Portable Programlar

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Bazı sitelerde denk geldiğim Portable denilen, yani taşınabilir, daha doğrusu flash bellekten çalışan ve piyasada çeşitli amaçlar için kullanılan çoğu programın bu tür sürümleri var. Bu tür programlar hakkında bazı bilgiler edinmek istiyorum.
1 - Güvenli midirler?
2 - Bir programın tüm işlevini aynen yapabilirler mi?

Bu soruları yöneltmemdeki gaye, kullanmakta olduğum programlar bazen çok yer tutuyor, bunlar ise daha ekonomik. Ben daima PC'mi ekonomik kullanıp, bellek ve özellikle HDD'ye fazla yük bindirmek istemiyorum.

Serkannd

Profesör
Reaksiyon puanı
10
güvenilirlik konusunda kesin bir şey söyleyemem ama işlevsellik bakımından iş görürler.

h2ocukluegg

Asistan
Reaksiyon puanı
1
güvenilirlik derken nasıl bir şey? virüs vb şeylerden bahsediyorsan doğru kaynaklardan yüklemelerini yaptığında asla bi şey olmaz. çok da kullanışlıdırlar. her an heryerde flash diskinle beraber yanında...

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Viruslerden bahsetmiştim. Mamafih antivirus programları zaten tarıyor. Sanırım sorun olmaz.

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
Bence bulaşma.

Bunlara da kısaca GDO lu programlar diyebilirsin. Genetiği ile oynanamış.:)

BabaHoroz.com

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence bulaş.Çok kullanışlı.Bence bütün programlar Portable olmalı.
Bilgisayarınıza format attığınızda tek tek programları tekrar tekrar yüklemekten kurtarıyor portable programlar

snow fox

Profesör
Reaksiyon puanı
13
tamamen programı hazırlayan kişiyle alakalı bir şey
portableapps.com gibi yasal bir siteye güvenebilirsin.ayrıca güvenebileceğin bir diğer site ise portableappz.blogspot.com bu iki site çok popülerdir.portable ile ilgilenenler bilir ;)

zeratul

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kesinlikle portable paketleri kullanmak lazım. Sadece flash bellekte değil diske de kopyalamak gerekli. Kurulum kaldırma derdi yok bir kere. Kurulmadıkları için registry'yi şişirmiyorlar. Ayrıca çoğu ücretsiz. Şimdi sana iki tanesini önereyim:

1. Liberkey http://www.liberkey.com/
2. Lupo Pen Suite http://www.lupopensuite.com/

Liberkey'i özellikle tavsiye ederim. 3 ayrı paketi var (Basic, Standart ve Ultimate). Ben ultimate olanını yükledim. Ücretsiz olarak kayıt olursan bütün yazılımları güncellemeleri çıkınca otomatik olarak güncelliyor. 50-100 tane yazılımı elle güncellediğini düşünsene...

Liberkey'i deneyin taşınabilir yazılımlar hakkında fikriniz değişecektir.

xismailaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Ben bu portable program işine yıllar önce girdim. 3.7 Gb bi arşivim vardı, şimdi 4'ün üzerinde.

Kaynağı iyi veya kötü. Biraz kullanınca çok hoşuna gideceği kesin. Sonra güvenilirini arayacaksın.
Sonra benim gibi kendi portable programını kendin yapmak isteyeceksin. (Programı portable hale getirmekten bahsediyorum tabi :D)

Bu esnada THinstal ile karşılaşacaksın. Sonra kendi yaptığın temiz portable programlar ile mutlu mesut yaşayacaksın.

Herkese tavsiye ederim. Linux'ta Wine ile de çok sağlıklı bir şekilde çalışıyorlar kendileri. Bu da başka bir güzelik zaten :D