Prof. Türkan Saylan hayatını kaybetti

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, hayatını kaybetti. Yapılan açıklama üzerine basın mensupları ve sevenleri Saylan'ın vefat ettiği Çapa TIP Faküytesi hastanesine akın etti.

Prof. Saylan, tedavi görmekte olduğu İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nde sabah saatlerinde hayatını kaybetti.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinden yapılan açıklamada Prof, Dr. türkan Saylan'ın saat 04.30'da vefat ettiği ibaresi yer aldı.
Saylan'ın ölümü üzerine bir açıklamada bulunan ÇYDD Genel Merkez üyesi Nihal Kızıl, "Gece geç saatlerde rahatsızlığı arttı. Yönetim kurulu üyeleri ile oğulları son anına kadar yanındaydı. Son nefesine kadar hep yeni projelerden söz etti" dedi.
TÜRKAN SAYLAN KİMDİ
Saylan, 13 Aralık 1935 İstanbul'da dünyaya geldi. Cumhuriyet döneminin ilk mütahhitlerinden Fasih Galip Bey ile evlendikten sonra müslüman olup Leyla adını alan İsviçreli Lili Mina Raiman çiftinin beş çocuğunun en büyüğüdür. 1968 yılında İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda Başasistanlığa başlamıştır. 1971’de İngiliz Kültür Heyeti’nin bursuyla İngiltere’de ileri eğitim görmüş, 1974 de Fransa’da 1976’da yine İngiltere’de kısa süreli çalışmalar yapmış, 1972’de doçent, 1977’de profesör olmuştur. 1982 – 1987 yılları arasında, İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’nı, 1981 – 2001 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nü yürütmüştür. 1990’da oluşturulan “İÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi”nin kuruluşunda görev almış ve 1996’ya kadar Müdür Yardımcılığı ile Kadın Sağlığı derslerinin koordinatölüğünü yapmıştır. Dermatoloji kliniğinin öğretim üyesi olarak 2002 yılı sonuna kadar çalışmış ve 13 Aralık 2002 tarihinde emekli olmuştur.
Saylan'ın biri grafiker, diğeri hekim olmak üzere iki oğlu ve iki torunu bulunuyor.

1976 yılında lepra (cüzzam) çalışmalarına başlamış, Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı’nı kurmuştur. 1986’da kendisine Hindistan’da “Uluslararası Gandhi Ödülü” verilmiştir. 2006 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü’nün Lepra konusunda danışmanlığını yapmıştır.

Uluslararası Lepra Birliği’nin (ILU) kurucu üyesi ve Başkan yardımcısıdır. Avrupa Dermato Veneroloji Akademisi’nin ve Uluslararası Lepra Derneği’nin üyesiydi. Dermatopatoloji Laboratuvarının, Behçet Hastalığı ve Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar Polikliniklerinin kurulmasında yer almıştı. 1981-2002 yılları arasında 21 yıl, gönüllü olarak Sağlık Bakanlığı İstanbul Lepra Hastanesi Başhekimliği’ni yapmıştı.

1989’da, bir grup Atatürkçü aydın tarafından devrim yasalarını ve laik düzeni koruyup geliştirmek amacıyla oluşturulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) kurucularındandı ve son nefesine kadar Genel Başkanlığını yürütmekteydi.

14 Nisan 2007 Ankara-Tandoğan ve 29 Nisan 2007 İstanbul-Çağlayan Cumhuriyet mitinglerinin organizasyonunda ve icrasında bulunmuştur.

1990’da oluşan “Öğretim Üyeleri Derneği”nin kurucusudur ve ilk dönem II. Başkanlığını yapmıştır.

1995’de mezun olduğu lise için oluşturulan Kandilli Kız Lisesi Kültür ve Eğitim Vakfı'nın (KANKEV) üyesidir.

1995’de kurulan Türkiye Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı (TÜRKÇAĞ)’nın kurucusu ve başkanıdır. Birçok mesleki ve sosyal derneğin üyesidir.

Gönüllü kuruluş olarak; ÇYDD’nin Genel Başkanlığını, TÜRKÇAĞ ve KANKEV Vakfı Başkanlığı ile Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı Başkanlığı’nı, sürdürmekteydi.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 31 Mart 2000 tarihinde Sosyal Hizmetler Danışma Kurulu üyeliğine seçilmişti
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 2 Şubat 2001’de YÖK üyeliğiyle görevlendirilmiş ve bu görev Şubat 2007’de bitmiştir.

2003 – 2004 arasında Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu üyeliği ve İstanbul İl İnsan Hakları Kurulu üyeliklerinde bulunmuştur.

Ödülleri

-1996’da İstanbul Üniversitesi kendisine “Atatürk İlke ve Devrimleri” ödülünü vermiştir.

-İngiltere dermatologlarının derneği olan Dowling Kulübü (1978) ve "Kuzey Amerika Klinik Dermatoloji Derneği" (1996) tarafından onur üyesi seçilmiştir. Bugüne kadar çok sayıda ödüle layık görülmüştür.

- “Atatürk İlke ve Devrimleri Ödülü” İstanbul Üniversitesi (1996),

- “Ülkemizde Yılın Kadını Ödülü” (1990),

- “Melvin Jones Ödülü” (1991),

- “Atatürkçü Düşünceye Hizmet Ödülü” İncirli Lions (1996),

- “Kuvayi Milliye Ödülü” Haliç Rotary (1997),

- “Fahrettin Kerim Gökay Ödülü” Türk Lions Vakfı (1997),

- “Türkiye Ziraatçiler Birliği Dayanışma Ödülü” (1998),

- “75. Yıl Ödülü” Türk Kadınlar Birliği Şişli Şb. (1998),

- “Uğur Mumcu – Muammer Aksoy Ödülü” ADD İstanbul Şubesi (1999),

- “Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi Onur” ödülü (2000),

- İtalya “Foyer des Artistes Kurumu Ödülü” (2001),

-Cüzzamlı Hastalara verdiği uzun süreli hizmet ve getirdiği bakış açısı nedeniyle “Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği 2001 Yılı Ödülü”,

- “Atatürk Ödülü” Amerika / Atatürk Topluluğu (2001),

- “Sanat Kurumu Onur Ödülü” (2002),

- “Atatürk / Çağdaşlık Ödülü” Dünya Atatürkçü Kuruluşları (10 Kasım 2003),

- “Üstün Hizmet Ödülü” Yıldız Teknik Üniversitesi (2004),

- Eğitim yaptığı katkılar nedeniyle “Eğitim Ödülü” TED Koleji,

- “Kendinden once hizmet” ilkesine örnek davranışı nedeniyle “100. Yıl Mesleki Başarı Ödülü” Rotary Kulübü,

- “İnsan Hakları Ödülü” İzmir Karşıyaka Belediyesi (2004),

- “Türkiye’nin En İyi Eğitimcisi” Ödülü - Tempo Dergisi (2004),

-Kültür Üniversitesi’nin İstanbul genelindeki üniversitelerin öğrenci ve öğretim üyeleri arasında yaptığı anket sonucunda “Yılın En Yürekli Kadını Ödülü” (2004) ,

-“Puduhepa Ödülü” - Adana Kütür Sanat Derneği (2005),

- “Meslek Hizmetleri Ödülü” Ankara Emek Rotary Kulübü (Ekim 2005),

- “Toplumsal Barış Ödülü” Barış Radyo,

- “İnsan Hakları, Demokrasi, Barış ve Dayanışma Ödülü” -

- SODEV Sosyal Demokrasi Vakfı (2005),

- “İyi Kalpli Ol Ödülü” Türk Kalp Vakfı (2006),

- “Yılın Başarılı İş Kadınları Ödülü” Dünya Gazetesi (2006),

- “ÇEK Eğitim Ödülü”, Çağdaş Eğitim Kooperatifi (2006).

Kaynak

Kutay

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çok değerli bir insandı Allah rahmet eylesin

SiyahBuzul

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Allah kime rahmet edeceğini bilir, biz şimdi buna ne desek boş.
Hele mantığımın yattıklarını hiç söylemeyeyim...

quazar

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Yaşadığı hergün kendisine küfür etmiş biriyim. Bu saatten sonra konuşmamayı ve gerçekten inanıyorsak adaleti Allah'a havale etmeyi bilmeliyiz. Bu dünyada yapacağı kötülükler ve varsa iyilikler artık sona ermiştir. Yaptığı iyiliklerin bazıları ardından defterini kapatmayacağı gibi yaptığı kötülüklerden defterini kapatmayacaklarda vardır. O yüzden kanunları lastik gibi olmayan gerçek adalet sistemine Türk adaleti muamelesi yapmamalı ve bu saatten sonra o kadının adını unutmalıyız. Vatana millete hayırlı olsun sevenerine de geçmiş olsun...

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
başımız sağolsun
onun kadar şerefli olunda arkasından sövmeyin!!
arkasından laf edenler okadar boşsunuzki o kadın onlarda can kurtarıp hizmet ederken siz klavye delikanlılığı yapıyorsunuz !!!!!!!

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Sandığınız Kadar veya yazılan Kadar Değerli bir İnsan Değildi. Biraz Daha Araştırın isterseniz.

Ölümüne Hiç bişey Diyemicem .!!!!

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Kavga edip tartışmaya gerek olmadığı gibi, Allah'tan rahmet okumaya da gerek yoktur. Türkan Saylan'ın kendisi de herhalde rahmet okunmasını istemezdi, nitekim hangi çağda yaşıyoruz.

ddogukan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Allah rahmet eylesin.Aydın görüşlü oldugu için sevilmiyor.

deli rüzgar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Acaba öteki tarafta nasıl hesap verecek kim bilir?

Allah rahmet eylesin ( derdim ama demiyorum ona göre yobazlık)

Allah mekanını cennet etsin ( derdim ama demiyorum ona göre yobazlık)

Allah toprağını bol etsin cennette sevdikleri ile buluştursun ( diyemiyorum ona göre yobazlık)

...

...

Nnetmaniaa

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Allah rahmet eylesin demeyin çünkü kendisinin hristiyan kökenli olduğu açık ve nettir kendiside söylemiştir

Kendisi modern bi insan olduğu için (rahmet) kelimesini kullanırsak gerici oluruz

Karsak

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Allah'ın rahmeti dünyada kazanılır o ise hiç bir çaba göstermedi hatta aleyhine işler yaptı. İşi zor ahirette

maho80

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İnsanları okutmak, yardım etmek suç mu? Bence kendi hayatı bizi ırgalamaz...

_taha

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Bişey söylemeye değmez. Kilit!

maho80

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İnsanlara yardım etmiş, okutmuş, yaşatmış biri. Onun kendi hayatı bizi ilgilendirmez...

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
1- Lepra (Cüzzam) ile ilgili bilimsel çalışmalar Cüzzamla Savaş Derneği kuruculuğu 2- Hindistan’da kendisine verilen“Uluslararası Gandhi Ödülü (1986),
3- 2006 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü’nün Lepra konusunda danışmanlığı,
4- 1981–2002 yılları arasında üniversitedeki görevinin yanında GÖNÜLLÜ olarak, Sağlık Bakanlığı İstanbul “Lepra Hastanesi” Başhekimliği,
5- Uluslararası Lepra Birliği’nin “ILU kurucu üyeliği,
6- 1982–1987 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana bilim dalı Başkanlığı,
7- 1981–2001 arasında İstanbul Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü,
8- Dermatopatoloji laboratuarının, Behçet Hastalığı ve Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar Polikliniklerinin kurulmasında öncülük,
9- 1989’da Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) kuruculuğu ve Genel Başkanlığı,
10- 1990’da “Öğretim Üyeleri Derneği” kurucu üyeliği ve ilk dönem II: Başkanlığı,
11- Bine yakın yayın, yabancı dergilerde yayımlanmış tıbbî çalışmalar, tıbbî, sosyal ve siyasal içerikli gazete makaleleri,
12-Türkçe tıbbî dergilerde ve kongre kitaplarında yayınlanmış araştırma, derleme ve olgu bildirimleri,
13-1996’da İstanbul Üniversitesince verilen “Atatürk İlke ve Devrimleri” ödülü,
14-İngiltere dermatologlarının derneği olan Dowling Kulübü (1978) Onur Üyeliği,
15- “Kuzey Amerika Dermatoloji Derneği” Onur üyeliği (1996)
16- Ülkemizde Yılın Kadını ödülü (1990),
17-"Melvin Jones Ödülü" (1991) ,
18- "Atatürkçü Düşünceye Hizmet Ödülü" İncirli Lions (1996) ,
19- "Kuvayi Milliye Ödülü" Haliç Rotary (1997) ,
20- "Fahrettin Kerim Gökay Ödülü" Türk Lions Vakfı (1997) ,
21-"Türkiye Ziraatçılar Birliği Dayanışma Ödülü" (1998) ,
22- "75. Yıl Ödülü" Türk Kadınlar Birliği Şişli Şb. (1998) ,
23-"Uğur Mumcu - Muammer Aksoy Ödülü" ADD İstanbul Şubesi (1999) ,
24-"Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi Onur" Ödülü" (2000) ,
25- İtalya "Foyer des Artistes Kurumu Ödülü" (2001) ,
26-Cüzzamlı Hastalara verdiği uzun süreli hizmet ve getirdiği bakış açısı nedeniyle "Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği 2001 Yılı Ödülü",
27-"Atatürk Ödülü" Amerika / Atatürk Topluluğu (2001) ,
28-"Sanat Kurumu Onur Ödülü" (2002) ,
29-"Atatürk / Çağdaşlık Ödülü" Dünya Atatürkçü Kuruluşları (10 Kasım 2003) ,
30-"Üstün Hizmet Ödülü" Yıldız Teknik Üniversitesi (2004) ,
31-Eğitime yaptığı katkılar nedeniyle "Eğitim Ödülü" TED Koleji,
32- "Kendinden önce hizmet" ilkesine örnek davranışı nedeniyle "100. Yıl Mesleki Başarı Ödülü" Rotary Kulübü,
33-"İnsan Hakları Ödülü" İzmir Karşıyaka Belediyesi (2004) ,
34-"Türkiye'nin En İyi Eğitimcisi" Ödülü - Tempo Dergisi (2004) ,
35-Kültür Üniversitesi'nin İstanbul genelindeki üniversitelerin öğrenci ve öğretim üyeleri arasında yaptığı anket sonucunda "Yılın En Yürekli Kadını Ödülü" (2004) ,
36-"Puduhepa Ödülü" - Adana Kütür Sanat Derneği (2005) ,
37-"Meslek Hizmetleri Ödülü" Ankara Emek Rotary Kulübü (Ekim 2005) ,
38-"Toplumsal Barış Ödülü" Barış Radyo,
39-"İnsan Hakları, Demokrasi, Barış ve Dayanışma Ödülü" - SODEV Sosyal Demokrasi Vakfı (2005) ,
40-"İyi Kalpli Ol Ödülü" Türk Kalp Vakfı (2006) ,
41-"Yılın Başarılı İş Kadınları Ödülü" Dünya Gazetesi (2006) ,
42-"ÇEK Eğitim Ödülü", Çağdaş Eğitim Kooperatifi (2006) .
43-ÇYDD olarak okumalarına katkıda bulunduğu binlerce öğrenci,
44-Atatürk Cumhuriyetine her alanda ve her zaman sahip çıkan bir tutum,
45-Cumhuriyet mitinglerinde “Ne Şeriat, Ne Darbe!” sloganı,
46- “Vaktimi çaldı” diyerek kızdığı ve uzun süredir tedavi gördüğü bir kanser hastalığı,
47-Hekim Kimliğinin kutsalı olmayı başarmış bir kişilik,
48-Pes etmemiş bir yürek,
49-Onunla birlikte çarpan, onunla gülen, onunla birlikte ağlayan milyonlarca yürek...
bu kadar şey sizdede olsun kim bu dünyada daha çok çalışmış görürsünüz..
siz sıcacık koltuğunuzda otururken o kadın dünyada cüzzam hastalarına ilaç oldu..
siz hala oturduğunuz yerden atıp tutun..
ölünün arkasından konuşmak çok adil doğru bir iş değilmi..
madem benim imanım sağlam müslümanım diyorsunuz , ozaman ölen bir kulun arkasından niye atıp tutuyorsunuz.
Editör: Kombat çıkartacak içerik kırpılmıştır.

Allah herşeyi biliyor siz merak etmeyin ;)

sersev

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Türkiye, çok değerli bir insanını kaybetti.Yakınlarının ve onu sevenlerin başı sağolsun.

Ugur.pc

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Al imran suresinden bir ayet
" Gidişatları, Firavun soyunun ve daha öncekilerin gidişatı gibidir. Onlar, âyetlerimizi yalan saymışlardı. Bunun üzerine Allah da onları işledikleri günahlar yüzünden yakalayıp alaşağı etti. Allah, cezası çetin olandır. "

disconse

Asistan
Reaksiyon puanı
2
hayatını islama savaşa adamış bir kadındı.mekanı cehennem olsun

Nnetmaniaa

Doçent
Reaksiyon puanı
7
bu kadar şey sizdede olsun kim bu dünyada daha çok çalışmış görürsünüz..
siz sıcacık koltuğunuzda otururken o kadın dünyada cüzzam hastalarına ilaç oldu..
siz hala oturduğunuz yerden atıp tutun..
ölünün arkasından konuşmak çok adil doğru bir iş değilmi..
madem benim imanım sağlam müslümanım diyorsunuz , ozaman ölen bir kulun arkasından niye atıp tutuyorsunuz.
Editör: Kombat çıkartacak içerik kırpılmıştır.

Allah herşeyi biliyor siz merak etmeyin ;)

Bunları paravan olarak kullanmak için yapmadığı kesin değil
ve bunları yapması ona haddini aşması için haklar tanımaz

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Rahmet istemeyen birine Rahmet etmek doğru olmaz. Ama ölünün arkasından da kötü konuşulmaz. Zaten o şimdi görmüştür anyayı konyayı..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...