Parmağımı kedi ısırdı.doktora gitmelimiyim?

Bu konuyu okuyanlar

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
evimizin önün gelen yavru kediyi aylar oldu bir türlü yakalayıp sevemedim.geçen seneki 3 yavru kedi vardı ama bunun gibi değillerdi.bir süre bana alıştılar
bu akşam üzeri bu yavru kedıyı yakalayıp sevmek için evın avlusuna sıkıştırdım yanı kaçacak yerı yoktu.en sonunda yakaladım ama can havlıyle parmağıma yapıştı.resmen nerdeyse kopacaktı.parmağımdan kanlar akmaya başladı.biraz konya ve batıcon ile kanamayı durdurdum.şuan hafiften ağrı var.2-3 mm ıle aralıkla 3 diş izi var.birkaç tane de tırmığının izi.şimdıye kadar kedıler tırmalardı ama bu baika resmen koparacak gibi ısırıyor.kedi tırmığı diye hastalık duydum.ondan biraz pinpiriklendim.sizce doktora hemen gıtmelıyım yoksa bırkaç gun bekleyıp belırtı çıkıncamı gıdeyım?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Telefon filan et, en azından bir uzmana danış... Belediye ilk aklıma geliyor.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Sokak kedileri her hastalığa açık canlılardır bir hastaneye gidip acilde gösterin

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
Sokak kedileri her hastalığa açık canlılardır bir hastaneye gidip acilde gösterin
kedi tırmığı hastalığını ilk defa duydum.artık bundan sonra tırmalayan kedılere kovacağım su bile vermem
bir tane doktor var bekle 2 gün sonra ateş şişlık beyazlama olursa gidersin demişt
daha önce kedi tırmaladığında birşey olmamıştı ama bukedi çok fena ısırdı
yarın bakalım aıle hekımıne bır danışayım

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Kedi tırmığı hastalığı ömrü hayatımda ilk kez duydum (=
Varmış ama(=
Kediyi köşeye sıkıştırınca iç güdüsel olarak o da size tavrını koymuş hali ile (=
Aslında bu dünya onların ve bizde onları hapsetmeye çalışıyoruz onlara1 tas su ve yemek vermek çok sevaptır, bundan geri kalmayın (=
Eşek sizi tepse siz de gidip eşeği mi ¿ tepeceksiniz.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Kuduz aşısı ol.
Kuduz mikrobu vücutta etki gösterdiğinde geç olabilir.

Orhan Tepe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Gidin hocam bikersinde bizim kuzen köpek ısırmıştı hastane gitti gecti

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Kuduz'dan kurtuluş yok. sonu ölüm. Başka mikroplar da olabilir. hayvan çöpten besleniyor.

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
Kedi tırmığı hastalığı ömrü hayatımda ilk kez duydum (=
Varmış ama(=
Kediyi köşeye sıkıştırınca iç güdüsel olarak o da size tavrını koymuş hali ile (=
Aslında bu dünya onların ve bizde onları hapsetmeye çalışıyoruz onlara1 tas su ve yemek vermek çok sevaptır, bundan geri kalmayın (=
Eşek sizi tepse siz de gidip eşeği mi ¿ tepeceksiniz.
kendını sevdırmeyen kediye daha su bile vermem :) yok öyle bedavadan yemek :)
ondan birzz büyük kedi var.geçen seneden beri bizim evın önunden ayrılmıyor.
karnı her acıktığında benı gördüğünde yerlere yatıp yuvarlanıyor ,kendını sevdırıp yiyeceği kapıyor.işini biliyor :) ama karını doyunca çağısamda gelmiyor.ona da kzııyorum tabi.ama bunun gibi şimdiıye kadar hiç davranmadı

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Direk acile git. Durumu anlat, sana yardımcı olacaklar.

