Pc çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor

Bu konuyu okuyanlar

Cag5

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yeni topladığım masaüstü bilgisayarda başlıkta yazdığım sorunla karşılaştım, öncelikle sistemden bahsedeyim:

İşlemci:
İntel Skylake Core i3 6100 3.7GHz 3MB Cache LGA 1151
Anakart: MSI B150M GAMING PRO Intel B150 2133MHz DDR4 mATX
Bellek: Corsair DDR4 8GB Vengeance LPX 2400MHz Ram
Ekran Kartı: Gigabyte GeForce GTX1050Ti Windforce OC 4G 4GB GDDR5 128Bit
HDD: WD 1TB Blue 3,5" SATA III 6Gbit/s 7200 RPM 64MB Cache
Güç Kaynağı: Everest Gx400a Real-400W Peak 460 W 80 Plus Bronze 12Cm Fanlı Power Supply
Kasa: AeroCool Cruisestar Advance Mid Tower Pencereli 3 Adet Fan Takılı USB 3.0 Kasa

Hepsiburada'dan Hdmi girişli bir monitör almıştım fakat hasarlı yollayıp paranın üstüne yatmalarından dolayı şuan kullanamıyorum. Biraderin kullandığı sadece vga girişli monitörde en azından kurulumu yapayım dedim. Monitörün kablosunun iki ucu da vga ve benim ekran kartına uyucak şekilde dönüştürücü elimde yoktu. Monitörü onboard takarak win7 kurulumunu ve işlemcinin driver kurulumlarını yaptım ve sıra ekran kartına geldi. İşe yaramayacağını düşünsemde denemek amaçlı vga to dvi-d dönüştürücü buldum denedim fakat ekrana görüntü gelmedi. Dönüştürücüden kaynaklandığını düşünsemde içime kurt düştü ve bir de tv ile denemek istedim. Hdmi to Hdmi kablosuyla tvye taktım ve yine pc çalışmasına rağmen hiçbir görüntü gelmedi. Acaba kabloda ya da tvde mi sıkıntı var diyerek biraderin pc yi denediğimde ise tvden görüntü aldım bi sıkıntı yoktu. Anakartın, ekran kartı soketinde bir problem olabiliceği ya da daha önce inceleyip yeterli gördüğüm 400W'lik gücün yetersiz olabileceği kanısına vardım. Ekran kartımı çıkarıp biraderin pcye taktım (anakartıyla uyumlu ve güç kaynağı 600W) fakat o şekilde de görüntü alamadım tvden. 2 kasada da çalıştırdıktan sonra ekran kartı fanı dönmeye başlıyor ve 10sn sonra duruyor fakat ekranda hiçbir görüntü yok.

Bu tarz teknik konuklarda pek bir bilgim yok, zor durumdayım sorun nerden kaynaklanıyor olabilir yardımlarınızı bekliyorum.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Hasarlı, kusurlu, sana söyledikleri üründen farklı olduğunu farkettiğin ürüne 2 hafta içinde itiraz edebilirsin. Eğer etmezsen o satış geçerli olacaktır. Eğer aynı şekilde başka bir cihazdan görüntü alıyorsan kasada değildir sorun. Monitöre itiraz et ve değiştirmezlerse davacı olacağının ihtarını yap, yine değişmedilerse dava et. Ama dava edeceğine karşı ihtar yapman şart yoksa ihtar yapılmadığını ileri sürüp sorumluluklarını yerine getirirlerse açtığın dava ile kalırsın çünkü bu durumda yargı giderlerini karşılama yükümlülükleri olmaz. Kısaca hukuki işlem için harcadığın evrak parası ile kalırsın.

Cag5

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hasarlı, kusurlu, sana söyledikleri üründen farklı olduğunu farkettiğin ürüne 2 hafta içinde itiraz edebilirsin. Eğer etmezsen o satış geçerli olacaktır. Eğer aynı şekilde başka bir cihazdan görüntü alıyorsan kasada değildir sorun. Monitöre itiraz et ve değiştirmezlerse davacı olacağının ihtarını yap, yine değişmedilerse dava et. Ama dava edeceğine karşı ihtar yapman şart yoksa ihtar yapılmadığını ileri sürüp sorumluluklarını yerine getirirlerse açtığın dava ile kalırsın çünkü bu durumda yargı giderlerini karşılama yükümlülükleri olmaz. Kısaca hukuki işlem için harcadığın evrak parası ile kalırsın.
Denediğim monitör hepsiburada'dan aldığımdan bağımsız biraderimin kullandığı çalışan monitör onboardtan görüntü alıyorum fakat ekran kartıyla alamıyorum dönüştürücü kullandığımdan dolayı bi sıkıntıdır diye düşünürek iki tarafı da hdmi kabloyla tvye takıp denedim yine görüntü alamadım. Aymı kablo, aynı tv ve monitör ile biraderin pc kendi ekran kartıyla görüntü veriyor fakat benim ekran kartımla yine görüntü alamıyorum.
Hepsiburada'dan aldığım monitöre gelirsek, ürünü ilk açtığımda saat 18:00 geçtiği için ertesi gün sabah saatlerinde geri yolladım hemen ama sonuç değişmiyor. 3 haftadır çağrı merkezlerini defalarca arayarak uğraştım ürünü 2 kez geri gönderip para iadesi istedim fakat ne yaptıysam ne söylediysem reddedildi. En son 22 Aralık Perşembe günü aradığımda ürünün 19 Aralık'ta bana gönderildiği söylendi ama hala bana gelmedi. Ürün elime geçtiği anda tüketici hakem heyetine başvuracağım. Bu rezil ve dolandırıcı firmaya paramı yedirtmemek için elimden geleni yapacağım.
Cevabınız için teşekkürler.

Son düzenleme:

52SakocaN52

Müdavim
Reaksiyon puanı
738
Böyle durumlarda Ekran kartında sıkıntı olmasa da bazen unutulan Demir parçası ya da vida şasesinden kaynaklı olur.

Sıvı teması da olabilir aynı şekilde .

Kontrol edip bilgilendirin

Cag5

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Böyle durumlarda Ekran kartında sıkıntı olmasa da bazen unutulan Demir parçası ya da vida şasesinden kaynaklı olur.

Sıvı teması da olabilir aynı şekilde .

Kontrol edip bilgilendirin
Cevap için teşekkürler.

Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olursa yardımcı olabilmek amaçlı yazıyorum. Bugün yakınlardaki bir vatan mağazasına giderek durumu anlattım, sağolsun çalışan yardımcı oldu hdmi girişli monitörle ve hdmi to hdmi kabloyla sorunsuz şekilde görüntü alabildim (elimde hdmi girişli monitör olmadığı için deneyememiştim bu seçeneği).
2 farklı lcd tvde hdmi to hdmi kablosuyla denememe rağmen görüntü alamamıştım sanırım yeni nesil ekran kartlarında tvlerle alakalı farklı bir olay var. Eğer vga to dvi-d tarzı bir dönüştürücü kullanacaksınız dönüştürücünün 'aktif' olmasına dikkat etmelisiniz aksi takdirde görüntü alamazsınız.

Son mesajlar