[REHBER] Linux'ta .exe dosyalarını çift tıklama ile çalıştırma

Bu konuyu okuyanlar

GNU or NOT

Asistan
Reaksiyon puanı
996
Önemli Not: Bu yaptığım işlemleri pcmanfm dosya yönetisi üzerinden yapıyorum. Her dosya yöneticisinde farklılıklar olabilir. Size önerim beni takip etmeniz.

Linux'a geçen veya geçmek isteyen çoğu kişinin başının belası olan .exe dosyalarını çift tıklama ile çalıştırmayı anlatacağım. Çoğu kişi exe dosyasını PlayOnLinux içine atmak, dosyaların oluşmasını beklemek veya Wine tarafında wine dosya.exe şeklinde yazmaya üşeniyor. Bu yüzden kendinizi evinizde gibi hissetmeniz için .exe dosyalarını çift tıklama ile çalıştırmayı anlatacağım. Ancak yanlış anlaşılma olmasın her uygulama açılmaz. Sadece Wine'ın açabildiği uygulamalar açılır. O zaman rehbere başlayalım.

Dosya yönetisini indirme​

Yukarıda bahsettiğim nedenden ötürü pcmanfm kullanacağım. Rehberin herkeste aynı olmasını istediğim için böyle yapıyorum.

Debian/Ubuntu: Tabanlılar​

Bash:
sudo apt install pcmanfm -y

Arch Linux: Tabanlılar​

Bash:
sudo pacman -Sy pcmanfm

Dosya yöneticimiz indiğine göre ikinci aşamaya geçebiliriz.

Wine kurma​

Sıra geldi en önemli uygulama olan Wine'a:

Bash:
sudo apt install wine-stable -y
sudo dpkg --add-architecture i386

Bash:
sudo pacman -Sy wine

Dosya Yönetisini Ayarlama​

İşlemleri pcmanfm üzerinden gerçekleştirdiğimizi söylemiştik. Şimdi ayarlamaları yapıyoruz.

Önce dosya yönetimizi açıyoruz. Ardından yüklemek istediğimiz exe dosyasına sağ tık yapıyoruz. Ardından seçenekler arasından "Birlikte Aç" seçeneğini seçiyoruz
resim1.png

Birlikte aç dedikten sonra karşımıza söyle bir ekran gelecek buradan "Özel Komut Satırı" seçeneğini seçiyoruz. Ardından ayarları resimdeki gibi yapıyoruz.

Ekran görüntüsü_2020-12-31_12-42-27.png

Anlatmak gerekire "Çalıştıralacak komut satırı" kısmına wine yazıyoruz. Ardından "Uygulama adı" kısmına da Wine yazıyoruz. "Seçili uygulamayı bu dosya türü için varsayılan olarak ayarla" seçeneğini seçip tamama basın. Artık dosyalarınız çift tıklayarak çalıştırılabilir. Diğer dosya yöneticilerinde de çift tıklayarak çalıştırabilirsiniz. Bunu için YouTube videosu da çektim izleyebilirsiniz. Ancak anlatım yapmadım sadece gösterme amaçlı.

PCManFM'i silme​

Rehberin başında indirdiğimiz dosya yönetisinii simdi silebiliriz. PCManFM daha hafiftir ve hızlıdır. Benim silmeniz önermem ancak silmek isterseniz:

Bash:
sudo apt autoremove pcmanfm

Bash:

Bash:
sudo pacman --remove pcmanfm

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Önemli Not: Bu yaptığım işlemleri pcmanfm dosya yönetisi üzerinden yapıyorum. Her dosya yöneticisinde farklılıklar olabilir. Size önerim beni takip etmeniz.

