Php öğrenmek istiyorum

myilmaz26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar PHP öğrenmek istiyorum .Bunun için bilgisayarıma hangi hangi programları kurmam gerekiyor.

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
Easyphp sana fazlasıyla yetecektir. easyphp 1.8 sürümün tavsiye ederim, en stabil çalışanı o çünkü

bir de HTML editörüne ihtiyacın olacak, frontpage, dreamweaver işini görecektir.
NOT: PHP'yi notepad ile bile yazabilirsin ancak HTML destekli yazmak istersen biraz görselliğe ihtiyaç duyacaksın o yüzden HTML editörü önerdim.

yalniz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
easyphp vistada sorun çıkarıyo onun yerine wamp server tavsiye ederim.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
PHP öğrenmek istiyorsun Konunun ilk Harfini Büyük Yapmalısın :)

myilmaz26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
teşekkürler,
biraz araştırdım da apache felan kurulması gerekiyor diyor .

yalniz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
easyphp veya wamp server kurarsan apache ve diğer ihtiyaç duyulan programların hepsi otomatik olarak yükleniyor.

smokje

Asistan
Reaksiyon puanı
0

javascript:??

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bende sana ne yapıyorsun diyorum.Ben php kullaanıcısıyım nerden bulaştım bu dile biliyorum :( keşke 0 dan başlama imknaım olsada asp/.net öğrensem ama imkanım yok mecbur php devam asp yada .net öğren asp php yi 2 ye katlar:)

myilmaz26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende sana ne yapıyorsun diyorum.Ben php kullaanıcısıyım nerden bulaştım bu dile biliyorum :( keşke 0 dan başlama imknaım olsada asp/.net öğrensem ama imkanım yok mecbur php devam asp yada .net öğren asp php yi 2 ye katlar:)

Bak şimdi hevesimi kırdın :yes: ama bilmiyorum ya bundan başlamak istiyorum .

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
Sen dinleme asp'cileri PHP dediysen devam et oradan, PHP Linux temellidir, ASP Windowscularındır. Ben sonuna kadar PHP diyorum şimdilik :D

myilmaz26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben şimdi kaynaklara yumuluyorum herkese teşekkürler yardımlarınız için

tolgay007

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Xampp profesyoneller içindir... Ayrıca kitap almanı öneririm internetten zor olur

yalniz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
aspden phpye dönen çok arkadaş var. webmaster dünyasında php daha çok tutuluyo facebook bile php ile kodlanmış :)

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ASP ile PHP yi birlikte deneyin ondan sonra yorum yazın bilginiz olmadığı yerlerde yorum yapmayın facebook gibi vs örnekler veriyorsunuz ona bakarsanız Microsoft asp.net kullanıyor resmi sitesi ve ona bağlı siteler microsoft un resmi sitesinden büyük müde facebook onu ornek gösteriyorsunuz asp.net ile 1 satır kodla yapabileceğiniz şeyi php ile 1 sayfada ancak yapabiliyorsunuz.Ayrıca bağzıları platfrom bağımsızlığından bahsediyor ne platformu kardeşim dünya da %95 windows kullanılıyor daha ne platformundan bahsediyorsunuz.Ayrıca php basit çalışanların dili.ASP.NET ve ASP dev projelerin dili!!Ayrıca ASP.NET nin üstünlüklerini anlatırdım ama anlat anlat bitmez.ASP bile daha iyi php den her yönleriyle aynılar ama nesneler le etkileşimi çok müthiş bir özellik php de bu yok ayrıca bir sayfada hata olunca bütün sayfalar bozuluyor

yalniz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben asp.net ile php'yi kıyaslamadım asp ile kıyasladım.

İkincisi microsoft örneği çok komik, microsoft kendi geliştirdiği dili bırakıp php kullanırsa insanlar microsofta bi taraflarıyla güler.

Seo açısından php daha iyi performans gösteriyor o nedenle webmaster dünyasında daha çok tutuluyor. İsterseniz kaliteli bir webmaster sitesine girip bakabilirsiniz.

