Ram'imin Aynısını Nasıl Bulabilirim ?

Bu konuyu okuyanlar

Enkaren

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Bilgisayarım'da Takılı olan ram'i bulamadım ve bilgisayar için donanım konusundanda anlamıyorum . Bilgisayarım DDR3 1333mhz
Bilgisayarım'da Takılı Olan Ram : Crucial CT51264BA1339.M16FMR
Aynısını Bulamadım 8GB Ram gerekmekte. Olmazsa bilgisayarım'a tek bir 8gb ram alıp takıcam diğerini çıkartıcam.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,589
Bilgisayarım'da Takılı olan ram'i bulamadım ve bilgisayar için donanım konusundanda anlamıyorum . Bilgisayarım DDR3 1333mhz
Bilgisayarım'da Takılı Olan Ram : Crucial CT51264BA1339.M16FMR
Aynısını Bulamadım 8GB Ram gerekmekte. Olmazsa bilgisayarım'a tek bir 8gb ram alıp takıcam diğerini çıkartıcam.
anakartın max kaç destekliyor ona bakmalısın ayrıca biraz daha detaylı bilgi vermelisin bilgisayarın laptop mu masaüstü mü?

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
4 GB buldum

aynı MHZ hızda ve CL değeri aynı olan bir ram alabilirsiniz veya elinizdekini 2.el olarak satıp 2 tane aynı ramden alabilirsiniz.

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Farklı marka olmaları sorun yaratmaz
Yeterki ozellikleri aynı yada benzer olsun
Mesela sana 8 gb ram lazım diyelim
Bilgisayarında 4 gb ram var 4 gb daha alacaksın bilgisayarındaki ram ile aynı yada benzer ozelliklerde olsun yeter ddr3 1333 mhz baska marka ram al sorun olmaz

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Farklı marka olmaları sorun yaratmaz
Yeterki ozellikleri aynı yada benzer olsun
Mesela sana 8 gb ram lazım diyelim
Bilgisayarında 4 gb ram var 4 gb daha alacaksın bilgisayarındaki ram ile aynı yada benzer ozelliklerde olsun yeter ddr3 1333 mhz baska marka ram al sorun olmaz
CL değerleri de bire bir tutması lazım yoksa tıkanır donar aksar kapanır kasar

Enkaren

Asistan
Reaksiyon puanı
57
CL değerleri de bire bir tutması lazım yoksa tıkanır donar aksar kapanır kasar
Hocam Peki bu ram eklerken başka dikkat etmem gereken bir detay var mı ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

anakartın max kaç destekliyor ona bakmalısın ayrıca biraz daha detaylı bilgi vermelisin bilgisayarın laptop mu masaüstü mü?
Hocam , Anakartımın Max Kaç desteklediğini nerden öğrenebilirim ve Bilgisayarım Masaüstü.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Hocam , Anakartımın Max Kaç desteklediğini nerden öğrenebilirim ve Bilgisayarım Masaüstü.
Anakartınızın markasını atarsanız ben size yardımcı olurum.
Hocam Peki bu ram eklerken başka dikkat etmem gereken bir detay var mı ?
Hızı aynı olsun, CL değeri aynı olsun yeterli. Mümküse marka da aynı olsun isteriz. Ama en iyi ram güncellemesi eldeki ram'i ikinci el olarak satıp kit olarak almaktır.

Enkaren

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Anakartınızın markasını atarsanız ben size yardımcı olurum.

Hızı aynı olsun, CL değeri aynı olsun yeterli. Mümküse marka da aynı olsun isteriz. Ama en iyi ram güncellemesi eldeki ram'i ikinci el olarak satıp kit olarak almaktır.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469

Maksimum 8 GB'a kadar ram destekliyor
2200 mhz'e kadar DDR3 bellek destekliyor
Ayrıca XMP var, BIOS girip xmp aktif etmeyi unutmamak lazım.
1611294501597.png

Çift kanal bellek mimarisi destekliyor o yüzden 1 tane 8 takmak yerine 2x4 yaparsan daha çok performans alırsın.

CL 10 olarak aşağıdaki ramler 200 TL civarında.
1611295656437.png

Ram'in linki

İnternette CL9 modeller de var ama yorumlarını okuduğumda CL9 ram diye başka ramler göndermişler. Riske girmeye gerek yok 1600 Mhz CL10 ramler senin işini görecektir.
Kırmızı, beyaz ve mavi renk seçenekleri de var seçersin.

Yapman gereken elindeki ram'i ikinci el olarak satıp 2 tane bundan alman. XMP'yi BIOS üzerinden aktif edeceksin ve ciddi anlamda performansının yükseleceğini düşünüyorum.

Enkaren

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Maksimum 8 GB'a kadar ram destekliyor
2200 mhz'e kadar DDR3 bellek destekliyor
Ayrıca XMP var, BIOS girip xmp aktif etmeyi unutmamak lazım.
Ekli dosyayı görüntüle 135415

Çift kanal bellek mimarisi destekliyor o yüzden 1 tane 8 takmak yerine 2x4 yaparsan daha çok performans alırsın.