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
Kuduz aşısı ol.
Kuduz mikrobu vücutta etki gösterdiğinde geç olabilir.
Gidin hocam bikersinde bizim kuzen köpek ısırmıştı hastane gitti gecti
Kuduz'dan kurtuluş yok. sonu ölüm. Başka mikroplar da olabilir. hayvan çöpten besleniyor.

kuduz aşısını çok eskiden küçükken olmuştum.ozamanlar 50 tane falandı.ama köpek falan ısırmamıştı.sadece bahçede beslediğimiz köpek kuduz olduğundan bizde şüpheyle olmuştuk.ondan sonra benı köpek ısırdı ama aşı falan olmadım hatta doktora da gitmedim.merhem falan sürmüştük
benım rahmetli amcam vardı.eskıden köpeğimizin canını yakarak severdi.her defasında pamrakları kanardı ama doktor gıtmezdi ama birşeyde olmadı
bizim burası şehir değil.köy gibi yer.etraf yeşıllık.çöplük pek yok.ya doğadan besleniyor yada evden verılen yemeklerden.zaten bu kedi de hemen hemen hergün bızım evın önunden ayrılmıyor
daha öncede benı kedı trımalamıştı bıraz kanamıştı ama birşey olmamıştı.ama bu sefer bıraz fazla kan aktı
uzun zamandır kuduz vakasına rastlamadık.geçen yaz diğer yavru kedı ölmüştü ama nedenını bılmıyorum
galıba bununda bellı bır süreesi var.kedıye bırşey olmazsa heralde bızde bırşey olmuyormuş
biraz üşengeçlık bırazda iğneden korkuyorum o yüzden kararsız kaldım

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Bildiğim kadarıyla kuduz mikrobunun insana bulaşmasını gösterecek bir test mevcut değildir. Halk arasında havadan veya sudan korkmak gibi belirtileri var ve bir seneye kadar kuduz kendini gösterebilir. Üstelik evcil hayvanlardan ya da kırsaldaki hayvanlardan bulaşmaz diye de bir kaide yok. Ama şu da var ki yarayı hemen dezenfekte ederek (artık ne mikrop varsa) etkisini minimuma indirmişsiniz. Ayrıca kedi durduk yere sizi ısırıp tırmalamamış "evin avlusuna sıkıştırdım, kaçacak yeri yoktu" vesaire diye olayı anlamışsınız (onun yerinde hangi evcil hayvan da olsa, insan da olsa, can havliyle size bir şekilde tepkisini koyardı, yani onun haklı bir gerekçesi vardı) Bunlar belki sizi rahatlatıyor olabilir, ama (bir şey olursa Allah korusun) bunun vebalini de almak istemem. Tez zamanda bir sağlık kuruluşuna gidiniz. Çünkü belirtiler ortaya çıktıktan sonra, iş işten geçmiş olabilir. Geçmiş olsun. Doktora gitmez iseniz de, o kediyi gözlemleyin, çevresine etki eden anormal, zarar verici tavır ve davranışları var mı diye. Ama lütfen hayvanları (sırf besliyorsunuz diye), elle tutup sevilecek/mıncıklanacak birer obje olarak görmeyin. Onlara dokunmaktan ziyade, onları seyretmesi ve çıkardıkları sesleri dinlemesi, insana daha huzur verici, bence. Kalın sağlıcakla.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Kediler Fare, Yılan, Kertenkele, Kuş, Böcek yer. Fare ve Sıçanlar de mikrop taşıyıcıları.

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
Bildiğim kadarıyla kuduz mikrobunun insana bulaşmasını gösterecek bir test mevcut değildir. Halk arasında havadan veya sudan korkmak gibi belirtileri var ve bir seneye kadar kuduz kendini gösterebilir. Üstelik evcil hayvanlardan ya da kırsaldaki hayvanlardan bulaşmaz diye de bir kaide yok. Ama şu da var ki yarayı hemen dezenfekte ederek (artık ne mikrop varsa) etkisini minimuma indirmişsiniz. Ayrıca kedi durduk yere sizi ısırıp tırmalamamış "evin avlusuna sıkıştırdım, kaçacak yeri yoktu" vesaire diye olayı anlamışsınız (onun yerinde hangi evcil hayvan da olsa, insan da olsa, can havliyle size bir şekilde tepkisini koyardı, yani onun haklı bir gerekçesi vardı) Bunlar belki sizi rahatlatıyor olabilir, ama (bir şey olursa Allah korusun) bunun vebalini de almak istemem. Tez zamanda bir sağlık kuruluşuna gidiniz. Çünkü belirtiler ortaya çıktıktan sonra, iş işten geçmiş olabilir. Geçmiş olsun. Doktora gitmez iseniz de, o kediyi gözlemleyin, çevresine etki eden anormal, zarar verici tavır ve davranışları var mı diye. Ama lütfen hayvanları (sırf besliyorsunuz diye), elle tutup sevilecek/mıncıklanacak birer obje olarak görmeyin. Onlara dokunmaktan ziyade, onları seyretmesi ve çıkardıkları sesleri dinlemesi, insana daha huzur verici, bence. Kalın sağlıcakla.
Kediler Fare, Yılan, Kertenkele, Kuş, Böcek yer. Fare ve Sıçanlar de mikrop taşıyıcıları.
bugün acile gittim.kuduz aşısı tetenoz aşısı dediler.ben yaptırmadım çıktım.zaten nıyetlıyım.kuduz aşısıda 7 defa mı ne olmak gerekıyormuş
kedi benı ısırdı diye heralde kuduz olmaz.yani kedi sağlıklıysa banada birşey olmaz değil mı.zaten doğduğundan beri evin önünden gitmeyen bahçelerde dolaşan yavru kedi .bu sabah evin önünde benı gördü hemen kaçtı :)Normal şehırlerdeki kedi olsa zaten hiç dokunmam.dediğim gibi dah önce başka kedılerde tırmalamıştı kanamıştı çok şükür birşey olmamıştı.parmağımda biraz ağrı var .bunun dışında sıkıntı gözükmüyor

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
aile hekimine git o gitmen gereken yere yönlendirir bizim de vardı tırmalayan ona sevgi ile yaklaşmaya devam edin ce tırmalaktan vaz geçti onu sev nefret etme.
kuduz için yerler var ücretsiz ...

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
aile hekimine git o gitmen gereken yere yönlendirir bizim de vardı tırmalayan ona sevgi ile yaklaşmaya devam edin ce tırmalaktan vaz geçti onu sev nefret etme.
kuduz için yerler var ücretsiz ...
whatsaptan bir tane aile hekımıne gösterdım.o bana hiç kuduzdan falan bahsetmedi.sadece kedi tırmığı oalbilirsin 2 gün bekle değışıklık olursa gıdersın demişti.bugün acile gittim tetenoz ve kuduz aşısı yapacağız dedıler.enfeksıyon hastalıklarına gittim gösterecektım sradevu dolu olduğundan gösteremedım
bazen yanıma gelır dıye ona hıç yemek vermıyorum ablası var ona verıyorum .belkı ondan cesaret alır dıye.ama yok tam aptal kedi .şimdıye kadr kötü birşey yapmadığım halde hiç yaklaşmıyor.geçen sene hatırlarsanız 3 tane yavru kedımız vardı.bunun kadarken çağırırdım gelirdi.ama bu ne yabani birşey çıktı anlamadım.üstelık annelerı de aynı :)bu kedılerı de anlamak imkansız.

bu arada kedı sağlam olduktan sonra heralde banada bırşey olmaz değil mı.10 gün falan gözlemlemek gerekıyormuş
valla ben pinprikliyım buradakı arkadaşlarda benden beterpinprikli :) yoksa benı mı korkutmaya çalışıyorlar anlamadım :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

ablasıyla sürekli dalaşıyorlar.bu küçük olduğu için sürekli eziliyor.süreklli ciyaklamasını duyuyorum
10 gün içinde kedıye birşey olmazsa heralde banada olmaz

