Recep İvedik 3 Yorumları

Filmi beğendiniz mi?

• Beğendim.

Kullanılan: 35 57.4%
  • Beğenmedim.

Kullanılan: 26 42.6%

• Kullanılan toplam oy
    61
Benim korkum ise şu:Fragmandakilerin dıında espri olmaması.Filmin bütün esprilerini fragmanlarda gösteriyorlar.Sonra yeni bir şey izleyemiyoruz komik olarak.Gitmese k mi ne:)

Süper ötesi komikti ve bence amacına da ulaştı ki amacı sadece güldürmek olan bir film için çok başarılıydı. Neden sofistike bi hale sokmaya çalışıldığını anlamış değilim gülmekten yarıldım çok da mutluyum paramın her kuruşuna değdiğini düşünüyorum. Param boşa gitti diyen arkadaşlara sorarım 9 tl ye sizi o kadar güldürcek bi aktivite varsa banada söyleyinde beraber yapalım :)

2009 un güngöreninde, Avrupanın orta yerinde olcak işmi bu ya :)

Aslında sokakta karşılaşsak rezil ayı diyeceğimiz ve hatta gerekirse suratına iki tokat çakacağımız, eşimizin dostumuzun yanına yaklaştırmayacağımız, çocuklarımıza izletirken utanacağımız ve hatta bir esprisini çocuktan duyduğumuzda, neredeyse höst ne diyorsun sen diye çocuğa çıkışacağımız bir tiplemeyi beyaz perdede gördüğümüze bu kadar "sevinmek" (gülmek) niye aslında ben de bunu anlayamıyorum hocam. :)

Normal şartlar altında sokakta binlercesi hali hazırda olan bu ayılardan bir tanesinin sinemaya çıkmış olması, onu özel yapmıyor. Kendine has hiçbir şeyi olmayan bu tiplemeye gülmek istiyorsak eğer, neden gazeteleri okuduğumuzda cinayet, kavga dövüş gibi şeylere gülmüyoruz? Zira Recep İvedik, ismi değişik olsa da her gün gazete ve televizyonlara çıkıyor. Orada gördüğümüzde "Allah belanı versin pis sapık, rezil hayvan" gibi sözler kullanırken, aynı şahsı sinemada görünce "oo süper çok güldük" demek biraz çelişik bir durum değil mi?

Normal şartlarda hiç tasvip etmeyeceğiniz, başınıza gelse sinir krizi geçireceğiniz olayların sinemaya aktarılmış haline gülmek, bana öyle geliyor ki başımıza geldiğinde feryat edip dünyayı ayağa kaldırdığımız bir kusuru başkasında görünce alay edip gülmeye benziyor. Yani örneğin bizim bir bacağımız olmasa bütün dünyaya küsmek ve fakat başkasının bir bacağı olmasa onun yürüyemeyişine gülmek gibi.

Örneği yerinde bulmayan arkadaşlar veya anlatamadığımı düşünen arkadaşlar, Borat filmini izleyerek, Recep İvedik'in Kazakistan versiyonunu Amerika'da izleyebilir, olaya dışarıdan bakabilirler. Aşina olmadığınız bir kültür olduğu için önce ne kadar iğrenç diyebilirsiniz fakat hemen ardından Recep İvedik ile ne kadar benzeştiğini görüp şaşıracağınıza eminim..

Sonuçta amaç sadece boş boş gülmekse, eski Sezercik filmlerinde olduğu gibi "piç piç senin baban yok hahahah" diye Sezercikle dalga geçen çocukları da normal karşılamamız lazım. Ya da yüzümüzdeki benlerle dalga geçen, bilumum hastalıklarımız ve bacağımızın kolumuzun yokluğuyla alay edip gülenlere de hak vermemiz lazım.

Recep İvedik ve yaratmış olduğu ortam, bu toplumun eksik bacağıdır. Oraya ayıdan bacak eklemeye çalışıp en azından başka toplulukları kendimize güldürmeyelim.

Filme Bugün Gittim Bazı Sahneleri Güzeldi Mesela Üç Harfli :D Ama Bazı Yerlerde Sıkıldım Yani Ne Güzel Nede Kötü Orta Halli Bir Film

İkinin Daha Güzel Olduğunu Düşünüyorum :)

calvaria yazdıklarına atıfta bulunarak -aksi yönde- bir iki söz söyleyecektim ki elmacık kardeşimiz benden önce davranmış.

