Prince of Persia - İlk İzlenim

Bu konuyu okuyanlar

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
poplogokz0.jpg

Geçmişi eskiye dayanan Prince Of Persia serisini bilmeyeniniz yoktur. Eski yeni tüm oyuncuların hayranlıkla oynadığı ve bir solukta bitirdiği bir oyun Pop. Geçtiğimiz aylarda duyurulan ama ismi henüz açıklanmayan yeni oyun için birbiri ardına ekran görüntüleri ve videolar yayımlanmaya devam ediyor. Bende sizler için oyunun genel bilgileri ve videolarından derlediğim ön izleme yazısı hazırladım. Bakalım Prince Of Persia nasıl geri dönüyor?

Senaryo Klişe mi?
Öncelikle belirteyim yeni oyunun önceki Pop serisi ile bir alakası yok. Yani bir devam oyunu değil Pop 4. Ahriman isimli kötü büyücü, 200 nesil boyunca kapalı kaldığı Tree of Life’dan kaçmayı başarır ve dünyayı büyük bir kötülükle sarmak için harekete geçer. Bu kötülüğe engel olmak için Ahura milleti sürekli savaşır ancak Ahriman gücünü sürekli arttırmaktadır. Bir Ahura olan Elika (bu kıza dikkat), prensimizden yardım ister ve büyük macerada bu şekilde başlamış olur.
Ana karakterimiz olan Prens aslında “gerçek” bir prens değil. Yıllardır çöllerde yaşayan, maceraperest, ipini koparmış bir adam. Sıradan bir gününde çöl fırtınasına yakalanan kahramanımız, kurtulmak için bir vaha’ya sığınır ve burada Elika ile tanışır.

Ben Özgürüm, Sadece Özgürüm
Oyundaki en büyük yeniliklerden bir tanesi Assasin’s Creed oyunundaki gibi özgür şekilde hareket edebilmemiz. Önceki oyunlarda belli bir çizgi ile devam ediyorduk. Ancak Pop 4’te bir çok yönden istediğimiz şekilde görevleri yerine getireceğiz. Bir diğer yenilik ise “Değişen Dünya” dediğimiz senaryo-çevre değişim faktörü olacak. Diyelim ki bir bölgede karanlık hakim, siz o bölgeyi karanlıktan kurtardıktan hemen sonra çiçekler böcekler çıkmıyor. Her şey bir zaman dilimi içerisinde ve yavaş yavaş gerçekleşiyor.
Çeşitli akrobatik hareketler ile çok iyi dövüş sahneleri çıkacağımız oyunda, eski oyunlardan alışık olduğumuz klasik engeller artık yok. Yani sizi ezmek için hareket eden taşlar, yerden çıkan dikenler, testereler gibi engeller yeni oyunda mevcut değil.

Kod:
Karalama Defteri: Elika genelde bizimle olacağı ve bize yardım edeceği halde, Elika’yı kontrol etme şansına sahip değiliz.
Karanlıktan Korkuyor musun?
Prince of Persia : Warrior Within oyununda bize heyecanlı dakikalar yaşatan ve terleten “Dahaka” yı hatırlamışsınızdır. Yeni sürümde aynı şekilde bizi rahat bırakmayan balçık şeklinde ve her an her yerden gelen bir karanlık güç ile mücadele edeceğiz. Yapay zekanın üst düzeyde olması beklenen Pop 4’te düşmanlarımız da en az bizim kadar akrobatik ve yetenekli olacaklar. Ubisoft bir açıklamasında “ Oyunda her zaman tek düşmana karşı savaş olacak” demişti. Yani toplu katliamları unutun.

Kod:
Karalama Defteri: Bölümlerde bir yerden bir yere atlarken yada tırmanırken çok dikkat etmeniz gerekiyor. Zira Pop 4’te zamanı geriye alamıyoruz.
Dövüş sistemi ve silahlar tamamen elden geçirilen oyunda Free Form Combo (tuş kombinasyonu ile bitir işi) tarzı kombolar yapıp, düşmanı alt etmeye çalışacağız. Prensimizde bir adet kılıç ve elimizde pençe seklindeki eldivenimiz olacak. Bu pençeyi hem düşmanlara karşı, hem de duvarlarda yürürken ve atlarken kullanacağız.

Ve..

Sonuç olarak bizleri Cell Shade grafik teknolojisi ile hazırladığı ve özgür oynayış stilini eklediği Pop 4 ile maceradan maceraya sürükleyecek olan Ubisoft, bu senenin en iyi oyunlarından bir tanesine imza atabilir.

Dağıtım: Ubisoft
Yapımcı: Ubisoft Shangai
Tür: Aksiyon
Çıkış Tarihi: Aralık 2008
Platform: PS3, Xbox 360, PC

Yazan: Hakan Keskin
Bilgi: Prince of Persia
SDN - SDN...

Son düzenleme:

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Bu oyun bence bu sene kasım yada aralık ayında piyasa olabilir. Oyunun grafikleri güzele benziyor. Ön inceleme için teşekkürler.

Quim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yeni bir ekran kartına ihtiyacım olacak sanırım :)

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Bizim meşhur prens değişmiş galiba, bu adamın tipini sevmedim, eskisi daha karizmatikti. Bakalım oyun nasıl olacak zaten konusu felan tamamen ayrıymış, önceki oyunlardan farklıymış.

anarchst

Profesör
Reaksiyon puanı
4
beklediğimize değecek bir oyun geliyor. ben warrior within den sonra yapmayacaklarını düşünmüştüm, ama bizim oğlan geri geldi.

Erthon

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Eline sağlık Nmss ama oyun oynamak için artık emektar celeron'u değiştirmem gerek :)

Erthon

Profesör
Reaksiyon puanı
13
O kadar da değil :D

En son nfs most wanted oynadım ve bitirdim o makinada.

anarchst

Profesör
Reaksiyon puanı
4
bence bi sistem canavarı düzmek lazım. zira gelen tek oyun bu değil, bi sürü oyun geliyo. en baştada crysis warhead var...

rocky61

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ön inceleme güzel olmuş bilgiler için teşekkürler....Bu yıl içinde çıkan oyunları oynatacak sistemim var çok şükür seneye allah kerim :)

F-rekans

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Dört gözle bekliyorum... 128mb agp yetermi acaba buna... :D

Win32BlackGhost

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yazı için teşekkürler. Bence ubisoft Pop serisini saçmalamaya başladı. 3 serinin devamı neden değil de çölde yaşayan bi avarenin karakterini canlandırıyoruz ? Zaten Pop serisinin en çok ve severek oynadığım oyunu WarriorWithin. 3 seride hiç bi tad alamamıştım. Gelecek olan 4.seri iyice zıvanadan çıkmış bence. Tamam grafikler süper olsun şahane olsun ona bi lafımız yok. Fakat hikayenin ve karakterlerin değişmesi, bir Pop hayranı olarak beni hayal kırıklığına uğrattı.... bakalım ilerleyen zamanlarda neler olacak hep birlikte görelim...

c0lin

Profesör
Reaksiyon puanı
5
benimde bir ekran kartına ihtiyacım olacak