Recep İvedik isimli dingil

Bu konuyu okuyanlar

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Şahan Gökbakar'ın oynadığı 'Recep İvedik Tatilde' filmi gösterime girdi. Seyirciden ilk gelen tepkiler olumlu. Ancak Yeni Şafak sinema yazarı Ali Murat Güven seyirciyle aynı kanıda değil. Zehir zemberek bir yazı yazmış...

Aslında Güven'i bu kadar sinirlendiren şey film değil de Gökbakar'ın Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Semih Kaplanoğlu ve Derviş Zaim gibi bazı sinema ustaları hakkındaki "Türk sinemasında son dönemde bazı yönetmenler ortaya çıktı ve bunlar 'sanat sineması' adı altında boş işlerle uğraşıp duruyorlar" sözleri olmuş.

"Çok konuşan adamın boş konuşan filmi" başlıklı yazıda Güven şunları söylüyor:

İnsan denilen varlık birazcık kendini bilmeli� Bilmedi mi işte aynen Şahan gibi acınası durumlara düşer. (...)

RECEP İVEDİK İSİMLİ SEVİMSİZ DİNGİL

Sözümona "varoş kültürüne örtülü eleştiriler getirme" bahanesiyle adım adım yüceltip bir "pop karakter"e dönüştürdüğü Recep İvedik adlı o sevimsiz dingilin bu ülkenin genç kuşaklarına ne gerçek bir komedi duygusu, ne de -özenli bir alt okumayla anlaşılabilecek türden- sıkı bir eleştiri sunması söz konusu değil. (...)

SİNEMA SENİ AŞAR ŞAHAN

Görülüyor ki izlediğin o "entel dantel filmleri" zerre kadar anlamamışsın sevgili Şahan� Anlamadıysan, o zaman orada burada biraz az konuşacaksın ve dönüp kendi işine bakacaksın. Televizyon skeci yazmak ve oynamak söz konusu olduğunda durumu kurtaracak kadar yeteneğin var. Ancak sinema seni en azından bir süre daha aşmaya devam edecektir.

Haydi şimdi gişeye; bu toplum sizin gibiler tarafından böylesine yoz bir mizah anlayışına mahkûm edildiği sürece banknot tomarları seni ve kardeşini bekliyor!

Kaynak

bilmiş*gülücük

Profesör
Reaksiyon puanı
48
bencede çok gereksiz bi filmdi yani fragmanlarından anlaşılıyodu hiç hoş diildii :mad: >X<

32.sefo

Doçent
Reaksiyon puanı
2
|) biz bugun sınıfca gittik ve hepimiz cok beğendik!! gülmekten yarildik valla :D :D
ama siz begenirmisiniz bilemem, bi izleyin isterseniz ;) ben tavsiye ederim :)

farazmalik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Film gerçektende çok güzel.
Gora gibi küfürle güldürmüyo.
Gerçek komedi var.......

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Recep karakteri: İyide kardeşim, millet buna gülüyor ben napiyim. :)
Bence sadece sorun orada değil. Buna tepkili olanın, aynı şekilde sigara satanlara (vb.) da kızması lazım. Sen sigara içmezsen onlar da satamaz. Sen öyle sinemalara gitmezsen onlarda başka türlü sinema yaparlar. 'Ha demek ki bizim espri bu millete gitmiyor bizde başka çeşit espriler deneriz' şeklinde düşünürler, diye düşünüyorum :)

MtHan

Profesör
Reaksiyon puanı
14
O yazar çok biliyorsa kendi yazsında onun filmine gidelim

PLay DESing

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
O yazar çok biliyorsa kendi yazsında onun filmine gidelim sana katılıyorum kendi filminin daha iyi olacağını kanıtlamak için

TuningMert

Dekan
Reaksiyon puanı
84
Böyle filmler Türkiyede ilgi görür hep.Bu arada yukarıdaki Karşıyakalı arkadaşım selamlar sana...

cazyyy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bence mükemmel bir film isteyen izler istemeyen izlemez

Melih_78

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bencede Süperr Bi Film Ayrıca İnternette Bile Düşmüş Durumda Ben İzledim İzlemeyenler Kesinlikle İzlesinler!