Anlamakta zorlandığım şey “bizi güldüren şeyin neden iyi bir şey olduğuna” bu kadar çok inanılmasıdır. Savunma reflekslerine bakıldığında hemen hemen tüm R. ivedik sevdalıları "gülüyorum öyleyse güzel" demekteler. Acaba hiç düşündünüz mü bazen bizi kahkahalara boğun olgularında yanlış olabileceğini?

Aslında sokakta karşılaşsak rezil ayı diyeceğimiz ve hatta gerekirse suratına iki tokat çakacağımız, eşimizin dostumuzun yanına yaklaştırmayacağımız, çocuklarımıza izletirken utanacağımız ve hatta bir esprisini çocuktan duyduğumuzda, neredeyse höst ne diyorsun sen diye çocuğa çıkışacağımız bir tiplemeyi beyaz perdede gördüğümüze bu kadar "sevinmek" (gülmek) niye aslında ben de bunu anlayamıyorum hocam. :)

Normal şartlar altında sokakta binlercesi hali hazırda olan bu ayılardan bir tanesinin sinemaya çıkmış olması, onu özel yapmıyor. Kendine has hiçbir şeyi olmayan bu tiplemeye gülmek istiyorsak eğer, neden gazeteleri okuduğumuzda cinayet, kavga dövüş gibi şeylere gülmüyoruz? Zira Recep İvedik, ismi değişik olsa da her gün gazete ve televizyonlara çıkıyor. Orada gördüğümüzde "Allah belanı versin pis sapık, rezil hayvan" gibi sözler kullanırken, aynı şahsı sinemada görünce "oo süper çok güldük" demek biraz çelişik bir durum değil mi?

Normal şartlarda hiç tasvip etmeyeceğiniz, başınıza gelse sinir krizi geçireceğiniz olayların sinemaya aktarılmış haline gülmek, bana öyle geliyor ki başımıza geldiğinde feryat edip dünyayı ayağa kaldırdığımız bir kusuru başkasında görünce alay edip gülmeye benziyor. Yani örneğin bizim bir bacağımız olmasa bütün dünyaya küsmek ve fakat başkasının bir bacağı olmasa onun yürüyemeyişine gülmek gibi.

Örneği yerinde bulmayan arkadaşlar veya anlatamadığımı düşünen arkadaşlar, Borat filmini izleyerek, Recep İvedik'in Kazakistan versiyonunu Amerika'da izleyebilir, olaya dışarıdan bakabilirler. Aşina olmadığınız bir kültür olduğu için önce ne kadar iğrenç diyebilirsiniz fakat hemen ardından Recep İvedik ile ne kadar benzeştiğini görüp şaşıracağınıza eminim..

Sonuçta amaç sadece boş boş gülmekse, eski Sezercik filmlerinde olduğu gibi "piç piç senin baban yok hahahah" diye Sezercikle dalga geçen çocukları da normal karşılamamız lazım. Ya da yüzümüzdeki benlerle dalga geçen, bilumum hastalıklarımız ve bacağımızın kolumuzun yokluğuyla alay edip gülenlere de hak vermemiz lazım.

Recep İvedik ve yaratmış olduğu ortam, bu toplumun eksik bacağıdır. Oraya ayıdan bacak eklemeye çalışıp en azından başka toplulukları kendimize güldürmeyelim.
:thumbup1::thumbup1::thumbup1:

Kitap yazsanız... Yine anlamazlar...

türk sineması neden gelişmiyor die soruyolar cevap

Türk sineması neden gelişsin ki?

Para yatırmaya gerek yok!!!

Özgün bir senaryo bulmaya gerek yok!!!

Kaliteli dünya standartlarında teknik ve efektlere gerek yok!!!

Dünya bilinci, sinema kültürü, entelektüel birikim gibi değerlere gerek yok!!!

Sanat için kendini paralayan Yönetmene, Oyuncuya, Senariste gerek yok!!!

Yontulmamış bir kazma...

Dağdan inmiş bir ayı...

Türk ve Müslüman değerlerine tamamen zıt bir sapık...

Bunlar yeter...

Bir de reklam yaptın mı oooof gelsin enayi parası...

Kimse kusura bakmasın...

