Soru Pyton'da kütüphane kurma

Bu konuyu okuyanlar

Erdeturan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Arkadaşlar Python'da kütüphane kurmak istiyorum ama bu iş şöyle olurmu mesela Tkinter kütüphane sini kullanarak pencere=TK() yerine pencere() yazması yeter hale getirisem fonksiyonlarla bu kütüphane sayırmı

Emnn

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Emektar
Reaksiyon puanı
1,838
Siz anladığım kadarıyla kendi kütüphaneniz gibi birşey oluşturmak istiyorsunuz .
Diğer konularda dediğimiz gibi bir python dosyası oluşturun orda fonksiyonlar tanımlayarak asıl dosyada çağırın

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Anladığım kadarıyla sen Pencere = tk.TK() yerine doğrudan pencere() yazdığında bir window oluşsun istiyorsun. Şimdi burada önemli olaran tkinter deki TK fonksiyonu kendi içerisinde pencereyi oluşturur ve return ederek bir değişkene atar. Bu yüzden anca fonksiyonun içerisinde global değişken oluşturursan bu şekilde çalışır. Bu durumda da pencereye ait değişken ismin sürekli sabit kalacak. Mantıklı bir işlem değil zaten. İlla ki nasıl olur diyorsan;

Python:
import tkinter as tk
def pencere():
    global wind
    wind = tk.Tk();
pencere()
wind.mainloop()

veya şu şekilde

Python:
import tkinter as tk
def pencere():
    wind = tk.Tk();
    return wind
pencere().mainloop()

Gördüğün üzere pek mantıklı bir iş değil.

Erdeturan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Anladığım kadarıyla sen Pencere = tk.TK() yerine doğrudan pencere() yazdığında bir window oluşsun istiyorsun. Şimdi burada önemli olaran tkinter deki TK fonksiyonu kendi içerisinde pencereyi oluşturur ve return ederek bir değişkene atar. Bu yüzden anca fonksiyonun içerisinde global değişken oluşturursan bu şekilde çalışır. Bu durumda da pencereye ait değişken ismin sürekli sabit kalacak. Mantıklı bir işlem değil zaten. İlla ki nasıl olur diyorsan;

Python:
import tkinter as tk
def pencere():
    global wind
    wind = tk.Tk();
pencere()
wind.mainloop()

veya şu şekilde

Python:
import tkinter as tk
def pencere():
    wind = tk.Tk();
    return wind
pencere().mainloop()

Gördüğün üzere pek mantıklı bir iş değil.
O fonksiyonu bir dosyaya ekledim öyle çağıyorum. Oyun Motoru Yazacam Da Ondan Diyom

Erdeturan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Kütüphane sayılır mı konusuna gelecek olursak sayılmaz. Çünkü zaten var olan bir kütüphanenin constructor metodu ile fonksiyon oluşturuyorsun.
Peki Bunla Oyun Motoru Yapa Bilirmiyim

Erdeturan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Sadece ekranını yapmak istiyorsan TKinter ile yaparsın. Sadece tk ile çok detaylı ve iyi grafikli bir arayüz oluşturamazsın tabii.
Biliyom Bide herşey için kütüphane kullanıyom mesela input almak için pyautogui Gibi Yani Oyun Motoru Sınıfına Girermi Benim İçin Bu Önemli

Emnn

Emektar
Reaksiyon puanı
1,838
gireceğini sanmıyorum şuan da sadece arayüz tasarlıyorsunuz galiba bunun arka planı sizi baya zorlar gibi
Biliyom Bide herşey için kütüphane kullanıyom mesela input almak için pyautogui Gibi Yani Oyun Motoru Sınıfına Girermi Benim İçin Bu Önemli

Erdeturan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Son düzenleme:

Emnn

Emektar
Reaksiyon puanı
1,838
daha dediğim gibi basit işleri yapıyorsunuz
oyun motoru gibi sayılması için kullanan kişilerin basit bir oyun yapabilmesi olabilir en basit şekliyle