Risale-i Nur başlarken hangi kitaptan başlamalıyım ?

Bu konuyu okuyanlar

enesyasinsenn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Risale i Nur set olarak sipariş verdim hangi kitaptan başlamalıyım ?

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Evet “Asa-yı Musa" ile başlayabilirsin, sonra Lem'alar, Sözler ve Mektubat olarak devam edebilirsin kardeşim. Son okuyacağın eser ise İşârâtü'l-i'câz olmalı... Çünkü dili en ağır olandır. Öncekileri anlamadan bunu anlamak zor olduğu için.

Bu arada şunu hemen ifade edeyim, bu eserler Osmanlıca temelli yazılmış eserlerdir. Günümüz Türkçesiyle anlayabilmek çok zordur. Sadeleştirilip günümüz Türkçesine adaptasyonunu cemaatin ağır ağabeyleri müsaade etmediği için yapılamadı. Bu yüzden dış yardım alarak yavaş yavaş anlama yoluna gitmenizi tavsiye ederim.

enesyasinsenn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Evet “Asa-yı Musa" ile başlayabilirsin, sonra Lem'alar, Sözler ve Mektubat olarak devam edebilirsin kardeşim. Son okuyacağın eser ise İşârâtü'l-i'câz olmalı... Çünkü dili en ağır olandır. Öncekileri anlamadan bunu anlamak zor olduğu için.

Bu arada şunu hemen ifade edeyim, bu eserler Osmanlıca temelli yazılmış eserlerdir. Günümüz Türkçesiyle anlayabilmek çok zordur. Sadeleştirilip günümüz Türkçesine adaptasyonunu cemaatin ağır ağabeyleri müsaade etmediği için yapılamadı. Bu yüzden dış yardım alarak yavaş yavaş anlama yoluna gitmenizi tavsiye ederim.
Peki üstad neden tarihçe ve hayattan başlamayalım ?

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Peki üstad neden tarihçe ve hayattan başlamayalım ?

Tarihçe-i hayat biraz daha sade bir dille yazılmış olsa da müellifini tanımak adına okumanda yarar olabilir. Lakin bu bir tercihtir. Tanımak istersen oradan başlayabilirsin, ama eğer fikriyatını, düşünce medolojisini öğrenmek istiyorsan ilk yazdığım sıralamadan başlayabilirsin.

Bu arada maksadın İslam dinini öğrenmekse Bediüzzaman ilk tercih olmamalı. Oraya gelene kadar onu anlayabilecek seviyede bir altyapı oluşturmalısın. Bunu bir örnekle açıklarsam, Sair Nursi bir Üniversitedir, Üniversiteye gelinceye kadar ilkokul, ortaokul ve lise vardır. Kastettiğim şey bu. Allah kolaylık versin kardeşim.

Remy114

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Ben şahsen kopgit programını kullanarak okumamı ilerletiyorum. Seviyeye göre kitaplar okuyorsun ve raporla takip sistemi var. Hangi kitapları okuman gerektiğini söylüyorlar.