Linux'a geçen veya geçmek isteyen çoğu kişinin başının belası olan .exe dosyalarını çift tıklama ile çalıştırmayı anlatacağım. Çoğu kişi exe dosyasını PlayOnLinux içine atmak, dosyaların oluşmasını beklemek veya Wine tarafında wine dosya.exe şeklinde yazmaya üşeniyor. Bu yüzden kendinizi evinizde gibi hissetmeniz için .exe dosyalarını çift tıklama ile çalıştırmayı anlatacağım. Ancak yanlış anlaşılma olmasın her uygulama açılmaz. Sadece Wine'ın açabildiği uygulamalar açılır. O zaman rehbere başlayalım.

Dosya yönetisini indirme​

Yukarıda bahsettiğim nedenden ötürü pcmanfm kullanacağım. Rehberin herkeste aynı olmasını istediğim için böyle yapıyorum.

Bash:
sudo apt install pcmanfm -y

Bash:
sudo pacman -Sy pcmanfm

Dosya yöneticimiz indiğine göre ikinci aşamaya geçebiliriz.

Wine kurma​

Sıra geldi en önemli uygulama olan Wine'a:

Bash:
sudo apt install wine-stable -y
sudo dpkg --add-architecture i386

Bash:
sudo pacman -Sy wine

Dosya Yönetisini Ayarlama​

İşlemleri pcmanfm üzerinden gerçekleştirdiğimizi söylemiştik. Şimdi ayarlamaları yapıyoruz.

Önce dosya yönetimizi açıyoruz. Ardından yüklemek istediğimiz exe dosyasına sağ tık yapıyoruz. Ardından seçenekler arasından "Birlikte Aç" seçeneğini seçiyoruz
resim1.png

Birlikte aç dedikten sonra karşımıza söyle bir ekran gelecek buradan "Özel Komut Satırı" seçeneğini seçiyoruz. Ardından ayarları resimdeki gibi yapıyoruz.

Ekran görüntüsü_2020-12-31_12-42-27.png

Anlatmak gerekire "Çalıştıralacak komut satırı" kısmına wine yazıyoruz. Ardından "Uygulama adı" kısmına da Wine yazıyoruz. "Seçili uygulamayı bu dosya türü için varsayılan olarak ayarla" seçeneğini seçip tamama basın. Artık dosyalarınız çift tıklayarak çalıştırılabilir. Diğer dosya yöneticilerinde de çift tıklayarak çalıştırabilirsiniz. Bunu için YouTube videosu da çektim izleyebilirsiniz. Ancak anlatım yapmadım sadece gösterme amaçlı.

PCManFM'i silme​

Rehberin başında indirdiğimiz dosya yönetisinii simdi silebiliriz. PCManFM daha hafiftir ve hızlıdır. Benim silmeniz önermem ancak silmek isterseniz:

Bash:
sudo apt autoremove pcmanfm

Bash:

Bash:
sudo pacman --remove pcmanfm

Güzel konu,artık her WINE kurması gereken kişi için en baştan bütün her şeyi anlatmamız gerekmeyecek,direk bu konuya bakıp işini halledebilecekler diye düşünüyorum,sağ ol.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Elinize sağlık, faydalı rehber :) Linux hakkında bazı sorularım var:

1. "GNOME ve XFCE DE'si..." cümlesindeki DE'nin anlamı ne?
  2. Neden çok fazla Linux sürümü var?
  3. GNU'nın açılımı ve anlamı nedir?

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Elinize sağlık, faydalı rehber :) Linux hakkında bazı sorularım var:

1. "GNOME ve XFCE DE'si..." cümlesindeki DE'nin anlamı ne?
  2. Neden çok fazla Linux sürümü var?
  3. GNU'nın açılımı ve anlamı nedir?
1.DE Desktop Enviroment yani masaüstü ortamı demektir.
2.Linux sürümlerinin bu kadar çok olmasının sebebi özgür yazılım mantığıdır,isteyen istediğini yapabildiği için bu kadar çok dağıtım bulabiliyoruz.
3.GNU'nun açılımı GNU is Not Unix'dir yani GNU UNİX değildir demektir,genelde GNU araçları bulunan dağıtımlar için GNU/Linux dağıtımı ibaresi koyarız.