Facebook milyonlarca üyesi olan ve milyonlarca insanın aynı anda online olduğu bir site php basit bir dil olsaydı bu durumda facebookun çökmesi gerekmezmiydi?

php ve mysql veritabanı ücretsiz ve mükemmel bir uyum içerisinde en büyük avantajlardan biri de bu.

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
ASP ile PHP yi birlikte deneyin ondan sonra yorum yazın bilginiz olmadığı yerlerde yorum yapmayın facebook gibi vs örnekler veriyorsunuz ona bakarsanız Microsoft asp.net kullanıyor resmi sitesi ve ona bağlı siteler microsoft un resmi sitesinden büyük müde facebook onu ornek gösteriyorsunuz asp.net ile 1 satır kodla yapabileceğiniz şeyi php ile 1 sayfada ancak yapabiliyorsunuz.Ayrıca bağzıları platfrom bağımsızlığından bahsediyor ne platformu kardeşim dünya da %95 windows kullanılıyor daha ne platformundan bahsediyorsunuz.Ayrıca php basit çalışanların dili.ASP.NET ve ASP dev projelerin dili!!Ayrıca ASP.NET nin üstünlüklerini anlatırdım ama anlat anlat bitmez.ASP bile daha iyi php den her yönleriyle aynılar ama nesneler le etkileşimi çok müthiş bir özellik php de bu yok ayrıca bir sayfada hata olunca bütün sayfalar bozuluyor

hem kalın hem kırmızı yazmak kurallara aykırı, çift uyarı gelecek sanırım :D

PHP profesyonel işidir, bir sayfada hata aldığında bütün sayfalar bozuluyorsa senin programlama eksiklerin vardır, nesne tabanlı programlama yapabilirsen (ki asp.net bunu kendisi yapar) sadece o nesnede sorun yaşarsın...

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
Php kullanıyorum çünkü windows'a para ödemek zorunda kalmak istemiyorum.

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ben asp.net ile php'yi kıyaslamadım asp ile kıyasladım.

İkincisi microsoft örneği çok komik, microsoft kendi geliştirdiği dili bırakıp php kullanırsa insanlar microsofta bi taraflarıyla güler.

Seo açısından php daha iyi performans gösteriyor o nedenle webmaster dünyasında daha çok tutuluyor. İsterseniz kaliteli bir webmaster sitesine girip bakabilirsiniz.

Facebook milyonlarca üyesi olan ve milyonlarca insanın aynı anda online olduğu bir site php basit bir dil olsaydı bu durumda facebookun çökmesi gerekmezmiydi?

php ve mysql veritabanı ücretsiz ve mükemmel bir uyum içerisinde en büyük avantajlardan biri de bu.
O zaman sizde böyle ornek vermeyeceksiniz adamlar koskoca Windows u yazmış.Bu forumdaki kullanıcıların idda ediyorum ki %98 i windows windows u yazan adam asp yi yada .net i kötü yazarmı....Ayrıca madem php o kadar iyi microsoft geliştirmezdi kendi dilini ayrıca çok uzmana sordum ASP.NET BİLMEYEN WEBMASTER LARA NE ANLAR....KULLANSINLAR ASP.NET TE ONDAN SONRA;

AYRICA WİNDOWS EDİNMEK BU KADAR MI ZOR BUNLARIN HİÇ BİRİ BAHANE OLAMAZ SINIR TANIMAK İSTEMEYEN ASP.NET KULLANIR!

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
SERVER: wampserver
HTML: Dreamweaver CS4
PHP : Zend

bu şekilde kullanıyorum fazlasıyla memnunum. Özellikle yeni başlayan biriysen kodları tamamlama ve hataları gösterme özelliği gayet iyi ancak dreamweaver daki gibi tasarım şeklinde göremiyorsun. Sadece dreamweaver da tercih edebilirsin bu nedenle...

Server olarak kesinlikle wampserver derim cunku hem hızlı, hemde her zaman en güncel php ve mysql sürümlerini kullanıyor.

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
O zaman sizde böyle ornek vermeyeceksiniz adamlar koskoca Windows u yazmış.Bu forumdaki kullanıcıların idda ediyorum ki %98 i windows windows u yazan adam asp yi yada .net i kötü yazarmı....Ayrıca madem php o kadar iyi microsoft geliştirmezdi kendi dilini ayrıca çok uzmana sordum ASP.NET BİLMEYEN WEBMASTER LARA NE ANLAR....KULLANSINLAR ASP.NET TE ONDAN SONRA;

AYRICA WİNDOWS EDİNMEK BU KADAR MI ZOR BUNLARIN HİÇ BİRİ BAHANE OLAMAZ SINIR TANIMAK İSTEMEYEN ASP.NET KULLANIR!

kullanıcı sayısının çokluğu bir yazılımı iyi yapmaz.Evet bu forum ve hatta dünya genelinde %97'nin üzerinde windows kullanılıyor.Ama bir sor bakalım bu %97'nin ne kadarı bilgisayar kullanmayı ve konuda geçen ASP.NET ya da PHP nedir onu biliyor.

Microsoft'un kendi dilini geliştirmesi tekel oluşturma çabasından başka birşey değil.Aynı şeyleri Bing ile googla karşı, c# ile javaya karşı yapıyor ama gerçek profosyoneller Microsoftun bu çabalarına prim vermez.

ASP.NET ya da PHP'nin üstünlüğü kodlayana göre değişir.

Ayrıca önemli olan araç değil amaçtır.

Yapılan işin amacına göre, güvenlik,kulanılabilirlik ve gerekliyse görsellik sağlanabiliyorsa hangi dilde yazıldığının bir önemi yok.Ki bunlar da tamamiyle programcının becerisiyle alakalı.

Şu da varki PHP'nin açık-kaynak olması,kolay kurulumu, öğrenme sürecinin kaynak bolluğu nedeniyle daha kısa sürmesi, yeni başlayanlar için her amaca yönelik hazır scriptlerin kolay bulunabilmesi benim açımdan PHP'yi üstün kılıyor.

Ayrıca işletim sistemi olarak Linux dağıtımlarını kullananlar için ASP teknik olarak mümkün değil.Ve kimse de windows kullanmak zorunda değil.

vestanbul

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
1
hem kalın hem kırmızı yazmak kurallara aykırı, çift uyarı gelecek sanırım :D

PHP profesyonel işidir, bir sayfada hata aldığında bütün sayfalar bozuluyorsa senin programlama eksiklerin vardır, nesne tabanlı programlama yapabilirsen (ki asp.net bunu kendisi yapar) sadece o nesnede sorun yaşarsın...

Bu tartışma konusu bayatladı artık. Her dilin kendine göre avantajları var. Kaldı ki PHP dil bile değil :)

velhasılı kelam: Hangi dilde istediklerini yapabiliyorsan, o dil en iyisidir. Bunun PHP ile ASP.NET ile ilgisi yok!

Asistan
Reaksiyon puanı
1
kullanıcı sayısının çokluğu bir yazılımı iyi yapmaz.Evet bu forum ve hatta dünya genelinde %97'nin üzerinde windows kullanılıyor.Ama bir sor bakalım bu %97'nin ne kadarı bilgisayar kullanmayı ve konuda geçen ASP.NET ya da PHP nedir onu biliyor.

Microsoft'un kendi dilini geliştirmesi tekel oluşturma çabasından başka birşey değil.Aynı şeyleri Bing ile googla karşı, c# ile javaya karşı yapıyor ama gerçek profosyoneller Microsoftun bu çabalarına prim vermez.

ASP.NET ya da PHP'nin üstünlüğü kodlayana göre değişir.

Ayrıca önemli olan araç değil amaçtır.

Yapılan işin amacına göre, güvenlik,kulanılabilirlik ve gerekliyse görsellik sağlanabiliyorsa hangi dilde yazıldığının bir önemi yok.Ki bunlar da tamamiyle programcının becerisiyle alakalı.

