REQUIEM MEMENTO MORI (Ücretsiz Online MMO)

Bu konuyu okuyanlar

MEMENTO

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Değerli MMO severler,

Requiem Memento Mori'yi denemek istiyorsanız öncelikle hazırladığımız siteye göz atın oyun içi görsellere videolara bakın.
Google dan "requiem türkiye" olarak arama yaparanız ilk sayfada göreceksiniz zaten başka da Türkçe site yok sanırım Requiem Memento Mori ile ilgili.. 17+ yaş sınırı olduğunu hatırlatmakta yarar görüyorum. Requiem Kan ve şiddet içerir, yetişkinlere yönelik bir oyundur. Başlamaya karar verirseniz sitemizde ve forumda aklınıza gelecek her soruya cevap bulacaksınız.. Zaten fazla Türk oyuncu olmadığı için yeni başlayan her arkadaşla özel olarak ilgileniyor yardım ediyoruz.

5.jpg

Nasıl bir oyun ?

Ücretsiz ve orjinal bir oyun arıyorsanız, hile olmasın, level kasması çok zor olmasın, oyuna gerçek para yatırmadan da hertürlü premium özelliğine ekipmanına sahip olabileyim diyorsanız, kimseye muhtaç olmadan da kendi çabalarımla herşeye sahip olabileyim diyorsanız, [GM] Oyun yöneticileri ve destek ekibi beni premium uye olmasam dahi kaale alsın 24 saat içinde sorunlarımla ilgilenip cevap yazsınlar diyorsanız, azmedip asgari miktarda emek harcayarak oyundaki en iyi şeylere sahip olabileyim diyorsanız, modayı takip edermişçesine gözünüz sürekli yeni oyunlar aramıyorsa kendine özgü bir atmosferi olan ağır bi oyunu kaldırabilecek durumdaysanız, bin tane güzel şeyi göremeyip bir tane küçük kusura kafayı takmıyorsanız ve ilk görüşte aşka değil sevginin emek istediğine inanıyorsanız, hiç durmayın deneyin..

Oyunda fazla Türk oyuncu yok, gelenlerin büyük kısmı kalıcı olmuyor, çünkü emek vermiyor. Emek dedimse bazı oyunlar gibi aylar almıyor level kasmak.. Ben şu anda Premium üyelik ile 15- 20 günde Max levele (79 lvl) ulaşabilirim, göstereceğim stratejiyle gunde 3 saat ayırarak 1 aydan az surede herkes yapabilir bunu.. Ancak kimsenin yardımı olmadan ilk karakterimi 3 - 4 ayda ancak 79 yapabilmiştim. Genelde MMO oyunlarında son levellere doğru kasması insanı boğar, Requiem'de 69 levelden sonra ( benim göstereceğim stratejiyle) sadece görevleri yaparak 2 günde 79 level olabiliyorsunuz..
Ayrıca oyunda neredeyse her ay yeni eventler düzenleniyor, bu eventlerde item, para ve exp oranı artıyor, zaman zaman 3- 7 günlük ücretsiz premium yada Item Mall eşyalarına sahip olabiliyorsunuz. Bunu yanı sıra çoğu eventte çok ciddi miktarda para kazanma şansınız da oluyor. 7 günlük bir event süresinde 500 milyon oyun parası değerinde kazanç sağladığımı bilirim.

12.jpg

Oyunda 4 ırk ve her ırkta 4 farklı sınıf olmak üzere 16 değişik karakter sınıfı var.
Benim 7 tanesi level 79 olmak üzere her sınıftan adamım var ve hepsinden de ayrı keyif alıyorum.. Bazılarını daha çok seviyorum o ayrı ..

