Reset Sorunu , yardım lütfen.

Bu konuyu okuyanlar

since1453

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Merhaba arkadaşlar bilgisayarım gününü doldurdu. Önceden beri emekli olmak istediğinin sinyallerini veriyordu. Gider ayak beni de zor duruma düşürmek istiyor. Askere gitmeden önce bilgisayarı tamir edip bırakmak istiyorum.

Sistemim
P4 3.2 , 2gb Ram , Ati 3650 , Foxconn 775 (Çin) , 160Gb Hdd Samsung çakması(casper). Win 400 power.

Sorunum

Bilgisayar kafasına göre reset atıyor. Bu süre eğer masaüstünde bir işlem yapıyorsam internet vb. 15dk'da bir reset atıyor. İlginç olan ise oyunda iken reset atmıyordu. Son 1 kaç gün içinde oyunda da çok nadir olsa da reset atıyor. Masaüstünde 15dk da reset atmaya halen devam ediyor.

Düzeltmek için denediğim yöntemler.

Kasa temiz olduğu halde, tüm parçaları çıkartıp temizledim. Termal macun sürdüm. Sistem sıcaklığı normal, işlemci boşta 40C. Oyunda 50 Max 55 C.
Ramden olabilir diye çıkarıp eski düşük 512 ram'i taktım reset sorun'u devam etti. Yeni 2gb ramleri silgiyle sildim. Geri taktım. Ekran kartını çıkardım eski ati x550 emektarımı taktım, reset sorunu devam etti.
3 kere formatladım farklı cd'lerden kurulum yaptım Win xp'de reset atıyor,Win7 de reset atıyor. İlginç olan ise Ubuntu kurduğumda hiçbir şekilde bilgisayar reset atmıyor :scared:
Evde kardeşim var ubuntu kullanamaz ve oyun oyayacağı için ona çok ters kalıyor.

Powerde veya anakartta bir sorun olduğunu düşünüyorum. Powerin , anakartta işlemcinin yanına takılan 4lü ufak kablosu , anakartın üzerinde yanmış, çıkarırken baya zorlandım. Anakartın soketini temizledim eski power'in kablosunu kesip ek yaptım tekrardan takdım. Anakartta İşlemciye yakın olan 5 Tüpden 2'sinde şişme var. Bu hayra alamet değil :)
Anakartın üzerinde soketin yapışmasına neden olan arıza powerden mi kaynaklanıyor yoksa anakartta mı bir arıza mevcut.
Bu arada 160gb Hddlerimden birisi geçen hafta içindeki verilerle birlikte inflak etti. Diğer Hdd sağlam gibi duruyor:)
Bilgisayar halen çalışıyor. Şuan ubuntuda dolanıyorum reset veya ısınma sorunu yok. Diğer sisteme geçmeye korkuyorum.
Bu uzun yazımı okuyan herkeze teşekkür ederim.
Bu çin işkencesinden kurtulma yollarını ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Önce Power' ı ölçüme tabi tutabilirsin. Güç veriminde dalgalanma olabilir. Hatta onun da öncesinde, Anakartta bahsettiğin şişme ve patlamaları bir servise gösterebilirsin.

since1453

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Power'e gelen volt Hwmonitör adlı programda Min - max Volt değerlerinde aşma veya azalma yok. Programın gösterdiği değerlerin üstünde veya aşağısında kalmıyor. Yarın bir servise götüreceğim. Sade bakmaya (arıza tespiti) 25 tl alıyorlar. 2. El bi power 'da 25 tl civarındadır :)

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Power'e gelen volt Hwmonitör adlı programda Min - max Volt değerlerinde aşma veya azalma yok. Programın gösterdiği değerlerin üstünde veya aşağısında kalmıyor. Yarın bir servise götüreceğim. Sade bakmaya (arıza tespiti) 25 tl alıyorlar. 2. El bi power 'da 25 tl civarındadır :)

Sadece güç çıkışında dalgalanma var mı ona bakmak gerek. Ayrıca Power için 2. el konusunda yanlış düşünüyorsun..

since1453

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Şöyle bir sorunum daha var. Bilgisayar'ı sabah ilk açarken windows yazısında veya ubuntu yükleniyor yazısında reset atıyor. 3 reset atıp düzgün açılıyor. Resetlerin hiçbirinden sonra mavi ekran hatası almıyorum.

pcmuratpc

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Reset genelde ısınmadan olur işlemci çok ısınır ve fan bunu soğutamaz işlemci kendine zara vermemek için sigorta gibi res atar kendine ama ısınma sorunu yokmuş büyük olasılıkla power da bir sorun var yeni power bir yerden idareten bulup kullanmayı dene istersen.

Edit: Dikkat et hocam anakartıda yakarsın kablolarda sorun varsa

yusher

Profesör
Reaksiyon puanı
12
anakartında büyük ihtimal sorun. sorunun ne olduğunu bilmiyorum ama aynı durumda anakart değişmişti :S

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Kardeşim sorunu zaten sen yazmışın işte, kondansatör lerin şişmiş, eğerki lehim bilgin varsa şişen kondansatörleri sök aynılarından lehimleyeceksin, yada anakart tamircisine götüreceksin.

Sorun; anakartında şişen kondansatörlerin ;)

Bak misal burada şişik 7 tane var

capzt6.jpg

since1453

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Yardımlarınız için çok teşekkürler , 2 kondansatör alıp takayım. Sorun halen devam ederse poweri değiştiririm. Bu arada şişen 2 tüpde açılma yok belirteyim.

oguzhan432

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşalr reset sorununu herkesten çok çeken biriyim sorunu xp den win7 ye geçerek çözdüm sıfır reset sıfır donma

elimde benimde böyle bir anakart var.Bu şişen kondansatörleri tv tamircisi bir tanıdığım var ona yaptırabilirmiyim.???

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Arkadaşalr reset sorununu herkesten çok çeken biriyim sorunu xp den win7 ye geçerek çözdüm sıfır reset sıfır donma

elimde benimde böyle bir anakart var.Bu şişen kondansatörleri tv tamircisi bir tanıdığım var ona yaptırabilirmiyim.???
Surda bir gedik açılmayagörsün; iflah olması zor.
Kullanıcıyı ne zaman yarı yolda bırakacağı belli değil.
Power' ı kontrol ettirip yeni bir anakart almanızı öneririm.

since1453

Doçent
Reaksiyon puanı
16
1 haftalık konuyu hortlatacağım ama işlerimden dolayı bilgisayarı tamir ettirmedim. Reset sorununa da şöyle bir çözüm yolu buldum. Bilgisayarı açtıkdan sonra herhangi bir oyunu açıyorum, oyunu alta indiriyorum ve birdaha bilgisayar kesinlikle reset atmıyor. Oyundan çıktığımda ise 30dk sonra reset atıyor. Böyle acayip bir durum içerisindeyim.