Bu yazdıklarımı entelektüel görünmek için falan yazmıyorum...

bana ne sizin ve izlediklerinizin kalitesinden...

Ben gelecek nesilden dolayı ülkem adına kaygı duyuyorum...

Çocuklarımız için rol modeli diye yarattığınız tiplemeyi ben ülkeme halkıma yakıştıramıyorum...

Yontulmamış bir kazma...

Dağdan inmiş bir ayı...

Bunlar yeter...

Kimse kusura bakmasın...

Çocuklarımız için rol modeli diye yarattığınız tiplemeyi ben ülkeme halkıma yakıştıramıyorum...

Aynen :thumbup1:

Yontulmamış bir kazma...

Dağdan inmiş bir ayı...

Bunlar yeter...

Kimse kusura bakmasın...

Çok Haklısın :hammer:

Bunlar zaten kasıtlı yapılan organizasyonlar. Bakınız Türk medyasına çocuklarımıza geleceklerimize neler empoze ediliyor. Hiç tarihimizin ne kadar şanlı ve atalarımızın kurtuluş savaşında verdiği emekleri anlatan varmı. Kurtlar vadisinin geçen bölümünde çok hoşuma giden bir sahne vardı. Amerikalı ile İsrailli bir araya geldiğinde İsrailli,AMerikalıya ne dedi. Biz Türklere 200 yıldır bu kitabı unutturmaya çalışıyoruz. Bence bu lafın üzerine daha başka bir söz söylemeye gerek yok olanı biteni ne kadarda açık anlatıyor zaten

Abi Şu forum da herkezin bi saçmalama katsayısı vardır ama sizinkinin bu kadar yüksek olacağını inanın düşünmezdim.

Size saygımdan bu yazınıza cevap yazmıcam inş pokemon izleyip camdan atlamazsınız.

madem adamı eleştiriyorsun görüşünü belirt neyin yanlış olduğunu belirt
hem adama saçmalama hesabı yapıyor altına da cevap yazmıcam diyip pokemon konusuna girip alay ediyorsun...
laf atıp kaçan veletler gibi davranmayın bir yorum yazacaksanız tam yazın laf atıp kaçmayın.
adamın yorumu tamamen saçmalıkdan da olsa tamamen yanlışda olsa sizin yaptığınız daha iğrenç bir durum.. o hiç değilse yorumunu görüşünü belirtmiş millete laf koyup altına cevap yazmıcam diyerek bir terbiyesizlik/görgüsüzlük örneği göstermemiş.

-----------
recep ivedik 3ü bende beğenmedim fazla açıkcası...

madem adamı eleştiriyorsun görüşünü belirt neyin yanlış olduğunu belirt
hem adama saçmalama hesabı yapıyor altına da cevap yazmıcam diyip pokemon konusuna girip alay ediyorsun...
laf atıp kaçan veletler gibi davranmayın bir yorum yazacaksanız tam yazın laf atıp kaçmayın.
adamın yorumu tamamen saçmalıkdan da olsa tamamen yanlışda olsa sizin yaptığınız daha iğrenç bir durum.. o hiç değilse yorumunu görüşünü belirtmiş millete laf koyup altına cevap yazmıcam diyerek bir terbiyesizlik/görgüsüzlük örneği göstermemiş.

-----------
recep ivedik 3ü bende beğenmedim fazla açıkcası...

Öncelikle senden özür diliyorum mesajımı yazarken Elmacık abimin seviyesini baz aldığım için. Keşke seni de düşünüp beynini çok zorlamıcak bi yorum yapsaymışım :)

Mesajını alıntı yaptığım kişi okuyup ihtiyaç duyarsa ve bende bu konuda o kişiyle yorumumu paylaşmak istersem ozaman uzun uzadıya yazarım ama o zamana kadar yorumum budur.

1 ve 2 ye nazaran daha sönüktü. En beğendiğim yeri fatih terimin basın toplantısında ki ingilizce konuşmasını aynen yansıtmasıydı,süperdi. in the tabelaa :thumbup: nedense sinemada bir tek ben güldüm,kendimi garip hissettim :) ,herhalde kimse bilmiyor fatih terimin o konuşmasını :)

zevkler ve renkler tartışılmaz. bazı insan maymun görse güler. bazı insan ise kelime oyunları, kurgu oyunları gibi daha karmaşık şeyler ile şaşırtılmak ve güldürülmek ister.

bunun kültür din dil ırk ile çok ilgisi yok tamamen o insanın doğasında olan birşey.

ben bu herifin sinemasına gitmem :) 2.seride ninesiyle küfürleşen, kültürümüze ters hareket eden bir adamın sinemasına gitmem :)

@calvaria kardeşim, tüm örneklemeyi kendi üzerinde düşünme; yani sözlerimi senin şahsına söylenmiş gibi algılama.

