pc performans yükseltme.

raman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar. foruma yeni katıldım. fotoğrafçıyım. ve bilgisayarımda daha çok grafik odaklı işlerle çalışıyorum.
bilgisayarım yavaş ve işim için yetersiz. pc den çok anlayan birisi değilim. yükseltmek istiyorum. pc özelliklerini yazmaya çalışıcam.yardımcı olabilirseniz sevinirim.
asustek computer ınc. p7h55-m
ıntel(r) core(tm) i3 cpu 530@2.93 ghz 4 çekirdek.
4 gb ram
ne yapmalıyım. hangi parçaları neye göre değiştirmeliyim. fazla bütçem yok. yardımcı olursanız sevinirim.

emirhanssx

Asistan
Reaksiyon puanı
18
merhaba;
öncelikle şunu söyleyeyim bilgisayarın hızı ramin kaç gb olduğuna bağlıdır. 4gb ram ortalama bir boyut ve eğer bilgisayarında boş ram soketi varsa oraya 2 gbl'ık bir ram alman yeterli olacaktır.Eğer bilgisayarında oyun oynamıyorsan i3 de yeterli bir işlemci.Bana çok kötü bir pc gibi gelmedi.Ve bilgisayarında bir temizlik programı olması da önemli.Dolu diskler de pc performansına etkili.Mesela wise disk cleaner kullanabilirsin bilgisayarında bayağı yer açabilir.Benim bildiklerim bu kadar.

ncfkr

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Ramı yükselt grafikle uğraşıyorsan bide ucuz ekran kartı takman gerekebilir tam olarak ne yaptığına bağlı

raman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ramı yükselt grafikle uğraşıyorsan bide ucuz ekran kartı takman gerekebilir tam olarak ne yaptığına bağlı
daha çok photoshop ve lightroom programları ile çalışıyorum. bu yaşadığım yavaşlık sadece ram değişimi ile giderilebilir mi? çünkü şuanda photoshop un son sürümlerinden olan cc ile çalışamıyorum. lightroom çok sıkıntılı. 2 gb lık bir dosyanın kopyalanması bile normalden çok daha uzun sürüyor.

BlondRookie

Asistan
Reaksiyon puanı
112
daha çok photoshop ve lightroom programları ile çalışıyorum. bu yaşadığım yavaşlık sadece ram değişimi ile giderilebilir mi? çünkü şuanda photoshop un son sürümlerinden olan cc ile çalışamıyorum. lightroom çok sıkıntılı. 2 gb lık bir dosyanın kopyalanması bile normalden çok daha uzun sürüyor.
Senin bence komple yeni bir bilgisayar toplaman gerekiyor..

raman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Senin bence komple yeni bir bilgisayar toplaman gerekiyor..
doğru olabilir. ancak maalesef fazla bütçe ayıramıyorum. elimdeki imkanlarla birşey yapmak zorundayım. bu nedenle bu pc yi biraz iyileştirmem gerekirse ne önerirsiniz. ve bu ne kadar fark yaratır.

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Bu tarz konularda bütçeyi belirtmezseniz yazılan cevaplar kafadan olur.Biri çıkar 200TL lik upgrade söyler biri 1.500TL lik söyler.Öncelikle mevcut sistemin çok eski yeni bir anakart, işlemci ve ekran kartı gerekiyor.Sadece bu üçü en az 500TL tutuyor.Buradaki konuyu bir oku istersen.Buna göre güzel bir Ryzen sistem toplarız veya bütçeniz ona yetmez ise belirtirsiniz ona göre Ram, Ekran kartı ve SSD takarız PC ye fakat çok bir performans artışı da beklememek doğru olur.Dediğim gibi fiyat belirt ona göre APU, İntel sistem veya mevcut sistem yükseltmesi yapabilelim...

Winter Nights

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Bilgisayar mimari olarak çok eski o yüzden aslında yapacağın her geliştirme bir nevi parayı çöpe atmak oluyor. Resim işleme ile uğraşıyorsan i3 ü kenara bırakıp yeni bir şey bak derdim ama anakartının desteklediği en güncel işlemci bile 2010 üretimi. Yapabileceğin en mantıklı güncelleme RAM olur ki bu da Photoshopda yaptığın işlemleri göreceli olarak hızlandırır. Raminin çalışma hızını bilmiyorum o yüzden bir öneride bulunamıyorum ama 8 GB'lik bir modül takarsan (anakartın en fazla 16GB destekliyor) işini görür diye düşünüyorum. Ayrıyetten kopyalamanın yavaşlığını gidermek istersen SSD'de alabilirsin.