erdempolat

Asistan
Reaksiyon puanı
2
MtHan dedi ki:
O yazar çok biliyorsa kendi yazsında onun filmine gidelim
Sana katılmıyorum. Eğer yazıyı tamamıyla okuduysan,

Aslında Güven'i bu kadar sinirlendiren şey film değil de Gökbakar'ın Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Semih Kaplanoğlu ve Derviş Zaim gibi bazı sinema ustaları hakkındaki "Türk sinemasında son dönemde bazı yönetmenler ortaya çıktı ve bunlar 'sanat sineması' adı altında boş işlerle uğraşıp duruyorlar" sözleri olmuş.

diye bir paragraf var. İzlediniz mi bilmiyorum ama bu yönetmenlerin filmlerini izledikten sonra bu şekilde ağır eleştiri yapacaksan onların ayarında, hatta daha kaliteli filmlerle çıkacaksın ortaya, Recep İvedik'le değil.
Ha filme ben de gittim güldüm eğlendim, güzeldi, ama benim filmden sanatsal bir beklentim yoktu, gülmek için gittim :) . Ama Ali Murat Güven'in neye kızdığına da dikkat edip ona göre yorum yazalım lütfen ;)

mr.meseli

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Ali Murat Güven, o kadar çok biliyosan izlemezsin kimse sana zorla şahan izletmiyo senin o yüce seviyenle başbaşa bırakıyorum. Şahanın filmine gelince reytingler konuşuyo Ali Murat Güven bişey yemek düşer bu konuda hemde sıcak sıcak...

yer6

Profesör
Reaksiyon puanı
54
yarası olan gocunmuş bence !
eğer bu film gişe rekoru kırmaya çok yaklaştıysa demekki bişeyler var.demekki adam hedefine ulaşmış...

armess

Asistan
Reaksiyon puanı
0
güldürmek için her iğrençlik yapılmış ...şahanada yakışmış şaklabanlık...

jamess26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eleştiri de yapıcı olmalıdır, yıkıcı değil
Gösterimde son zamanlarda o kadar açık saçık film (plajda, çılgın dershane vs.) varken Recep İvediğin gişe yapmasının altındaki mesajı anlamaya çalışalım bir de!

armess

Asistan
Reaksiyon puanı
0
jamess26 dedi ki:
Gösterimde son zamanlarda o kadar açık saçık film (plajda, çılgın dershane vs.) varken Recep İvediğin gişe yapmasının altındaki mesajı anlamaya çalışalım bir de!
bu konuda okadar doluyum ki
sence recep ivedikin gişe yapmasının altında ki sebep ne?

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Hanzo filimler her zaman prim yapacak gibi. Ne de olsa muhteşem gençliğimiz bu yöne doğru çoktan yol almış bile. Nedense beğenmeyenlere klasik "sen yap da görelim" yaklaşımı vardır. Sanki bunu söyleyenler kendileri beğenmedikleri şeylerin en iyisini yapıyorlarmış gibi. Ali Murat Güven, yazısını beğenmeyenlere "sen yaz da görelim" derse öyle kalakalırlar. Ama milyonlarca sinek yanılıyor olamaz değil mi? :)

Recep İvedik isimli hanzoyu izleyip de hanzo dilinde "ühöhöhöy" diye gülenler bilmiyorum niye normal insanların hanzolara takılmamasına yan gözle bakıyorlar.

"Bunu yapan insan olamaz" :I

jamess26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
armess dedi ki:
jamess26 dedi ki:

Gişe yapan bütün filmlerin altında etkili reklamların payı büyüktür zaten.
Sonuçta filmde R.ivedik bir halk kahramanı gibi tanıtılmadı halkın %80 ine hitap eden bir filmdi, sizi bilmem ama günlük hayatta herkesin dolaylı yada direk olarak yaşadığı olayların (seruma votka koymak gibi) biraz abartılı anlatımı mevcuttu, sadece güldürme amaçlı yapılmış bir filmdi, aldığı para helal olsun Şahana...

