Piramitlerin Binlerce Yıllık Sırrı Çözüldü

Juggernaut

Profesör
Reaksiyon puanı
41
piramit_tur2.jpg

[SIZE=-1]Yüzyıllardır bilim adamlarının ve tarihçilerin kafasını kurcalayan "Piramitleri kim, neden yaptı?" sorusuna nihayet kesin ve bilimsel bir yanıt bulundu. Yıllarını dünyanın yedi harikasından biri olan bu eşsiz ve gizemli yapıların sırrını çözmeye adamış Fransız arkeolog Jean-Pierre Rogen tarafından bu sabah yapılan "Piramitler, ileri görüşlü Mısır firavunları tarafından gelecekte ülkeye turizm geliri getirsin diye yapılmıştır." açıklaması, binlerce yıllık bir efsaneye son noktayı koyarken, yeni tartışmaları da beraberinde getirdi.

"Gözlerime İnanamadım"

Piramitlerin üzerindeki gizem perdesini aralamak amacıyla en yüksek Mısır piramidi olan "Keops" üzerinde 8 yıdır çalışan Rogen, lanetli olduğu yolundaki efsaneler yüzünden kimsenin girmeye cesaret edemediği "kral mezarı" odasına girerek, piramitlerin sırrını çözmeyi başardı. Odadaki tabletleri incelemesinin ardından kısa bir açıklamada bulunan Fransız Arkeolog, "Ömrümü bu işe adadım. Piramitler benim için bir tutku oldu. Sonunda ucunda ölüm bile olsa mezara girmeye karar verdim ancak girmez olaydım. Duvardaki hiyeroglifleri okumaya başlayınca önce gözlerime inanamadım, sonra öfkemden kudurdum. Firavunlar 'Toprak çorak. Bitki yok. Her taraf çöl. Doğruyu söylemek gerekirse kadim Mısır halkında öyle rönesans, sanayi devrimi falan yapacak bir ışık da yok. Vatandaş neyle beslenecek? Ulu Anubis bu yapıyı yaptırdı ki, insanlık gizemi çözemesin, bir numara var sansın. Kıptilerimiz, Dürzilerimiz, Fellahlarımız çöle gelen turisti yolsun, yolunu bulsun. Ülkeye döviz girsin. Ulu Anubis sayesinde bereket gelsin.' yazdırmışlardı. Bu yazının hemen altındaysa, odaya daha önce giren bilim adamlarının çakılarla duvara şimdi burada anmak istemediğim çok ağır küfürler kazıdıklarını, bir takım çirkin el haraketleri çizdiklerini gördüm. Ömürlerini adadıkları gizemin gerçekte ne olduğunu öğrenen zavallı bilim insanlarının o anda sinirden felç geçirip can verdiklerini anladım, kendimi odadan dışarı zor attım. Gerçekten ayıp diye bir şey var." diyerek, yaşadığı hayalkırıklığını anlattı.
Belgesel Yapımcıları Tepkili

Jean-Pierre Rogen'in yaptığı bu açıklamalar bilim dünyasında büyük yankı uyandırırken, konu ile ilgili en ilginç tepki ise İngiliz BBC kanalının ünlü belgesel yapımcısı Ray Falcon'dan geldi. Piramitlerin, 2. Dünya savaşı ile birlikte belgesel endüstrisinin can damarı olduğunu ve Rogen'in açıklamalarının bu işten ekmek yiyen binlerce insanı mağdur edeceğini belirten Falcon "Piramitlerle ilgili en az 60 tane belgesel film çekmişimdir. Allah ömür verirse daha da çekerim. Bu konuya bir çok arkeologtan daha fazla hakim olduğumu düşünüyorum. Ne yazık ki piramitlerin sırrını arayan bir çok araştırmacının başına geliyor bu. Akıl sağlıklarını kaybediyorlar. Ne dediklerini bilmiyorlar. Bunlar hep çevremizde duyduğumuz gördüğümüz şeyler. Saçmalamanın lüzumu yok." şeklinde çok sert bir çıkış yaptı. Tepkisini, Fransız arkeoloğun kralın odasına girdiğine dahi inanmadığını söyleyerek devam ettiren Falcon, "Şu an belgesel çekimi için Mısır'da bulunan onlarca arkadaşımın olduğunu biliyorum. Onlara tavsiyem, hiç morallerini bozmasınlar, böyle boş lakırtılara da itibar etmesinler. Uzaylılar mı yapmış, gökten mi inmiş, taşlarını dinazorlara mı taşıtmışlar neyse işte bunların peşine düşsünler. Daha bu işten yenecek ekmeğimiz bitmedi." diyerek, camiaya moral aşılayan mesajlar verdi.