Oyuna şu ana dek tek kuruş harcamadım. Çünkü oyun parası ile "Premium üyelik" dahil tüm premium eşyalarını diğer oyunculardan alabilirsiniz. Örnek verecek olursak ortalama 10 milyon oyun parası 10 $ gerçek paraya tekabul ediyor ve ben sadece ticaret yaparak ve 1- 1,5 saatimi ticarete ayırarak günde ortalama 15- 20 m oyun parası kazanıyorum.
Oyunda her Kasaba Meydanında Actuoner NPC ( Müzayede NPC'si ) var. Bu müzayede olayı şu ana kadar gördüğüm duyduğum en kapsamlı ve en iyi işleyen eşsiz bir ticaret sistemi. Itemlerinizi orada alıp satabiliyorsunuz. Yani illaki işporta tezgahı yada trade yoluyla alışveriş yapmak ve saatlerce oyunda kalmak zorunda değilsiniz. Oyunda değilken bile müzayedeye koyduğunuz itemler satışta kalıyor cüzi bir ücret karşılığı ( Iteme belirlediğiniz fiyat oranında cüzî bir ücret ödüyorsunuz. Ancak Iteminiz satılırsa yaklaşık %5 oranında bir ücret kesiliyor. Bunu dert etmeyin zaten herkes muzayedeye koyarken buna göre belirliyor fiyatını)
1, 2 yada 3 günlük olmak üzere müzayedeye koyabiliyorsunuz eşyalarınızı. Ben her defasında 3 gunluk olanı tercih ediyorum rahatlık açısından. Iteminizi müzayedeye koyarken biri açık artırma "başlangıç fiyatı" biri de "hemen al" fiyatı olmak üzere iki fiyat belirliyorsunuz. Bu sure zarfında belirlediğiniz "hemen al" fiyatı ödeyen direk alabiliyor itemi yada sizin belirlediginiz açık artırma başlangıç fiyatını artırıp yeni teklif veriyor. Iteminizi müzayedede olduğu süre bitimine kadar dilediğiniz anda satıştan çekebilir yada o anki en yuksek teklifi kabul edip o ücrete satışı tamamlayabilirsiniz. Iteminize teklif veren kişiden ücret direk kesildiği için paranızı "Transporter" makinesinden (posta kutusu gibi bişey) hemen çekebilirsiniz. Artırmaya teklif veren diğerlerinin paraları ve satılan / satın alınan item de aynı şekilde transporter yoluyla sahiplerine hemen ulaşıyor.

Ayrıca oyunda raidlere (Boss Avı) katılarak ta çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Raidlere Guildinizle katılabileceğiniz gibi gün içinde karma raid grupları da oluşturuluyor, onlardan birine de katılabilirsiniz. 70+ levellerde rahatlıkla katılabileceğiniz raidlerden herkesin item kazanma şansı var. Şöyle ki Raide katılanlardan boss ölmeden önce ROLL ( hangi sınıfın itemlerini istediğiniz) seçmeniz isteniyor. Herkes istediği sınıfı seçebiliyor. Diyelim ki Commander için istediğinizi yazdınız. Boss öldüğü zaman çıkan item Commander itemi olursa o partide Commander için roll seçenler arasında zar atılıyor. Oyun penceresinde zara tıklıyorsunuz sizin seçtiğiniz itemin kur'ası başlayınca. Artık gerisi kısmetinize kalmış. Eğer sizden başka COmmander için roll seçen olmamışsa item direk sizin demektir. Bunun dışında herkesin işine yarayacak belirli eşyalar var Silahların ve Zırhların enchant slotuna eklenen şeyler gibi özel eşyalara yada kimsenin seçmediği sınıftan bir item çıkarsa bosstan bu FFA yani free for all demektir ( o iteme herkes zar atabilir). Bu şekilde daha katıldığınız ilk raidden çıkan en iyi itemi kazanma şansınız var herkesle eşit oranda. Bu raidlerden değeri 100 milyon olan itemler bile çıkabiliyor. Yani katıldığınız herhangi bir raidden 100$ gerçek para değerinde kazancınız olabilir .. Raidlere ortalama 8- 10 kişi katılıyor. Tek karakterle günde 2- 3 farklı Raid yapabilme şansınız var. Bu şartlar altında iyi itemlere sahip olamamaktan yakınmak yada oyuna gerçek para yatıran adamlar üstün oluyor free oyuncuların şansı yok diye sızlananmak anlamsız ..
Reel parası bol olupta ticari kabiliyeti olmayan yada oyundaki fırsatları değerlendirme becerisi olmayanlar sızlansa daha makul olur.. Zaten oyunda bu tipte çok sayıda avrupalı insan mevcut ^^

Türk oyuncunun az olmasından olsa gerek oyunda dolandırıcıya yada hileye pek rastlayamıyorsunuz ;)
1 yıldan uzun suredir oyundayım ve 1 kez speed hack gördum sadece. Bir daha ne gördum ne de duydum.. Oyuna başlamayı düşünen arkadaşlardan ricam kendilerine ve milletine yakıştığı gibi onurlu davranmalarıdır.. Avrupalı oyunculardan beni sevmeyen çoktur, çok düşmanım var ama 1 tanesi dahi çıkıp sahtekar yada yalancı oldugumu söyleyemez, kiminle ne alışverişim olduysa ne söz vermişssem gereğini yaptım! Her ne kadar oyun da olsa 3 kuruşluk menfaat uğruna ukala bi avrupalı geyiğe kötü laf söyletmeyelim arkadaşlar.. Bizi sevip sevmemeleri önemsizdir ama onlardan daha dürüst ve ahlaklı olmamız ukala olanları içten içe ezecektir..

0.jpg

Requiem ile ilk tanışıklığım epeyce eskiye dayanır. 1. Sezonda Requiem:Bloodymare idi adı, açıkcası o zaman oyunu pek sevememiştim görsel yönünü çok sevmeme rağmen. Çünkü çok dengesizdi, gerek skilleri gerek görevleri beni canımdan bezdirmiş kendimi atmak için yüksek yüksek binalar arar olmuştum.. Zilyon tane Skill vardı her karakterde ve bana göre yarısı gereksizdi.. İşte bu yüzden, atmosferini çokta sevmeme rağmen bırakmıştım oyunu..

Sonra bir gün ne olduysa yeniden depreşti requiem anılarım. Tabiki hemen kendimi oyunun sitesinde buldum, oyunda bir takım değişikler olduğunu görünce de hemen indiriverdim yeni sezonu "Memento Mori"yi .. Bu zaman zarfında hemen hemen her karakteri denedim. Oyun gereksiz skillerinden kurtulmuş ve karakterler arası güç dengesi oturmuştu.. Daha ilk levelden itibaren katılabileceğiniz insan insana mücadeleler ile hem eğlenecek hemde çeşitli itemler almanıza yarayan savaş puanları kazanabileceksiniz..

SAVAŞ ARENALARI

Tüm savaşlara ekranın sağ köşesindeki menuden "Battlefield" olana tıklayarak savaş menüsünü açıp dilediğiniz savaşın karşısındaki Individual butonuna tıklayarak katılabiliyorsunuz.. Savaşlara katılmak için o an herhangi bir partyde olmamanız gerekiyor.. (İstisnai olarak Field Of Contention savaşına party halinde katılabilirsiniz. Party başkanı savaş menüsünden FOC savaşına katılmak için Individual yerine bu kez Participate as Party butonuna tıklar ve partidekilere teklif gelir kabul edenler birlikte FOC savaşı arenasına teleport olarak savaşa katılırlar..)

