[REHBER] Firefox'ta Telemetry Nasıl Kapatılır?

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
NOT:
Yapacağınız yanlışlardan doğabilecek sorunlardan sorumlu değilim. Lütfen yazıda anlattıklarım dışında bir ayar yapmaya çalışmayın.

Arama çubuğuna about:config yazıp Enterlayın.

Karşınıza çıkacak olan aşağıdaki resimdeki sayfada "I accept the risk" yazısına tıklayın.
1518547075128.png
 ‏‎ ‍ ‌ 

Daha sonra karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir sayfa çıkacaktır. Burada arama yerine telemetry yazın. "Enable" olan seçeneklere çift tıklayarak "disable" yapın. Ayarları değiştirirken aşağıdaki resimden yararlanabilirsiniz. Ben böyle kullanıyorum.
1518546973828.png

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hocam açıkçası bu Telemetry denen meredi Windows 10 dan kaldırmak istiyorum ama bilgisayar sapıtıyor falan diyenler var siz ne düşünüyorsunuz?Bu arada elinize sağlık :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hocam açıkçası bu Telemetry denen meredi Windows 10 dan kaldırmak istiyorum ama bilgisayar sapıtıyor falan diyenler var siz ne düşünüyorsunuz?Bu arada elinize sağlık :)
Bu dediklerim Firefox'taki telemetryi kapatmaya yarar. %100 telemetryi engellediğini söyleyemem. Ama yine de kullanmaktan zarar gelmez. Ben bu şekilde kullanıyorum Firefox'u.

Windows'ta ise ben telemetryi hem host dosyasından, hem firewall'dan hem de bazı programlarla engelliyorum. Ve sorun olmuyor. Ama bazı programlar ya da yöntemler Windows Update'in çalışmasını da engelliyor. Bunun için basit programlar kullanılabilir.
Örneğin Windows Privacy Tweaker isimli programa bakabilirsiniz. Kullanımı basittir. Ayrıca program açılışında sistem yedeklemesi de yapabilirsiniz.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bu dediklerim Firefox'taki telemetryi kapatmaya yarar. %100 telemetryi engellediğini söyleyemem. Ama yine de kullanmaktan zarar gelmez. Ben bu şekilde kullanıyorum Firefox'u.

Windows'ta ise ben telemetryi hem host dosyasından, hem firewall'dan hem de bazı programlarla engelliyorum. Ve sorun olmuyor. Ama bazı programlar ya da yöntemler Windows Update'in çalışmasını da engelliyor. Bunun için basit programlar kullanılabilir.
Örneğin Windows Privacy Tweaker isimli programa bakabilirsiniz. Kullanımı basittir. Ayrıca program açılışında sistem yedeklemesi de yapabilirsiniz.
Teşekkürler hocam hemen inceleyeceğim :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Rica ederim. İlk olarak sistemi yedeklemenizi öneririm. Zaten dediğim gibi program açılışında sistemi yedeklensin mi diye soruyor . :)
Sistem yedekleme derken biraz daha açabilir misiniz hocam?Sistem ayarlarını mı kast ettiniz acaba?

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
aklıma gelen bu oluyor genelde

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Sistem yedekleme derken biraz daha açabilir misiniz hocam?Sistem ayarlarını mı kast ettiniz acaba?
Program açılışında şu pencereden "YES" butonuna tıklayarak sistem geri yükleme noktası oluşturmaktan bahsediyorum. :)
1518548467563.png

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Peki hocam sizce bu çok önemli mi?Oluştursam ne kadar alan kaplar tahminen?SSD de alanım az çünkü :(
Hım. Ne desem bilemedim. Aslına bakarsanız bu tür şeyleri(telemetryi) bence kafaya takmaya gerek yok. Ama eğerki programı kullanacağım diyorsanız sistemi yedeklemeden de kullanabilirsiniz. Ben geri yükleme noktası oluşturmadan programı kullanıyorum. Zaten bazı programların kurulumunda ya da kaldırılmasında sistem geri yükleme noktası oluşturulur. Tahminimce birkaç GB olur en fazla.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hım. Ne desem bilemedim. Aslına bakarsanız bu tür şeyleri(telemetryi) bence kafaya takmaya gerek yok. Ama eğerki programı kullanacağım diyorsanız sistemi yedeklemeden de kullanabilirsiniz. Ben geri yükleme noktası oluşturmadan programı kullanıyorum. Zaten bazı programların kurulumunda ya da kaldırılmasında sistem geri yükleme noktası oluşturulur. Tahminimce birkaç GB olur en fazla.
Teşekkürler hocam :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Mozilla Firefox'ta telemetri, ayarlardan da kapatılabiliyor galiba. :rolleyes:

Rita Judy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Telemetry'i kapatmanın bir yolu yok, diğer durumlar için ise telemetry'nin işini zorlaştırdığımızı iddia ediyoruz. Telemetry'i engellediğiniz andan itibaren 2 gün içinde herhangi bir zaman tekrar default olarak aktifleşiyor.

Bir sonraki güncellemede microsoft'un telemetry'nin bazı özelliklerinin kullanıcı tarafından kısıtlanabileneceği bir araç üzerinde çalıştığını duymuştum.

Telemetry windows'ta bir sistem bileşeni değil aslında. Doğrudan İşletim sistemine bağlı bir altyapı.