Pc harddiski görmüyor

Bu konuyu okuyanlar

Haçlı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bi arkadaşımın harddiskine benim pc de format attım.sonra çocuğa harddiski verdiğimde harddisk açılmamış "operating not system found" hatası veriyomuş.sonra benim harddiski kendi pc me taktım benim pc de de aynı hatayı verdi.harddiski bios ta görüyor ama xp yi açmıyor.format atayım dedim.Format yerine geldiğim zaman bağlı harddisk bulunamadı diyor.Bu sorunu nasıl çözerim lütfen yardım.

recepsah

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Harddiskin açılmaması çok normal, çünkü format attıktan sonra tekrar xp yüklerken xp senin donanımlarına göre ayarlıyor kendini özellikle anakart. Hdd yi tanımaması eger ugraştıysan jumper ayarlarından olabilir. Yada Hdd sata ise anakartta bios da Hdd ayarlarında Sata-Ide ayarlarını ve AHCI güç ayarlarını düzeltmen lazım.

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
harddiski bios ta görüyor ama xp yi açmıyor.format atayım dedim.Format yerine geldiğim zaman bağlı harddisk bulunamadı diyor.Bu sorunu nasıl çözerim lütfen yardım.

Bu anlattığın şekilde hata vermez setup da görüyorsa format atarkende görür eğer hdd sata ise xp kurarken sata sürücüsü ister vistada istemez
eğer kurulum başlayıp dosyalar kopyalanırken mavi ekran hatası veriyorsa
kurulumu yeniden başlat F6 yazısını görünce F7 ye bas

Haçlı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Harddiskin açılmaması çok normal, çünkü format attıktan sonra tekrar xp yüklerken xp senin donanımlarına göre ayarlıyor kendini özellikle anakart. Hdd yi tanımaması eger ugraştıysan jumper ayarlarından olabilir. Yada Hdd sata ise anakartta bios da Hdd ayarlarında Sata-Ide ayarlarını ve AHCI güç ayarlarını düzeltmen lazım.

evet ama sonra gene harddiski benim pc ye taktım benimkindede görmemeye başladı.Ide ve jumperler ile oynamadım.Başka ne yapabilirim

Haçlı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu anlattığın şekilde hata vermez setup da görüyorsa format atarkende görür eğer hdd sata ise xp kurarken sata sürücüsü ister vistada istemez
eğer kurulum başlayıp dosyalar kopyalanırken mavi ekran hatası veriyorsa
kurulumu yeniden başlat F6 yazısını görünce F7 ye bas

veriyor abi pc acılmıyor Sata değil bios ta buluyor.Maxtor diye ama açmıyor ve kurulum ekranı geldiğinde hdd bulunamadı diyor

recepsah

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Aklıma gelen kabaca seçenekleri söyliyim, ki benimde basşıma geldiği için bu yolları bende denedimişe yaradı.Anladığım kadarıyla masaüstü bilgisayardan bahsediyoruz.
1) İlk önce hdd yi çıkart bilgisayarı öyle aç bi.Bi 15-20 sn sonra kapat. Hdd yi tak tekrar dene xp yüklemeyi.
2)Şimdi aklıma gelen kasanın enerji fişini çıkarıp power ve reset dügmelerine bas bi kaç kere. Eger statik eletrik kaldıysa onun gitmesi için.
3)oda mı olmadı bütün parçaları(hdd, ekran kartı, ramler varsa diger pcı aygıtları) sök tekrar tak ve bunu yaparkende enerji fişi takılı olMAsın. bu en kesin çözümdür kabaca :) ama bi çok kez anlam veremediğim hatada gerçekten çözüm oldu.
4)Yine olmadıysa anakartın pilini çıkar bilgisayarı yine pilsiz çalıştır, bios un ayarları sıfırlansın.Sonra pili takıp tekrar dene, saat ve tarih ayarlarıda ilk üretim tarihe dönmüş olabilir onlarıda düzeltmeyi unutma.
Aklıma gelenler şimdilik bunlar.Masaüstü bilgisayar kullandığım zamanlar böyle sorunlarda ben bunları uyguluyordum.

GençAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ilk önce bios pilini çıkarmayı dene ....sata değil ise arızalanmış olabilir.çünkü hd fazla elde dolaştığına arzalanabiliyor..sata ise de sata-ide ayarını biosta yaparsın....