Raspberry Pi Kulübü

Bu konuyu okuyanlar

Can-K.

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Kameralı RC araba yapılır mı acep? Aşar mı beni?

Evet , kamera modülü var , kızıl ötesi kamera var sırf Raspberry Pİ 2 için ama 100 TL kadar.Bence kamera modülü değilde webcam kullanılabilir , pi destekliyor çoğunu.

Edit = Temel Elektronik adında bir kitap var , dikeyeksenin sanırım , alırsan hem arduino hem raspiyi kaparsın.20 tl ile iki kuş ;)

Yapılır galiba. Aurdino daha uygun gibi.

Sıfırdan yapacaksa arduino uygundur fakat arduinoya kamera bağlayamaz.Hazır araba ile raspberry güzel olur.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Evet , kamera modülü var , kızıl ötesi kamera var sırf Raspberry Pİ 2 için ama 100 TL kadar.Bence kamera modülü değilde webcam kullanılabilir , pi destekliyor çoğunu.

Edit = Temel Elektronik adında bir kitap var , dikeyeksenin sanırım , alırsan hem arduino hem raspiyi kaparsın.20 tl ile iki kuş ;)

Sıfırdan yapacaksa arduino uygundur fakat arduinoya kamera bağlayamaz.Hazır araba ile raspberry güzel olur.
Drone olur mu acep fazla mı uçuyorum?

Can-K.

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Aklına ne gelirse.Sana ben mekaniğini kurarım

Toughwolf

Asistan
Reaksiyon puanı
2

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Aklına ne gelirse.Sana ben mekaniğini kurarım

Şimdi diyelim drone sistemi kurdum pervane gövde falan . Zor kısım bu drone direk raspbbery cihaza bağlı olacak. Kameranın çalışması için ve drone'un uçması için gereken enerjiyi nasıl sağlayacağım? Programlamasını nasıl yapacağım ?

virtual worms

Müdavim
Reaksiyon puanı
66
bu hafta bende alacağım, tevaffuk oldu bu başlık.

Genelde web server için kullanacağım ama zamanla kullanma işlevim değişecektir :)

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
ben hep çinden aldım arduino ve raspberry pi'ı hiç sorun yaşamadım.
fakat dikkatli kullanmak gerekiyor. giriş voltajının dengesiz olduğu durumlarda pek dayanmıyor bunlar.

drone falan yapacaksanız ya elektronik öğrenip pil şarz devresi ile akım kontrolü vb. yapacaksınız
yada hazır bir helikopter alıp kumandasını raspberry pi'a bağlayacaksınız. kamera için de ayrı bir raspberry pi kullanabilirsiniz.

Can-K.

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Şimdi diyelim drone sistemi kurdum pervane gövde falan . Zor kısım bu drone direk raspbbery cihaza bağlı olacak. Kameranın çalışması için ve drone'un uçması için gereken enerjiyi nasıl sağlayacağım? Programlamasını nasıl yapacağım ?

Bir tane akü niyetine bir power bank bir tanede isteğe bağlı direnç :)

Paylaşırım planı ben , bu arada salı gibi alıyorum.

Can-K.

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Raspberry Pi 2 1,5 Volt kadar yer
) Aldığın webcam buna 0,5 yansısa 2 Volt . Drone ile ayrı çalıştırmalısın

Ümitt

Müdavim
Reaksiyon puanı
52

Can-K.

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Sakın IoT sürümünü beklemeyin.Neden ?

Sadece bilgisayardan komut verebiliyorsunuz bom boş olarak geliyor.Raspbianı öneririm ben.

leanardo

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Simdi biz bundan alsak linux mint kursak internetten 1080p film takilmadan izleyebilirmiyiz bide 15-20 sekme ile rahatça internette gezinebilirmiyiz ?

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
[MENTION=27111]leonardo[/MENTION] orası biraz sıkar :)

Can-K.

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Ne sakatı canım izletir.Diablo III oynatıyor.Ama mint uyarlı bir sistem değil başka bir sistem bulmalısınız.

Can-K.

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Nihayet , benim peder Raspi olayı için sponsorum olmayı kabul etti :mrgreen:

Zararı değil yararı olur dedi.Robotistanı bildiği için ordaki kombo kiti alacağım.Hem daha uygun.Kargosuda ücretsizmiş.Şimdi sanırım gördüğüm bir marangozda arcade bir kutu yaptıracağım :clap: Bayram harçlıkları ile de fallout 4 alırız herhalde :)

Can-K.

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Mutlaka bakın , Sürekli flood yapıyorum düzenleme seçeneğim olmadığından.İnternette birşeye rastladım ;

[video=youtube;A2Xg5Jzyf2Q]https://www.youtube.com/watch?v=A2Xg5Jzyf2Q[/video]

Adam GTA4 oynuyor ya o.o İnanmadım değil şuan sizce yalanmıdır ? Sanırım Raspberry ile çekiyor videoyu ama şu ekran şaşırttı.

Starbowl

Müdavim
Reaksiyon puanı
266
Ben de anlamadım. Serverden oynuyor olmasın.

Can-K.

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Bilmem ki kafam allak bullak oldu.Hani oynatamayacak bir kart değil , sonuçta İntel'in HD4000'i ile eş değer bir kart.Eğer gerçekten oynatıyorsa istediğim oyunları 25 fps ile zar zor oynatır.

@Mustafa.Demiral sen ne düşünüyorsun ? Sana sormak lazım bunu.

Can-K.

Doçent
Reaksiyon puanı
17
[video=youtube;dAgwTo8xcLQ]https://www.youtube.com/watch?v=dAgwTo8xcLQ&feature=youtu.be[/video]

Alınca denemek vacip bence.

UgurABA

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Raspberry pi zero alanınız var mı ? Bir türlü stok ve düşük ücretli kargo bulamıyorum ?

ygtars

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Valla devre kartları ile ilgili bilgim ile söyüyorum rpi çok mantıklı gelmedi bana sanki bi muzpi falan ? daha güzel değil mi

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bu arada stream olayını söyleyeyim belki duymuşsunuzdur nvidia shield (çok istedim para biriktirdim ama amazondan almak zoruma gitti) şimdi limelight ile sanki bir shield kullanıyormuşcasına rpi ye görüntü ve ses akışı başlar bunun için nvida ekran kartı lazım ayrıca experience üzerinde game stream bölümünün yeşil olması lazım ayrıca rpi almadan limelight programını android tabletinize indire bilirsiniz çok basit bir eşleştirme işleminden sonra hayat size güzel :) denedim çok güzel çalışıyor tavsiyemdir :) denediğim ekran kartı nvidia 970 sistemim AMD :8320(4.3ghz) Ram :16 gb 2300 mhz ağım gigabit ağ limelight programını hem diyer makinamdan denedim (gigabit port bağlı idi) problem yoktu. tablet ile denediğim zaman ise (lg tab8.3) çok hafiften görüntü bozuktu ama donma problemim yoktu. Rpi de ise malum tablet seviyesinde olur yani mümkündür.

EmirhanPi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
adaptör olarak 5v 2a telefonun adaptörünü kullanabilir miyim ? (rp 3 b +)