Problemli bir pc ye linux kurma

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Ülkede neler oluyor bizim konuştuğumuz konulara bak yazıklar olsun bize...

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Ctrl+alt+esc ne işe yarıyor bilmiyorum denedim hiçbir şey olmadı, görev yöneticisini kast ettiniz sanırım.
Evet, aynen onu kast ettim, onu arch ile kıyasla. Windows'ta arka planda ne saçma (yerine göre zararlı) şeyler çalışıyor farkında değilsin sanırım. O her sistemde bir miktar yer ve normal bir durumdur. Eğer CPU değerleri saf, grafik arayüz yüklenmemiş, arch wiki'ye göre yüklenmiş arch'ta durduk yere %10'un üstüne çıkıyorsa bir sorun var demektir ama ben yıllarca arch linux kullandım, o dediğin kullanım en eski makinemde (Asus eee pc) %1'i zorlukla geçti ve dediğin şekilde komut satırından htop çıktısı da aldım. 40MB ram kullanımı, el insaf, bunu windows ile kıyaslıyorsun.

işlemcisi ısınan bir bilgisayarın işlemcisini yaktığından bahsediyorum
sensors çıktısı var mı elinde ? "İşlemcisi zaten ısınan bir bilgisayarın" ısınmasını linux'a atmak sence mantık işi mi ? Isınıyorsa da azaltmanın bir dünya yolu var.

Bir sorum olursa da ubuntu forumuna sormam mantıksız olur çünkü arch kullanıyorum ve arch en çok destek veren sürümler arasında.

Tam aksine, arch kullanıcılarının ne yacptıklarını bilmeleri gerekir ve erch topluluğu bilen adama anlatır. Türk forumunda değil ama yabancı forumdakiler çok kendini beğenmiş, ben her şeyi biliyorum kafasında salak insanlarla dolu. Destek istiyorsan işin arch ile değil, ubuntu ile. Ubuntu forumda diğer dağıtımlar bölümüne konu açarsan kabul görür. Hatta arch türkiye ekibinden ata bizim forumda çok takılır. Tabii elbette dediğin gibi doğrusu Arch foruma yazmak.

windows linux karşılaştırmasına çevirmeye gerek yok konuyu.
windowsun üstün olduğu konular vardır linuxun üstün olduğu konular vardır.

Archlinux ek paketler içermez, arka planda çalışan binbir türlü işlemle kurulu gelmez. Sadece sistemin çalışması için gerekli paketler yüklenir ve sadece sistem işlemleri çalışır. Daha arch kurulumuna masaüstü ortamı bile yüklenmediği halde işlemci kullanımından dolayı işlemcinin ısınma sorunundan bahsettim, burada kaynak yetersizliği söz konusu değil.
64 mb ram ile uçan linuxlar da var fakat tüm linuxların ortak özelliği işlemci kullanımının boştayken bile makul bir seviyede olması, bundan dolayı da linux dağıtımı ne kadar küçük olursa olsun o işlemci ısınacaktır.

Buradan başladık. Tartışma linux mu, windows mu değil. Ben diyorum ki makinene sırf linux kurdun diye yanmaz, ısınma sorunu varsa çözmenin çok basit yolları var.

Kimse oyun oynamak için linuxu kullanmaz, adam gta5 oynamak istiyor meselâ linuxun buna bir çözümü var mı yok.
Aynı şekilde adam adobe programlarını kullanmak istiyor, linux üzerinde wine ile adobe programlarını kullanmaya çalışmak nasıl bir eziyet denemeyen bilemez.
Visual Studio kullanmak isteyen adama da linuxu tavsiye edemeyiz.
İş yazılımları için bir şey diyemem çünkü o zorunluluk. Ama oyun için benim çözümüm basit, platformumu desteklemeyen adamın oyununu satın almam. A oyununu oynamak zorunluluk değil, onun dışında binlerce oldukça eğlenceli ücretli/ücretsiz alternatifim var benim. Cebimdeki parayı istiyorlarsa adam gibi hizmet verecekler. Yeni bilgisayar alınca ilk iş dying light'ı alacam misal :)

Buna karşın android studio, jetbrains ideleri, matlab vs. programlarının linux üzerinde kullanımı çok daha rahattır, kaynak kullanımı windowsa göre daha azdır ve büyük projelerde çalışırken durduk yere mavi ekran verme sorunu yoktur. İşletim sistemi mantığını anlamak isteyen linux üzerinde rahatlıkla sistem programlamayla uğraşabilir, açık kaynak bolluğu vardır vsvs.

