Öneri Rus dili ve edebiyatı okumak mantıklı mı?

sebnem123

Öğrenci
28 Haziran 2024
8
2
3
Bu sene yks sınavına girdim istediğim bölüm gelmezse farklı dil alanlarını seçmeyi düşünüyorum sizce?

Graveworm

Profesör
Moderatör
17 Haziran 2012
1,797
6
826
293
36
Rus'mu Alman'mı bir karar ver bence ☺️ Türk Dili okuma da ne okursan oku. Dışarıda da çalışma şansın olur

sebnem123

Öğrenci
28 Haziran 2024
8
2
3
Rus'mu Alman'mı bir karar ver bence ☺️ Türk Dili okuma da ne okursan oku. Dışarıda da çalışma şansın olur
Hocam işte fikir istiyorum biraz Almanca öğretmenim sende alman gırtlağı var demişti okulda da telaffuzum iyi ama bir yanım da hep rusça istiyor ama günümüz şartlarına bakıyorum Rusça öğrensem en fazla Rusya'ya gidebilirim ama almanca öğrenince bir Avrupa ülkesinin dilini öğrenmiş oluyorsun o yüzden hiç karar veremedim

Graveworm

Profesör
Moderatör
17 Haziran 2012
1,797
6
826
293
36
Hocam işte fikir istiyorum biraz Almanca öğretmenim sende alman gırtlağı var demişti okulda da telaffuzum iyi ama bir yanım da hep rusça istiyor ama günümüz şartlarına bakıyorum Rusça öğrensem en fazla Rusya'ya gidebilirim ama almanca öğrenince bir Avrupa ülkesinin dilini öğrenmiş oluyorsun o yüzden hiç karar veremedim

Almanca tabiki daha mantıkli. Almanya'nın yanı sıra Avusturya, Lihtenştayn, Lüksemburg, İsviçre gibi ülkelere de gidebilirsin. Benim arkadas 0 rusça ile 13 sene önce dayısının yanına gitti Moskova'ya. Şu anda rusçası sular seller gibi, orada çalışma izni de aldı. Şimdi bir de bir kadın buldu onunla evlenecek. Adamın bir anlık cesaretiyle hayatı kurtuldu resmen...

sebnem123

Öğrenci
28 Haziran 2024
8
2
3
Almanca tabiki daha mantıkli. Almanya'nın yanı sıra Avusturya, Lihtenştayn, Lüksemburg, İsviçre gibi ülkelere de gidebilirsin. Benim arkadas 0 rusça ile 13 sene önce dayısının yanına gitti Moskova'ya. Şu anda rusçası sular seller gibi, orada çalışma izni de aldı. Şimdi bir de bir kadın buldu onunla evlenecek. Adamın bir anlık cesaretiyle hayatı kurtuldu resmen...
Hocam 13 sene önce Moskova'ya gitmek çok mantıklıymış aslında hatta 5 yıl önce bile gidilebilirdi ama şuan bu dönemde savaş olan bir ülkeye gitmek zaten pek akıl karı değil gibi sıfırdan o yorgunluğa değmiyor gibi ama rusça dili bana çok güzel geldiği için Almanca da iyi olmama rağmen karar veremiyorum

Graveworm

Profesör
Moderatör
17 Haziran 2012
1,797
6
826
293
36
Hocam 13 sene önce Moskova'ya gitmek çok mantıklıymış aslında hatta 5 yıl önce bile gidilebilirdi ama şuan bu dönemde savaş olan bir ülkeye gitmek zaten pek akıl karı değil gibi sıfırdan o yorgunluğa değmiyor gibi ama rusça dili bana çok güzel geldiği için Almanca da iyi olmama rağmen karar veremiyorum

Hocanın da dediği gibi sen Almaca ile başla. Zaten Almanca eğitim görüyormuşsun. Online kurslardan da Rusça eğitimi al. Bakarsın tahmininden iyi olur ve 3 yabancı dilin olur misler gibi...

sebnem123

Öğrenci
28 Haziran 2024
8
2
3
Hocanın da dediği gibi sen Almaca ile başla. Zaten Almanca eğitim görüyormuşsun. Online kurslardan da Rusça eğitimi al. Bakarsın tahmininden iyi olur ve 3 yabancı dilin olur misler gibi...
Evet şuan zaten dil sınıfındayım 15 saat ingilizce 4 saat Almanca dersi görüyorum bunları halledip belki rusçada öğrenip Rus şirketlerde yada Ruslar galiba benim bildiğim yabancı dilde hiç iyi değiller oraya gidip Almanca öğretmenliği yaparım yabancı dil öğretirim belki sonuçta türkçemde sayarsak 4 dil bilmiş olucam

murat zorluu

Bende iPhone köşemdeyim 14 256 GB ile…
17 Mayıs 2017
1,491
1
692
293
32
İşte buna katılmıyorum…
Zaten bu kafadan ötürü Türk dili ve edebiyatı’nı dünya’ya yayamıyoruz…

101 yıllık ülkeyiz ve eğitim sistemimiz ile bu düşünceyi (sen yapamazsın;Sen bunu yapma şunu yap vb.) bize işletip ondan sonrada başarı beklediler çok bekleriz bu düşüncelerle elin adamı ülke tarihi ülke dili derken biz yabancı dil diyoruz çok bekleriz

ozciceky

Profesör
20 Haziran 2020
3,195
2,765
358
51
Almanca okumak çok daha mantıklı bence. Çünkü bilim ile ilgili külliyat Almanca'da Rusçaya göre daha fazla.