Bu savaşların ilki olan Field Of Contention; FOC armor setlerini almak için kullanabiliyoruz bu savaşta kazanılan puanı dolayısıyle FOC savaşı diye de bilinir. Burdaki savaş alanı çok büyük olmayıp Maximum 15 vs 15 bu arenada çarpışır, savaş süresi bitimine kadar en fazla kelle alan kazanır. Basit ama güzeldir, ayrıca yenilen takım için de teselli amaçlı bir miktar puan kazanımı söz konusu.
Not: Bu savaşa dilediğimiz saatte katılabiliyoruz! Katılımcı sayısı 10 kişi olduğunda savaş başlayacaktır. 1-49 , 50-65, 66-79 level olmak üzere 3 farklı level grubu olmak üzere herkes kendi level grubundaki kişilerle savaşır. Ayrıca puan kazanmanız için adam öldurmenize gerek yok, düşmana vurduğunuz her damage size puan kazandırıyor. Bu savaştan kazandığınız puanlar ile Kasaba merkezlerindeki "Field Of Contention Reward Merchant" adlı NPC den 35 level, 55 level ve 65 level gruplarından dilediğiniz zırh setini alabilirsiniz . Son seviye zırhlarınızı tamamlayıncaya kadar 65 level FOC armorlarınız ile cok rahat idare edersiniz..

Bir diğer savaşımız Theme Battle; Bu savaş Strongest ve Union olmak üzere iki türdür.
Union olan savaş mekanlarında kendi zırhlarımız ve silahlarımız ile savaşırken Stronges olan mekanlarda yanlızca bu Strongest savaşı mekanlarında kullanılabilen çok güçlü ve ücretsiz ekipmanları alarak bunlar ile savaşabiliyoruz. Bu ekipmanları Kasaba merkezlerinde "Theme Battlefield Merchant" adlı NPC den ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. ( Not: Bu ekipmanlar sadece Strongest savaş mekanında işe yarıyor ve bu itemler sizi gerçekten çok güçlü yapıyor, 10 level adamınızla bile 79 level birini öldürme şansınız var, teke tek bu çok zor elbette ama yine de imkansız değil. Ayrıca savaş bitiminde bu ekipmanları çıkarıp kendi ekipmanlarınızı giymeyi unutmayın (ben hep unuturum da ^^) çünkü savaş haricinde bu ücretsiz ekipmanlar işinize yaramıyor. Ne defans ne atak gücü nede HP, MP gibi hiçbir özelliği çalışmıyor savaş harici !) TB savaşlarında öldürdüğünüz düşman sayısına, düşmanlara verdiğiniz topam hasara ve ele geçirdiğiniz bayrak sayısına göre levelinizin sınırları dahilinde Savaş puanı, Para yada Exp puanı alabiliyorsunuz savaş bitiminde, bu 3 seçenekten sadece birini seçip alabilirsiniz unutmayın. Öncelikle TB puanını seçmenizi öneririm, TB silahınızı ve itemlerinizi almak için.. Yani bu savaşta kazandığınız TB savaş puanı ile çok iyi ekipmanlar alabiliyorsunuz. Bu ekipmanlar 25 lvl , 40 lvl, 50 lvl, 55 lvl, 60 lvl, 65 lvl olmak üzere gruplanmış ve 70 levele kadar en iyi silahlar bunlar diyebiliriz..
Not: TB savaşı günün belli saatlerinde olur, bunları savaş menüsünden görebilirsiniz .. Batllefield menusundeki en alttaki savaş <<<

Bir diğer savaşımız Server vs Server savaşı (Ancient Ruins), yani serverlar arası büyük savaş.. Bu savaştan kazandığınız puanla da yine hoş itemler alıyorsunuz; Kendinizi başka canavar yada NPC lere dönüştürebildiğiniz ayrıca defans can ve mana enerjisi veren bir item bunlardan ilk göze çarpan.. Bu savaştan kazanılan puanlarla alabileceğiniz çok değerli itemler var..