Kaynak
[/SIZE]

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
[SIZE=-1]"Toprak çorak. Bitki yok. Her taraf çöl. Doğruyu söylemek gerekirse kadim Mısır halkında öyle rönesans, sanayi devrimi falan yapacak bir ışık da yok. Vatandaş neyle beslenecek? Ulu Anubis bu yapıyı yaptırdı ki, insanlık gizemi çözemesin, bir numara var sansın. Kıptilerimiz, Dürzilerimiz, Fellahlarımız çöle gelen turisti yolsun, yolunu bulsun. Ülkeye döviz girsin. Ulu Anubis sayesinde bereket gelsin."

Firavunun bu görüş ve düşüncesi ışığı altında bende diyorum ki, en kısa zamanda Türkiye'nin de muhtelif yerlerine piramitler yapılmalı. :D
[/SIZE]

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Geleceği gören ticarete kafası basan uzaylıların işi tabikide :D
Yakında gelip bu topraklar bizimdi geri almaya geldik derler :D

erdcan

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Gece gece:) nedense arkeolog aynen bizim gibi konuşuyormuş:) yada o zamanki krallar öyle çiziktirmiş duvara:) saçmalık yahu...madem turist çekecekti japonyada ne işi var piramitlerin? Saçmalamış araştırmacı eleman...bu kadar basit bir sebep için o kadar taş taşınmaz:)

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
[SIZE=-1]Daha bu işten yenecek ekmeğimiz bitmedi." diyerek, camiaya moral aşılayan mesajlar verdi.
[/SIZE]
Şu lafı demesi bile Fransız Arkeolog'un haklı olduğunu ortaya çıkarır.Hep ilgim olmuştur pramitlere bunca yıl millet sal.k yerine konmuş meğer...:sleep:

Persona Grata

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
53
Piramit dendiğinde aklıma ilk gelen video bu oluyor:

:D:D

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Ben yazıyı okurken bir an şaka falan sandım ama daha sonra belgesel yapımcısının sözlerini okuyunca meseleyi anladım. Galiba adam kafayı üşütmüş. Yazık olmuş.

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Beyaz pramit dersem çözülür mü ki ?

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
belgesel yapimcisinin aciklamasi da carpici. biz burdan ekmek yiyoruz - ekmegimizle oynama diyor. bu cok supheli bir cumle. sanki biz bilmiyormuyuz ama ekmek davasi iste der gibi.

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
çoğu arkadaşımız haberin kaynağına bakmadan yorum yapmış :D ama seneryo süper olmuş :D

aykut5855

Doçent
Reaksiyon puanı
8
haber şaka niyetinde yazılmış bir yazı...arkadaşlardan ciddiye alanlar var... :D dikkatli olalım...

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Ben ciddiye almıştım. İşin kötü yanı, annemlere "Piramitlerin sırrı çözülmüş." diye heyecanlı heyecanlı anlattım. Sonra haberi göstermek için bütün haber sitelerini gezdim ama bulamadım! Sonra bir baktım, Komik Yazı bölümündeymiş konu. :(

origami__1988

Profesör
Reaksiyon puanı
17
Süper senaryo:):)

İşi çakmak için şöyle anlaşılabilirdi.

yazıyı yazan kişi Türkçeyi çok iyi biliyor heralde:D

bohongtw

Doçent
Reaksiyon puanı
27
benim buyuk buyuk dedelerim misir piramitlerin de mal alim mudurlugu yapmis ,zaten soyumuz ordan gocup gelmis ve bugun ki Kayseri nin mimarlaridir kendileri :D

storm61

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Türkler mısıra kdar uzanmış demek:D

hüzün_

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
503
Yorumları okuyana kadar kaynağa bakmadım çok inandırıcı yazılmış ama bir tuhaflık seziliyor.