Forumda yazışmalar çok aşırı uzun olmasın diye bazı şeyleri daha ayrıntılı belirtmiyorum, ama şu anahtar noktayı söyleyeyim; yazımdaki her şey sinemayı veya her şey gerçek hayatı anlatmıyor; sen ikisinden biriyle değerlendirmiş olabilirsin. Nitekim ben orada "çocuklar bunu izleyip sokakta bu davranışları gösterebilir"den çok farklı ve çok daha geniş bir şey anlatmaya çalıştım.

Her şeyi unutup sadece şunu kıyaslayabilirsin: Recep İvediklerden binlercesi aramızda yaşıyor. Recep İvedik hadd-i zatında gerçekten komikse, sokakta gördüğümüz Recep İvedik'lere neden gülmüyoruz. Ya da gazetede okuduğumuz, TV'de izlediğimiz İvedikler.

Diyebilirsin ki bazen zıtlıklar da komik olur; doğru. Fakat bu arkadaş bir zıtlık da yaratmamış. Resmen toplumun eksik ahlak kültüründen komedi malzemesi devşirmeye çalışmış; ki birinin eksik bacağına gülmek derken de bunu kastetmiştim. Toplumumuzda ahlak anlayışı çöküntüde, yani ahlakımızda eksiklikler var ve bu adam o eksiklikleri alay malzemesi yapmış. Bunun da bize sürekli zararı dokunuyor çünkü ahlaki yozlaşmayı arttırmaktan başka bir fonksiyonu da yok. Anlayacağın para için haysiyetten, ahlaktan ve ve gelecek nesillerin kültüründen vazgeçmek gibi. (Bunu hala saçmalama olarak niteliyor ve abarttığımı düşünüyorsan, sana şiddetle Türk sinemasının 50 yıllık tarihini incelemeni ve 50 yılda Hakkari'den Tekirdağ'a bütün toplumumuzu nasıl değiştirdiğini ve içimize nasıl sindiğini incele derim. Vade uzun olduğu için etkilerini hemen anlamıyoruz, aramızdaki fikir farklılığı bu yüzden.)

Desen ki adam "eleştirel" bir bakış açısıyla aslında kinaye yapmış, toplumun eksikliklerini göstererek neden çirkin olduğunu işlemiş hatta ders niteliğinde olmuş vb; o zaman makul olurdu. Ama gerçekte kendi öz şahsiyeti bile Recep İvedik gibi olan Şahan Gökbakar'dan bu seviyeyi beklediğini ve bu filmin de gerçekten bu özelliğe sahip olduğunu söyleyebilir misin?

@calvaria kardeşim, tüm örneklemeyi kendi üzerinde düşünme; yani sözlerimi senin şahsına söylenmiş gibi algılama.

Forumda yazışmalar çok aşırı uzun olmasın diye bazı şeyleri daha ayrıntılı belirtmiyorum, ama şu anahtar noktayı söyleyeyim; yazımdaki her şey sinemayı veya her şey gerçek hayatı anlatmıyor; sen ikisinden biriyle değerlendirmiş olabilirsin. Nitekim ben orada "çocuklar bunu izleyip sokakta bu davranışları gösterebilir"den çok farklı ve çok daha geniş bir şey anlatmaya çalıştım.

Her şeyi unutup sadece şunu kıyaslayabilirsin: Recep İvediklerden binlercesi aramızda yaşıyor. Recep İvedik hadd-i zatında gerçekten komikse, sokakta gördüğümüz Recep İvedik'lere neden gülmüyoruz. Ya da gazetede okuduğumuz, TV'de izlediğimiz İvedikler.

