Soru RTX 4080'li, DDR5 sistemimde kasma,donma ve takılma sorunu yaşıyorum

rylstance

Öğrenci
16 Mayıs 2024
1
0
1
GeForce RTX 4080'li, DDR5 sistemimde yaşadığım donma, kasma ve takılma sorununu anlatmak istiyorum.

* 7900x3d işlemci
* Tridenz Gskill 6000mhz 32x2
* Asus anakart X670-O
* Asus 4080 ekran kartı
* Coolermaster 850w PSU
* Thermalthect 3060mz

* Cooler master C700M
* Razer V3 Pro mouse
* Razer B502 Ligthspeed Wirelees
* Razer Blackwidow klavye
* HyperX Quadcast mikrafon
* Asus 280 hz 1080p x Asus 165 hz monitör

(Artı olarak 4K bir monitörde de denemesi yapıldı.)

Sorunum şu ki; bu sistemi 09.05.2023'te kurdum. Bilgisayarım aldığım günden beri sorun çıkarıyor. Aldığım gün sistemi topladığımda açamadım bile, sonrasında bir şekilde açtım.

Oyunlarda hiçbir zaman almak istediğim performansı alamıyorum. Mesela CS2'de 600 fps almam gerekiyorsa, ben o fps'leri hiç göremedim. Hadi göremedim diyelim, oyun oynarken donma ve takılma yaşıyorum. %0.1 fps'te 40-50 fps'e kadar düşüyor. Hani sadece düşük fps olsa, diğer tüm her şey sabit olsa yine böylece kabul edeceğim ama hem fps sabit kalmıyor hem de takılma ve donma oluyor. Sorunun parçalarda olduğunu varsayıp tüm parçaları tek tek garantiye yolladım. Sorunlu dedikleri parçaları ya düzelttiler ya değiştirdiler. Hepsinin testi yapılmış ve sorun olmadığı söylenerek geri yollandı. Sistem 2K altı monitörde darboğaz yapıyor dediler, 4K monitörde denedim yine aynı. Hani her şekilde denedim. BIOS ayarlarını olabilecek her şekilde denedim. Sayısız format attım, Windows ve Windows 11'de denedim. Değişen bir şey olmadı. Klavye, mouse belki sorun yapıyordur dedim, değiştirdim, başka ekipman taktım, olmadı. 3 farklı monitör denedim, olmadı. Belki PSU yetersizdir dedim (ki değil), 1100W'lık bir PSU ile denedim, onda da bir düzelme olmadı. Cidden o kadar para verip şu an bu rezilliği çekmek psikolojimi aşırı bozdu. Kendim yapabileceğim her şeyi denedim. Artık böyle forumlarda sorup belki gözden kaçırdığım bir şeyler vardır, onları denerim. Olmadı artık böyle kabul edeceğim. Cidden bir yardım eden olursa çok iyi olur. Teşekkür ederim şimdiden...

Son düzenleyen moderatör: