Puslu Kıtalar Atlası

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
100112152804.jpg

Tanıtım:

Yeniçeriler kapıyı zorlarken Uzun İhsan Efendi hala malum konuyu düşünüyor, fakat işin içinden bir türlü çıkamıyordu... 'Rendekar doğru mu söylüyor? Düşünüyorum, öylese varım. Oldukça makul. Fakat bundan tam tersi bir sonuç, varolmadığım, bir düş olduğum sonucu da çıkar: Düşünen bir adamı düşünüyorum. Düşündüğümü bildiğim için, ben varım. Düşündüğünü bildiğim için, düşlediğim bu adamın da varolduğunu biliyorum. Böylece o da benim kadar gerçek oluyor. Bundan sonrası çok daha hüzünlü bir sonuca varıyor.

Düşündüğünü düşündüğüm bu adamın beni düşlediğini düşlüyorum. Öylese gerçek olan biri beni düşlüyor. O gerçek, ben ise bir düş oluyorum.'Kapı kırıldığında Uzun İhsan Efendi kitabı kapandı. az sonra başına geleceklere aldırmadan kafasından şunları geçirdi: 'Dünya bir düştür. Evet, dünya..Ah! Evet, dünya bir masaldır.'

Okur Yorumları:

Antoloji

İtü Sözlük
Ekşi Sözlük

Yazar:
İhsan Oktay Anar
Yayınevi: İletişim Yayınları
Fiyat: 14 TL

Yorum: Kitabın ilk baskısı 1995 yılında çıkmasına rağmen Eylül 2010 baskısı -ki 39.baskı olur- elime geçti. Ve okurken kendime daha önce neden bu kitabı okumadığımı sormama neden oldu. Kısaca tavsiye ederim. :)

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
güzel kitap denk gelirse düşünüceğim.

batucan72

Asistan
Reaksiyon puanı
1
"Şu ayaltı aleminde, ölmüş, yaşayan ve henüz doğmamış ne kadar insan varsa, göklerde o kadar yıldız ve belki bir o kadar da kader vardır" (sh:120)

Tarihin sayfalarından müzikli, şiirsel bir yolculuk...İnsanı tutan, içine çeken ve ruhun halleri arasında gezdiren bir roman.

Puslu Kıtalar Atlası'ndan sonra Suskunlar'ı da okumanızı öneririm.

Kahve tadı bırakacak.

Saygılar.