Onu biliyorum, bir süre heves ettim, bir şeyler öğrendim ama gerçeklerle yüzleşelim. Ben bir bilgisayarcı değilim, hukukçuyum. Bana sağlam, hızlı, güvenebileceğim, bana saçmalıklarını dayatmaya çalışmayan bir işletim sistemi lazım, bu konuda da ubuntu'yu uygun buldum ve 4 yılı aşkın zamandır kullanıcıyım. Param olsaydı, mac alaydım ama param az, o zaman ubuntu iyi bir alternatif.

Buradan görüleceği üzere windows veya linux kullanmakta ısrarcı olmanın alemi yok, hangisini kullanmak mantıklıysa o kullanılır.

Oyun amaçlı orjinal Windows 10 kullanıyorum daha önce söylemedim ama...

Şu videoyu da bir izlemenizi öneririm, sadece videoyla sınırlı kalmayın başka kaynaklarda da araştırma yapın.
Ubuntu kullanıp windowsu kötülemek pek mantıklı değil, zira ubuntu windowsun linux versiyonu. Hatta daha beter olduğu söylenebilir.

Rms her zaman bir şeyleri abartır ve ekstrem yorumlar yapar. Orada dash'te web arama özelliği var,bu özellik şöyle çalışıyor, kullanım istatistiklerini amazona gönderiyor ve amazon da oraya reklem koyuyor "bunu satın almak isteyebilir" mantığı ile. Kaldı ki internette, google'da gezerken her site bunu yapar. Yanda gördüğün reklamlar rasgele mi çıkıyor sanıyorsun ? N11'de 1-2 ürüne bak ve başka bir siteye geç hele bi :D Bu özellik kapatılabilir, hatta canonical rms'nin söylemlerine dayanamayıp bu özelliği default ayarda kapattı. Ancak bu özelliği seven bir dünya kullanıcı vardı, bu yüzden yine de aktifleştirme seçeneği duruyor. Rms mutlu mu ? Yine değil :D

Windows ve mac için çok daha beterlerini de söyledi ve mac'i bilmem ama windows'ta gerçek tehditler var. Anahtar kelime "NSA Microsoft"

Asus eee pc;
Eee PC 1000H - Overview

Son düzenleme:

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Arkadaşlar laptopun içini açıp temizledikten sonra windows kendiliğinden kapanmaya başladı elektrik kesintisi gibi bende arkadaşın bilgisayarından ubuntu 16.04 live usb yapıp bilgisayarı çalıştırmayı denedim normal çalıştı.Bende boş disk kısmına ubuntuyu kurdum şuan windows kendiliğinden kapanırken ubuntu cayır cayır çalışıyor.Ve bilgisayar buz gibi.Demekki donanımsal bir sıkıntı var ama ubuntu bunu bir şekilde bypass ediyor.Şimdilik yurt dışındayım beni idare etsin sonrasında başka şeyler bakacağım.

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Ubuntu sistemde takılmalar vardı en son açılmadı.Ubuntu live usb ile açmaya çalıştım takılmalarda açılmadı.Polonyalı arkadaşım hızır gibi ubuntu 14.04 live cd ile çıkageldi:DVe çalıştırdım sistemi 14.04 e düşürdüm şuan 16.04 den daha iyi çalışıyor bunu farkettim.Burayıda günlük gibi kullanıyorum ama başka arkadaşların sıkıntısı olursa burdan okuyabilirler diye düşünüyorum.