raman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu tarz konularda bütçeyi belirtmezseniz yazılan cevaplar kafadan olur.Biri çıkar 200TL lik upgrade söyler biri 1.500TL lik söyler.Öncelikle mevcut sistemin çok eski yeni bir anakart, işlemci ve ekran kartı gerekiyor.Sadece bu üçü en az 500TL tutuyor.Buradaki konuyu bir oku istersen.Buna göre güzel bir Ryzen sistem toplarız veya bütçeniz ona yetmez ise belirtirsiniz ona göre Ram, Ekran kartı ve SSD takarız PC ye fakat çok bir performans artışı da beklememek doğru olur.Dediğim gibi fiyat belirt ona göre APU, İntel sistem veya mevcut sistem yükseltmesi yapabilelim...
haklısınız ancak bahsettiğiniz pc parçalarının fiyatlarını bilmediğim için ne kadar bir bütçe ayırmam gerektiğini de bilmiyorum. bu nedenle herhangi birşey yazmadım. şöyle bir soru sormam gerekse: fotoğraf işi ile uğraşan ve oyun oynamayı düşünmeyen bir kişi için nasıl bir pc önerirdiniz ve bu nekadara olurdu. ve benim bilgisayarımı tavsiye ettiğiniz pc ye yaklaştırmak için ne yapmam gerekir. fiyatt olarak da yeni pc için 2500 tl desek. varolan pc yi o pcye çevirmek için ise maximum 500 tl desek. bilmem fiyatlar gülünç mü oldu yoksa yeterli mi

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
haklısınız ancak bahsettiğiniz pc parçalarının fiyatlarını bilmediğim için ne kadar bir bütçe ayırmam gerektiğini de bilmiyorum. bu nedenle herhangi birşey yazmadım. şöyle bir soru sormam gerekse: fotoğraf işi ile uğraşan ve oyun oynamayı düşünmeyen bir kişi için nasıl bir pc önerirdiniz ve bu nekadara olurdu. ve benim bilgisayarımı tavsiye ettiğiniz pc ye yaklaştırmak için ne yapmam gerekir. fiyatt olarak da yeni pc için 2500 tl desek. varolan pc yi o pcye çevirmek için ise maximum 500 tl desek. bilmem fiyatlar gülünç mü oldu yoksa yeterli mi
Yetmez :) 2.El temiz i7-870 bulduğunu varsayalım 300TL'den aşağıda yok.Saçma sapan bir piyasası var ona o parayı vereceğine G4560 alınır.
Şimdi anakart olarak bunu;
Gigabyte GA-H110M-DS2 DDR3 Intel H110 1600MHz DDR3 Soket Fiyatı
İşlemci olarak bunu;
Intel Skylake Pentium G4400 3.3GHz 3Mb Cache LGA1151 İşlemci Fiyatı

Aldığında ediyor sana 516TL.DDR3 anakart olduuğundan mevcut RAM'ini kullanabileceksin 200-250 TL'ye de 2.El GT 1030 bulabilirsen bu sistem ile yapacağın işlemler eskisine oranla 3 kat daha hızlı ve verimli olacaktır.İleride 180TL ye bunu alıp işletim sistemini de içine kurdup bir 4GB Ram ilavesi de yaptığın zaman işini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsin...Bu sisteme yapılabilecek parasal yönden de en mantıklı upgrade böyle olur.

emirhanssx

Asistan
Reaksiyon puanı
18
beni neden kimse takmadı yaşım küçük diye mi?

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
en önemlisi bir ssd al ve rami 8 gb'a tamamla. ve kesinlikle windowsu temiz bir şekilde yeniden kur... çünkü sistem 2 gb veriyi bile kopyalayamıyorsa şişmiştir, hatalıdır. işler yolunda değildir.

imaj almayı biliyorsan imaj almayı da arada unutma. sistem çöktüğünde geri dönersin sorunsuzca.

---- Mesajlar birleştirildi ----

beni neden kimse takmadı yaşım küçük diye mi?
şu kısım hatalı veya eksik bilgi diyebilirim :

"bilgisayarın hızı ramin kaç gb olduğuna bağlıdır". Ama güzel bir başlangıç forum için, bilgi paylaştıkça artar.

Son düzenleme:

raman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
başka bir arkadaş bana 720 rpm hardisk ve ssd yeterli olur demişti. hızlı calışmasını istediğin programları ve windowsu ssd ye kurmamı söyledi, diğer arşivi ise normal hardiske yüklememi söyledi. sizce bu yeterli olur mu?