Şu da varki PHP'nin açık-kaynak olması,kolay kurulumu, öğrenme sürecinin kaynak bolluğu nedeniyle daha kısa sürmesi, yeni başlayanlar için her amaca yönelik hazır scriptlerin kolay bulunabilmesi benim açımdan PHP'yi üstün kılıyor.

Ayrıca işletim sistemi olarak Linux dağıtımlarını kullananlar için ASP teknik olarak mümkün değil.Ve kimse de windows kullanmak zorunda değil.

BU SÖZLERİM PHP ÖĞRENMEK İSTEYEN ARKADAŞIN FİKRİNİN BENCE BÜYÜK ÖLÇÜDE DEĞİŞTİRECEKTİR...
"Bir arkadşım C# ile yazdığı doğu anadoludaki tüm yolları gösteren programı karayollarına 40milyar a sattı.PHP ile bunu yapmak mümkün mü?"

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
BU SÖZLERİM PHP ÖĞRENMEK İSTEYEN ARKADAŞIN FİKRİNİN BENCE BÜYÜK ÖLÇÜDE DEĞİŞTİRECEKTİR...
"Bir arkadşım C# ile yazdığı doğu anadoludaki tüm yolları gösteren programı karayollarına 40milyar a sattı.PHP ile bunu yapmak mümkün mü?"

Her ne kadar verdğin örnek alakasız olsa da evet mümkündür.Alakasız olmasına gelince c# ile PHP aynı kulvardaki programlama dilleri değildir.

Eğer web+static programlama kombinasyonundan bahsediyorsan python bu iş biçilmiş kaftandır.

Açık-kaynak dünyası herzaman bir adım önde olacaktır.Çünkü arkasında ticari kaygılardan çok amatör ruhlu profosyonellerin emeği ve girişimi var.

Ki web teknolojileri dünyasında da Ruby on Rails, Django, CMS'ler ile yeni bir devir başlıyor.

Microsoft bile bunun farkına vardı ve yaptığı onca gıcıklığa rağmen bir yandan da açık-kaynak dünyasına yanaşıyor.

Mono, moonlight projeleri ve Novell'la yaptığı anlaşmalar bunun en büyük örneği.

Ben, şu iyidir bu kötüdür demiyorum.Bu kişiden kişiye değişen bir olgudur.Benim için Apache+PHP+MySQL iyidir bir başkası için IIS+ASP+MsSQL uygun olabilir.

Önemli olan sonuca odaklanmak.

Para kazanma meselesine gelince, verdiğin örnekteki gibi herhangi bir programı herhangi bir programa dili yazabilirsin.Bu tamamiyle senin bilgi ve becerinle alakalı bir olay.

Ki html ve visual programlama editörleri sayesinde nice copy-paste'ci hatırı sayılır paralar kazandılar bu sektörde.Ama sonuç olarak piyasada yer edinemediler.

İşlevini sorunsuz olarak yerine getirdikten sonra ister c# ile yaz ister python ister java farketmez.Aynı şey ASP ya da PHP için de geçerli.

Sonuç olarak demek istediğim şu.

Bilişim sektörü artık saatlerle ifade edilen şekilde ilerliyor.Ve bir platforma, yazılıma veya teknolojiye bağımlı kalanların bu sektörde kalıcı ve etkin bir yer edinme imkanı yok.

PHP de lazım ASP de yoksa ilerleme nasıl olacak.

