok faktörde şahsen Kazan'ı tavsiye ederim. Hatta Tataristan içerisinde Kazan'a çok uzak olmayan Innopolis adında kendilerine ait silikon vadisi var. burayıda ayrıca araştırmanı tavsiye ederim.

parasal durumlar nasıldır bilmediğim için ailenin haliyle her halükarda ben ilk başta Moskova ve Petersburg'u tavsiye etmem.

Kazan dışında önerebileceğim Moskova ilçeleri arasında tek Vladimir onunda sebebi sen gibi bir tanıdığıma Vladimir'i önermiştim ve 1 seneyi ilk dil öğrenme olarak geçirmişti o zamanlar.

Hocam ben şuan dil sınıfımdayım yani lisenin dil bölümü ingilizce ve Almanca görüyorum çevrem de bana İngilizceden devam et diyor ama bana göre ingilizcenin tek başına bir anlamı yok ben başka bir dil bölümü okumak istiyorum o yüzden Rusça bana farklı geliyor Almanca da iyiyim yani telaffuz açısından Almanca da okuyabilirim diye düşünüyorum hatta birisi zaten Rusya'ya gidecek isen Almanca oku orda yabancı dil öğretmenliği yada şirketler de tercüman olarak çalışırsın demişlerdi yani dedikleri zaten Rusya'ya gideceksen mecbur kalıp öğreneceksin bari Almanca öğretmeni falan ol orda o mesleği yap demişlerdi ne kadar dedikleri doğrudur bilmiyorum ama

tabii ki faydası olur.

Çevrem şuan Rusya'da yaşamak pek akıl karı değil diyor önceden olsa neyse de savaş olan ülkeye gidilmez diyor hem ekonomik açıdan bizim ülke ile şuan çok bir farklari yokmuş öyle dediler bana

Son düzenleme:

ensaccrlglu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
işte burada ne yapmak istediğinle ilgili bir plan yapmalısın.
tabii ki almancada bizim ülkemiz için ticari anlamda çok gerekli bir dil. hiç olmadı turizmde bile olsan yine bir artısı var.
savaştan dolayı orada hiç bir sıkıntı yok.
ben iş ve keyif için sıklıkla gidip geliyorum, evet doğru bir miktar pahalandı sebebi ise resmi ambargo ve yaptırımlardan dolayı.
ama her şeyi bulabiliyor ve tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsun.
savaş konusunu hiç konuşma insanlarla bir sıkıntı yok, kafandan onu rahatlıkla çıkarabilirsin.

öğretmenlik gibi konularda ben yorum yapmayayım ve almanya ile iglili yorum yapmam bile hiç doğru olmaz. almanya ve ya almanca'nın olduğu ülkeleri göz önüne alırsak schengen vizesi konusunda maalesef sıkıntılı bir noktadayız. eğitim döneminde bu tip konularla zamanını gelecek için kaybetmeyi göz önünde bulundur.

dalia_1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
işte burada ne yapmak istediğinle ilgili bir plan yapmalısın.
tabii ki almancada bizim ülkemiz için ticari anlamda çok gerekli bir dil. hiç olmadı turizmde bile olsan yine bir artısı var.
savaştan dolayı orada hiç bir sıkıntı yok.
ben iş ve keyif için sıklıkla gidip geliyorum, evet doğru bir miktar pahalandı sebebi ise resmi ambargo ve yaptırımlardan dolayı.
ama her şeyi bulabiliyor ve tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsun.
savaş konusunu hiç konuşma insanlarla bir sıkıntı yok, kafandan onu rahatlıkla çıkarabilirsin.

öğretmenlik gibi konularda ben yorum yapmayayım ve almanya ile iglili yorum yapmam bile hiç doğru olmaz. almanya ve ya almanca'nın olduğu ülkeleri göz önüne alırsak schengen vizesi konusunda maalesef sıkıntılı bir noktadayız. eğitim döneminde bu tip konularla zamanını gelecek için kaybetmeyi göz önünde bulundur.
Haklısınız hocam o yüzden zaten Almanca öğrenip belki Rusya'da yaşamak daha kolay olur Avrupa ülkelerine gitmekten daha kolay değil mi Rusya'ya gitmek bizler için?

Graveworm

Profesör
Moderatör
Reaksiyon puanı
950
Hocam ben istiyorum da çevrem beni başka yöne yönlendiriyor yani başka dile yok Rusya'da savaş var yok okuyup ne yapacaksın rusça Rusya'ya gidince de öğrenirsin başka dil oku burda diyorlar onlara göre çok kötü Rusya hele ki savaş dönemi oldu diye çok eleştiriyorlar beni neden o ülkeye gitmek istiyorsun diye

Milletin dediğine bakarsan aç kalırsın. Arkadaşım 12 sene önce Rusya'ya gitti. Orada bir hatun buldu evlendi. Mis gibi yaşıyor. Bakma savaş var laflarına. Sen istiyorsan git.

ensaccrlglu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
almancayla rusçanın bir alakası yok yalnız.
benim olduğum dönemlerde ingilizce seçme dil değilmiş mesela okullarda gittikten 1 sene içinde zorunlu dil haline geldi yani sen şimdi gittiğinde ingilizce ile ilgili hiç sıkıntı çekmeyeceksin.
ben senin yerinde olsam üniversiteyi gider rusyada okurdum. gittiğimde benim öyle bir şansım yoktu. yıllar geçince rusyada üniversite okumak ne keyifli şeymiş diye gelen türk gencoları görünce eh be demiştim.