Pc ye yeni takılan ssd düşük okuma yazma hızı

MolvadaGama

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bu tür güven vermeyen programlar bizleri yanıltır, bence sen SSD'nin okuma yazma değerlerine bak ve en basitinden büyük bir dosya mesela 20GB'lık bir Blu-ray dosyası olabilir mesela bir klasör oluştur ve böyle büyük bir dosyayı o klasörün içine kopyala bu sayede daha sağlıklı değerler alabilirsin.

Reaksiyon puanı
31
Banada biraz düşük geldi ölçüm değerleri hatalı olabilir...

serdoan

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Bu tür güven vermeyen programlar bizleri yanıltır, bence sen SSD'nin okuma yazma değerlerine bak ve en basitinden büyük bir dosya mesela 20GB'lık bir Blu-ray dosyası olabilir mesela bir klasör oluştur ve böyle büyük bir dosyayı o klasörün içine kopyala bu sayede daha sağlıklı değerler alabilirsin.
evet belki program kaynaklıda olabilir dediğin gibi bi kopyala yapıştır yapmakta fayda var peki biosta yapılması gereken ayar falan varmı bu iş ile bağlantılı olarak ahcı mode ayarının dışında..

baaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
7
söylemesi ayıp ama kaç mb bekliyordunki bu değerler sana düşük geldi. çalışan bir sistem üzerinde yapılan bir teste daha fazlası zaten çıkmazdı kanısındayım.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
anakartta sata3 yerine sata2 portuna takkmış olabilirsin. bu değerler sata2 değerleri. sata3 te bunun 2 katı olması lazım. ayrıca hd tune yazılımı ile de test yapmanda fayda var. :)

Reaksiyon puanı
31
söylemesi ayıp ama kaç mb bekliyordunki bu değerler sana düşük geldi. çalışan bir sistem üzerinde yapılan bir teste daha fazlası zaten çıkmazdı kanısındayım.
anakartta sata3 yerine sata2 portuna takkmış olabilirsin. bu değerler sata2 değerleri. sata3 te bunun 2 katı olması lazım. ayrıca hd tune yazılımı ile de test yapmanda fayda var. :)
Gereksiz yazınıza başka bir yorumdan alıntı yaparak cevap veriyorum ssd kullanmadan yorum yapmak size has bir durum galiba...

serdoan

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Gereksiz yazınıza başka bir yorumdan alıntı yaparak cevap veriyorum ssd kullanmadan yorum yapmak size has bir durum galiba...
yaw arkadaşım neden ortamı geren cümleler sarfediyorsun yorum yazmak için sayaç doldurmak için yazı yazıyorsun kıl oluyorsan ne gir bak nede yorum yap artııı kimseninde düşüncelerine yorumlarına karış...

darkeagle37

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Anakart üzerindeki sata kontrolcünün modeli ve markası önemli çünkü bizde Agil3 var yazma ve okuma değerleri 500mb/sn ama programlarla 300 ün üzerine çıkmıyor kaldıki 300 bile olsa makinada hiçbir hız değişikliği yok hatta yavaşlama var windows bile hata veriyor sistem yavaş çalışıyor diye. Biraz araştırma yaptım ve şunu gördüm bu tarz sıkıntıları olan herkesde Marvel sata kontrolcüsü var. Bide bazı ssd lerin yazılımında sorun oluyor firmware update yapman gerekebilir.
Sakın başka bi cihazdan kopyalama yapma blue-ray yada herhangi bir disk gibi çünkü kopyalamaya yapacağın cihazım okuma hızı kadar hız görürüsün buda çok yanlış bir sonuç olur.

serdoan

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Anakart üzerindeki sata kontrolcünün modeli ve markası önemli çünkü bizde Agil3 var yazma ve okuma değerleri 500mb/sn ama programlarla 300 ün üzerine çıkmıyor kaldıki 300 bile olsa makinada hiçbir hız değişikliği yok hatta yavaşlama var windows bile hata veriyor sistem yavaş çalışıyor diye. Biraz araştırma yaptım ve şunu gördüm bu tarz sıkıntıları olan herkesde Marvel sata kontrolcüsü var. Bide bazı ssd lerin yazılımında sorun oluyor firmware update yapman gerekebilir.
Sakın başka bi cihazdan kopyalama yapma blue-ray yada herhangi bir disk gibi çünkü kopyalamaya yapacağın cihazım okuma hızı kadar hız görürüsün buda çok yanlış bir sonuç olur.
anakartım asus p8p67m-pro bios un en son versiyonu yüklü ssd nin sata girişini anakartın üzerindeki 6gb sata diye yazan mavili bi port var oraya taktım bu port sata 3 mü yoksa sata 2 mi veyahut anakarttaki sata 3 portlar neresidir nasıl anlayabiliriz..

Reaksiyon puanı
31
yaw arkadaşım neden ortamı geren cümleler sarfediyorsun yorum yazmak için sayaç doldurmak için yazı yazıyorsun kıl oluyorsan ne gir bak nede yorum yap artııı kimseninde düşüncelerine yorumlarına karış...

