Rabbim Koruyor

byndr

Asistan
Reaksiyon puanı
6
11 Eylül İkiz Kulelere saldırı sonrası binadaki firmalardan birinin, hayatta kalanlarla yaptığı sabah toplantısında, güvenlik görevlilerinin başı hayatta kalabilenlerle ilgili şunları anlatmış;
O sabah;
- Firma müdürü o gün oğlu ana okuluna
başladığı için işe geç kalmış
- Birinin o gün ofis kahvaltısına getirilecek
Donut'ları alma sırasıymış
- Bayan elemanlardan birinin sabah alarmı çalmamış
- Biri kaza yüzünden trafiğe takılmış
- Biri otobüsünü kaçırmış
- Biri kıyafetini lekelemiş, üstünü değiştirmek
vakit almış
- Birinin arabası çalışmamış
- Biri telefonu cevaplamak için geri dönmüş
- Biri çocuğunu hazırlamakta zorlanmış, geç
kalmış
- Biri taksi bulamamış
Ama en etkileyicisi biri o gün ofise yeni aldığı ayakkabıları giymiş, ayakkabı ayağını rahatsız etmiş ve bir eczaneye uğramış, yara bantı almak için !!!
Bu gün hayatta olma sebebi olan bantı almak için...
Şu anda trafikte sıkıştığımda, asansörü kaçırdığımda, bir telefona cevap vermem gerektiğinde, yani beni rahatsız eden küçük şeyler olduğunda,
ALLAH ın benim o anda orada olmam gerektiğini istediğini düşünüyorum.
Bir daha ki sefere, sabahınız tersliklerle başladığında, çocuklarınız giyinmek istemediğinde, arabanın anahtarını bulamadığınızda, bütün trafik
ışıklarına takıldığınızda, huzursuz olmayın, sinirlenmeyin.
ALLAH ın o an ve her an sizi gözetlediğini ve koruduğunu düşünün...
Küçüçük terslikler belki de ALLAH ın sizi o anda koruduğu için yaşanıyordur ve biz umarım küçük sıkıntılı anlarda bunun olası nedenlerini hatırlarız ....
Her şeyde bir Hayır vardır…
Hayrı da şerri de yaratan ALLAH dır.

Gelen Mailden Alıntı

erkek2

Asistan
Reaksiyon puanı
1
gec korumayi morumayi. amerika kendi cani can asyada avrupadaki ezilen müslümanlari seyrediyor. süper oldu. öldüler üzüldüm. ama yaptiklarina biraz bedel oldu.

erkek2

Asistan
Reaksiyon puanı
1
gec korumayi morumayi. amerika kendi cani can asyada avrupadaki ezilen müslümanlari seyrediyor. süper oldu. öldüler üzüldüm. ama yaptiklarina biraz bedel oldu.

bunlarin medeniyetle bir alakasi yok egoist olduklarini göstereceksin. don gömlek ortada koyacaksin. bir de incil orijinal degil deyip ayna alip yüzünüze bakin diyeceksin.

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Kuran-ı Kerim'de "Sizin hayır bildiğinizde şer, şer bildiğinizde hayır vardır..." buyruluyor.

Mia

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Kuran-ı Kerim'de "Sizin hayır bildiğinizde şer, şer bildiğinizde hayır vardır..." buyruluyor.

Kur’an’ın buyruğunu maalesef yanlış nakletmişsiniz veya yanlış aklınızda kalmış. Kur’an’ın buyruğu “hayır bildiğiniz şeyde şer, şer bildiğiniz şeyde hayır vardır” şeklinde değil, “nice sevmediğiniz şeyler vardır ki onda sizin için hayır var ve nice sevdiğiniz şey vardır ki sizin için onda şer vardır” şeklindedir. Ayetin tam metni şöyledir:
“Savaş, hoşunuza gitmese de üzerinize yazıldı. Gerçi o size hoş gelmez, fakat olur ki, siz bir şeyden hoşlanmazsınız; oysa o, hakkınızda hayırlıdır. Olur ki, siz bir şeyi seversiniz; ama o, sizin hakkınızda bir fenalıktır. Allah bilir, siz bilmezsiniz.” (Bakara, 216)

