PUBG oynamak caiz midir?

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Soru Detayı
Dünyaca ünlü “PUBG” denilen bir tane bilgisayar / Telefon oyun var. Bu oyunun amacı ise şu; siz 100 kişi ile beraber bir adaya atlıyorsunuz. Başta hiç bir teçhizatınız (Silah, Yelek gibi öğeler) yok ise de, daha sonra evlerin içinde bu teçhizatları alabiliyorsunuz. Hedef ise adada kalan son kişi olmak. Yani herkes öldü ve siz tek olarak adada kaldıysanız, oyunu kazandınız demektir. Burada Kumar gibi şeyler söz konusu değil, ancak merak ettiğim bir sorum var: Oyunda bulunan karakterlerinde kıyafetleri bulunmaktadır. Oyun karakterinin hangi kıyafeti giyeceğine siz karar veriyorsunuz. İsterseniz kıyafet giydirirsiniz, isterseniz sadece (Affedersiniz) Oturak tarafını ve ön tarafı kapalı olan bir elbise giydirirsiniz. Ancak tamamen çıplak, yani ön ve arka edep yerlerinin oyunda görülmesi mümkün değildir. Sadece en büyük ihtimal ön ve arka taraf hariç bütün beden oyunda gözüküyor. Oyunda ise size kalmış bir seçenek var; İsterseniz kadın karakter seçersiniz, isterseniz erkek karakter. Kadın karakterde ise göğüs bölümü de görülemez Soruma gelince: Bu oyunu namaz gibi farzları kaçırmamak ve aşırı bağımlı olmamak şartıyla oynamak (Kıyafetler yüzünden ve genel olarak) Caiz midir ve bu çıplaklığa girer mi? Bilgilendirir misiniz?

Cevap
Değerli kardeşimiz,

İslam inancına ve hükümlerine aykırı olmayan bir oyunu; namaz gibi farzları kaçırmamak ve aşırı bağımlı olmamak, daha faydalı faaliyetlere engel olmamak, ara sıra değişiklikle rahatlama ve dinlenmeyi sağlamak maksadı ve şartıyla oynamak caiz olur.

Oyuna sokacağınız kadın ve erkeğin İslam’a göre açılması haram olan yerlerini örtmeniz gerekir.

Ancak PUBG oyununun yeni güncellemelerinde, oyunculara “puta tapma” ritüeli uygulaması getirildiği belirtiliyor.

İçinde puta tapma ritüeli olan bir oyunu yapmak ve satmak caiz olmadığı gibi, almak ve oynamak da caiz olmaz.

Sorularla İslamiyet

Kararsız23

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,124
Puta tapma ritüeli mi?

İlk defa duyuyorum. Kaynağınız nedir?

Yıldırım E.

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,681
İnsanların eğlenmek için oynadığı bir oyun. Bence bu kadar büyütmeye gerek yok hocam.
Bence doğru diyor Seyyah abi bu önemli bir konu sonuçta dinimizle alakalı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Soru Detayı

Cevap

Sorularla İslamiyet
Hocam peki bu oyun bizim vaktimizi çalıyor insan öldürerek psikolojimizi etkiliyor bu gibi şeylerde var ama bence en önemli 2 şey İbadet süremizi etkilemesi ve dediğiniz gibi put ve çıplaklık olayı küçük çocuklarda oynuyor bu tarz oyunları göz ardı etmemek lazım ben süremden çok çaldığı için bıraktım oyun oynamayı şimdi çok rahatım.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Hadi oyunu oynamadın, oynattırmadın seyyah abi. Dışarıya da mı çıkmayacağız ? TV'yi de mi açmayacağız ? :) Birde bu tarafı var..

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Hocam peki bu oyun bizim vaktimizi çalıyor insan öldürerek psikolojimizi etkiliyor bu gibi şeylerde var ama bence en önemli 2 şey İbadet süremizi etkilemesi ve dediğiniz gibi put ve çıplaklık olayı küçük çocuklarda oynuyor bu tarz oyunları göz ardı etmemek lazım ben süremden çok çaldığı için bıraktım oyun oynamayı şimdi çok rahatım.
Çok doğru ve isabetli bir karar vermişsin kardeşim, bunun için sana Allah razı olsun diyorum. Doğru bir karar vermiş, bir müslüman olarak imanını zedelenmekten, yarın hesabı çok çetin olacak kıymetli vaktini fuzuli işgalden kurtarmışsın.