Konunun sizle alakası nede sazan oldunuz anlamadım önce tüm yorumlara bakın sonra yorup yapın ilk önce benim düşüncelerime yorum yapıldı oldukça zorunuza gitmiş anlaşılan neyse geçer üzülmeyin...

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
150 300mb/sn bicok ssdnin standart degeri sonuclar gayet normal gorunuyo.

baaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
7

yaklaşık 1,5 yıldır 64 gb kingston ssd kullanıyorum. eline yeni geçen bir ssd alıp foruma konu açmak yeni moda galiba.

--- Mesaj Güncellendi ---

Konunun sizle alakası nede sazan oldunuz anlamadım önce tüm yorumlara bakın sonra yorup yapın ilk önce benim düşüncelerime yorum yapıldı oldukça zorunuza gitmiş anlaşılan neyse geçer üzülmeyin...

şimdi sen 120 gb lik ssd sahibi oldun diye bizim zorumuzamı gidecek ? komik olma lütfen. 120 değil 1220 gb ssd al yinede zorumuza gitmez. biz cahilliğini, ilk kez sahibi olduğun ssd nin heyecanı ile milleti aşığılamanı hoş görüp 500/550 mb gibi değerlerinin ancak teoride münkün olabileceğini anlatmak için çabalamaya çalışıyoruz.

lütfen bi daha konu açarken biz sazanlamayalım diye kimlerin yorum yazması şeklinde isimleri belirtirsen bizde ona göre okuyup yorumda bulunalım.

Reaksiyon puanı
31
yaklaşık 1,5 yıldır 64 gb kingston ssd kullanıyorum. eline yeni geçen bir ssd alıp foruma konu açmak yeni moda galiba.

şimdi sen 120 gb lik ssd sahibi oldun diye bizim zorumuzamı gidecek ? komik olma lütfen. 120 değil 1220 gb ssd al yinede zorumuza gitmez. biz cahilliğini, ilk kez sahibi olduğun ssd nin heyecanı ile milleti aşığılamanı hoş görüp 500/550 mb gibi değerlerinin ancak teoride münkün olabileceğini anlatmak için çabalamaya çalışıyoruz.

lütfen bi daha konu açarken biz sazanlamayalım diye kimlerin yorum yazması şeklinde isimleri belirtirsen bizde ona göre okuyup yorumda bulunalım.

Sabah sabah ne içtiniz siz ya konuyu kim açmış bir daha bakarmısın:D

serdoan

Asistan
Reaksiyon puanı
4
konunun benle alakası konuyu ben açtım arkadaş senin o anlamsız ve saçma düşüncelerin olayı bu noktalara çekti biz adam gibi gelip sorunumuzu yazdık bilen ve ilgilenen arkadaşlardan da yorum bekledik peki senin zoruna giden neydi veya ne yaran vardıda gocundunda sağa sola saldırma zahmeti gösterdin..

sana mı soralım arkadaş konu açarken senden mi izin alalım ne yapalım yani 1,5 yıl değil istersen 100 yıl kullan allah allahh ne günlere kaldık yaa...

yaw arkadaş saçma sapan yorum yapacak arkadaşlar lütfen bi zahmet bakmasın uğramasın yorum yapmasınnn elbet benim yazdığım konuyla ilgisi bilgisi olan çıkar çıkmazsada sağlık olsun son söz olarakda biliyorsanız paylaşın bilmiyorsanızda susun konuyu başka yerlere çekmeye çalışmayın...

serdoan

Asistan
Reaksiyon puanı
4
http://www.pclabs.com.tr/2012/02/15/ocz-vertex-3-120-gb-ssd-incelemesi/2/

buradaki testlerde senin modelin de var bi karşılaştır istersen..

Sata 3 destekli bi anakart alırsan hızın ikiye katlanır..
kardeş baktım ve hızlar testte normal olması gereken gibi okuma:557,948 yazma:517,465 bendeki değerlerin nerdeyse 2-3 katı.benim anakart asusun p8p67m-pro modeli kendi sitesinde http://www.asus.com.tr/Motherboards/Intel_Socket_1155/P8P67M_PRO/ şöyle yazyo
Intel® P67(B3) chipset :
4 x SATA 3Gb/s port(s), blue
2 x SATA 6Gb/s port(s), gray
Support Raid 0, 1, 5, 10
Marvell® PCIe SATA 6Gb/s controller : *[SUP]1[/SUP]
1 x eSATA 6Gb/s port(s), red
1 x SATA 6Gb/s port(s), navy blue

zebaniselo

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Hocam ben ocz agility 3 120 gb ssd m5a97 anakartta kullandım.varolan bilgilerimi tecrübemle harmanlayıp yardımcı olmaya çalışacağım.1. ahci mod pekçok kez sıkıntı çıkarabilmektedir.tavsiyem bikaç mod da deneyin.ben direkt ide modda taktım,sıkıntı çekmedim.2.mümkünse anakartın marvell kontrolcü driver ını güncelleyin asus un sitesinden.3.sizin ssd de sandforce kontrolcü var,en iyisidir ama bazı üreticiler performans düşüklüğünden yeni firmware ler hazırladı.mümkünse bi güncelleyin.4.anakartınızdaki 2tane mavi port olması lazım sata6 gb,onlar sata3.anladığım kadarıyla zaten o slotlara taktınız.ama şunu belirteyim bu harici kontrolcüdür yani tam performans almanız çok zor.ben doğal 6 tane sata3 desteği veren m5a97 anakart ta tam performans aldım.imkan varsa sizde 6 tane sata3 destekli 800-900 çipsetli bir anakart ta denerseniz durumu daha iyi kavrayabiliriz.Bir de mümkünse 3gb lık hd bir filmi ssd içinde kopyalayın eğer 10sn falan sürerse büyük ihtimal ssd nin kendi içinde perf. düşüklüğü vardır.aklıma gelen herşeyi yazdım,umarım yardımcı olurum.

coldnight

Asistan
Reaksiyon puanı
1
sata 3 portları kırmızı ve lacivert demiş doğru bağladığına eminmisin

serdoan

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Hocam ben ocz agility 3 120 gb ssd m5a97 anakartta kullandım.varolan bilgilerimi tecrübemle harmanlayıp yardımcı olmaya çalışacağım.1. ahci mod pekçok kez sıkıntı çıkarabilmektedir.tavsiyem bikaç mod da deneyin.ben direkt ide modda taktım,sıkıntı çekmedim.2.mümkünse anakartın marvell kontrolcü driver ını güncelleyin asus un sitesinden.3.sizin ssd de sandforce kontrolcü var,en iyisidir ama bazı üreticiler performans düşüklüğünden yeni firmware ler hazırladı.mümkünse bi güncelleyin.4.anakartınızdaki 2tane mavi port olması lazım sata6 gb,onlar sata3.anladığım kadarıyla zaten o slotlara taktınız.ama şunu belirteyim bu harici kontrolcüdür yani tam performans almanız çok zor.ben doğal 6 tane sata3 desteği veren m5a97 anakart ta tam performans aldım.imkan varsa sizde 6 tane sata3 destekli 800-900 çipsetli bir anakart ta denerseniz durumu daha iyi kavrayabiliriz.Bir de mümkünse 3gb lık hd bir filmi ssd içinde kopyalayın eğer 10sn falan sürerse büyük ihtimal ssd nin kendi içinde perf. düşüklüğü vardır.aklıma gelen herşeyi yazdım,umarım yardımcı olurum.
çok teşekkür ederim kardeş yardımcı olmaya çalıştığın vede ilgilendiğin için benim esas araştırmam gereken anakartımın sata 3 destekleyip desteklemediği o yüzden akşam eve varınca kapsamlı bi araştırma yapmam lazım..

sata 3 portları kırmızı ve lacivert demiş doğru bağladığına eminmisin
kardeş benim bağladığım portun rengi mavi ama eve gidince bi bakıyım diğerlerinede yalnız benim anakart sata 3 destekliyormu bilemedim aldığım satıcıya da sordum senin kartın sata 3 desteği yok diyo söledi ama benim tam olarak emin olmam lazım kartımın destekleyip desteklemediğinden sanada teşekkür ederim kardeş yardımların için...

zebaniselo

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Hocam eğer linkini verdiğin anakart ise seninki sata3 destekliyor.ama sen mümkünse anakart kutusuna bak.çünkü onların ilk üretilenleri sorunluydu.eğer kutunun üzerinde yada anakartta belirgin bir şekilde b3 rev. yazmıyorsa bil ki sorun anakartta.ilk serilerde sata2 ler sorunluydu.b3 değilse anakartı garantiye ver.

serdoan

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Hocam eğer linkini verdiğin anakart ise seninki sata3 destekliyor.ama sen mümkünse anakart kutusuna bak.çünkü onların ilk üretilenleri sorunluydu.eğer kutunun üzerinde yada anakartta belirgin bir şekilde b3 rev. yazmıyorsa bil ki sorun anakartta.ilk serilerde sata2 ler sorunluydu.b3 değilse anakartı garantiye ver.
evet kardeş verdiğim linkteki ana karttan benim kart bildiğim kadarıylada yanılmıyorsam eğer b3 rev. olması lazım ama tekrardan eve gidince bi kutusuna falan bakıyım en iyisi..

Promet

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Merhaba arkadaşlar bende yakın zamanda ssd siparişi vermiştim ve geldi. Dizüstü üzerindeki dvd rw yi çıkartıp uygun bir dönüştürücü aracılığıyla ssd yi bağladım ama sanki sata2 bağlıymış gibi performans veriyor. Biostan ahci açık, resimden de anlaşılacağı üzeri sata 3 portunda bir problem yok. Eski hdd yi çıkarmadığım için testleri onun üzerinden yapıyorum ssd tamamen boş, işletim sistemi ssd üzerine kurulu olmadığı için mi değer böyle çıkıyor acaba?

testt.png