Raspberry Pi Kulübü

Can-K.

Doçent
Vallla ne yalan diyeyim benide.Tek parça alacağım ama çok sıkıntılı yav.Kutuyu kendim yapsam , ordan burdan kıssam yine buluyor biraz.Neyse yapacak bir şey yok.Şu dikeyeksen pdflerini bulsam keşke.

Ümitt

Profesör
Mesela bu cihazı günlük işlerimiz için kullanabilir miyiz? Windows 10 kuruluyormuş galiba. Windows 10 kurup Facebook,Youtube, Whatsapp Web gibi şeyler için kullanabilir miyiz? :) Bide en uygun fiyatlı model hangisi? Farklı farklı modeller varmış sanırım. :)

Can-K.

Doçent
Dostum bu cihaz daha çok geliştirme amaçlı.Fakat evet gündelik işleride yapabilir.

Windows 10 olayında kullanıcı arayüzü yok , kullanamazsın bu durumda.

Önceki modeller 10 TL , 20 TL fark ediyor.Ama pek işini görmez.Son modeli almalısın

Can-K.

Doçent
Kasma hocam yav :)

Önümüzdeki aylara bak bence.Sana tavsiyem yavaş yavaş almak.Raspi 2 taksidi SAMM'den alırsan 15 TL.Çok birşey değil ki , yavaşça alırsın.Ben liste yaptım , işaretliyorum hepsini.

Şarj cihazı zaten Android telefonlarınki ile uyumlu :)

Ümitt

Profesör
Dostum bu cihaz daha çok geliştirme amaçlı.Fakat evet gündelik işleride yapabilir.

Windows 10 olayında kullanıcı arayüzü yok , kullanamazsın bu durumda.

Önceki modeller 10 TL , 20 TL fark ediyor.Ama pek işini görmez.Son modeli almalısın
Peki normalde Linux tabanlı bi işletim sistemi mi kullanıyor? :)

Can-K.

Doçent
Kameralı RC araba yapılır mı acep? Aşar mı beni?

Evet , kamera modülü var , kızıl ötesi kamera var sırf Raspberry Pİ 2 için ama 100 TL kadar.Bence kamera modülü değilde webcam kullanılabilir , pi destekliyor çoğunu.

Edit = Temel Elektronik adında bir kitap var , dikeyeksenin sanırım , alırsan hem arduino hem raspiyi kaparsın.20 tl ile iki kuş ;)

Yapılır galiba. Aurdino daha uygun gibi.

Sıfırdan yapacaksa arduino uygundur fakat arduinoya kamera bağlayamaz.Hazır araba ile raspberry güzel olur.

SmokeXD

Dekan
Evet , kamera modülü var , kızıl ötesi kamera var sırf Raspberry Pİ 2 için ama 100 TL kadar.Bence kamera modülü değilde webcam kullanılabilir , pi destekliyor çoğunu.

Edit = Temel Elektronik adında bir kitap var , dikeyeksenin sanırım , alırsan hem arduino hem raspiyi kaparsın.20 tl ile iki kuş ;)

Sıfırdan yapacaksa arduino uygundur fakat arduinoya kamera bağlayamaz.Hazır araba ile raspberry güzel olur.
Drone olur mu acep fazla mı uçuyorum?

SmokeXD

Dekan
Aklına ne gelirse.Sana ben mekaniğini kurarım

Şimdi diyelim drone sistemi kurdum pervane gövde falan . Zor kısım bu drone direk raspbbery cihaza bağlı olacak. Kameranın çalışması için ve drone'un uçması için gereken enerjiyi nasıl sağlayacağım? Programlamasını nasıl yapacağım ?

bu hafta bende alacağım, tevaffuk oldu bu başlık.

Genelde web server için kullanacağım ama zamanla kullanma işlevim değişecektir :)

orcnd

Dekan
ben hep çinden aldım arduino ve raspberry pi'ı hiç sorun yaşamadım.
fakat dikkatli kullanmak gerekiyor. giriş voltajının dengesiz olduğu durumlarda pek dayanmıyor bunlar.

drone falan yapacaksanız ya elektronik öğrenip pil şarz devresi ile akım kontrolü vb. yapacaksınız
yada hazır bir helikopter alıp kumandasını raspberry pi'a bağlayacaksınız. kamera için de ayrı bir raspberry pi kullanabilirsiniz.