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
@javascript:??
O bahsettiğin %95 oranı personal computer kullanıcısıdır. Sen birde webserverlarda kullanım oranlarına bak istersen... Orada da en az %90lık bir linux üstünlüğü göreceksin ama bu sözüme güvenme araştır kendin gör belki daha fazladır.. İstersen bi de süper bilgisayarlar da ki kullanım oranlarına bak.. Bunları söylemek istemezdim ama o kadar bilgisiz ve gereksiz tartışıyorsun ki..
Ben bir bilgisayar mühendisi adayı olarak hangisi işime gelirse onu kullanırım bugun php kullanırım, yarın asp.. Zaten programlamanın mantığını (algoritma kurmayı) öğrenmiş adam ki bu programla kitaplarıyla olacak iş değil, analitik düşünme gerektiren birşey, hangi programla dilini kullandığı fark etmez. Ben yazarım sayfanın algoritmasını sonrada açarım bi tane asp veyahut php diline ait manual hangi syntax ile yapıyorsa gerekli yere onu yazarım. Yani bi programlama dilini öğrenmek mesele değil. Mesele olan algoritma yazabilmek, mesela olan nesne tabanlı programlama yapabilmek. Asp de yeni sürümlerle Asp.neT te öyle php den üstün bir dil değil, üstün olduğunu iddaa eden varsa bana satır satır göstersin. Bende hmm tamam ben neden bunu görmemişim ki haklısın arkadaşım diyeyim. Php öğrenmek isteyen arkadaşım, sana gelince, sen burada böyle o dilini öğren bu gereksiz, şu gerekli diyenlere hiç bakma. Eminim html'i biliyorsun (php öğrenmek istediğine göre o adımı geçmişsin =) ) ,bilmiyorsan sıra css'tedir. Sonrasında bir de javascript öğren. Bunlar webtasarımın işine girince iyi ki öğrenmişim diyeceğin şeyler. Bunlardan sonra sunucu tabanlı çalışan bir programlama dili öğrenebilirsin. Bence php güzel bir şeçim, hayatında başarılar dilerim...

Reaksiyon puanı
188
zootechnist'in yorumlarına katılıyorum açıkcası. açıklamalar tarafsız ve gayet mantıklı.

javascript:?? asp.net e karşı çok katı bir savunma yapmışsın ama ikisi de iş görüyor ve aynı şeyleri yaptırabiliyor.

ayrıca aynı işi yapan iki yazılım dili var ama biri (asp.net) monoplatform diğeri multiplatform (php).

Bana göre multiplatform olanı yani php'yi kullanmak tek platforma takılı kalmaktan daha mantıklı...

myilmaz26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@javascript:??
O bahsettiğin %95 oranı personal computer kullanıcısıdır. Sen birde webserverlarda kullanım oranlarına bak istersen... Orada da en az %90lık bir linux üstünlüğü göreceksin ama bu sözüme güvenme araştır kendin gör belki daha fazladır.. İstersen bi de süper bilgisayarlar da ki kullanım oranlarına bak.. Bunları söylemek istemezdim ama o kadar bilgisiz ve gereksiz tartışıyorsun ki..
Ben bir bilgisayar mühendisi adayı olarak hangisi işime gelirse onu kullanırım bugun php kullanırım, yarın asp.. Zaten programlamanın mantığını (algoritma kurmayı) öğrenmiş adam ki bu programla kitaplarıyla olacak iş değil, analitik düşünme gerektiren birşey, hangi programla dilini kullandığı fark etmez. Ben yazarım sayfanın algoritmasını sonrada açarım bi tane asp veyahut php diline ait manual hangi syntax ile yapıyorsa gerekli yere onu yazarım. Yani bi programlama dilini öğrenmek mesele değil. Mesele olan algoritma yazabilmek, mesela olan nesne tabanlı programlama yapabilmek. Asp de yeni sürümlerle Asp.neT te öyle php den üstün bir dil değil, üstün olduğunu iddaa eden varsa bana satır satır göstersin. Bende hmm tamam ben neden bunu görmemişim ki haklısın arkadaşım diyeyim. Php öğrenmek isteyen arkadaşım, sana gelince, sen burada böyle o dilini öğren bu gereksiz, şu gerekli diyenlere hiç bakma. Eminim html'i biliyorsun (php öğrenmek istediğine göre o adımı geçmişsin =) ) ,bilmiyorsan sıra css'tedir. Sonrasında bir de javascript öğren. Bunlar webtasarımın işine girince iyi ki öğrenmişim diyeceğin şeyler. Bunlardan sonra sunucu tabanlı çalışan bir programlama dili öğrenebilirsin. Bence php güzel bir şeçim, hayatında başarılar dilerim...

Teşekkürler arkadaşım .Evet mantığını anlamak en önemlisi.