Son olarak Ion Mine savaşı var bu da FOC savaşı gibi katılımcı sayısı 10 kişi olduğunda başlar bu savaştan kazanacağınız puanlarla ekipmanlarınızın enchant slotu için çeşitli Xeon lar alabilirsiniz. FOC savaşı puanlarınızı bir miktar para karşılığı "Battlefield" menusunden Ion mine puanına çevirebildiğiniz için pek talep yok şu ara.. Aynı şekilde Ion mine puanını da FOC puanına çevirebiliyorsunuz az bir miktar para karşılığı..

Bu savaşlar haricinde Battlefield menusunde üstte "Free Battle" bölümüne girip burda kendiniz dilediğiniz savaş arenasında bir savaş oluşturabilirsiniz hatta bu savaşta karşılıklı olarak ortaya çeşitli itemler koyabilirsiniz kazanan bu itemleri alacaktır.. Oluşturduğunuz savaşın suresini kazanmak için gereken ölüm sayısını vs ayarlayabilir ve savaşınıza şifre koyarak sadece istediğiniz kişilerin girmesine izin verebilirsiniz..

Requiem : Memento Mori nin güzelliklerinden bazıları;

DNA SİSTEMİ: Savaşçınızın türüne göre skillerin bekleme sürelerini , gücünü , skili kullanma hızını veya etki süresi gibi bir sürü değişik özelliğini 25 DNA puanınızı kullanarak kafanıza göre güçlendirebiliyorsunuz. Bu da herkese kendine has özellikle karakter oluşturma imkanı sağlıyor. Sahip olduğumuz 25 DNA puanı ile skillerimizi geliştirip, skillerin gücünü, skili kullanma hızını, etki süresini, tekrar kullanım süresini geliştirebiliyoruz. Korkmayın o kadar karmaşık ve zor değil, zaten oyunu çözene kadar benim hazırlamış olduğum skill ve DNA kurgularını kullanabilirsiniz, sitemizde "Skill Kurguları" kısmında. Sonrasında kendi kafanıza göre dilediğiniz şekilde DNA ve skill dizilimini düzenleyebilirsiniz.

RufusPic.jpg

POSSESION BEAST SİSTEMİ: Bu özellik sayesinde bir süreliğine kendimizi ırkımıza has çok güçlü bir Canavara dönüştürebiliyoruz. 23 Levelde Zakate Şehrinde Ziolan adlı NPC den alacağımız Forgotten Relic görevini tamamladığımızda bu özelliğe sahip oluyoruz..Her ırkın kendine özgü Possesion Beast Canavarı var ve bunların da levellerini yükseltip güçlendirebiliyoruz. Özelllikle 50 - 60 levelden sonra çok deli oluyorlar, öyle ki savaşın kaderini bile belirleyebiliyor pb leri doğru zamanda ve koordineli kullanmak.. Yaklaşık 10 dk hayatta kalırsak pb gücümüzü tekrar kazanıyor ve kullanabiliyoruz ve levelimize göre 50 levele kadar 1, 60 levele kadar 2 , 70 levele kadar 3 ve 70 levelden sonra 4 dakika bu formda kalabiliyoruz pb gücümüz full dolu olduğunda. Eğer ölürsek ve pb gücümüz dolu değilse pb gücümüz sıfırdan dolmaya başlayacaktır. Yok eğer dolu durumda ise ölsek dahi dolu olarak duracaktır, dilediğimiz an kullanabiliriz bu gücümüzü..

