Programlamaya Nerden Başlamalıyım

Aithusa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım, bunu bu kadar kafana takmanı gerektirecek bir durum yok. Eğer algoritmik düşünme kabiliyetini kazanırsan her dili çok rahat öğrenirsin. Sen şuan konuya çok uzak olduğun için gözünde çok büyütüyorsun. İşin içine girince öyle endişelenicek bir durum olmadığını anlayacaksın. Zamanla herşey yerli yerine oturacak. Şuan yapacağın aslında algoritma yazmayı hangi dil yardımıyla öğrenmek istediğinin tercihi. Herhangi bir dil de başlayabilirsin, ben qbasic ile öğrendim mesela. Sadece tavsiyem şu yönde, kolay kod yazılabilir ve ıvır zıvır bir sürü teferruattan uzak bir şekilde sadece basit fonksiyonları teker teker sorunsuz bir şekilde öğrenmek istiyorsan java yada c# ı seçersen senin için daha kolay olur. Zaten bikaç aç içerisinde algoritmaları kavradıktan sonra her dilde istediğin şekilde ilerleyebilirsin.

İnternettte çok fazla kaynak var, aşağıdaki linkde bir arkadaş güzel özetlemiş, bir göz at istersen:)

http://forum.donanimhaber.com/m_41888972/tm.htm
bakıyorum saolasın C# öğreniyodum zaten hani hiç başlamamış değilim c++yla başlayıp ilerlemek istiyor canım bu konuda bakalım sonu ne olacak :D

snopy80

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@snopy80 vari bir topic :D Abi yok bu kdar kafam karıştığı hiç olmamıştı sanırım o_O :D Ben pascal ile başladım ertesi sene bu yaz yani c# öğreniyorum :) C++ çok savunuluyor C#ın platform bağımlılığından dolayı sanırım.Ancak başladığım iş yarım bırakmam :D Zaten üni hazırlığı derken benim için c# bu sene 15 tatil sonu bitecek :D sonra test test test test test test test test

valla benimde c# bırakmaya niyetim yok kursa gideyim diyorum ama osmaniyede malesef yok. microsoft bi umut olur dedim iyi hoş anlattı güzel gitti ama baydı. nerde okuyosun ve ne okuyorsun

ProgramLama41

Doçent
Reaksiyon puanı
0
valla benimde c# bırakmaya niyetim yok kursa gideyim diyorum ama osmaniyede malesef yok. microsoft bi umut olur dedim iyi hoş anlattı güzel gitti ama baydı. nerde okuyosun ve ne okuyorsun

Lise 3 e geçiverdim Sabancı And. tknik lisesi KOCAELİ :D :D ize 2 de pascal bu sene de visual basic öğretilecek miş :( Keşke C# öğretseler :D pratik olurdu

Aithusa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Lise 3 e geçiverdim Sabancı And. tknik lisesi KOCAELİ :D :D ize 2 de pascal bu sene de visual basic öğretilecek miş :( Keşke C# öğretseler :D pratik olurdu
benim lise bursa andolu erkek lisesi ve bilgisayar namına hiçbişi yok o kadar puan yaptık sbsde bi b*k olmadı al işte (-üniversiteye girişte kolay ama çıkışı zorlaştı :( ]

selamf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Başda @LeaveNhA olmak üzere tüm fikir beyan eden arkadaşlara teşekkür ediyorum. @LeaveNhA meseleyi ve dillerin piyasadaki ve kariyerle alakalı olan şeyleri çok güzel ifade etti. Tekrar sağolsun :) Bir soru daha var yalnız C++ ile başladık eywallah başlamadan önce algoritma falan akış diyagramlarını anlamak mı gerekiyor.Birde ben bundan 1 sene önce falanda göz atmışdım bu programlama işine gördüğüm hep işlem yaptırma toplama,faiz falan.Bu noktadan ilerisini internette bulamıyormuyuz C++ adına.Yani bu seviyede kalmakdan korkuyorum başladım misalini verecek olursam.İpin ucu nerededir birde bu kütüphaneler vesilesi ile ,kütüphanelerin zenginliğiyle mi biz bu kadar esnek ve akla hayale gelmeyecek şeyler yapdırabiliyoruz yapdığımız programa.

Galiba çok soru sordum :) Üzgünüm :D

Şimdiden teşekkürler.

mert__

Doçent
Reaksiyon puanı
4
@Aithusa

o okuldan bişey bekleme derim kendin tırmalamalısın böyle şeyler için ;)

pascal öğrenin önce

yanlışsam yanlış diyebilirsiniz.