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
doktor gerekmese iğne vermez artık acıtmıyor iğnesi korkma.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
kuduz aşısıda 7 defa mı ne olmak gerekıyormuş
Ben dört kez biliyordum.
ablasıyla sürekli dalaşıyorlar.bu küçük olduğu için sürekli eziliyor.süreklli ciyaklamasını duyuyorum
10 gün içinde kedıye birşey olmazsa heralde banada olmaz
Olur mu olmaz mı düşüncesi ile günlerini geçirmektense, aşılarını olmaya başlasaydın bence kafan daha rahat ederdi.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
iğneden korksak elektronikçi olmazdık de yaptır iğneyi yada sen iğneden korksak kedi beslemezdik de...
kedi tırmaladı,ısırdı diye kızma sevgisini sert gösterebiliyor kediler bizede gelmişti öyle dişi kedi tırmalıyor kesmeyince ısırıyordu bir keresinde tırmaladı akabinde ısırdı deneysel olarak sert tepki vermedim normalde ısırınca kaçardı gene kaçar gibi oldu sakin ol kızım kızmadım sana deyim sevmeye devam edince ısırma ve tırmalaması geçti tabi bana karşı kardeşlerime dalmaya devam etti...

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
iğneden korksak elektronikçi olmazdık de yaptır iğneyi yada sen iğneden korksak kedi beslemezdik de...
kedi tırmaladı,ısırdı diye kızma sevgisini sert gösterebiliyor kediler bizede gelmişti öyle dişi kedi tırmalıyor kesmeyince ısırıyordu bir keresinde tırmaladı akabinde ısırdı deneysel olarak sert tepki vermedim normalde ısırınca kaçardı gene kaçar gibi oldu sakin ol kızım kızmadım sana deyim sevmeye devam edince ısırma ve tırmalaması geçti tabi bana karşı kardeşlerime dalmaya devam etti...
ilk gün kızdım birşey vermedım.kedıye birşey olmasın diye bugün ona salam verdim :) salam yavru kediye bir zararı olmaz değil mı.ishal olmasın dıye ekmekle sütü karıştırıp verıyorum sütü içiyor ekmeği yemıyorlar.geçen seneki üç yavru kediden bir tanesi kaldı.büyüdü alıştı buraya dah sgitmiyor.bu yavru da ona uydu.anası ve diğer kedıler arasıra geliyor bunlar hergün burada.bu kedilerde bir acaip .neye alıştırıyorsan ona devam ediyorlar.devamlı yemek verdiğim yer dışında bir yere yıyecek koysam gidip onu orada bulamıyor.illa sürekli yediği yere gidip bakıyor

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Git bi kuduz aşısı ol. Hiç bi mahzuru yok. Milyonda bir ihtimalde olsa,ALLAH korusun,eğer olursan,bu hastalığın geri dönüşü yok çünkü. İhmal etme.
Hem bundan sonrası içinde,koruyucu olur.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Salam parazit yapıyor ve sonra ölüyorlar. Kedi maması ver.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
süt,salam olmaz kedi maması ver 5-6-7 TL kilosu mamanın mama dışında bişey verme...

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
Ben kedi isirmasindan cok tüylerinden korkuyorum.hep tuyleri havada ucusuyor.agzim kacacak diye korkuyorum.kedi sevdikten sonra baxen kusuyorum.galiba bogazima tüy falan kacmis olabilecegi dusuncesiyle oluyor.bu tuylerden kurtulmak icin ne yapmak gere.tarayip tuylerini atmak mi gerek

süt,salam olmaz kedi maması ver 5-6-7 TL kilosu mamanın mama dışında bişey verme...
Bunlari gecen senede soylemistiniz.tavsiyenizle ara sira mito aliyorum.ama cok pahali.kilosu 2-3 ay once 12 tl suan dolar arttigi icin zam gelmistir

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Selamlar. Olayın üzerinden dokuz gün geçmiş, konu sahibi bir haftadır foruma giriş yapmamış. Son durum nedir? ?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Ben kedi isirmasindan cok tüylerinden korkuyorum.hep tuyleri havada ucusuyor.agzim kacacak diye korkuyorum.kedi sevdikten sonra baxen kusuyorum.galiba bogazima tüy falan kacmis olabilecegi dusuncesiyle oluyor.bu tuylerden kurtulmak icin ne yapmak gere.tarayip tuylerini atmak mi gerek

Bunlari gecen senede soylemistiniz.tavsiyenizle ara sira mito aliyorum.ama cok pahali.kilosu 2-3 ay once 12 tl suan dolar arttigi icin zam gelmistir
tarak var onunla tarıcak kaşağı deniyor tımar etmen gerek.
71296