CL 10 olarak aşağıdaki ramler 200 TL civarında.
Ekli dosyayı görüntüle 135416

Ram'in linki

İnternette CL9 modeller de var ama yorumlarını okuduğumda CL9 ram diye başka ramler göndermişler. Riske girmeye gerek yok 1600 Mhz CL10 ramler senin işini görecektir.
Kırmızı, beyaz ve mavi renk seçenekleri de var seçersin.

Yapman gereken elindeki ram'i ikinci el olarak satıp 2 tane bundan alman. XMP'yi BIOS üzerinden aktif edeceksin ve ciddi anlamda performansının yükseleceğini düşünüyorum
Teşekkür Ederim Fakat İnternette Araştırdığıma göre benim Anakart'ın XMP'sini açmayı Bulamadım

Son düzenleme:

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Sizin anakartın XMP' si eski usül (bkz). O yüzden biraz karışık. Tek tek ayarlanması gerekiyor. Ama desteklenen ram listesinde sadece 2200 mhz yanında + işareti var. Yeni nesil anakartlarda (OC) olarak yazdığını görüyoruz. Muhtemelen anakartınız xmp açmadan 1600 ve 1800 mhz hızları destekliyor. Ama denemek gerek, eski donanımlar bunlar. Diğer konuda da dediğim gibi risk kendi riskiniz. Dikkatli ve doğru satınalmayı yapmalısınız.

Enkaren

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Sizin anakartın XMP' si eski usül (bkz). O yüzden biraz karışık. Tek tek ayarlanması gerekiyor. Ama desteklenen ram listesinde sadece 2200 mhz yanında + işareti var. Yeni nesil anakartlarda (OC) olarak yazdığını görüyoruz. Muhtemelen anakartınız xmp açmadan 1600 ve 1800 mhz hızları destekliyor. Ama denemek gerek, eski donanımlar bunlar. Diğer konuda da dediğim gibi risk kendi riskiniz. Dikkatli ve doğru satınalmayı yapmalısınız.
Hocam Doğru söylüyorsunuz fakat Donanım'dan anladığım söylenemez ondan dolayı forum'a geçtim. Sizin attığınız Hyper ramler benim ana kartıma uyumlu mudur ?

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Hocam Doğru söylüyorsunuz fakat Donanım'dan anladığım söylenemez ondan dolayı forum'a geçtim. Sizin attığınız Hyper ramler benim ana kartıma uyumlu mudur ?
Uyumsuz bir rami buraya atmazdım. Evet uyumlu.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Ben zaten ozellikleri ayni olsun yazdim
1 ram in belki 1000 ayrı özelliği vardır. Hangi özellik spesifik belirtmezsek buraya gelip ürün satın almadan önce fikrimizi almak isteyen kişiler yanlış satın alma yapabilir. Yardımcı olmaya çalıştığınızın farkındayım, spesifik belirtirseniz daha da çok yardımcı olursunuz

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
1 ram in belki 1000 ayrı özelliği vardır. Hangi özellik spesifik belirtmezsek buraya gelip ürün satın almadan önce fikrimizi almak isteyen kişiler yanlış satın alma yapabilir. Yardımcı olmaya çalıştığınızın farkındayım, spesifik belirtirseniz daha da çok yardımcı olursunuz
Bende ozellikleri ayni fakat markalari farkli ramler kullandim bir sıkıntım olmadı ama siz haklisiniz

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Bende ozellikleri ayni fakat markalari farkli ramler kullandim bir sıkıntım olmadı
Sen tek 1 değişimde sorun yaşamadın ama ben bu güne kadar o kadar çok ram değiştirdim ki. Tıkanır, aksar, donar, kitlenir ve kapanır. Senin yaşamamış olman yaşanmayacağı anlamına gelmiyor malesef.

Enkaren

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Sen tek 1 değişimde sorun yaşamadın ama ben bu güne kadar o kadar çok ram değiştirdim ki. Tıkanır, aksar, donar, kitlenir ve kapanır. Senin yaşamamış olman yaşanmayacağı anlamına gelmiyor malesef.
Hocam Teşekkür Ederim sanada attığın Ram'i Alıcam Anlamada Kıt olsamda Anladım .

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Anlamada Kıt olsamda Anladım .
Anlamada kıt değilsin, bunlar öyle hemen öğrenilecek kolay konular değil. Alacağın ramler sıfır olacağı için denersin ve sıkıntılı bir durum varsa hızlıca iade edersin. Zaten 2 ram 400 tl ediyor riski az, sen de ram arttırma konusunda birşeyler öğrenmiş oluyorsun güzel işte.

Enkaren

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Anlamada kıt değilsin, bunlar öyle hemen öğrenilecek kolay konular değil. Alacağın ramler sıfır olacağı için denersin ve sıkıntılı bir durum varsa hızlıca iade edersin. Zaten 2 ram 400 tl ediyor riski az, sen de ram arttırma konusunda birşeyler öğrenmiş oluyorsun güzel işte.
evet sağolun. Zaman ayırdığınız için.

Hocam Kafama Takılan Birşey var benim ram'imin aynısı Crucial 4GB DDR3 1333Mhz masaüstü Rem Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor 260TL iken HyperX Ramleri neden 200Tl Performans Farkımı var ?

Hocam Aynı ram'i almak daha iyi değilmi ?

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
39
aida64 programı ile bilgisayarının bütün parçalarının tam adını bulabilirsin