PC mühendisi olabilir miyim

ozgurzngn58

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Merhaba dostlar ben şuan 8.sinifa gidiyorum yakında liseye geçiren benim mat fen güzel tr sozelimde iyi oyun yapmayı kod yazmayı biliyorum 5 6 tane 3d ve 2d oyun yapdim PC kendim takabiliyorum her türlü anakart fan işlemci takabiliyorum şuan ve böle şeylerle uğraşmayı seviyorum sizce olur mu

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Ben sana bilgisayar mühendisliği olarak söyleyeyim, kendi içinde varsa bu istek elbette olursun. Daha yaşın çok küçük o yüzden önünde 4 yıl gibi bir süre var. Sana tavsiyem gerekirse lise yıllarını çalışarak feda et ama ODTÜ veya İTÜ gibi yerleri kazanmaya bak çünkü gerçek hayat üniversitede. Ayrıca gerçekten iyi bir mühendis olmak istiyorsan ben biliyorum demeyeceksin, ben ne kadar bilmiyorum deyip sürekli yeni şeyler katacaksın kendine. Ayrıca yorum ve hızlı karar vermek için çok kitap okumalısın. Bu sadece gençlik romanları değil, insana hayata dair şeyler öğreten klasikler mesela. Dediğim gibi eğer istersen kimse senin önünde duramaz, buna da izin verme.

FurkanT.

Profesör
Reaksiyon puanı
340
Merhaba dostlar ben şuan 8.sinifa gidiyorum yakında liseye geçiren benim mat fen güzel tr sozelimde iyi oyun yapmayı kod yazmayı biliyorum 5 6 tane 3d ve 2d oyun yapdim PC kendim takabiliyorum her türlü anakart fan işlemci takabiliyorum şuan ve böle şeylerle uğraşmayı seviyorum sizce olur mu
istiyorsan olursun.

ozgurzngn58

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Biliyorum daha bilmediğim çok şey var yazılımcı olmayi mi tavsiye edersin yoksa oc mühendisi mi sevdiğim işi yapmak bana daha çok keyif verir ülkemizde PC mühendisleri iş bulabiliyorlar maaşlarıda güzel ben çok istiyorum PC mühendisi olmak ben sizce Anadolu mu Anadolu imam-hatip mi girsem lise olarak

FurkanT.

Profesör
Reaksiyon puanı
340
Biliyorum daha bilmediğim çok şey var yazılımcı olmayi mi tavsiye edersin yoksa oc mühendisi mi sevdiğim işi yapmak bana daha çok keyif verir ülkemizde PC mühendisleri iş bulabiliyorlar maaşlarıda güzel ben çok istiyorum PC mühendisi olmak ben sizce Anadolu mu Anadolu imam-hatip mi girsem lise olarak
Lise olarak çok fazla takma. Senin başarın , senin çalışmanla olur. Ve bilgisayar mühendisliğinin çoğunluğunda yazılım var zaten.

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Kodlara ve matematiğe aşina isen ne yapar eder üniversiteyi kazanırsın.Ben sana bilgisayar programcısı olarak üniversiteyi kazandıktan sonra zorlanmaman için bir kaç tavsiye vereyim.Şimdiden SQL ve Phyton dillerini öğren.Önündeki 3 sene boyunca Lise1, 2, 3 bu iki dili öğren.Lise tercihini bilgisayarla alakalı meslek lisesi tarafından yaparsan zaten bunları gösterirler.Yapmazsan da Lise 4'te C#'yı 1 senede öğrenirsin.Kafandaki bu üç dil ile üniversite yıllarında nefes alırsın.Şimdiden SQL Management ve Phyton 3.6.4'ü indir.Lise 4'e gelince de Visual Studio'yu indirirsin C# için.

