Ps4 cpu özellikleri

onurmx

Asistan
7 Ekim 2013
199
0
0
Beyler malum ps4 'ün çıkmasına az kaldı bende cpu özelliğini merak ettim çeşitli sitelerden araştırdım fakat net birşey bulamadım aranızda bilen varsa konu hakkında bilgi verebilirimi

basbeLası

Müdavim
Müdavim
31 Ekim 2009
6,697
47
228
Beyler malum ps4 'ün çıkmasına az kaldı bende cpu özelliğini merak ettim çeşitli sitelerden araştırdım fakat net birşey bulamadım aranızda bilen varsa konu hakkında bilgi verebilirimi

Playstation 4, 28nm teknolojisiyle üretilmiş amd jaguar işlemci kullanıyor, Bu işlemci, 1.6 ghz saat hızında çalışıyor, turbo özelliği ile 2.7 ghz ye kadar çıkabiliyor, 4 mb önbelleğe sahiptir, Bilindiği gibi playstation 4 ve xbox one pc tabanlı ve X86 32 bit kullanılıyor, dolasıyla her iki işlemcide 32 bit değerinde..

Genero

Müdavim
Müdavim
11 Haziran 2009
2,010
1
218

• Böyle şeyleri çok ve gereksiz takıyorsunuz arkadaşlar işlemcisi ne olursa olsun ps3den daha gelişmiş olucağı kesin değil mi zaten.. ayrıca pc için yüzüne bakılmayacak bir işlemci bile kullansalar stabil bir sistem olduğu için performanslı çalışacaktır, o yüzden gereksiz düşünüyorsunuz bence :) ya sony bu kadar takılmamıştır bu konuya şahsen konsolün zevki hiç bir şeyde yok ben oyunlarımı ps3den oynamayı tercih ediyorum bilgisayarım her ne kadar iyi olsada

• CPU: x86-64 AMD "Jaguar" Single-chip custom processor
    • Number of Cores/Threads: 8/8 [1]
    • Frequency: speculated to be running a base clock speed of 1.6 Ghz on a 2.75 Ghz capable chip
    • Shared L2 Cache: 2 x 2MB [2]
    • Manufacturing Process: 28nm [3]
  • GPU: AMD next-generation Radeon based graphics engine
    • Peak Shader Throughput: 1.84TFLOPS [4]
    • GPU Cores: 1152 [5]
  • Memory: 8GB GDDR5
    • Frequency: 5500MHz [6]
    • System Memory Bus: 256-bits [7]
    • System Memory Bandwidth: 176.0GB/s [8]
  • Storage size: 500GB hard disk drive, user removable*
  • External dimensions: Approximately 275 x 53 x 305mm
  • Mass: Approx 2.8kg
  • BD/DVD drive (read only): BD x 6 CAV, DVD x 8 CAV
  • Input/Output: Super-Speed USBx (USB 3.0) port x2, AUX port x1
  • Networking: Ethernet x1, IEEE 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1 (EDR)
  • AV output: HDMI out port, DIGITAL OUT (OPTICAL) port
  • Included: PlayStation 4 system x1, Wireless controller (DualShock 4) x1, Mono headset x1, AC power cord x1, HDMI cable x1, USB cable x1

basbeLası

Müdavim
Müdavim
31 Ekim 2009
6,697
47
228
peki konsol çıktıktan sonra ne kadar sene götürür onun hakına birşey biliyormusunuz @basbeLası @Genero

Muhtemelen 5 yıl sonra yeni konsollar çıkar, Biz henüz konsolların tam gücünü bilmiyoruz, Son günlerde gelen haberler yeni nesil konsolların 1080p sabit 60 FPS oynatma da zorluklar yaşandığı söyleniyor, Ryese'nin Önce 1080p de sabit 60 FPS de çalıştığı açıklanmıştı ancak, daha sonra poligon sayısı düşürülüp, 720p de sabit 30 FPS de çıkacağı resmi olarak açıklandı. Bütün bunlar yeni konsolların güçsüz olduğunu anlamına gelmez, nitekim PS3 gücünü çok sonra farkeden oyun yapımcıları olmuştu, bu yeni nesil konsollar içinde geçerlidir, ilerleyen yıllarda konsolların tam gücü ortaya çıkar, 5 yıl sonra yeni kosonllar çıksa da, destek 10 yıl sürer..

onurmx

Asistan
7 Ekim 2013
199
0
0
Playstation 4, 28nm teknolojisiyle üretilmiş amd jaguar işlemci kullanıyor, Bu işlemci, 1.6 ghz saat hızında çalışıyor, turbo özelliği ile 2.7 ghz ye kadar çıkabiliyor, 4 mb önbelleğe sahiptir, Bilindiği gibi playstation 4 ve xbox one pc tabanlı ve X86 32 bit kullanılıyor, dolasıyla her iki işlemcide 32 bit değerinde..
peki son birşey aklımda yatıyordu onuda soracağım ps3 ün cpusu 3.2 ghz 'idi ps4 ün cpusunda niye 2.75 ghz düşürmüş olabilirler yada düşürdülermi ?

basbeLası

Müdavim
Müdavim
31 Ekim 2009
6,697
47
228
peki son birşey aklımda yatıyordu onuda soracağım ps3 ün cpusu 3.2 ghz 'idi ps4 ün cpusunda niye 2.75 ghz düşürmüş olabilirler yada düşürdülermi ?

Çekirdek hızı düşürüldü ancak bu onun daha performansız olduğu anlamına gelmez, Shared hızı PS3 4 katı, Aynı şekil de işlemci hızı çok daha yüksek, Gelen haberler yeni nesil konsolların 1080p sabit 60 FPS için yetersiz olduğunu gösteriyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru

o işlemcide konsollarda 64B yanlış bilgi verme 32B işlemci kalmadı sen hangi devirde kaldın?

basbeLası

Müdavim
Müdavim
31 Ekim 2009
6,697
47
228
o işlemcide konsollarda 64B yanlış bilgi verme 32B işlemci kalmadı sen hangi devirde kaldın?

ALLAH akıl fikir versin :) Konu eski biliyorum ama cevap vermeden edemeyeceğim. O zaman alıntı yapıldığında ileti gelseydi o zaman cevabını verirdim. PS4 kullanılan işlemci masaüstü bilgisayarlar da kullanılan 32 bit işlemci esas alınarak üretilmiştir. Xbox one da 32 bit işlemciyi temel alarak üretilmiş mimari olarak ise 64 bit ve 3 ayrı işletim sistemini destekliyor. Aynı şekil de PS4 işlemcisi de 64 bit işletim sistemini destekliyor, iki konsol da da 64 bit işletim sistemi vardır.

20545604.cms

Bu konu da PS4 tanıtımını yapan dave peryy işlemcinin 32 bit tabanlı olduğunu söylüyor.

http://www.slideshare.net/DevCentralAMD/keynote-dominic-mallinson