RAM Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

tabya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bilgisayarımda Veritech in 256+256 lık 2 tane ram i vardı ben de Kingston un 1+1 lik 2 gbyt lık ramini taktırdım ( ramler DDR olması lazım ),
bilgisayar eski olduğu için.Ramleri çalıştırma sorunu yok fakat hala 512 ram takılı olduğunda ki gibi bir performansı var.Normalde 512 ye göre 2 gbyt 4 kat daha fazla performans getirmesi gerekmez mi? Acaba bilgisayarda ram in başka yapılması gereken bir ayarı var mı yardım cı olursanız sevinirim.
:helpsmilie:

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
RAM demek hız demek degildir
şöyle düşün mesela (512 için) 4 tane yol varbu yolda en fazla 4 tane araba yan yana giderken (2gb da) 16 yol olara düşün burda 16 arabayı yan yana götürebileceginden hızlı olmaz ama kasılma falan olmaz aynı anda birden fazla program açabilirsin yavaşlama olmaz çünkü kat sayıyı artırmış oluyosun aynı anda çok işi kasılmadan yaparsın

K46

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Diğer donanımlar nedir? Eğer diğer donanımların yavaşsa 100 gb ram da taksan performans artışı olmaz.

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Bilgisayarlar her zaman mevcut olan en düşük donanıma göre hareket ederler. O yüzden Yükseltme(upgrade) yaparken düşük donanımlarıda hesaba katmalısınız.

e-k@til

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ben de cahillik edip 512 Ram varken gittim 3 GB taktırdım :D Şimdi biraz pişmanım keşke o parayı işlemci veya ekran kartına harcasaydım.Ram'in katkısı bilgisayarı 1-2 saniyede açıp kapatması oldu.Tabiki de performans bakımından daha da yükseldi bilgisayar fakat bir çağ atlatacak kadar da ileri gitmedi.

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
ya neden birine bilgisayar denince (hiç anlamıyosa) ram kaç der :D
haaa bide şimdilerde çift çekirdek mi diyolar :D
ya kardeşim bu iş o kadar basitmi sanıyo bu millet ;)

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
ya neden birine bilgisayar denince (hiç anlamıyosa) ram kaç der :D
haaa bide şimdilerde çift çekirdek mi diyolar :D
ya kardeşim bu iş o kadar basitmi sanıyo bu millet ;)
yaw çok basit sanıyorlar şimdi senin yazını okuyunca aklıma bi gsl olay geldi geçen sene alt komşu pc aldı ama şimdi pc hakkında en ufak bilgisi yok gitti pc almaya buna 4-5 hediye vermişler göndermişler fiyat 1,800 (çüş)
özellikler desen dünyada gördüün en kötü pc şimdi pek hatırlamıyorum
ama:
ram:256
ekran kartı : hiç hatırlamıyorum ama carbon oyunu kaldırmıyordu(kasıyordu)
işlemci: 1,6 idi herhalde ama tek çekirdek olduuna eminm
hdd : 80 gb
sonra ben bundan 3 ay sonra pc aldım 900 ytl ye tabi hazır sistem kampanyadan yararlandm
benimkinin özellikleri :
ram:1gb
ekran kartı: 512 mb (256 paylaşımlı)
hdd:160 gb
işlemci : 1,66
anakard:e2140 çif çekirdek vs
tabi benim pc onunkisine nispeten daha iyi
ama fiyata bakarak
-benim pc seninkinden 2 kat iyi gitmiş hurdayı almışsın
demezmi :D işte buda bir örnek :D

tabya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarda 3 boyutlu tasarım yapıyorum render olsun 3 boyutlu sahnem açıkken olsun çok kasılmalar oluyor .Bilgisayarımın performansı artar diye ram i değiştirdim ama yapılan yorumlara bakınca öyle değilmiş.
cpu:pentıum4 3.4 ghz
maınboard:foxxon ıntel 915
200 gb sata hdd
vga:6600 le pcı express
ram:512 idi şimdi 2 gb yaptım
ekran kartı:256 mb
Bilgisayarın özellikleri bunlar arkadaşlar bilgisayarı götürdüğüm kişi en fazla 2 gb yükselir demişti ram için bilgisayarda 4 slot var .
Tavsiyelerinizi bekliyorum eğer yükselme imkanı yoksa yeni bilgisayar toplayacağım işlemci,anakart... vs. önerilerinizi bekliyorum .

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bu bilgisayarı götürebileceğin son nokta işlemci ve anakartın destek verdiği yere kadar.
Yol yakınken yeni bir pc toplamak daha iyi olur senin için
Hem performans yönüyle, rahat edersin işlerin aksamaz
hem de pişman olmamak yönüyle (bir ton para verip şu andaki sistemini yükseltsen bile eninde sonunda yine pişman olacaksın ve pc almaya karar vereceksin.) pc toplama kararını
şu anda uygulaman pişmanlıktan kurtarır.
Sözü uzattım, mantıklı olan bu bence.

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Bilgisayarda 3 boyutlu tasarım yapıyorum render olsun 3 boyutlu sahnem açıkken olsun çok kasılmalar oluyor .Bilgisayarımın performansı artar diye ram i değiştirdim ama yapılan yorumlara bakınca öyle değilmiş.
200 gb sata hdd
Bilgisayarın özellikleri bunlar arkadaşlar bilgisayarı götürdüğüm kişi en fazla 2 gb yükselir demişti ram için bilgisayarda 4 slot var .
Tavsiyelerinizi bekliyorum eğer yükselme imkanı yoksa yeni bilgisayar toplayacağım işlemci,anakart... vs. önerilerinizi bekliyorum .

Grafiksel çalışmalarda ekran kartı önemli, gördüğüm kadarı ile ekran kartın yetersiz kalıyor. Eğer şimdilik yeni makinaya gerek yok dersen, ekran kartını yükseltebilirsin.

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
200 gb sata hdd

render programı nasıl bilmiyorum ama 2 gb ram yeterli. bak şu an bende 1gb ram var photoshopta fena degil

senin sistemde işlemci az geliyo

yerinde olsam o sitemi satıp biraz para koyup çok iyi grafik işler yapabilecegin sitem alabilirsin

yeni sitem almayacaksan o sitem üzrinde gişiklik yapma derim çünkü bişey degişsen digeri az gelece e onuda degiştireceksin bu sefer istedigin performansı alamayınca para boşuna gitmiş olacak (biraz çok konuştum ama pc denince dayanamıyorum :D )

sen bilirsin yinede