Reaksiyon puanı
188
Başda @LeaveNhA olmak üzere tüm fikir beyan eden arkadaşlara teşekkür ediyorum. @LeaveNhA meseleyi ve dillerin piyasadaki ve kariyerle alakalı olan şeyleri çok güzel ifade etti. Tekrar sağolsun :) Bir soru daha var yalnız C++ ile başladık eywallah başlamadan önce algoritma falan akış diyagramlarını anlamak mı gerekiyor.Birde ben bundan 1 sene önce falanda göz atmışdım bu programlama işine gördüğüm hep işlem yaptırma toplama,faiz falan.Bu noktadan ilerisini internette bulamıyormuyuz C++ adına.Yani bu seviyede kalmakdan korkuyorum başladım misalini verecek olursam.İpin ucu nerededir birde bu kütüphaneler vesilesi ile ,kütüphanelerin zenginliğiyle mi biz bu kadar esnek ve akla hayale gelmeyecek şeyler yapdırabiliyoruz yapdığımız programa.

Galiba çok soru sordum :) Üzgünüm :D

Şimdiden teşekkürler.

Programlamayı bir yandan öğrenmelisin çünkü elinde ne olduğunu bilmeden algoritma kuramazsın ya da kurduğun algoritmada dolduramayacağın boşluklar oluşur. O yüzden ilk önce ne yapabileceğini bilmelisin ki elindekilerle yolunu cizebilesin. Algoritma ve programcılık beraber gelişen şeyler ama ezberci takılırsan sadece kod yazıp çözüm üretemeyen morondan başka bir şey olmazsın. Dengeleri iyi kurmalısın...

Aithusa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@Aithusa

o okuldan bişey bekleme derim kendin tırmalamalısın böyle şeyler için ;)

pascal öğrenin önce

yanlışsam yanlış diyebilirsiniz.
kurslarla ,haftasonlarıyla,yazlarla telafi etçez inşallah napak of neyse bide pascal baya eski değil mi artık pek göremiyorum da niye pascal öğrenmeliyiz ?

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
kurslarla ,haftasonlarıyla,yazlarla telafi etçez inşallah napak of neyse bide pascal baya eski değil mi artık pek göremiyorum da niye pascal öğrenmeliyiz ?

Programlama paradigmalarını öğrenmek ile programlama dilini öğrenmek farklı kavramlar. Yeni başlayan arkadaşların yaptıkları yanlışlardan biri de bu. Programlamaya dil öğrenilerek başlanmaz, basit bir dil seçerek öncelikle programlama paradigmaları bu dil üzerinden öğrenenilir. Tüm dillerin döngü yada alt yordam çağırma mantıkları hemen hemen aynı zaten. Syntax(yazım kuralları) ı çok detaylı bir dil ile programlamaya giriş yaparsanız asıl öğrenmeniz gereken algoritmalarken, dilin yazım kurallarının datayında boğulursunuz.

Bizim zamanımızda çoğu üniversitenin Bilg. Müh. Fakültesinde; 1.sınıfta hocalar algoritmaları qbasic, pascal(çok nadir c) ile öğretiyordu ilk dönem. 2.dönem'de(ve sonraki senelerde) ise nesneye dayalı/yönelik programlamaya hazırlamak amacıyla öğrencilere algoritma derslerini java, c#, yaca c++ üzerinden veriyorlardı.

Birkişinin programlama paradigmalarını, algoritmanın temellerini öğrenmesi nereden baksanız birkaç ay alacaktır ve bu noktada önemli olan öğrencinin detaylarda boğulmayıp basit algoritmik yapıları kolaylıkla öğrenmesidir. Öğrenci bunları öğrendikten sonra zaten ilerki dönemlerde istediği programlama dilinde uzmanlaşabilir ve çok kolay bir geçiş yapar. Geçis sırasında sadece syntax farklılıkları gibi ufak tefek şeylere odaklanması yeterli olur böylelikle.

Bugun için java(eclipse) ve c#(VS.net)'ın geliştirme ortamlarındaki kolaylıklar yeni başlayanların algotirma öğrenmelerini kolaylaştıracaktır.

selamf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hmm anladım :) biz javadan başlayalım o zaman :) ?

Aithusa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hmm anladım :) biz javadan başlayalım o zaman :) ?
selamf bence en iyisi https://www.acikakademi.com/acikakademi/eep/pdefault.aspx dene hem arayüzü güzel analtımlarıda hoş sonra soru cevap bölümünden direk cevabını alırsın hırslandırıcı bir yapısı var ben begenmiştim zamanında bir dene C# aşırı kolay bir dil ve ben biraz cssharp ögrendikten sonra c++ yı ögreniyorum şimdi neredeyse aynı , temel atmak için en iyisi csharp just think :DDDDDD

mnyk

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Eğer yeni başlıyorsan(ki öylesin galiba) öncelikle bir dile yoğunlaş. C olur C++ olur farketmez. Ama C#'tan başlamanı tavsiye etmiyorum. Çünkü C# demek Visual Studio demek. Visual Studio demek, neredeyse herşeyin önüne hazır gelmesi demek. Öyle dil öğrenilmez. Öyle sadece Visual Studio'yu öğrenmiş olursun, çok net!