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Kur’an’ın buyruğunu maalesef yanlış nakletmişsiniz veya yanlış aklınızda kalmış. Kur’an’ın buyruğu “hayır bildiğiniz şeyde şer, şer bildiğiniz şeyde hayır vardır” şeklinde değil, “nice sevmediğiniz şeyler vardır ki onda sizin için hayır var ve nice sevdiğiniz şey vardır ki sizin için onda şer vardır” şeklindedir. Ayetin tam metni şöyledir:
“Savaş, hoşunuza gitmese de üzerinize yazıldı. Gerçi o size hoş gelmez, fakat olur ki, siz bir şeyden hoşlanmazsınız; oysa o, hakkınızda hayırlıdır. Olur ki, siz bir şeyi seversiniz; ama o, sizin hakkınızda bir fenalıktır. Allah bilir, siz bilmezsiniz.” (Bakara, 216)
Metni ben yazmadım. Dini bir siteden alıntı yaptım. Aydınlattığınız için teşekkür ederim. :unsure: Benim yazdığımla sizi yazdığınız tam metindede kast edilen aynı. :thumbup1:

Mia

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ben de sizin cümlenizi acaba hangi sure ve kaçıncı ayet diye araştırırken bu cevabı buldum. Yani benimkisi de dini bir siteden alıntı. :D Sizin yazdığınız cümleyi Kuranda Ara'ya kopyalayıp yapıştırınca bir şey çıkmadı. Belki ayetin hangi surede olduğunu bilmek isteyenler olur diye bilgilendireyim dedim. Vesselam. :D

ceewm

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bu insanlar peygamber soyundan gelio diyemi ölmemişlerde diyerleri ölmüş sadece şans veya kader

PHUSO

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Herşey Allah'tan şans diye bir şey yoktur benim düşüncem budur.

fatihmengu89

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kanıtı nerde? uydur uydur yaz tekniğini kullanmış bence kim yazmışsa..
bu arada o gün orada çalışan bütün yahudi işçilerin bi işi çıkmış. Allah öldürmeyince öldürmüyo... :)

ceewm

Asistan
Reaksiyon puanı
1
kanıtı nerde? uydur uydur yaz tekniğini kullanmış bence kim yazmışsa..
bu arada o gün orada çalışan bütün yahudi işçilerin bi işi çıkmış. Allah öldürmeyince öldürmüyo... :)

aynen katılıyorum...

ozaman trafikte bi kaza olduğun da yan yola sapmadan kazanın kaldırılmasını bekliyelim ne olur ne olmaz

Big

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Bu konuyuda sulandırmayı başarmışız bravo vallahi
Sonuç olarak kıldan tüyden neyse ney ama öldürmeyen ALLAH öldürmüyor
Adamlar size bunu düşünün diye yazmışlar yok yahudiler ölmemiş yok şans falan filan ....

KAZUYA

Doçent
Reaksiyon puanı
20
oldurmeyen allah oldurmuyor degil. konuyu kildan yunden seylerle ne hale getirmissiniz yahu.
kainatta tesaduf yada sans diye birsey yoktur.Kader vardir. 150 kisinin eceli varsa,olum saati ayni saatlerdeyse,allah onlari bir ucaga doldurur.(ucaga binecegi saatler aynidir.) ucak duser 150 kisi olur, diger 150 si yaralanir.iclerinden 10 kisinin burnu bile kanamaz vs. sen yolda yururken bir anda dengeni kaybeder dusersin basin yere vurur olursun. yani tesaduf yoktur. ayagin takilmasi dengenin kaybolmasi allah in canini almak icin belirledigi bir sebeptir. neden hic okumaz arastirmazsiniz. kara cahil gibi yasayip ot gibi olmek hic hos degil.konuyu acan arkadasa tesekkur ediyorum

ceewm

Asistan
Reaksiyon puanı
1
herkezden aynı şeyş okumasını bekliyemezsin

"Fars Haber Ajansının haberine göre, İran ölümlü trafik kazalarında 190 ülke arasında bir Batı Afrika ülkesi olan Sierra Leone'nin ardından ikinci sırada yer alıyor.
Trafik kazalarında iki yıl öncesine kadar yılda ortalama 30 bin kişinin hayatını kaybettiği, ancak alınan tedbirlerle bu rakamın 26 bine düşürülebildiği belirtildi.
Araç sayısı esas alınarak yapılan hesaplamaya göre, her 10 bin araçta 23 kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor.
Trafik kazalarının en az olduğu İsveç'te ise 2020 yılına kadar kaza sayısının sıfıra indirilmesinin planlandığı belirtildi.
Gelişmiş ülkelerde ortalama her bin kişiden üçünün trafik kazasında hayatını kaybettiği, bu oranın İran'da 22 olduğu kaydedildi.
İranlıların diğer ülkelerdeki insanlara nispeten yedi kat fazla yolculuk yaptıkları, bunun da kazaları beraberinde getirdiği ifade ediliyor.
Ölümle sonuçlanan trafik kazalarının yarıdan fazlasının ise şehirler arası yollarda meydana geldiği açıklanmıştı.
Trafik kazalarının çok olmasında aşırı hız, hatalı sollama ve yorgun araç kullanmanın yanı sıra alt yapı eksikliklerinin etkili olduğu belirtiliyor."

