Ram Hakkında

Bu konuyu okuyanlar

durmaz-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
merabalar şuanda bile baktığımda görüyorumki ram kullanma oranım %70 toshiba satellite c660-2nk işlemcim i5-2430m bilgisayarımda var olan ram kapasitesi 6gb işlemcime intelin sayfasından baktığımda max 16gb a kadar ram desteği görünüyor ve benim problemim bilgisayarımın performansının düşmüş olması ilk zamanla gayet iyi yeterli gelen bilgisayar şuanda pek iç açıcı performan gösteremiyor ram kapasitemi arttırmayı planlıyorum ama forumda ram i yükseltmenin performansı artırmayacağına dair yazılar okudum bende modelimi yazarak yardım ve yorumlarınıza baş vurma gereği duydum bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Bilgisayarın hantallaşmasının sebebi, sistemde olan bir virüs, bilgisayarın aşırı ısınması veya HDD'de bir problem olmasından kaynaklı olabilir. Bilgisayarda çoğunlukla hangi programları kullanıyorsun ki? Ağır, çok RAM yiyecek programlar kullanmıyorsan 6GB RAM'ın yetmesi lazım. RAM'ı yükseltince normal kullanımda çok fark edecek bir performans artışı olmaz. Performans artışı için, bilgisayarın iç bakımının yapmak, anormal derecede ısınmadığından emin olmak ve HDD'de bir problem olup olmadığını tespit etmek gerek. Bunlara ek bir SSD takviyesi yaparak da performans artışı, hızlı kullanım sağlanabilir. Ama dediğim gibi eğer çok fazla RAM'a ihtiyaç duyacak programlar kullanmıyorsan 6GB RAM'ın normal günlük kullanımda sana yeterli olması gerekir.

durmaz-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
şuanda ram gerektirecek bir program yok eskiden oyun oynardım hiç bir aksama olmadan ama şuan sanırım o oyunu kaldıramaz oyunda oynamıyorum ama işte dediğim gibi şuanda format atılmış hali ilk açtığımda ram kullanım yüzdesi %30-40 güncellemeleri aratıyorum %60-70 arasında bir değere çıkıyor. aslında win10 a geçtiğimden beri yavaşladığını farkettim bende geri win7 yaptım eskisi gibi kullanırım diye ama şuan güncelleme bile yapamıyor ve formatınıda kendi kurtarma dvdleriyle yaptım hani uyumsuzluk gibi bir sorunda yok ama bunların haricinde hdd ye zarar verdim mi bilmeiyorum onu test edecek program vs var mıdır bildiğiniz. yada problemin nereden kaynaklı olduğunu nasıl bulabilirim?

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
AIDA64 yazılımı ile sıcaklık değerlerine bakabilir, HD Tune yazılımı ile de HDD'yi test edebilirsin. HD Tune'den, Benchmark, Healt ve Error Scan bölümlerinin ekran görüntüsünü test yaptıktan sonra burada paylaşabilirsin. Aynı şeklide AIDA64 yazılımında sensör kısmının ekran görüntüsünü atabilirsin. HD Tune test yaparken bilgisayarda başka işlem yapma. Ayrıca formatı internetten başka Windows 7 64 bit iso indirip de deneyebilirsin. Virüs konusunda da bazı kullanıcılar, program vesaire yüklerken farkında olmadan bilgisayara asıl programla diğer yan programlar yüklenmesine filan izin veriyor veya farkında olmadan zararlı yazılım yüklüyor. Onlara da dikkat etmek lazım. İlk format atınca çok normal, birkaç gün sonra aynı kasmalar donmalar tekrar başlıyor bunun yüzünden. Farkında olmak gerek.

durmaz-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg

durmaz-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı