Rehber Ram Çip Sıralaması.

Bu konuyu okuyanlar

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
SK HYNİX :

Hynix'in çiplerini bulmak çok çok kolay değildir, genellikle HyperX , Gskill ve NeoForza da bulunurlar.

DJR
Hynix D die olarak da bulabilirsiniz, çok iyi olmasa bile ortalama frekanslar (3200-3433) üstünde değerler verebilir, Cas değerleri olarak eh yani diyebiliriz yüksek değildir düşük de değildir. Bir Ram'in DJR olduğuna eminsiniz bir de aynı fiyat bandında bulunan Crucial Ramlere bakın.

CJR
2 vermek istemedim DJR ile kardeşler. Hynix C die olarak da bulabilirsiniz. DJR ile benzer frekans ve Cas değerleri göstermekte tabi ona göre daha düşük frekanslar sunacaktır.

JJR
Hynix J die olarak da bulabilirsiniz, CJR ile yakın değerler sunmaktadır tabi ona göre daha düşük değerler vermesi beklenir. Ortalama değerlerin biraz üstü Değerler ile ortalama altı fakat çok altı olmayan Cas değerleri.

MFR
Ortalama frekans değerleri ile ortalama CL değerleri, JJR'a göre kötü birazdan geleceğimiz AFR'a göre daha iyi.

AFR
''Felaket, olamazz'' kadar olmasa da kötü bir çip, ortalama altı frekanslar ile ortalama ve ortalama'nın çok az üstü Cas değerleri, MFR'a göre kötüdür.

SAMSUNG
B DİE
En iyi çip diyebilirim. Ortlama'nın çok yukarısı frekanslar, ortalama'nın kat kat altında gecikmeler.

Yüksek frekanslar ve düşük gecikmeler bu çipten sorulur, bu kadar düşük CL ve yüksek DDR frekansı verebildiği için Ryzen sistemler için biçilmiş kaftandır.

S (E?) DİE
B çipe göre daha kötü ama yüksek performanslı bir çiptir. Yüksek frekanslar ve ortalama altı gecikmler sunabilecek potansiyeldedir.

D DİE
B ve s çiplerinden sonra gelen kaliteli çiplerdendir, Ortalama üstü çok uçmayan frekanslar ve ortlama ve biraz altı gecikmeler sunabilmektedir.

C DİE
Çok iyi olmasa bile az-çok hız aşırtabilen bir çip, Cas olarak sıradanlar D ile aynı denilebilir.

E DİE
Yukarı da yazdığım değil, yukarıda zaten emin olmadığmı belirtim.

E die geçrekten kötü bir çip, overclock potansiyeli hiç yok denebilir, cas olarak sıradan.

G DİE (?)
Bunu reddite görmüştüm-şuan yazan kişiyi hatırlamıyorum- , XPG D60G ile birlikte geldiğini söylemişti, emin olmadığım bir çip varlığı üzerinde tıpkı DCLK olduğu gibi düşünüyorum.

MİCRON :

REV. E DİE
Anlatmaya gerek yok (!) Gayet kaliteli bir çip, çok yüksek frekanslar ve ortalama Cas değerleri sunabilmekte.
Bulması en olay çip bile denilebilir, çoğu Ballistix ram E tipi zar ile gelmekte.

J DİE
E tipi zar kadar yüksek frekanslara çıkmasa bile yüksek hız aşırtma payına sahip bir silikon, fakat Cas olarak E'ye göre daha başarılı.

H DİE
Diğer zarlara göre daha düşük frekanslar sağlasa bile orta seviye overclock için yeterli bir çip, cas olarak J ile benzer yer yer onun daha altı değerler verebilmekte.

B DİE
Diğer çiplere nazaran daha az değerler sunar bizlere, Overclock konusunda aşırı başarılı bir çip değildir fakat Micron A gibi frekans özürlüsü değildir. Cas olarak biraz yüksek bir çiptir H ve J'ye nazaran. E'ye benzetilebilir Cas konusunda.

D DİE
Potansiyeli daha düşük bir silikondur, B die dan biraz daha kötüdür. Cas olarak yine yüksektir. Zaten bulacağnızı sanmıyorum.

F DİE
Adına yakışır bir çip.
Overclock potansiyeli kötüdür 3200 den 3433-3500 görürseniz şanslı hissedin. Cas olarak ortalamadır. Soğutmasız veya Oem Micron/Crucial ramlerde görülmektedir daha çok.

A DİE
Leş olarak tabir edebileceğimiz bir çip, overclock konusunda başarısız bir ram.
3000MHZ'den 3333MHZ yapabilirseniz kendisinizi şanslı hissedebilirsiniz fakat 3000'den 3200 olacaktır veya olamayacaktır büyük ihtimalle.

NANYA A ve B DİE
LPX Belleklerde göreceğimiz hatta gördüğümüz, B Die yazınca kısa süreli sevinç ardından gelen uzun süreli depresyon'un kaynağıdır kendisi.

Şuan piyasa da A ve B olarak bulunmakta çoğu zaman LPX veya Oem ramlerde bulunmakta, overclock potansiyeli hakkında bilgi sahibi değilim.

Ortalama Aldığımız ''MHZ'' ve ''CAS'' :

MHZ olarak 3200-3433 ; CAS olarak CL15-16.

Kazananlar :

Samsung tarafında B Die ; Micron Tarafında E Die ; Hynix tarafında ise DJR.

Gönüllerin şampiyonu XPG D30.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
Benim Ram'im budur;

Sıralamada iyi midir?
CJR veya JJR gelecektir yüksek ihtimalle, güzeller şunla öğren ; [Rehber] RAM çiplerinizi öğrenin!

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
CJR veya JJR gelecektir yüksek ihtimalle, güzeller şunla öğren ; [Rehber] RAM çiplerinizi öğrenin!
1624115209630.png

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Samsung C Die ; Ortalama bir çip çok kötü değil çok iyide değil. 3533'e kadar yolu var diyeyim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Üstüde olabilir.
Bir gece, LoL desteğe mesaj attım ve bunu önerdi bana oradaki destek birimi.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
3600MHZ'e kadar O.C edebiliyorsun o anakart ile.
XMP Profil 1'in değerlerini, 17 19 19 19 36 olarak değiştiriyorum 3600'e O.C. yapıyorum.
Ben daha fazlasını istiyorum lakin yapamadım daha.
Benim anakart 4400Mhz destekliyor mu?
1624116177976.png