Yardım R5 2600 Rx 570 kullanımlar 0'a düşüyor fps drop yiyorum.

Bu konuyu okuyanlar

Rea11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar, herkese iyi günler. Size sorunu anlatabileceğim en basit şekilde anlatmaya çalışacağım. Arkadaşlar şimdi oyundayım mesela bir anlık FPS drop yiyorum oyun 2 saniyelik tamamen gidiyor görüntü geldiğinde TP atmış gibi oluyorum. MSI Afterburner üzerinden baktığımda değerler şu şekilde oluyor. Görsel paylaşacağım fakat stabil olmadığı için aralıkları söylesem daha iyi olur diye düşünüyorum.

İşlemci kullanımı %60 civarı.
İşlemci sıcaklığı 52 derece.
Ekran kartı kullanımı %45 - 60 arası fakat 2 saniyede bir drop girdiği için kesin bir bilgi veremiyorum.
Ekran kartı sıcaklığı 50 derece.

Sistem
ASUS ROG STRIX RX 570 4 GB.
Ryzen 5 2600 12 çekirdek işlemci.
8 GB RAM.
Toshiba TR200 480GB SSD.
550W PSU.
B450M k anakart.

MSI Afterburner üzerinden baktığımda bu drop yaşandığı an ekran kartı ve işlemci kullanımı %0'a çakılıyor tekrar eski haline geliyor fakat tam geldiğinde yine 0'a düşüyor yani 2 saniyede bir 0'a düşüyor ve bu sırada FPS düşmesi giriyor. Bir de Afterburner hatası mı sistem hatası mı bilmiyorum işlemcimin 12 çekirdeğinden sadece 2 tanesini kullanıyor SS'te de göreceksiniz zaten acaba bu yüzden olabilir mi? Yani çok araştırdım her şeyi denedim hiçbir sonuca varamadım. Stress testi yaptım. Edindiğim bilgiler ısıdan kaynaklı olmadığı çünkü Witcher'da bile en fazla 60 derece oluyor orada da drop yiyordum. RAM yüzünden olabileceğini düşünüyorum birkaç yerde PSU dediler ama nasıl etkileyebilir bilmiyorum. Gerçekten deneyebileceğim her şeyi denedim. Ama anlayamadım size sunuyorum belki yardımcı olabilecek birileri çıkar diye. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• yardım.png
    yardım.png
    242.4 KB · Görüntüleme: 127

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
550 WATT powerin ,kaliteli bi şeymi.

Tek kanal ram, fps düşümü yapar ,ama hem işlemci hem de e.kartının kullanımını yüzde sıfıra düşürecek kadar da etkili olamaz.

Yazılımsal olarak ,driver ve windowsdan da kaynaklanabilir.

İşlemcini de bi cinebench ile test et.Bi problem olabilir.

Rea11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Tek kanal ram, fps düşümü yapar ,ama hem işlemci hem de e.kartının kullanımını yüzde sıfıra düşürecek kadar da etkili olamaz.

Thermaltake Litepower 550W olarak geçiyor arama yaptığınızda bulabilirsiniz.
Cinebench indiriyorum test edip sonuçları paylaşacağım.Driverları DDU ile kaldırıp baştan kurdum.Windows ise en güncel sürümü kendi sitesinden yükledim fakat etkinleştirmedim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Testi bitirdim normalde işlemcimin multi core testinden 7,200 alması gerekiyor benim işlemci 6,800 küsür puan aldı ama eski biraz ve termal macunu da kurumuş olabilir ama dediğim gibi oyun da bu drop olayı sıcaklıktan olmuyor yani ben öyle düşünüyorum.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O poweri biliyorum ve yetmesi lazım ,tabi arıza vs. yoksa.

Cinebench fena çıkmamış.

Bence yazılımsal bi durum var. Driveri ,AMD nin resmi sitesinden indirip,güncelleyin. Yine sorun devam ederse,temiz bi format işe yarayabilir.
.

Rea11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
O poweri biliyorum ve yetmesi lazım ,tabi arıza vs. yoksa.

Cinebench fena çıkmamış.

Bence yazılımsal bi durum var. Driveri ,AMD nin resmi sitesinden indirip,güncelleyin. Yine sorun devam ederse,temiz bi format işe yarayabilir.
.
Driveri AMD'nin sitesinden kurmuştum belki kalıntı vardır diye DDU ile hepsini kaldırıp en güncel olanı indirdim.Formatı da bu sorun olduğu için 2 hafta önce attım ama sorun düzelmedi şimdi girdim yine oyuna her şey ful daha yükseltebileceğim bir ayar yok ama ekran kartı kullanımı 40 işlemci 45 bunlar yükselse sorunda kalkacak bence ama bunları kullanmıyor nasıl artıracağım bilmiyorum.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Son sürücü değilde, bi kaç öncesi sürücülerden denedinmi hiç.

kandırafilozofu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Dostum aynı sorun bende de vardı. Ekran kartımı ssdyi ramleri garantiye gönderdim hiçbirinden sorun çıkmadı. PSU'nun garantisi bitmişti gönderemedim daha sonra da başka bilgisayara geçtiğim için pek ilgilenmedim açıkçası. Kart modellerimiz aynı sen başka bir psu ile dene derim çünkü benim güç kaynağım baya dandik çin malı bir psu.

Son mesajlar