Pentium E6700 ile Windows 8.1 deneyimlerim

Bu konuyu okuyanlar

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
28 Ocak 2021'de açtığım konu ile @ThorJ 'un tavsiyesi ve benimde mecburiyetten Windows uygulamalarını kullanmam gerektiğinden Windows 8.1 Industry Pro'ya geçmeye karar verdim. Aradan 1-1.5 ay zaman geçti ve deneyimlerimi sizlere anlatmak isterim efenim :)

ssss.PNG

Sistem özeliklerimi yukarıda gördüğünüz gibi. Bu sistemde kullandım.

işlemci.PNG

İşlemcimin özellikleri ise yukarıda gördüğünüz gibi.

Windows 8.1'de Windows 10'dan daha iyi performans aldığımı söyleyebilirim. Bilgisayarım Windows 10'dayken açılış süresi yaklaşık 1 dakikaydı. Windows 8.1'e geçtiğimde ise yaklaşık 15 saniye kadar hızlı açıldı eski bir harddiskim olmasına rağmen. Ekran kartım olmamasına rağmen, Windows 10'da 720p bile zor ilerken, Windows 8.1'de 1080pde az buçuk takılmalar olsa da açmayı başardı. Windows 8.1 performans konusunda gerçekten çok başarılı. Bir çok forumdaki arkadaşların da dediği gibi Windows 10 güncellik iken, Windows 8.1 performans için kullanılmalı. Windows 8.1'i benim gibi eski bilgisayarları olanlara tavsiye ederim :)

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,679
Ben de Win 8.1 Pro kullanıyorum, elimde olsa Win 10 kullanırdım ama benim ekran kartımın sürücüsü yok. En kötüsü de Win8.1'in desteği kesilince benim laptobun da ölecek olması. O zaman gelince tamamen Linux'a geçerim, şu an dual boot kullanıyorum. İyi ki Linux var.

Reaksiyon puanı
6,405
Ben de Win 8.1 Pro kullanıyorum, elimde olsa Win 10 kullanırdım ama benim ekran kartımın sürücüsü yok. En kötüsü de Win8.1'in desteği kesilince benim laptobun da ölecek olması. O zaman gelince tamamen Linux'a geçerim, şu an dual boot kullanıyorum. İyi ki Linux var.
Win 8.1 ekran kartı driverını win 10 a kur sorun olmaz

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,679
Win 8.1 ekran kartı driverını win 10 a kur sorun olmaz
Kuruyorum ama çalışmıyor maalesef, çift ekran kartı var diğerine geçmiyor. Mecburen Win8.1 kullanıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çok araştırdım, özel sürücüler denedim ama olmuyor.

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,757
28 Ocak 2021'de açtığım konu ile @ThorJ 'un tavsiyesi ve benimde mecburiyetten Windows uygulamalarını kullanmam gerektiğinden Windows 8.1 Industry Pro'ya geçmeye karar verdim. Aradan 1-1.5 ay zaman geçti ve deneyimlerimi sizlere anlatmak isterim efenim :)

Ekli dosyayı görüntüle 143273

Sistem özeliklerimi yukarıda gördüğünüz gibi. Bu sistemde kullandım.

Ekli dosyayı görüntüle 143280

İşlemcimin özellikleri ise yukarıda gördüğünüz gibi.

Windows 8.1'de Windows 10'dan daha iyi performans aldığımı söyleyebilirim. Bilgisayarım Windows 10'dayken açılış süresi yaklaşık 1 dakikaydı. Windows 8.1'e geçtiğimde ise yaklaşık 15 saniye kadar hızlı açıldı eski bir harddiskim olmasına rağmen. Ekran kartım olmamasına rağmen, Windows 10'da 720p bile zor ilerken, Windows 8.1'de 1080pde az buçuk takılmalar olsa da açmayı başardı. Windows 8.1 performans konusunda gerçekten çok başarılı. Bir çok forumdaki arkadaşların da dediği gibi Windows 10 güncellik iken, Windows 8.1 performans için kullanılmalı. Windows 8.1'i benim gibi eski bilgisayarları olanlara tavsiye ederim :)
Industry Pro'yu herkese tavsiye ederim. Sürücüleriniz eğer destekliyorsa Industry Pro sürümü çok başarılı. RAM'i kokluyor. İşlemciye Metro uygulamaları yüzünden yük binmiyor. Sürücü desteği olsa hiç düşünmem Industry Pro'ya geçerdim galiba.