Dediğim gibi bir dile yoğunlaşmalısın öncelikle. Bir dili hakkıyla öğrendin mi diğer dilleri öğrenmek çok kolay olacaktır. Çünkü bütün dillerin mantıkları aynıdır. Mesela hepsinde "if" aynı şey demektir. Sadece kullanımı biraz değişir, v.s.

Benim tavsiyem: C programlama ile başla derim. Hem çok ama çok kaynağı var. Hem de kullanması bedava. Bunların yanında başlangıçta C programlama dili ile yazdığın programların çıktısı "konsol"da görünecektir. Yani görsel şeylerle uğraşmayacaksın.

Bir de son tavsiyem: Başlangıçta hangi dilde olursan ol kesinlikle kod hatırlatıcı platformlar kullanma. Bu konuda sana Dev-C++ 'ı tavsiye ediyorum. Kod hatırlatıcı derken şundan bahsediyorum; mesela Visual Studio'da "if()" yazacaksın diyelim. Visual Studio daha sen "i" yazdığın anda sana yazdığın harfin yanında bir sürü seçenek çıkar ve enter'a tıkladığın an "if()" bu program tarafından otomatik olarak atanır. Burada kendimi biraz ifade edemedim ama demek istediğimi anlamışsındır umarım. :)

selamf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
evet anladım sorduğum soruyu çözüme bağladım tercihimide javadan yaptım.Görüş bildirdiğin için sağol :)

hbektas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Burada herkez kendi kullandığı dili yazmış ama hiç ne yapacksın diye konu sahibine sormamışş :) Ben bu sene Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı alanından mezun oldum ve şu anda Ado Grup Alt yapısı altında IT Manager oalrak Çaşılıyorum Hangi dilleri bildiğime gelirsede .Net diyeyim kısaca sana (yani VB.Net,C#.net,ASP.Net). tabiki profosyonel deilim kendimce geliştiriğim programlar var ama işin gerçeği okul insana pek bişey katmıyor diyeyim. Çünkü derslerde Convert.ToInt ler StrToInt ler bunları gösterdiler. tabi ki yetmiyor en iyisi doğru bi şekilden güzel bi kaynakla devam etmek ben kitaplarda istediğimi buluyorum. Şu anda iki tane C# kitabım birtane Asp.net kitabım bitanede SQL server kitabım var :) Gelelim hangi dilden başlaman gerektiğine. Bence .Net ailesi ile başlaki ilerde ne Sql server ile problem yaşa nede MasaÜstü Programcılığım var ama İnternet programcılığım yok deme. :) Benim çalıştığım şirket gelişmiş bir şirket. işe Ağustos 2012 de başladım. başladığım tarihte kolaybi internet hismetini nasıl yapabilceğim konusunda düşünüyordum ama C# ve VB.Net yardımıma koşu şu anda şirket için 2 tane bitmiş bulunan projem var ve dolu dolu projeler. o yüzden derimki kur bilgisayarına Visual Studio başla .Net'e yeri geldiğinde masaüstü programcılığı yeri geldiğindede web programcılığı. :yes: Tabiki Server yapısını ve kullanmasını da öğren ki bocalama :)

barisid

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1. olarak bencede C#'den başla sonra diğer konular

en güncel olan C++

selamf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
farketmiyor ya :) Hangisinden başlıyosak onda fayda var diye düşünüyorum. :)

sukru15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende karıştırdım artık ilerde iyi bi yerde olabilmek için ilk önce hangi dili öğrenmemiz lazım üstadlar ? c# , c++ , java , net ailesinden vb.net mi ne :S karıştı kafam lütfen bi karara varın :) herkesin fikri ayrıdır ama yani en uygunu hangisi kolay ve ilerde işe yarayacak dil hangisidir

S

SDN Okuru

SDN Okuru
programlamaya başlamak için ilk önce bana göre scheme programlama dilini öğren ve ardından c diliyle devam et. c üzerinde çok çalış zordur makine diline en yakın dildir biraz kasar fakat öğrendikten sonra hiç korkma hangi programlama dilini istersen rahatlıkla ekleyebilirsin.. he diyelim scheme ve c dillerini öğrendin daha sonra ne yapmalıyım o zamanda c++ öğren daha sonrası sana kalmış.zaten istediğini rahatlıkla öğrenebilecek profesyonelleşiceksin farkıkna varmadan ;)

panteist

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar.

Programlama öğrenmek icin birazcık araştırma yaptım.
C# pyton objectiveC Java dillerini öğrenmek istiyorum.

Nereden nasıl başlamalıyım. ?