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
piramit_tur2.jpg

Yüzyıllardır bilim adamlarının ve tarihçilerin kafasını kurcalayan "Piramitleri kim, neden yaptı?" sorusuna nihayet kesin ve bilimsel bir yanıt bulundu. Yıllarını dünyanın yedi harikasından biri olan bu eşsiz ve gizemli yapıların sırrını çözmeye adamış Fransız arkeolog Jean-Pierre Rogen tarafından bu sabah yapılan "Piramitler, ileri görüşlü Mısır firavunları tarafından gelecekte ülkeye turizm geliri getirsin diye yapılmıştır." açıklaması, binlerce yıllık bir efsaneye son noktayı koyarken, yeni tartışmaları da beraberinde getirdi.

"Gözlerime İnanamadım"
Piramitlerin üzerindeki gizem perdesini aralamak amacıyla en yüksek Mısır piramidi olan "Keops" üzerinde 8 yıdır çalışan Rogen, lanetli olduğu yolundaki efsaneler yüzünden kimsenin girmeye cesaret edemediği "kral mezarı" odasına girerek, piramitlerin sırrını çözmeyi başardı. Odadaki tabletleri incelemesinin ardından kısa bir açıklamada bulunan Fransız Arkeolog, "Ömrümü bu işe adadım. Piramitler benim için bir tutku oldu. Sonunda ucunda ölüm bile olsa mezara girmeye karar verdim ancak girmez olaydım. Duvardaki hiyeroglifleri okumaya başlayınca önce gözlerime inanamadım, sonra öfkemden kudurdum. Firavunlar 'Toprak çorak. Bitki yok. Her taraf çöl. Doğruyu söylemek gerekirse kadim Mısır halkında öyle rönesans, sanayi devrimi falan yapacak bir ışık da yok. Vatandaş neyle beslenecek? Ulu Anubis bu yapıyı yaptırdı ki, insanlık gizemi çözemesin, bir numara var sansın. Kıptilerimiz, Dürzilerimiz, Fellahlarımız çöle gelen turisti yolsun, yolunu bulsun. Ülkeye döviz girsin. Ulu Anubis sayesinde bereket gelsin.' yazdırmışlardı. Bu yazının hemen altındaysa, odaya daha önce giren bilim adamlarının çakılarla duvara şimdi burada anmak istemediğim çok ağır küfürler kazıdıklarını, bir takım çirkin el haraketleri çizdiklerini gördüm. Ömürlerini adadıkları gizemin gerçekte ne olduğunu öğrenen zavallı bilim insanlarının o anda sinirden felç geçirip can verdiklerini anladım, kendimi odadan dışarı zor attım. Gerçekten ayıp diye bir şey var." diyerek, yaşadığı hayalkırıklığını anlattı.

Belgesel Yapımcıları Tepkili
Jean-Pierre Rogen'in yaptığı bu açıklamalar bilim dünyasında büyük yankı uyandırırken, konu ile ilgili en ilginç tepki ise İngiliz BBC kanalının ünlü belgesel yapımcısı Ray Falcon'dan geldi. Piramitlerin, 2. Dünya savaşı ile birlikte belgesel endüstrisinin can damarı olduğunu ve Rogen'in açıklamalarının bu işten ekmek yiyen binlerce insanı mağdur edeceğini belirten Falcon "Piramitlerle ilgili en az 60 tane belgesel film çekmişimdir. Allah ömür verirse daha da çekerim. Bu konuya bir çok arkeologtan daha fazla hakim olduğumu düşünüyorum. Ne yazık ki piramitlerin sırrını arayan bir çok araştırmacının başına geliyor bu. Akıl sağlıklarını kaybediyorlar. Ne dediklerini bilmiyorlar. Bunlar hep çevremizde duyduğumuz gördüğümüz şeyler. Saçmalamanın lüzumu yok." şeklinde çok sert bir çıkış yaptı. Tepkisini, Fransız arkeoloğun kralın odasına girdiğine dahi inanmadığını söyleyerek devam ettiren Falcon, "Şu an belgesel çekimi için Mısır'da bulunan onlarca arkadaşımın olduğunu biliyorum. Onlara tavsiyem, hiç morallerini bozmasınlar, böyle boş lakırtılara da itibar etmesinler. Uzaylılar mı yapmış, gökten mi inmiş, taşlarını dinazorlara mı taşıtmışlar neyse işte bunların peşine düşsünler. Daha bu işten yenecek ekmeğimiz bitmedi." diyerek, camiaya moral aşılayan mesajlar verdi.