Oyun oynama işine gelince, zaten konuda gerekli cevap verilmiş. Namazına, işine gücüne zarar vermeyecek ölçüde kafa dinlemek için sınırlı bir vakit içinde oynanabilir. Tabii oyun içinde gerek gözleri haramdan sakındırmak, diğer yandan da itikadi açıdan zararlı olmayacak durumlara riayet etmek şartıyla.

Emrerich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Haram değildir abi o kadarda değil be .d

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Hadi oyunu oynamadın, oynattırmadın seyyah abi. Dışarıya da mı çıkmayacağız ? TV'yi de mi açmayacağız ? :) Birde bu tarafı var..
Szayel, mesajını o zaman görme şansım olmamış, kusura bakma abicim. Ben oyunlarla vakit harcamam, ama "Oynattırmadın, dışarıya da mı çıkmayacağız" gibi suallerin takdir edersin ki muhatabı ben değilim. Ben sadece sorulan bir suale verilen cevabı buraya alıntılamak kadarcık bir rolüm oldu, hepsi bu kadar. Bizim ne haddimize, oynatmamak, yasaklamak vs. Sen de bir müslümansın, adam seni oyunda puta tapındırıyor, buna vicdanın, imanın rıza gösteriyorsa bizim için mesele zaten kapanmış demektir. Biz ne diyebiliriz ki?! :)

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Abi gavurun oyunu tabi gavuru temsil edecek. Oyunda puta tapınma var diye tapınacak değiliz. Tıpki onlarca din olan bir dönemde yaşayıp dinimize bağlı kalmamız gibi. Ben o kadar önemsemiyorum şahsen. İşine gelmeyen oynamaz veya gider kendi oyununu yapar. Kültürel değerlere önem vermiyor diye bedavaya verilen oyunu suçlayamam.

GhosT57

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,914
Abe İslam oyunu mu oynayalım. :D İslam edition Windows 7 kurup silelim mi?

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,537
Bu tür şeylere karşı sessiz kalmamamız lazım, atalarımıza layık bir nesil olmalıyız. İlerde çocuklarımızı da bu konularda bilinçlendirmemiz gerekir.

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,537
Pubg son zamanlarda çocuk oyunu gibi oldu, o saçma sapan kostümlerden ve etkinliklerden hiç hoşlanmadım, ilk çıktığında severek oynuyordum sonra bıraktım.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Seyyah abi neredeyse dinden/imandan çıkarıp ilan edeceksin gibi durdu. Neden bu konuda anlaşamadık, anlayamadım. "Alıştırma", "Farkındalık yok-etme" gibi bir eylem olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta tapınma olayını yapan oyun firmasının tapınma sembolündeki inanca inanmadığı gayet açık. Oyunu oynayan çocukların ne anlama gelmediğini bilmesi de öyle.

Gerçekten alıştırma ve inanca yönelik saldırılar zaten her yerde baktığında. Bugün cinsiyet üstüne farkındalık oluşturmamız gerekiyorken koca koca şirketler çıkıp alışılagelmiş birşeymiş gibi anlatıyor reklamlar yapıyor. Veya televizyonlardan nelerini görüyorum dinci hoca kılığındaki amcalar kadın oynatıyor, yabancı klipler tamamen çıplak. Bunca şey dönüyorken oyunda puta tapmak var diye, oyunda gidip tapınmak zorunda değil bence.

Öte yandan koskoca devletin kadrosu var, nasıl olur da görmezden gelirler orasını da bilemedim bu konuyu.

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,537
Seyyah abi neredeyse dinden/imandan çıkarıp ilan edeceksin gibi durdu. Neden bu konuda anlaşamadık, anlayamadım. "Alıştırma", "Farkındalık yok-etme" gibi bir eylem olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta tapınma olayını yapan oyun firmasının tapınma sembolündeki inanca inanmadığı gayet açık. Oyunu oynayan çocukların ne anlama gelmediğini bilmesi de öyle.

Gerçekten alıştırma ve inanca yönelik saldırılar zaten her yerde baktığında. Bugün cinsiyet üstüne farkındalık oluşturmamız gerekiyorken koca koca şirketler çıkıp alışılagelmiş birşeymiş gibi anlatıyor reklamlar yapıyor. Veya televizyonlardan nelerini görüyorum dinci hoca kılığındaki amcalar kadın oynatıyor, yabancı klipler tamamen çıplak. Bunca şey dönüyorken oyunda puta tapmak var diye, oyunda gidip tapınmak zorunda değil bence.

Öte yandan koskoca devletin kadrosu var, nasıl olur da görmezden gelirler orasını da bilemedim bu konuyu.
Oyunlara RTÜK denetlemesi gelsin