Enis Kurtay

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Bana kalırsa ilk kural: Önce yavaş yavaş ve sindire sindire, planlı ve sistemli çalışarak; sonra araştırarak, soru sorarak, merak ederek :)

Dediğin programlama dillerini hepsini birden öğrenmeye çalışırsan vakitten kazanmış olabilirsin ama belki iyi şekilde öğrenemeyebilirsin, tam verimli olmayabilir. Sana önerim işletme fakültelerinde okutulan yönetim kuramlarının Henry FAYOL'un ortaya attığı, "iş bölümü ve uzmanlaşma" gibi yap. Yani parça parça ve doğru öğrenerek.

Parça parça düşünelim..

Programlama da en önemli şeylerden birisi ve ilk öğrenmen gerek şey şüphesiz "Algoritma"dır. Profesyonel ve ileri düzey yazılımcılar hep bunu söyler. Algoritma kurmasını öğrenmelisin: Bir programın çalışma mantığını, veritabanlarının prensiplerini vs.. Mesela bir hesap makinesi programının nasıl çalışma mantığı olabilir sorusuna cevap aramalısın. İlk öğreneceğin şey bu olmalı. İnternette veya kitap mağazalarında, basit ve rahatlıkla öğrenebileceğin algoritma kitapları bulabilirsin.

Gelelim bundan sonrasına..

Bana kalırsa C# ile başla. Kaynaklar eskisi gibi değil, yani artık günümüzde yeni başlayanlar için gayet güzel türkçe kaynaklar var. Bir kitap alarak ve içindekileri birebir uygulayarak; anlamadığın yerleri kesinlikle bilenlere sorarak başla. Parça parça ve planlı şekilde çalış. Mesela C#'ta değişkenleri öğreneceksin; nedir, nasıl yapıldığına dair. Buna bir süre belirle. Kendine "1 haftada değişken konusu bitecek" de ve gerçekten yap. Değişkenle ilgili kafanda soru kaldığı zaman yarım bırakma, kesinlikle sor. Mesela "sayi = sayi + 1;" yazmak sayıyı bir arttırırken, "sayi++;" ne işe yarıyor diye kafana takıldığında sor. Dediğim gibi düzenli ve planlı şekilde çalışmalısın. Zaten zamanla bu bilgiler günlük uygulamaya döner. Çünkü bir programlama dili öğrenirken uygulamalar esnasında mutlaka yeni uygulamalar geliştirirsin. Hesap makinesi, müşteri takip yazılımı, adres defteri falan. Sonra bir bakarsın bunlar tecrübeye dönüşür. Her gün gittiğin bakkala program yazarsın, "Stok takibi" yazılımı, kitapçıya "Kitaphane" yazılımı gibi.

Hangi programlama dili ile başlarsan başla en iyi şekilde öğren. O programlama dili ile ilgili; forum sayfalarına, gruplarına ve web sayfalarına katıl. Hep iletişim halinde ol, takip et. Mutlaka her gün bakmaya çalış. Bu esnada hem programlama dilini öğrenirken takıldığın yerleri veya sormak istediklerini başkalarına sorar, hem de başkalarının takıldığı yerleri sen de görmüş olursun, deneyimler ve bilgiler kazanırsın.

Eğer imkanın var ve mümkün ise, bence mutlaka programlama kurslarına git Bilge adam, Datahouse ve benzeri gibi. Zamanı daha doğru kullanmış olursun ve temelin tam olur. Ancak kimilerin için kurs, tamamen saçmalık gibi de gelebilir. Çünkü gerçekten ülkemizdeki kurslar bazen çok verimli olmuyor. Oraya vereceğin para ile daha iyi bilgi için yatırımlar yapabilirsin.

İlerde veya programlama öğrenirken mutlaka lazım olacak şey; kesin ve kesin "İngilizce"dir. Hatta inşallah ilerde yazılımcı olursan; takıldığın bir yerde veya yeni bir teknoloji kullanarak yazılım yazmak istediğinde, ingilizce makaleler çok okuyacaksın. Hatta profesyonel olursan sen başkalarına yol göstereceksin. Geçen sene mesela "Sesli konuşarak belirli işlemleri yapan bir uygulama" geliştirmek istedim ve bayağı bayağı ingilizce makaleleri okumak zorunda kaldım. Tabi sonunda başarıya ulaştım ancak yorulmama değdi.. Dediğim gibi ingilizcede bilmen gerekir. Programlamaya başlarken hem programlama dilini hem de temel ingilizce bilgini birazcık ilerletmeli veya bir şekilde yeniden ingilizce öğrenmeye başlamalısın.

En son kısım zaten belli: Daha çok okumak, daha çok araştırmak, daha çok merak etmek..
Dilerim faydalı olur senin için bu dediklerim.