Diyebilirsin ki bazen zıtlıklar da komik olur; doğru. Fakat bu arkadaş bir zıtlık da yaratmamış. Resmen toplumun eksik ahlak kültüründen komedi malzemesi devşirmeye çalışmış; ki birinin eksik bacağına gülmek derken de bunu kastetmiştim. Toplumumuzda ahlak anlayışı çöküntüde, yani ahlakımızda eksiklikler var ve bu adam o eksiklikleri alay malzemesi yapmış. Bunun da bize sürekli zararı dokunuyor çünkü ahlaki yozlaşmayı arttırmaktan başka bir fonksiyonu da yok. Anlayacağın para için haysiyetten, ahlaktan ve ve gelecek nesillerin kültüründen vazgeçmek gibi. (Bunu hala saçmalama olarak niteliyor ve abarttığımı düşünüyorsan, sana şiddetle Türk sinemasının 50 yıllık tarihini incelemeni ve 50 yılda Hakkari'den Tekirdağ'a bütün toplumumuzu nasıl değiştirdiğini ve içimize nasıl sindiğini incele derim. Vade uzun olduğu için etkilerini hemen anlamıyoruz, aramızdaki fikir farklılığı bu yüzden.)

Desen ki adam "eleştirel" bir bakış açısıyla aslında kinaye yapmış, toplumun eksikliklerini göstererek neden çirkin olduğunu işlemiş hatta ders niteliğinde olmuş vb; o zaman makul olurdu. Ama gerçekte kendi öz şahsiyeti bile Recep İvedik gibi olan Şahan Gökbakar'dan bu seviyeyi beklediğini ve bu filmin de gerçekten bu özelliğe sahip olduğunu söyleyebilir misin?

Abi yine beni yalançı çıkartmadığın için teşekkür ederim Tam da düşündüğüm gibi bir fikre sahipsin, durumun böyle olmaması beni ziyadesiyle üzerdi. Zaten sizin fikirlerinizi yargılayacak bi konumda değilim ki yargılanabilinecek bi düşünce yapısında olduğunuzu da düşünmüyorum :)

Fakat dediğiniz gibi sezercik filmlerinde babası yok ğiç diyen çocuklar sayesinde saygıyı öğrenen bir millet olarak, emrahın kimilerince beyenilmeyen filmleri sayesinde gerçek dünyayı öğrenen, tecavüzcü coşkunun filmleriyle hayatın cilvelerini kavrayan bir millet olarak, ilerde çocuklarımızın recep olmasını değil, belkide şu anki receplerin içten içe ya ben de böyle yapıyorum aslında iyi değilmiş demesini sağlayabilecek bir film.

Çok uzatmak istemem ama birde şu dünya görüşü konusu hiç ve hiç umrumda değil onu da belirteyim dedim. Artık korkularımızı yenip bu konuyu atlatmamız gerektiğine inanıyorum. Yani bunu biz yaptık ya iyisiylede kötüsüylede bizim, avrupa ne der amerika ne der den bıktım. Bu şekilde şekillendirilmeyelim artık :)

10 üzerinden 2 sadece fragmandaki espriler vardı oyuncular çok amatör biraz daha filme kendilerini verseler onlar da biaz espri yapsalar daha güzel olurdu diye düşünüyorum, film 1 kişi etrafında toplandığında ister istemez arada durgunluklar oluyori pek fazla gülmedim ilk seans aaceyip skıcıydı çıkıp gitmeyi düşündüm ama 2.seansda kendini birazcık affettirdi. Recep ivedik2 ye asla tercih etmem...

İvedik tiplemesi gençliğimizde yaptığımız kah iğrenç kah komik espirilerin tekrar bize sunulması. son filmi izlemedim ama önceki iki filmde yeni bişey görememiştim maalesef...

İlk iki filme göre çok sönüktü. Onu ayılıklarıyla değil ultra ayılıklarıyla tanımıştık. Bu sefer daha kısa kesti herşeyi. Daha az ayılık daha az küfür vardı. Maalesef ilk iki film altında ezilecek milletle uğraşmaktan çok kendi psikolojisi ile uğraştı. Bir film daha yaparsa güzel bir konu bulmalı bu seferki boştu biraz.. ve Kanyondaki pahalı ücret + hayal kırıklığı olunca maalesef mutlu ayrılmadım sinemadan.

Filmi sinemada izledim.Bence gayet iyi bir filmdi ama fragmanlardaki espirilerden başka espiri yok.2 daha güzeldi.
10 üzerinden 6,5 :)