istenilirse kazalar sıfıra indirilebilir.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Bence de şans yoktur şans denilen her şeyin mantıklı bir açıklaması vardır.

abhr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peygamberimize gelen biri
-Ya rasulullah ne yapayım. Deveyi salıp Allahtan birşey olmamasını mı bekleyeyim dediğinde
-İlk önce (deveyi) bağla sonra tevekkül et buyurdu. Tevekkül öncesi tedbir almadan yapılan her iş Don Kişotluktur. Ahmaklıktır. İnsan tedbirini almadan sorumluluktan kurtulamaz.
Örneğin savaşta korunup ta kendini sağlama alabilecekken , sadece Allah korur deyip tedbirsiz gitmek, pisipisine gitmek gibidir. Hiçbir çare kalmamış o ayrı.
Kader bahsinde tedbir almamak kaderi yanlış yorumlamaktır. Kişinin bilgisizliğindendir. Türkiye tam bir tedbirsiz kaderciler cenneti...

abhr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kaderin nasıl tahakkuk edeceği bizimle alakasızdır. O Hakk'ın işidir. Ama tüm olabilecek sebepleri tasarlayıp sorumluluğumuzu yerine getirdikten sonra oluşabilecek durumda ilahi hükme boyun bükebiliriz. Mesela kanser yapacak her ortamdan (sigara/zararlı ışınlar/ katkılı ürünler v.s.) kaçınıp gerçekten elimizden gelen herşeyi yaptıktan sonra hala kanser olduysak buna ne diyeceğiz. ( Olmamam gerekiyordu yahu - niye ben mi)

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
istenilirse kazalar sıfıra indirilebilir.
Bu biraz zor. Bunu söyleyebilmen için "İnsan Psikolojisi ve Davranış Bilimleri"ni biliyor olman gerekir. Hiç bir şeyi sıfırlayamazsın, çünkü söz konusu "İnsan"dır. Sadece ihmal edilebilir düzeye getirebilirsin. Bu da tamamen teoriktir. İnsanın fıtratında "Kanun koyma" ve "Kanunlara uymama" eğilimleri aynı anda bulunmaktadır. Bu yönüyle hem yapan, hem bozan hükmündedir. Tabi bu arada bilimin getirdiği tüm yenilikleri uygulamalı ve tüm teknik ve psikolojik tedbirleri almalıdır.

Kaderin nasıl tahakkuk edeceği bizimle alakasızdır. O Hakk'ın işidir. Ama tüm olabilecek sebepleri tasarlayıp sorumluluğumuzu yerine getirdikten sonra oluşabilecek durumda ilahi hükme boyun bükebiliriz. Mesela kanser yapacak her ortamdan (sigara/zararlı ışınlar/ katkılı ürünler v.s.) kaçınıp gerçekten elimizden gelen herşeyi yaptıktan sonra hala kanser olduysak buna ne diyeceğiz. ( Olmamam gerekiyordu yahu - niye ben mi)
Eğer inanan biri iseniz herşeyin Allah'tan geldiğine iman edersiniz. Ve "Niye Ben?" diye bir sual ve yargılama aklınıza gelmez. “Hanginizin daha güzel iş yapacağını denemek için ölümü ve hayatı yarattık” (Mülk : 12) Ayetinden de yola çıkarak herşey bir imtihandır, insanların olaylara vereceği tepki ölçülür ve değerlendirilir. Ya Sabır ve Tefekkür=>Cennet' e giden yol ya da İsyan ve Zulüm=> Cehennemin rotası. Şunu da bilmek gerekir hastalık da sağlıkta, zenginlikte yoksullukta aklınıza gelebilecek her şey bir nimettir hatta "Ölüm" bile...