Soru Bilgisayarıma daha fazla para harcamaya değer mi ?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
21
Merhaba hızından kasmasından donmasından aşırı derecede fazla şikayetçi olduğum bir laptopum var geç açılıyor oyunlar kasıyor aşırı fazla ısınıyor mesela PUBG açılması yarım saat buluyor mouse bile oynatamıyorsun fakat sonra bir tık düzeliyor öncelikle bilgisayarımın özelliklerini şuraya yazayım.

RAM: 4, 00 GB.
HDD: Toshiba MQ01abf050.
Ekran kartı: Intel HD Graphics 620 & NVIDIA GeForce 920M (laptop)
Anakart: ASUSTeK Computer ınc. X541uj.
İşlemci: Intel(R) Core(tm) i5-7200U CPU.

Şimdi ben normalde bilgisayarıma SSD alacaktım insanların yarısı SSD almamı veya RAM yükseltmemi söylüyordu bu sayede kesinlikle hızlanacağını ve kesinlikle SSD almamı RAM takmamı veya termal macun sürmemi istediler fakat yarısı bazı şeylerin ömrü olduğunu laptopun ömrünün bittiğini ve daha fazla para harcamamam gerektiğini söylüyor sizce ne yapmalıyım profesyoneller yardımcı olursa sevinirim.

Bu arada bu maliyetler ne kadar tutar sizce bir tamirci SSD takma ücretinin 1700 liraya yapabileceğini söyledi fakat arkadaşım bana tamircinin beni dolandırmaya çalıştığını söyledi bütçem çok değil bu arada Max 1600-1700 lira acaba bunlardan hangilerini yapmalıyım ve kaça patlar.

Bu arada laptopu sanırım 5-6 senelik hiçbir sıkıntısı yok her şeyi çalışıyor sadece birkaç yıl önce içi su dolu kovaya düşmüştü orada bir 30 saniye falan kalmıştı ama düzgün çalışıyor.

Emnn

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
Sisteminizde ki işlemci sizi belirli bir seviyede tutabilecek bir işlemci. Ancak oyun işlemcisi veya performans işlemcisi değil, kendisi bir iş işlemcisidir.
Sisteminizi ne kadar daha kullanmayı düşündüğünüze ve hangi amaçla kullanacağınıza göre değişir yatırım yapıp, yapmamanız.

Reaksiyon puanı
21
Sisteminizde ki işlemci sizi belirli bir seviyede tutabilecek bir işlemci. Ancak oyun işlemcisi veya performans işlemcisi değil, kendisi bir iş işlemcisidir.
Sisteminizi ne kadar daha kullanmayı düşündüğünüze ve hangi amaçla kullanacağınıza göre değişir yatırım yapıp, yapmamanız.
Çok kasmasın istiyorum genellikle oyun oynuyorum kasmaya artık tahammülüm kalmadı yeni bilgisayar alamam büyük ihtimalle yükseltme yapabilirim bütçem max 2000 lira işlemcimin iyi olduğunu sanıyordum bende ama iyi değilmiş bide mesela ssd alsam ne kadar fark eder ve mesela ekran kartı değişmeye gerek var mı mesela bir de diyelim 15 FPS alıyorsam 60 alır mıyım?

Emnn

Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
Öncelikle sisteminizde ekran kartı değiştirme olayını unutun (Üst düzey bazı sistemlerde yapılabiliyor).
Sisteminize yapabileceğiniz şeyler: Ssd, ram ve termal macun değiştirmektir. Ssd FPS'ye neredeyse etki etmez ancak sistem açılış hızı, program açılış hızı vb. olaylarda baya etkili olur. Ram artırması ile FPS'yi 60'a çıkarmak pek mümkün değil ama 5-10 FPS lik bir değer artışı gözlemlenebilir.

Reaksiyon puanı
21
Öncelikle sisteminizde ekran kartı değiştirme olayını unutun (Üst düzey bazı sistemlerde yapılabiliyor).
Sisteminize yapabileceğiniz şeyler: Ssd, ram ve termal macun değiştirmektir. Ssd FPS'ye neredeyse etki etmez ancak sistem açılış hızı, program açılış hızı vb. olaylarda baya etkili olur. Ram artırması ile FPS'yi 60'a çıkarmak pek mümkün değil ama 5-10 FPS lik bir değer artışı gözlemlenebilir.
Yani çok bir şey değişmeyecek siz benim yerimde olsaydınız ne yapardınız peki

Emnn

Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
Bilgisayar alamıyacağınızı söylediğiniz için sistem yükseltmesine giderdim. Bir Ssd ve 4 Gb ram ile sisteminiz şuan ki halinden daha iyi olur.

Son mesajlar