ozgurzngn58

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Aralarında sadece
Kodlara ve matematiğe aşina isen ne yapar eder üniversiteyi kazanırsın.Ben sana bilgisayar programcısı olarak üniversiteyi kazandıktan sonra zorlanmaman için bir kaç tavsiye vereyim.Şimdiden SQL ve Phyton dillerini öğren.Önündeki 3 sene boyunca Lise1, 2, 3 bu iki dili öğren.Lise tercihini bilgisayarla alakalı meslek lisesi tarafından yaparsan zaten bunları gösterirler.Yapmazsan da Lise 4'te C#'yı 1 senede öğrenirsin.Kafandaki bu üç dil ile üniversite yıllarında nefes alırsın.Şimdiden SQL Management ve Phyton 3.6.4'ü indir.Lise 4'e gelince de Visual Studio'yu indirirsin C# için.
Aralarında visual stüdyo biliyorum diğer 2sini bilmiyorum sagol

Monis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aralarında sadece

Aralarında visual stüdyo biliyorum diğer 2sini bilmiyorum sagol
ben şuanda 11. sınıf veri tabanı okuyorum meslek lisesinde hangi liseye gittiğin önemli değil anadolu da da olsan internetten felan istediğin dili öğrenebilirsin illah meslek lisesine gitme zorunluğun yok ben öyle bir hata yaptım sen yapma

BlackTSix

Asistan
Reaksiyon puanı
122
@Görkem Say ,

Çok doğru söylemiş. Dil bilmek avantaj olur belki lise seviyesinde ama bazı şeyler var ki tamamen yaş oturduktan sonra pekişiyor. Ayrıca kendini tamamen dil öğrenmeye kaptırırsan derslerin aksar ve buda seni iyi bir üniversiteden edebilecek olumsuz bir etmen. Boş zamanlarında tabi ki, kod da yaz oyun da oyna, kitapta oku ama şuanda temel hedefin ders çalışmak olsun. Derslerinin iyi olduğunu söylüyorsun istikrarını bozma.. Dil öğrenmek çok zor birşey değil. Ben 23 yaşındayım. Türkiye'ye 7 yaşımda geldim. 16 yaşımda C, 18 de C++ 19 ve 20'li yaşlarımda Phyton ve Ruby öğrendim. Sonraki bir yıl içerisindeyse HTML ve JS ekledim. Şuanda KVK da PC mühendisi olarak çalışıyorum ama PC mühendisi kafanda kod yazmayan bir birey olarak şekillenmesin mesleği iyice araştır kafanda pekişsin. Sana bildiğim dilleri söyleme sebebim şu; Kodlama mantığı neredeyse her dilde aynı bir kere çözdükten sonra diğer dilleri öğrenmek için sadece -dillere göre değişen- terimleri, değişkenleri ve sınıfları öğrenmen yeterli oluyor. Programlama dilini öğrenirken öğreneceğin terimsel, daha doğrusu mesleki ingilizce sana yeterli olacaktır eğer iyi bir üniversiteye gidersen üzerine de birşeyler koyarsın zaten. Ama okul seçimin kötü olursa ve Program dillerini kendin öğrenmeye kalkarsan ne kadar gelişse de Türkiye' de buna yönelik çalışmalar en net ve en sağlıklı kaynaklar yine ingilizce. Buda demek oluyor ki dil öğrenmen gerekecek. O yüzden okuluna dikkat et. İyi bir üniversitede gerekirse Erasmus'la bir yere gidersin 1~2 dönem. Bunu yapmasan bile iyi bir okuldan mezun olduktan sonra girdiğin şirket sana WORK&TRAVEL olanağı sağlar herşeyi oturtursun. Unutma herşeyin özü okul.

NOT olarakta ekleyeyim. İmam hatipe gitmeni sağlıklı bulmuyorum.

Unutmadan şunuda ekleyeyim; Ne kadar çok dil bilirsen o kadar az bildiğini fark ediyorsun. Kodlama dünyası çok karışık bir denklem içinde kayboluyorsun.