Graveworm

Profesör
Moderatör
17 Haziran 2012
1,797
6
826
293
36
İşte buna katılmıyorum…
Zaten bu kafadan ötürü Türk dili ve edebiyatı’nı dünya’ya yayamıyoruz…

101 yıllık ülkeyiz ve eğitim sistemimiz ile bu düşünceyi (sen yapamazsın;Sen bunu yapma şunu yap vb.) bize işletip ondan sonrada başarı beklediler çok bekleriz bu düşüncelerle elin adamı ülke tarihi ülke dili derken biz yabancı dil diyoruz çok bekleriz

Yurt dışına çıkmayı planlayan bir insana Türk dili ve edebiyatı okumasının ne gibi faydası olacak ? Onu demeye çalıştım. Ülkede o okulu okuyanın maksimum olacağı şey alacağı formasyonla öğretmen olmaktır

murat zorluu

17 Mayıs 2017
1,491
1
692
293
32
Yurt dışına çıkmayı planlayan bir insana Türk dili ve edebiyatı okumasının ne gibi faydası olacak ? Onu demeye çalıştım. Ülkede o okulu okuyanın maksimum olacağı şey alacağı formasyonla öğretmen olmaktır
Valla başkasının dilini yaymaktansa öğretmen olmayı tercih ederim…

En azından gurur duyarım

Graveworm

Profesör
Moderatör
17 Haziran 2012
1,797
6
826
293
36
Ağlamam hocam…
Ben iş adamıyım…
O kadar çok zor şeylerden geçtim ki…
Hayatımda ağlamadım…
Ömrümde kimseye eyvallah’ta etmedim…
Bana eyvallah et diyen ile uğraştım…

Helal olsun hocam. Iş adamıysan öğretmenlerin derdinden anlayamazsın. Etrafımda çok arkadaşım var 5 senedir atanmayı bekleyip fabrikalarda işçi olarak çalışan. Herkesin çektiği dert kendine. Hayırlı forumlar

murat zorluu

17 Mayıs 2017
1,491
1
692
293
32
Helal olsun hocam. Iş adamıysan öğretmenlerin derdinden anlayamazsın. Etrafımda çok arkadaşım var 5 senedir atanmayı bekleyip fabrikalarda işçi olarak çalışan. Herkesin çektiği dert kendine. Hayırlı forumlar
Teşekkür ederim amma anlarım
Marangoz ustasının oğluyum…
Zamanında babam marangoz’dan çıkan parayı biriktirdi…

50 yıl çalıştı…
Ben ekonomistim aynı zamanda
Parayı gayrimenkulde değerlendirdim…

Sonra kendi şirketim oldu öykelikle 14 yıldır devam ediyorum

sebnem123

Öğrenci
28 Haziran 2024
8
2
3

En azından gurur duyarım
Hocam istesem bile türk dili ve edebiyatı okuyamam ben dil sınıfımdayım sözelci değilim alanım değil
Mesaj otomatik birleştirildi:

Almanca okumak çok daha mantıklı bence. Çünkü bilim ile ilgili külliyat Almanca'da Rusçaya göre daha fazla.
Bence de hocam da işte Rusça diline şu aralar ilgim var

En azından gurur duyarım
Zaten okursam öğretmen olma ihtimalim de var bende öğrencilerimize farklı kültürleri farklı bir dil öğretmiş olacağım

murat zorluu

17 Mayıs 2017
1,491
1
692
293
32
Hocam istesem bile türk dili ve edebiyatı okuyamam ben dil sınıfımdayım sözelci değilim alanım değil

Bence de hocam da işte Rusça diline şu aralar ilgim var

Zaten okursam öğretmen olma ihtimalim de var bende öğrencilerimize farklı kültürleri farklı bir dil öğretmiş olacağım
İngiliz kültürünü sömürge tavırlarından ötürü sevmiyorum

Ben İtalyan seviyorum o zaman İtalyanca önereyim italyada iş imkanınız olur…

Bende İtalyan vatandaşlığı var severim İtalyanları 😁

sebnem123

Öğrenci
28 Haziran 2024
8
2
3
İngiliz kültürünü sömürge tavırlarından ötürü sevmiyorum

Ben İtalyan seviyorum o zaman İtalyanca önereyim italyada iş imkanınız olur…

Bende İtalyan vatandaşlığı var severim İtalyanları 😁
Hocam İtalyanca öğrenip İtalya'ya gitmeyi çok düşündüm bence Avrupa'da en insancıl ülke orası ama bilirsiniz tipik aile genelde net olan bir meslek istedikleri için Alman dili ve edebiyatına bile gitmeme karşılar😁 ingilizce oku çabuk atanırsın kafasındalar da ben ingilizce okumak istemiyorum herkes onu okuyor zaten farklı bir dil arayışına girdim bende