RE_6

Profesör
Reaksiyon puanı
10
armess dedi ki:

Elmacik dedi ki:
Hanzo filimler her zaman prim yapacak gibi. Ne de olsa muhteşem gençliğimiz bu yöne doğru çoktan yol almış bile. Nedense beğenmeyenlere klasik "sen yap da görelim" yaklaşımı vardır. Sanki bunu söyleyenler kendileri beğenmedikleri şeylerin en iyisini yapıyorlarmış gibi. Ali Murat Güven, yazısını beğenmeyenlere "sen yaz da görelim" derse öyle kalakalırlar. Ama milyonlarca sinek yanılıyor olamaz değil mi? :)

Recep İvedik isimli hanzoyu izleyip de hanzo dilinde "ühöhöhöy" diye gülenler bilmiyorum niye normal insanların hanzolara takılmamasına yan gözle bakıyorlar.

"Bunu yapan insan olamaz" :I

aynen ikinizde katılıyorum. Şahan denilen şahsiyetin esprilerine/tiplemelerine gülmezdim. Birde işin içine sapıklık ve kroluk katarak saçma bir film yapması iyice gözümden düşürdü.

armess

Asistan
Reaksiyon puanı
0
alperkaan41 dedi ki:
armess dedi ki:
goradan iyidir
eleştir arkadaşım tutupta kıyaslama yapma film hakkında ki tek fikrin goradan iyi olması mı?
saygı duyarız ne diyelim!!!

armess

Asistan
Reaksiyon puanı
0
eleştirebilirim bu film mi ?
hem de sınırsız bi eleştiri olur benimkisi evet gittim ve beğenmedim...cidden millete komik gelsin de ne söylersen söyle gibi birşey olmuş...
bana filmde zekice bi espri vardı evet ya yine de bişeyler var bu adamdan iş çıkar kim diyebilir bana göre tam bi fiyasko!!!
aynı sözler kelimeler yüzkere tekrar edildi sanırım ...
küçücük çocuğun ağzında "konuşma lennn"
yada bunun gibi etik yapıya uymayan bir sürü söz sarf edilmiş her neyse
benimle hem fikir olanda çıkar olmayanda ...
bu da benim nacizane fikrim ^^

armess

Asistan
Reaksiyon puanı
0
jamess26 dedi ki:
armess dedi ki:
jamess26 dedi ki:

Gişe yapan bütün filmlerin altında etkili reklamların payı büyüktür zaten.
Sonuçta filmde R.ivedik bir halk kahramanı gibi tanıtılmadı halkın %80 ine hitap eden bir filmdi, sizi bilmem ama günlük hayatta herkesin dolaylı yada direk olarak yaşadığı olayların (seruma votka koymak gibi) biraz abartılı anlatımı mevcuttu, sadece güldürme amaçlı yapılmış bir filmdi, aldığı para helal olsun Şahana...
güldük ve bitti helal olsun valla:))))))

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Biz gülmeyenler olarak gülenlerin neden güldüğünü biliyor ve gülmelerini şaşkınlıkla karşılamıyoruz aslında şaşkınlıkla karşıladığımız, gülenlerin bizim gülmeyişimizi şaşkınlıkla karşılaması. :)

Yürü be Şahan kim tutar seni. Bu devirde para eden hanzoluktur zaten. "Günün gerçeği" diyerek de iyi para yapılıyormuş. "Helal" olsun. :)

alperkaan41

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Elmacik dedi ki:
Biz gülmeyenler olarak gülenlerin neden güldüğünü biliyor ve gülmelerini şaşkınlıkla karşılamıyoruz aslında şaşkınlıkla karşıladığımız, gülenlerin bizim gülmeyişimizi şaşkınlıkla karşılaması. :)

Yürü be Şahan kim tutar seni. Bu devirde para eden hanzoluktur zaten. "Günün gerçeği" diyerek de iyi para yapılıyormuş. "Helal" olsun. :)
saol @elmacık

jamess26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Konuda kutuplaşmala hat safhada :)

Heralde filme gülenleri sinemadan anlamayan, dar fikirli, güncel olaylardan bihaber, mizah anlayışı dar kişiler olarak görmüyosunuzdur.

Şu anda bu eleştirilerinizle bile Şahana para kazandırdığınız için size de helal olsun :)

düşün!!!