PK SİSTEMİ:
Burda söz ettiğimiz şey oyun içi düello teklif edip kapışmaktan farklı olarak hemen hemen oyun haritasının tamamında dilediğimiz bir oyuncuya dilediğimiz an saldırabiliyoruz. Birine saldırmak için Sol CTRL + Sağ Mouse tuşu ile hedefinize tıklayın.. Ancak bu demek değil ki önume geleni geberteceğim millet te seyredecek yaptıgım da yanıma kalacak, size saldırmamış masum insanları öldürürseniz isminiz kırmızı oluyor ve diğerleri de size saldırmak için can atıyor sizi öldürüp pozitif tendency puanı almak için ama daha çok kendini göstermek için.. Diyelim ki onları da atlatıp masumları öldürmeye devam ettiniz; tendency puanınız negatif yönde artıyor ve pozitif olana kadar oyun NPC lerinden alışveriş yapamıyorsunuz, party kuramıyor yada partilere katılamıyorsunuz. Peki böyle bir durumda ne yapacaksınız? Bu durumda tendency puanınızı pozitif yapmak için birisi tarafından öldürülmeniz gerek yada oyundaki Elite yaratıklardan (Yaratığın adının yanında kurukafa sembolu olur) keserek epey efor sarfettikten sonra kurtulabilirsiniz bu durumdan ve yahut oyunda ITEM MALL puanı ile (Premium puanı) "tendency reset coupon" alarak ta tendency puanınızı sıfırlayabilirsiniz..
Aynı zamanda Item Mall'dan 1 gunluk PK korumasıda alınabiliyor, bu sure zarfında siz başkasına başkası da size PK yapamaz.. Ancak bunu kullanan pek kimse yok, level kasarken çok ciddi ve takıntılı bi düşman edinmişseniz ve kıçınızı koruyacak bir arkadaşınız yoksa belki gerekebilir ^^
Normal şartlarda kimsedurduk yere size saldırmaz özellikle de level kasarken, ancak zaman zaman slot kagaları da olmuyor değil. Genelde böyle durumlarda araya arkadaşlar falan da karışıyor bir anda işler çığırından çıkıp çete savaşına dönüşebiliyor. Çok ezici şekilde dayak yemezseniz tadına doyulmuyor bunun.. Benim gibi biraz takıntılı biriyseniz meseleyi kan davasına çevirip adamı fellik fellik her haritada sabah akşamkovalayıp canından bezdirebilirsiniz, bu durumlarda çok sağlam arkası olanlar dahi pes ediyor inanın, karakteriniz çok güclü olmasa bile düşmanı pes ettirecek bir yol her zaman vardır. Yıldırmak istiyorsanız tek yapmanız gereken yılmamak ^^

SAVAŞ SİSTEMİ: Diğer oyunlarda olduğu kadar basit değil, ama zor da değil alışınca çok hoşunuza gidecek. Bunlardan ilk fark edeceğiniz değişiklik yönünüzü yaratığa dönmek zorunda olmanız yani bunu sizin yapmanız gerekiyor (Ben sadece hedef seçer 1 ve 2 tuşuna saydırırım karakterim gerisini hallletsin işinin adı ne? Fazlası beni açmaz kardeşim diyorsanız bu oyun kesinlikle size göre değil!)
Dolayısıyla kapışmalar inanılmaz aktif geçiyor, mesela büyücüler skil kullanmak için sabit kalmak zorunda değil çok ender skiller için bu söz konusu, onlar stun(sersemletme) yada AOE (Alan etkili büyü) skilleri olduğundan böyle olması gayet mantıklı.
Yani büyücü sınıfı karakterler kaçarken kovalarken hareket halinde çoğu atak skilini kullanabiliyor. Şöyle ki; kaçarken bir anlığına yüzünü size dönup seri skillerinden birini basıp tekrar kaçmaya devam ediyor (bütün bunlar bir saniyeden çok çok az zamanda oluyor ve çok zevkli bu hareketlilik, kısa sürede alışırsınız meraklanmayın) yada etrafınızda çember oluşturacak biçimde skillerini kullanarak koşuyor..
Tabi bu demek değil ki melee savaşçılar bu esnada armut topluyor! Onların da uzak mesafeden düşmana sıçrama, yavaşlatma ve stun skilleri var, üstelik canınızı çok fena yakabilirler.. Yani nihayetinde ilerleyen levellerde ırklar ve sınıflar arasında bir denge profili oluşuyor.. Ama siz siz olun benim gibi her karakterden açmayın, hepsini severseniz işler karışıyor ^^

Son mesajlar